Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Despre Japonia - tara pe care nu ...

ICSee din sursa sigura sau echiva...

Acumulator 3.7v

Andaluzia sau Tara Bascilor
 Alternativa la Ruse din Bucuresti...

Pragurile minime de raportare pen...

Anevrism de aorta ascendenta

Dovada adresei de resedinta
 Tulsa King (2022 - )

Tv box android fara "servicii...

Factura platita la Supercom si ne...

Nu mai primesc sms pentru locker ...
 Apeluri efectuate dar nu apar in ...

Apa de puț in Berceni-Ilfov

Recomandare alegere - R7 7800X3D/...

OCEANIA NATIONS CUP 2024

Fortat sa imi dau demisia

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
31 replies to this topic

der25

der25

Active Member

• Grup: Members
Sper ca azi a fost la munca!
CO nu se da pe vorbe!
Daca nu are cerere aprobata trebuie sa mearga la serviciu.

ando01

ando01

Member

View Postioppo, on 16 mai 2024 - 18:45, said:

Dupa 8 ore e obosit si o freaca? lol
Merita toata muea data de angajator. Unii nu merita mai mult. Ca sunt prosti facuti gramada. Om simplu... dar prost.

Se vede ca unii dintre voi sunteti obisnuiti doar cu elita de pe dorobanti
Si nu interactionati prea des cu oamenii simplii (nu poti fi informat daca nu ai fost invatat cum sa te informezi)
Ganditi-va cum sa ii ajutati nu cum sa ii judecati

Suntem o tara cu un mare deficit la capitolul invatamant mai ales rural
Si de acolo se propaga multe neajunsuri la oamenii care nu au beneficiat de posibilitatile (parintii) de care au beneficiat altii
Nu e vina lor pentru mediul in care au crescut/au fost educati

Cum bine zicea cineva mai sus, nu suntem atot stiutori si cu totii avem lipsurile noastre

Radu689

Radu689

New Member

• Grup: Candidate Members

View Postder25, on 16 mai 2024 - 18:59, said:

Sper ca azi a fost la munca!
CO nu se da pe vorbe!
Daca nu are cerere aprobata trebuie sa mearga la serviciu.

A fost din fericire...si a conditionat sa darea banilor de semnarea demisiei.
A refuzat si a plecat fara bani si angajatorul a tras de el sa se intoarca sa semneze demisia.
Dupa care a amenintat ca ii deface contractul pe neprezentare la locul de munca insa fratele a mentionat ca sunt camere acolo si el poate sa demonstreze ca a fost in fiecare zi dar trimis acasa.

Ciudata lume...

In cele din urma am sunat eu la ei( fratele era in stare de soc) si le-am spus ca o sa fac seizare la ITM si s-au temperat...
I-au dat notificare de desfiintare pozitie pe 20 zile si dupa va intra in somaj.
Cel putin are 20 zile sa isi caute si dupa somaj in cazul in care nu va gasii ceva...
Este trist ca in 2024 sa avem astfel de angajatori care abuzeaza oameni simpli, fara putere finaciara doar sa le fie lor bine...inuman
...
Multumesc pentru sfaturi

Radu689

Radu689

New Member

• Grup: Candidate Members

View Postketon, on 15 mai 2024 - 19:29, said:

Cred ca e deranj cu desfiintarea postului, d-aia tot patronajul din Romania practic obliga si amentinta angajatul sa solicite desfacerea contractului cu acordul partilor.

Si da, poate sa il dea afara pentru neprezentare, sa puna mana sa se duca sa ceara o hartie ca i se aproba concediu, sau ceva scris pe mail/whatsapp.

Multumesc
Asta si intentionau se pare...si au devenit super agresivi cand a mers la munca.
Referitor la acte la solicitarea sa fie dat in somaj daca nu mai este nevoie de el...a raspus ca este nebun?  El stie cate drumuri trebuie sa faca pentru acest lucru...
Trist este ca prefera sa lase un om care a muncit mai bine de 3 ani cu ei cot la cot fara bani (somaj) decat sa faca 2 drumuri al AJOFM si sa fie corecti...
Cred ca este o radiografie clara a societatii egoiste / egocentriste in care traim ...

ioppo

ioppo

Guru Member

• Grup: Senior Members

View Postando01, on 16 mai 2024 - 20:47, said:

Si nu interactionati prea des cu oamenii simplii (nu poti fi informat daca nu ai fost invatat cum sa te informezi)

Recunosti ca ai scris mult si prost daca  autorul ne spune ca fratele lui are un smartphone?
Ca pica toata argumentatia ta daca are.

ando01

ando01

Member

View Postioppo, on 17 mai 2024 - 07:22, said:

Recunosti ca ai scris mult si prost daca  autorul ne spune ca fratele lui are un smartphone?

Asta intelegi tu prin informare? Posesia unui smartphone?
Daca ai computer esti it-ist?

jumperishere

jumperishere

Member

Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image cuvintele sunt de prisos ... mai bine sa tinem un moment de reculegere

Edited by jumperishere, 19 May 2024 - 18:40.

RaimondMacelaru

RaimondMacelaru

Active Member

View Postioppo, on 17 mai 2024 - 07:22, said:

Si tu ai smartphone, dar situatia este totusi grava rau... Asta cum iti explici?

ioppo

ioppo

Guru Member

View Postando01, on 19 mai 2024 - 18:32, said:

Asta intelegi tu prin informare? Posesia unui smartphone?
Daca ai computer esti it-ist?
Nu, dar se presupune ca stiu sa il folosesc incat sa ma ajute in scopul lui.
Daca a fost in stare sa isi faca cont de tik tok/facebook/instagram... poate sa isi caute si informatiile necesare traiului de zi cu zi.

Orice informatie e la cateva click-uri distanta. Tineti voi leprele si puturosii in brate, eu nu pot.

View PostRaimondMacelaru, on 19 mai 2024 - 18:47, said:

Si tu ai smartphone, dar situatia este totusi grava rau... Asta cum iti explici?
Care situatie e grava, ca nu inteleg. Fii mai explicit. Sau vreun prost a inteles ca nu stiu sa il folosesc ca pe o unealta utila?

ando01

ando01

Member

View Postioppo, on 19 mai 2024 - 19:35, said:

Nu, dar se presupune....

Scopul unui forum este de a ajuta oamenii cu informatii nu de a-i judeca,

Nu o sa mai continui discutile de aici in colo deoarece sper ca initiatorul si-a rezolvat problemele (si nu datorita "sfaturilor" primite de la tine)
Si sper ca pe viitor sa ai o altfel de abordare a subiectelor (nu sa participi la maratonul datul cu parerea)

PS:
Cand nu o sa iti mearga netul si suni la relatii cu clientii, operatorul te intreaba daca ai routerul bagat in priza
Deci la capatul celalalt al liniei este cineva care te considera "un prost slab informat si o lepra care trebuie sa primeasca toat muaaa pe care si-o merita" - si aici am incheiat citatul

Edited by ando01, 19 May 2024 - 20:55.

ioppo

ioppo

Guru Member

View Postando01, on 19 mai 2024 - 20:53, said:

PS:
Cand nu o sa iti mearga netul si suni la relatii cu clientii, operatorul te intreaba daca ai routerul bagat in priza
Deci la capatul celalalt al liniei este cineva care te considera "un prost slab informat si o lepra care trebuie sa primeasca toat muaaa pe care si-o merita" - si aici am incheiat citatul
CORECT!

Pentru ca sunt din ce in ce mai multi ca cei din subiectul topicului, care  nu stiu de ce ploua si de ce rasare soarele.
De aia in ultimii ani se scrie sa nu bei antigelul pe recipient. Ca sunt multi prosti. mult prea multi. Si unii ii perie si ii tin in palma. Sa stii ca nu sunt handicapati, sunt doar lenesi. Si asta - ghici ce? - provoaca si pe altii sa fie lenesi si prosti.

Ai inteles unde e problema? Cum plm poti sa iti faci cont pe tik tok dar nu esti in stare sa gasesti legea care te apara de un angajator de cacat?

Epdm

Epdm

Guru Member

View PostRadu689, on 16 mai 2024 - 10:47, said:

Da, are contract

Legile se cunosc...problema este ca angajatorul apeleaza la intimidarea.
Si din pacate ei au relatii si ca si angajat te gandesti ca nu pre ai sanse de castig...plus ca este posibilitatea sa te vorbeasca de rau la alti angajatori
Astazi a fost din nou la munca si a refuzat din nou sa ii dea lichidarea ... a conditionat plata de semnarea demisiei.
Si s-a ajuns la discutii ca nu munceste 8h ...subit acum dupa ce timp de 3 ani nu a fost discutie in acest sens si pe langa acest lucru ...nu sunt lucrari in service ...
Ameninta ca face reclamatie la ITM ca nu a respectat programul de lucru...se poate daca el i-a trimis acasa ca nu au de lucru?
Sunt uimita de nivelul discutiilor cu un angajator...
Eu sunt uimit ca exista oameni care stau la astfel de locuri de munca infecte. O secunda nu as sta.

ioppo

ioppo

Guru Member

Pai daca folosesc telefonul doar pentru tik tok...

jumperishere

jumperishere

Member

View PostEpdm, on 20 mai 2024 - 21:21, said:

Eu sunt uimit ca exista oameni care stau la astfel de locuri de munca infecte. O secunda nu as sta.
asta da afirmatie. eu sunt uimit ca mai exista persoane care cred ca in Romania exista firme (cu capital mic) care sa nu incerce sa fenteze sistemul in detrimentul angajatului.  ok, asta da, e de noaptea mintii.

fa-ti cruce si multumest-te ca nu esti nevoit sa lucrezi cu astfel de firme, ignorant ce esti

Edited by jumperishere, 20 May 2024 - 21:47.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate