Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Problema Service - Preturi diferite

IP Camera HikVision nu o gasesc i...

Cand devine un film clasic?

Cu mașina spre Budapesta ...
 Ridicare act de identitate cu pro...

Calorifere + incalzire in pardose...

Sfat achizitie laptop buget 1500-...

Boxe Devialet
 Mai poarta careva papuci prin oras?

Amortizoare - 2024 - gaz / ulei ?...

Calatorie Bucuresti - Timisoara, ...

Țuica are gust ciudat
 Copii nascuti in Romania

Felicitari Republica Moldova pent...

Ușa exterioara care scar5...

Decizie dificila intre doua model...

RCS-RDS devine Digi Romania

* * * * - 5 votes
  • Please log in to reply
60 replies to this topic

dragosh82

dragosh82

Member

• Grup: Members
totusi n-am inteles de ce canalul lor de filme care initial se numea digi film, se numeste "film acu"

Neaceasca85

Neaceasca85

Power grid enthusiast

• Grup: Senior Members
Film Now. Ciudat.

Vizualizare mesajGlCA_Contras, pe 16 mai 2024 - 17:07, a scris:

O fi bagat in ultimul an eSIM eu m-am mutat de la ei din cauza asta... la fel si 5G e o gluma buna. Acoperire spre 1% eventual Posted image
Habar n-am care sunt avantajele e-SIM fata de SIM clasic, dar nu consider asta un motiv sa te muti.

5 G or avea, eu am telefon din 2018 si inca nu am motive sa-l schimb. Cand Digi a bagat 4 G am schimbat Lumia 520 cu 640, am tinut 520 doar 2 ani, trecerea de la 3 G la 4 G a fost necesara pentru ca pe 3 G vitezele erau mici de tot. In 2018 am schimbat Lumia 640 cu Huawei 10 Pro pentru ca nu mai mergea Google pe Lumia.

Digi m-au intarziat mult cu netul acasa, pana in 2012 dadeau doar TV. Am trecut direct la 100-100 mbps, in mai 2012, in decembrie 2013 la 500 mbps, de proba, apoi in ianuarie 2014 la 1000 mbps actual.

Au bagat FTTH si in satul Miesti comuna Cungrea, sat ce nu a mai avut comunicatii prin cablu de niciun fel pana in 2021. Asa ceva nu as fi crezut nici in cele mai SF scenarii la cat de greu a fost cu fibra la casa in Slatina in 2012. Dar se pare ca Digi se schimba in bine pe an ce trece.

Cosmin_Andrei

Cosmin_Andrei

Active Member

la fel si 5G e o gluma buna. Acoperire spre 1% eventual Posted image
Hai, mai pune.

JustXXL

JustXXL

Active Member

@mirel3003, europeni din state dezvoltate au 100-300 Mbps si tu vrei 10Gbps si pe bani putini.
Spaniolii nu cred ca platesc la fel de putin ca romanii pentru internet de mare viteza.

lex2010

lex2010

Senior Member

Tot respectul pt Digi cand la inceputul anilor 2000 ne-a oferit Cablelink si ne-a scos din saracia de dial-up.
Tot respectul pt. Digi si acum cand avem abonamente ieftine de internet prin fibra, cablu tv, telefonie mobila la 3 euro nelimitat cu roaming inclus (ceea ce nu ofera nimeni de la concurenta).

Ce nu suport la Digi este ca fiecare interactiune cu call center-ul sau cu personalul din sucursale este deficitara... personal foarte slab pregatit, habar nu au de multe chestii, una iti zic si alta primesti.

Alta chestie este ca Digi incearca sa te fure/pacaleasca/insele cam de fiecare data cand ai nevoie sa modifici un abonment ( reziliere, transfer, suspendare samd).
Mare atentie ca de cand au introdus semnatura cu stylus-ul in agentii, discuti ceva cu personalul si de fapt poate primesti altceva, contractul iti este livrat abia ulterior pe mail. Inainte, macar aveai posibilitatea sa citesti contractul INAINTE sa il semnezi, acum semnezi pe display doar pe baza discutiei cu personalul Digi, ceea ce nu este deloc in regula. Verba volant, scripta manent.

Am ramas tot la Digi pentru simplul motiv ca aia de la concurenta sunt aproape la fel de magari, dar au si preturi mult mai mari... asa ca prefer teparul cel mai ieftin.

Edited by lex2010, 16 May 2024 - 19:48.

asda

asda

Senior Member

10Gbps rezidential in 2024 este un moft.

strongsss

strongsss

Senior Member

Vizualizare mesajzander, pe 16 mai 2024 - 17:09, a scris:

Dupa ce retelele de cartier impanzisera toata tara, in loc sa se lupte cu cu ele, a inceput sa le cumpere.
a inceput sa le sugrume si apoi sa le inghita, utilizand toate metodele. de la taiat cablul de pe stalpi sau fibra din pamant, pana la racolat oamenii de baza, a fost un intreg arsenal folosit pentru a le scoate de pe piata. putina lume stie ca RCS s-a nascut in Moldova si a venit in Romania cu tot cu raketi (nici o aluzie la Serghei Bulgac)
Si NU, nu cred ca e vreunul care a vandut la Digi si a primit toti banii promisi.

Edited by strongsss, 16 May 2024 - 20:34.

andreic

andreic

Very OLD Member

• Grup: Moderators

Vizualizare mesajstrongsss, pe 16 mai 2024 - 20:25, a scris:

a inceput sa le sugrume si apoi sa le inghita, utilizand toate metodele. de la taiat cablul de pe stalpi sau fibra din pamant, pana la racolat oamenii de baza, a fost un intreg arsenal folosit pentru a le scoate de pe piata.
Nu, n-au facut asta... stiu pentru ca am fost ani buni tehnic la o retea de cartier cumparata de RDS in 2018-2019 Posted image Deci stiu cum mergea treaba cel putin in zona mea.
Taiat cabluri faceau alte retele concurente cand se incalecau pe zone sau se bozumflau ca pierdeau clienti, RDS nu a avut nevoie niciodata, ei au trimis negociatori si au facut totul "cu banu jos", bine nu chiar imediat dar cu contract ferm. In plus clientii incepeau sa plece oricum din retele catre ei pentru ca nicio retea nu oferea pe atunci gigabit... iar RDS incepuse.
Practic la preluare au discutat cu sefii, au negociat un calendar cu toate conditiile, au evaluat baza de clienti si reteaua fizica, contabilitatea / situatia financiara, au inregistrat toate instalatiile ce apartineau retelei cu serie orice, switch, server, MC, cutie, surse samd, au stabilit cum vor fi remunerati. Clientii care nu au luat oferte au ramas pe dinafara cu preaviz (majoritatea au luat evident). Intr-o zi anuntata se opreste totul si se rezilieaza cu furnizorii.
Dupa o vreme, 6 luni-1 an au venit de la RDS sa ridice toate echipamentele vechii retele.

Edited by andreic, 16 May 2024 - 22:51.

keton

keton

Junior Member

• Grup: Junior Members

Vizualizare mesajNeaceasca85, pe 16 mai 2024 - 17:49, a scris:

Habar n-am care sunt avantajele e-SIM fata de SIM clasic, dar nu consider asta un motiv sa te muti.

Nu exista un avantaj real. Maxim avantajul ca poti sa utilizezi doua simuri intr-un iphone. Desi apuse sunt vremurile cand oamenii chiar foloseau 2-3 numere de telefon pe retele diferite.

In schimb dezavantajul e ca daca ti-ai distrus telefonul nu poti sa muti simul intr-un backup, pentru ca nu ai ce sa muti. Ramai cel putin o zi fara telefon.

ionelp

ionelp

Junior Member

• Grup: Junior Members

Vizualizare mesajasda, pe 16 mai 2024 - 19:46, a scris:

10Gbps rezidential in 2024 este un moft.
Da

Attached Files

ssss

ssss

Active Member

Schimbarea asta este de foarte mult timp, de fapt.
Inițial, brandul DIGI a fost atribuit serviciului RCS Satelit/DTH, lansat în decembrie 2004.
Prin 2007-2008 RCS&RDS își lansează rețeaua mobilă DIGI.Mobil, fiind prima extindere a brandului în afara televiziunii.
Din 2009, RCS&RDS rămâne ca nume al firmei, însă toate serviciile primesc denumirea DIGI, plus că sigla se schimbă. În acest an ei și‑au făcut reclame cu Cârcotașii.
În 2017 este o restructurare prin care se deschide firma DIGI Communications NV (care ar controla RCS&RDS; oricum, schimbarea asta pare similară cu cea de la Google/Alphabet din 2015), iar în 2018 adoptă pentru prima dată denumirea „DIGI România“ (numele firmei rămânând același), schimbare reflectată și în numele site‑ului (devenit digi . ro de prin ≈2022).
Din câte observ, se pare că acum vor să renunțe de tot la denumirea cu care ei au devenit cunoscuți de cel puțin 20 de ani…

Edited by ssss, 16 May 2024 - 22:40.

petrepescarul

petrepescarul

Active Member

Nu stiu citi abonati la Digi au telefoane cu eSIM. Eu nu detin telefon cu eSIM, prefer sa umblu cu 2 smartphoane dupa mine, am motivele mele. (in aceste momente vreau sa schimb un smartphone si ma uit dupa tot felul de telefoane si imi pun intrebarea daca are rost sa achizitionez un telefon cu 5G ...)
Stiu foarte multi abonati la Digi mobil care au telefoane cu butoane.
Stiu abonati la Digi care nu au decit abonament de telefon fix.

Dar sa vad motiv de portare ca un operator nu ofera eSIM...

Egyptian

Egyptian

Member

Vizualizare mesajandreic, pe 16 mai 2024 - 20:46, a scris:

Nu, n-au facut asta... stiu pentru ca am fost ani buni tehnic la o retea de cartier cumparata de RDS in 2018-2019 Posted image Deci stiu cum mergea treaba cel putin in zona mea.
Taiat cabluri faceau alte retele concurente cand se incalecau pe zone sau se bozumflau ca pierdeau clienti, RDS nu a avut nevoie niciodata, ei au trimis negociatori si au facut totul "cu banu jos", bine nu chiar imediat dar cu contract ferm. In plus clientii incepeau sa plece oricum din retele catre ei pentru ca nicio retea nu oferea pe atunci gigabit... iar RDS incepuse.
Practic la preluare au discutat cu sefii, au negociat un calendar cu toate conditiile, au evaluat baza de clienti si reteaua fizica, contabilitatea / situatia financiara, au inregistrat toate instalatiile ce apartineau retelei cu serie orice, switch, server, MC, cutie, surse samd, au stabilit cum vor fi remunerati. Clientii care nu au luat oferte au ramas pe dinafara cu preaviz (majoritatea au luat evident). Intr-o zi anuntata se opreste totul si se rezilieaza cu furnizorii.
Dupa o vreme, 6 luni-1 an au venit de la RDS sa ridice toate echipamentele vechii retele.

La mine exista Akta pentru televiziune si ADSL, cine i-a inghitit? :)

csachiri

csachiri

Senior Member

O fi bagat in ultimul an eSIM eu m-am mutat de la ei din cauza asta... la fel si 5G e o gluma buna. Acoperire spre 1% eventual :P
Asa zici tu?

Operatorul telecom a trimis deja mesaje SMS abonaților săi prin care îi informează pe aceștia de noul serviciu:

“Stimate client, tehnologia 5G este acum disponibilă în (numele orașului), în mare parte a orașului, la nivel stradal. Daca aveți un telefon compatibil, vă rugăm sa activați utilizarea rețelei 5G din meniul acestuia pentru a va bucura de o calitate mai buna a rețelei DIGI Mobil.”

RCS & RDS a actualizat și harta zonelor acoperite cu tehnologia 5G, iar acestea sunt: Satu Mare, Baia Mare, Sighetu Marmației, Sălaj, Bistrița, Oradea, Cluj-Napoca, Târgu-Mureș, Mediaș, Alba Iulia, Arad, Timișoara, Lugoj, Deva, Hunedoara, Sibiu, Reșița, Târgu-Jiu, Drobeta-Turnu Severin, Craiova, Râmnicu Vâlcea, Slatina, Pitești, Târgoviște, București, Ploiești, Câmpina, Sinaia, Predeal, Azuga, Bușteni, Poiana Brașov, Brașov, Constanța, Eforie Nord, Mamaia și Iași.

Teste se mai fac și în Buzău, Brăila, Galați, Bacău și Orăștie, astfel că foarte curând și în aceste orașe s-ar putea trimite mesajul oficial menționat mai sus.

Neaceasca85

Neaceasca85

Power grid enthusiast

Rețelele de cartier ca si radiourile FM pirat mie mi se pare ca au fost specifice Bucureștiului. În Slatina nu am pomenit aceste 2 chestii.

În București au existat rețele de cartier care distribuiau fulgere în PC-urile abonaților la furtuni și chiar descărcari electrostatice ce surveneau iarna când ningea.

Pe când la Digi prima bucurie cu fibra optica în 2003 a fost fix asta, ca fulgerele nu mai puteau sa îmi afecteze televizoarele, tocmai cu o lună înainte de mutarea de pe cablul anilor 90 ce traversa terasele blocurilor la rețeaua hibrida de pe stâlpi, un trăsnet a încercat și eșuat sa îmi ardă televizoarele și nici nu aveam bani de unele noi.

Unii spun ca Digi a sabotat retelistii de cartier, dar și Digi s-a confruntat cu primari ce refuzau sa le dea avizele necesare pentru construcția rețelei în anumite localități domnite de baroni locali, primari mana în mana cu unii operatori locali de TV și internet.

Cel mai răsunător caz era cel cu TV Sat 2002 in județul Buzău. Bețe în roate ca să nu fure RDS clienții TV Sat 2002 care era patronata de ceva ruda sau prieten cu primarul.

Și în Câmpina Prahova sau orașele de prin Bacău au întrat cu întârziere.

Unii cred ca Digi vrea monopol, situație în care vor putea mari preturile, dar pentru ajungerea lor aproape de monopol este de vina concurenta în mare parte. UPC a preferat sa vândă și sa plece decât sa se mai lupte în coaxialele lor cu fibra RDS.

Mulți zic ce urat este cu multe cabluri pe stâlpi, dar mare parte din paienjenisul inestetic era format din coaxialele Astral UPC Vodafone, nu fibrele optice care sunt mai subțiri și fără aparatură activa pe stâlpi. E drept, și fibrele au colaci și RDS pana după 2009 folosea Docsis ca UPC.

Dar noi am putut avea un internet asa cum l-am visat tocmai pentru ca s-a dat voie cu cabluri pe stâlpi. În Vest cu subteran obligatoriu, mai greu, dar și la noi se poate trece acum ușor ușor în subteran. Mie îmi place sa vad fibre și enclosere.

leomagic44

leomagic44

Io, cu electronii.

Vizualizare mesajGlCA_Contras, pe 16 mai 2024 - 16:58, a scris:

Mai usor cu pianul pe scari... sa nu ne pripim. Are Jiji 5G sau eSIM? Varianta cea mai ieftina poti sa spui, dar nu cea mai buna Posted image
Au de mult si eSim si 5G, sunt abonat la ei din 2006, nu m-au dezamagit pana acum.
Orange si Varzafone au reclame agresive si mincinoase, lumea inca pune botul.
Sa va mai spun ca portocala si varzafone nu permit apeluri Wi-Fi in roaming, nu permit mai mult de 3 luni de roaming, fata de Digi unde poti sa stai in roaming 20 de ani, atata timp cat sun platite facturile.

leomagic44

leomagic44

Io, cu electronii.

Nu mai pot edita, concluzia e ca Digi e cel mai bun, mai usor cu pianul ca sar clapele bre.
Platesc aprope 10 euro pentru 4 abonamente, unde in alta parte gasim pretul asta?
Sa nu uitam ca ei au plecat de la zero, fata de ceilalti care au folosit sarmele telefonului fix de la vechea structura.

MELODY

MELODY

Senior Member

dragosh82, pe 16 mai 2024 - 17:31, a scris:

totusi n-am inteles de ce canalul lor de filme care initial se numea digi film, se numeste "film acu"
Denumire mai comerciala... marketing

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate