Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul
 Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...

Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54
 Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?
 Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...
 

De inviere, de unde luati lumina ?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
67 replies to this topic

#19
Rafail

Rafail

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 18.04.2006

View PostKraveN, on Apr 18 2006, 12:47, said:

O curiozitate am : Preotul nu tot de la bricheta/chibrit aprinde lumanarea cu care da la lume "lumina" ? Si atunci de ce mai e asa sfintita ?  :o


si apa devine aghizma. eu am acasa aghizma de peste 7-10 ani, nici nu mai stiu. si nu miroase, nu pute, nu are flori, ....e limpede ca-i buna.. :w00t:

dar...nu-mi cereti prea multe detalii. un preot stie mai multe.

#20
fellow

fellow

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 902
  • Înscris: 28.08.2004
Lasati sfanta lumina acolo unde e. Sunt mii de oameni care merg de pastele ortodox la Ierusalim, unii sa se convinga, si vine paulache, marele invatat (de la casa de adunare probabil) sa ne explice noua cum stau lucrurile. S-a dovedit ca nu poate fi un fals. Minunea se intampla de mii de ani si e una din cele 3 mari minuni ale ortodoxiei, care NU pot fi negate de nimeni si de nimic. Restul 2 sunt aghiazma si sfintele moaste. Si nimic nu e de azi de maine.


Lumina conteaza mai putin de unde o iei. Ma minunez cum in saptamana mare lumea incepe cu statisticile. Cati romani merg la Biserica Duminica, cati merg de pasti si cati de craciun, unde merg romanii de pasti si de craciun, ce mananca romanii de pasti si de craciun, cati romani vin in tara de pasti si de craciun, cati pleaca din tara de pasti si de craciun etc... Numai nu se ajunge la subiect, la semnificatia Pastelui si a Craciunului.

Edited by fellow, 18 April 2006 - 12:08.


#21
iulian_vis

iulian_vis

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 42
  • Înscris: 05.07.2005
macar stiti ce semnificatie are lumina de inviere? luati d'aici... LUMANAREA DE INVIERE

#22
Rafail

Rafail

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 18.04.2006

View Postiulian_vis, on Apr 18 2006, 17:43, said:

macar stiti ce semnificatie are lumina de inviere? luati d'aici... LUMANAREA DE INVIERE


frumusel  articol.  faza cu stinsul lumanarii la grinda nu o stiam.

#23
Epurica

Epurica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,729
  • Înscris: 29.06.2005
Cica daca ti se stinge lumina pe drum ai ghinion. :blink:

Nu stiu cum se desfasoara slujba de pasti pe la voi, dar mie mi-e pur si simplu scarba sa ies pe strada in seara aia. Prefer sa stau in casa alaturi de cei dragi fara sa fiu nevoita sa observ nesimtirea si indolenta unora. Cu ce Te apropie mai mult de dumnezeu, de latura spirituala faptul ca te duci la nu stiu ce biserica sa aprinzi o lumanare? Poate daca traiam in alta parte stiam sa apreciez si astfel de ritualuri, dar in contextul de fata... eu spun pas. Luati voi si pentru mine.

#24
mada66000

mada66000

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 16.01.2005
Noi in fiecare an sarbatorim sarbatorile in familie.Ne adunam toti mergem la o bisericuta apropiata de casa,luam lumina, nu stam la slujba pana dimineata pentru ca ma enerveaza preotii ca incep cu politica lol, ci ne indreptam spre case si sarbatorim pana in zori cu bucatele specifice obiceiului.

#25
barbosa

barbosa

    Serious Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,144
  • Înscris: 04.03.2006
cand eram prin liceu mergeam si eu in fiecare an la biserica de inviere sa iau lumina si pasca. de fapt mergeam in ultimele 3 seri ( la cele 12 evanghelii,prohod si inviere). de cand am inceput facultatea nu am mai trecut pe la biserica din pacate. in schimb in fiecare an am facut atat pastele cat si craciunul in familie. mama mea este foarte credincioasa si tine mult la traditia asta. asa ca orice program as avea si oriunde as fi  trebuie sa ajung si pe la braila,la ai mei, macar pentru o zi.

#26
Epurica

Epurica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,729
  • Înscris: 29.06.2005

View Postpaulache, on Apr 19 2006, 07:40, said:

Păi, bine, dragă Iepurache, tocmai tu, care ești simbolul paștelui, nu te duci să te tragă popa de urechi și să te caute de ouă? Și nu la nu știu ce biserică, la una care are un amplif decent, așa, ca la 10.000 W, ca să dea dedicații la tot cartierul.

Mai fa tu misto de sfantu iepure ca vezi tu cadou nema.  <_<
Stii tu ceva. Pana si intr-un amart de cartier, o biserica mica si-a achizitionat o super statie. Stai la geam la balcon si parca simti si stropii de aghiasma cum te ating pe fata.
Apropo, stiti cu ce a inceput slujba de pasti la mitropolie anul trecut si cu ce s-a incheiat?  :huh:  
Poporul roman sa aiba parte de pace si armonie si ce se mai spunea pe-acolo? Da, sigur, dar mai intai clasa politica cu conducatorul in frunte.
(asta e o parte... hehe)
In concluzie, deleg un prieten sa ma traga de urechi (renunt la cautatul de oo :blink:) si petrec pastele departe de astfel de lucruri.

#27
greby

greby

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 18.04.2006
Pentru cine are internet mai rapid si poate descarca, sa  intre la www.sfaturiortodoxe.ro si va gasi acolo un film despre Lumina Sfintei Invieri, precum si multe alte raspunsuri.

#28
andragony

andragony

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 677
  • Înscris: 22.08.2005

View PostRafail, on Apr 20 2006, 11:15, said:

...asa am auzit si eu omule de la cei cu par alb. si tot de la ei auzeam ca 3 zile ( sau 7 zile, nu mai retin exact..) ...dupa paste cerurile sunt deschise.  in ce sens, nu stiu.  
pariez ca-mi vor sari in cap cativa.
in saptamana mare cerurile sunt deschise(eu asa stiu), in sensul ca cine moare in aceasta saptamana (cica) ajunge in rai... cu toate ca ... it's not fair!  <_<

#29
reclamagiu

reclamagiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,222
  • Înscris: 09.09.2004

View Postandragony, on Apr 20 2006, 11:31, said:

in saptamana mare cerurile sunt deschise(eu asa stiu), in sensul ca cine moare in aceasta saptamana (cica) ajunge in rai... cu toate ca ... it's not fair!  <_<
totusi...te poti sinucide  <_<

#30
barbosa

barbosa

    Serious Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,144
  • Înscris: 04.03.2006

View Postreclamagiu, on Apr 20 2006, 11:32, said:

totusi...te poti sinucide  <_<


or fi cerurile deschise dar trebuie sa fie si cineva de paza pentru cazuri de genul asta... :)

#31
coje79

coje79

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 114
  • Înscris: 22.02.2005
8 persoane...3 masini...mergem la Durau. slujba de Inviere, ne intoarcem la pensiune, mancam bine, ca romanii, somn, trezirea, si o luam de la capat cu mancarea. poate gasim niste omuleti care inchiriaza ATV-uri (anul trecut erau, la Pensiunea Agnes), si daca ne convine pretul, tragem o tura cu zumzaitoarele. daca nu, facem un drum pana la Fantanele sau pana la Duruioarea. sau amandoua, daca ne permite vremea.

Sarbatori fericite tuturor :-)

#32
radutm

radutm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 22.01.2006
6 persoane , Antananarivo , Madagascar am gasit singura biserica ortodoxa de aici.
Salutare.

#33
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007
Si daca nu iau "lumina" ce se intimpla?

Eu iau lumina de la sursa: Biblia.

#34
naughtydream01

naughtydream01

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,797
  • Înscris: 13.03.2005

View Postzexelica, on Feb 2 2007, 13:38, said:

Si daca nu iau "lumina" ce se intimpla?

Eu iau lumina de la sursa: Biblia.
Io mergeam la Inviere cand eram mica, ca dupa aia ma lasa bunica la discoteca.
Am facut greseala sa merg acum vreo 5-6 ani, cand s-o luat la bataie niste babe, care sa ia lumina prima. M-am lecuit.

#35
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View Postnaughtydream01, on Feb 2 2007, 13:42, said:

Io mergeam la Inviere cand eram mica, ca dupa aia ma lasa bunica la discoteca.
Am facut greseala sa merg acum vreo 5-6 ani, cand s-o luat la bataie niste babe, care sa ia lumina prima. M-am lecuit.
Foarte bine ca nu te mai duci la biserica. Astia fac numai ce le trece lor prin cap. Unde scrie sa te-nchini si sa pupi degete de morti? Sau sa iei lumina?

#36
katman

katman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,434
  • Înscris: 16.05.2004
He, o intrebare buna aici.
Eu am mers pana acu'  cu mama de gura ei ca nu o conducea nimeni.
Si am vazut la Sf Nicolae in Bv un afis : INVIERE 2005. Era programul slujbelor.

Mi s-a parut asa o magarie incat m-am uitat sa vad de nu cumva dau de copilu' minune.
Anul trecut (din acelasi motiv) am vazut niste parashute si petrecareti care numa' nu dadeau boxele la maxim.
Mi-e sila.

Anul asta merg la Patriarhie sa salvez oamenii de la a se rani cu atata lume si lumanari in jur.

P.S. Acu' vreo 4-5 ani mi-am aprins lumanarea de la Dan Grigore. Highlight of the evening!

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate