Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
telefon fix cu cartela SIM plus e...

Comercianti (inclusiv PFA) obliga...

Recomandare cazare tranzit, 1 noa...

Inchidere stalpi in placa de la u...
 Acceleratie sacadata Vespa 300ccm

Microfon pentru un Sony A6100?

Chiar asa de prosti sunt englezi?

La mulți ani @xperia_ray!
 Circular Makita de negasit in RO

Statii cu baterii

[TEORIE] Ce ati face in cazul une...

Exceptii reale/aparente de la pri...
 Se dorește interzicerea algo...

Pret manopera

Balti de pescuit in Dobrogea - li...

EURO 24 - Meciul 2: Belgia - Roma...

PC Voltage +3.3V Red!

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
33 replies to this topic

andreic

andreic

Very OLD Member

• Grup: Moderators

Vizualizare mesajnei-k, pe 18 mai 2024 - 08:01, a scris:

Intel Burn test nu văd ce relevanta are. In afara că stresează inutil procesorul.
Pai pffff... exact asta e ideea, sa vezi daca lucreaza bine in tot domeniul ca in uzul normal cand atingi vreun prag sa nu te trazesti cu bsod.
Eu recomand si OCCTultima vers, are rutine ce trec peste protectiile din firmware si il duci la limita.

Edited by andreic, 18 May 2024 - 13:23.

nei-k

nei-k

Senior Member

• Grup: Senior Members
Daca face "buf" doar în forjă nu e relevant, acolo ține de setări, reglaje subdimensionari. Dacă sunt probleme care se manifestă la rulare normală, atunci e nasol.

Ca la mașini: nu te duci testezi dacă se învârte roata pe autostrada, ci dând puțin înainte-înapoi din locul de parcare.

TheExecutioner

TheExecutioner

Member

• Grup: Members

djbiti1, on 17 mai 2024 - 19:18, said:

Sursa EVGA e ok, nu e neaparat problema cu modelul in sine, cred ca ai fix acelasi model ca mine EVGA SuperNOVA GM SFX, 80+ Gold, 650W. La mine duce lejer un 7800X3D si RTX4070.
Posibil sa aiba defect de fabricatie, se rezolva pe garantie, dar mai intai trebuie sa confirmi ca asta e problema, ca daca o treimiti la garantie si nu e defecta te mai si taxeaza.

Salutare! Mă bate gândul să cumpăr aceasta sursă: https://www.olx.ro/d...0w-IDiitb9.html

Intra okay in carcasă?

djbiti1

djbiti1

Member

View PostTheExecutioner, on 19 mai 2024 - 09:36, said:

Salutare! Mă bate gândul să cumpăr aceasta sursă: https://www.olx.ro/d...0w-IDiitb9.html

Intra okay in carcasă?

In primul rand nu ai confirmat daca ai urmat macar una din etapele de depanare mentionante de mai multi colegi anterior. Ai resetat BIOS? Cum ai ajuns la concluzia ca sursa e defecta? Noi doar am venit cu ipoteze care trebuie verificate
In al doilea rand, sursa din linkul ala e ATX nu SFX, nu stiu daca iti incape in carcasa, dar daca poti folosi doar sursa SFX atunci aia nu e buna.
In al treilea rand, de ce ai cumpara sursa aia de pe OLX cand o gasesti la aproape aceeasi bani in magazin noua cu garantie? Sursa ta actuala mai e in garantie, sau ai luat-o si p-aia tot de pe OLX?

Nu imi dau seama daca tu chiar vrei sa rezolvi problema sau doar sa trollezi p-aici ignorand tot ce ti sa spus... Ai toate instructiunile si informatiile necesare in thread pe pagina anterioara, deci spor la citit si depanat.

Valy_User

Valy_User

Senior Member

Încearc-o pe asta: https://www.emag.ro/...8/pd/DQRB57MBM/

nei-k

nei-k

Senior Member

Vandut si livrat de ForIT, in marketplace cu 80 lei in plus - taxa de fraier emag

TheExecutioner

TheExecutioner

Member

View Postdjbiti1, on 19 mai 2024 - 12:21, said:

In primul rand nu ai confirmat daca ai urmat macar una din etapele de depanare mentionante de mai multi colegi anterior. Ai resetat BIOS? Cum ai ajuns la concluzia ca sursa e defecta? Noi doar am venit cu ipoteze care trebuie verificate
In al doilea rand, sursa din linkul ala e ATX nu SFX, nu stiu daca iti incape in carcasa, dar daca poti folosi doar sursa SFX atunci aia nu e buna.
In al treilea rand, de ce ai cumpara sursa aia de pe OLX cand o gasesti la aproape aceeasi bani in magazin noua cu garantie? Sursa ta actuala mai e in garantie, sau ai luat-o si p-aia tot de pe OLX?

Nu imi dau seama daca tu chiar vrei sa rezolvi problema sau doar sa trollezi p-aici ignorand tot ce ti sa spus... Ai toate instructiunile si informatiile necesare in thread pe pagina anterioara, deci spor la citit si depanat.

N-am timp sincer de trollat. Revenind la problema, da, am resetat tot, singurul lucru pe care l-am observat e ca ca daca pun ramii in dual channel e mai stabil, adica imi arata in jur de 3.007.

Da, sursa a fost cumparata de pe OLX sigilata, cea EVGA, cea din link ASUS, o vinde cu 500 lei, am negociat pretul.

Detin carcasa O11 Air Mini, confirma si pe site-ul oficial ca suporta ATX. PSU SUPPORT ATX (Max. 200 mm) https://lian-li.com/...t/o11-air-mini/

Edited by TheExecutioner, 19 May 2024 - 15:26.

red46

red46

Senior Member

Nu inteleg de ce nu iei una noua din magazin. Nu te ajuta, ii faci retur. Se defecteaza, garantie.

Iei de pe OLX si ce-ai rezolvat? Oricum nici nu-ti trebuie sursa de 850 W.

Edited by red46, 19 May 2024 - 15:45.

TheExecutioner

TheExecutioner

Member

Rezolv multe, pret, calitate, garantie, la 500 lei, e asus ca placa de baza, pe langa asta are si garantie.

Am comandat deja.

Edited by TheExecutioner, 19 May 2024 - 16:15.

nei-k

nei-k

Senior Member

Amuzant o să fie când îți vei da seama că nu sursa are probleme, ci procesorul. Sau placa de bază. Începe să pui altele la favorite pe OLX.

Overclock cum ai prestat? Cu Ryzen Master sau manual? O fi dăunat grav sănătății sistemului.

Al meu Ryzen de 65W, indiferent de setările din BIOS folosite (standard, auto, manual) tipic trage 85W in forja din socket, tipic rulează ușor fierbinte și prestează în linie cu ce văd pe net la alții. Ryzen Master îl "optimizează" să tragă 145W din socket și să ruleze cu 10°C mai firbinte, fără spor de performanță. Manual ii  setez Curve optimizer cu offset negativ (undervolt), turbo puțin peste maxim și câștig 5% performanță în timp ce scad temperaturile cu 7-8°C, fără să trec de acei 85W trași din socket. Iar la utilizare normală consumă mai puțin și stă mai rece.

Valy_User

Valy_User

Senior Member

Dacă lua nou, măcar îl putea trimite înapoi.
Bine, și pe asta o poate revinde.
Dar eu cred că se va rezolva cu o sursă noua.

Edited by Valy_User, 20 May 2024 - 06:25.

TheExecutioner

TheExecutioner

Member

Da, am rezolvat până la urmă, problema era un pin de la extensie, care intra la placa de baza. Sursa e okay, fara probleme. Oricum am înlocuit sursa cu un Corsair RM850X Shift. Oricum aveam de gând să trec la RTX 4090, așa că am făcut o alegere buna, sursa are ATX 3.0, PCI 5.0.

Asa că dacă are cineva nevoie de o sursa EVGA SuperNOVA 750 G6 80+ GOLD 750W, o vând cu 500 lei.

Mulțumesc tuturor pentru suport și sugestii, au fost de ajutor. Să trăiți!

Attached Files

Edited by TheExecutioner, 25 May 2024 - 23:01.

Valy_User

Valy_User

Senior Member

Pin de la cablul sursei?

TheExecutioner

TheExecutioner

Member

Nu, nu. Un pin de la extensie, aveam extensie pentru cea care intra la placa de baza. Am forțat eu la un moment dat și am mișcat un pin. Bine că nu era de la procesor sau placa de baza. Ce idioți aia de la service, sa nu verifici tu cablurile și să spui că e de la procesor? Mă puneau să înlocuiesc ramii și procesorul.

Valy_User

Valy_User

Senior Member

Cabluri de alimentare, alea ATX 20+4?
Care se bagă în sursă și intră în placa de bază. Sau ai prelungitor de ăla pentru ATX 20+4.

Edited by Valy_User, 25 May 2024 - 23:11.

TheExecutioner

TheExecutioner

Member

Prelungitor, sa arate estetic mai bine. Acela era problema la pin.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate