Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Nu pot sa prelungesc un domeniu, ...

Sfc scannow blocat la 99 la suta

hdd 2,5" sata 250GB unallocat...

Comparatie consum inverter vs non...
 Hidrofor defect arunca apa inapoi...

Apa la sticla din sticla

Întrebuințare telefoane vechi...

Dacia Lodgy sau Dacia Docker ?
 Valeriu Nicolae

Exista vreun dezavantaj la constr...

Senzori de miscare ce nu aprind l...

Problema martori semnalizare dire...
 Senzori de miscare cu lampi ce se...

Samsung soundbar

Umplere gol tamplarie-glaf

Produse inapoiate cu zgarieturi

V-ati facut sau va veti face Colonoscopie? Va temeti? De cancer sau de colonoscopie?

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
61 replies to this topic

Neaceasca85

Neaceasca85

Power grid enthusiast

• Grup: Senior Members
Pe cardiovascular e nasol cu AVC-urile, cu cele care nu te rezolva ci ramai cu sechele, adica tot cu chinuri.

La inima iarasi, riscul unui infarct ce poate surveni oricand nu e confortabil.

La cancer singurul avantaj e ca stii din timp, te poti pregati de moarte, si religios si societar si tot. O moarte fulgeratoare e mai greu de suportat pentru cei din jur, daca depind de tine.

Stii, dar dezavantajul e moartea in chinuri groaznice. Cancerul e greu si dureros, este culmea durerii practic, acuma daca iti ia direct ficatul si te duci mai repede, e o chestie, dar daca o ia medular ca la tata, e vai si amar cu durerile si cu paralizia. Paralizat la pat dar cu dureri taioase cand era miscat-ridicat, asa era tata. In ultimele 2 luni urina cu sange. Frica lui era sa nu ne incurce de Paste, si a murit in iunie, ca taica-su, in iunie 1976.

Nu mai ai pofta de mancare cand iti ia ficatul. Deci poti tine post. Posted image Cam din februarie incepuse sa-si piarda pofta de mancare. Din martie-aprilie manca doar pasat. Perfuzii multe cu vitamine si arginina, a realizat ca alea ii prelungesc chinul si spunea lasa-ti-ma.

Dar nu a murit pana nu a stiut ca fratele a luat examenul si astfel putea sa preia fraiele firmei. Dupa ce a luat acel examen, brusc s-au prabusit toti parametrii, si-a dat drumul inspre moarte. Si a zambit dupa ce a murit, lucru care doar la calugari s-a mai intamplat. Eu cred ca a zambit pentru ca scapase de dureri. Posted image

Batranetea, depinde de la caz la caz cat de grea este. Toti isi doresc o moarte nechinuitoare, ca un pui de gaina, dar sunt pareri care zic ca prin durerile de dinainte de moarte, iti stergi pacatele si te duci dincolo curat.

Deocamdata nu-mi fac colonoscopie, dar poate de la 45 de ani in sus voi aborda altfel problema. Oricum, i will keep an eye pe sange la toaleta.

business11

business11

Info Austria

Eu zic sa iti faci, ca la cata shaorma bagi in tine devi o persoana de risc si aici nu glumesc.

Neaceasca85

Neaceasca85

Power grid enthusiast

Tata baga chestii pe care eu nu le bag:

- pastrama de oaie
- saramura de crap
- ciorba de burta
- carne de miel
- peste in general (asta e sanatos dar mie nu imi place si toti mananca peste in jurul meu)
- in weekend sau la petreceri rupea in 2 spritul, vin alb cu apa minerala, sau vin alb sec, eu beau rar doar putin vin rosu sau bere, la 2 pahare ma opresc

Mananc doar pui si porc. Pentru colon se da vina mai mult pe porc, pe carnea rosie.

Acrilamida-e in cartofii prajiti si cafea. Cafea nu beau decat cu lapte si doar la munca, tata bea cafea zilnic si o facea super strong.

2 shaorme saptamanal bag eu. Altii baga zilnic sau 2 pe zi. Maioneza facuta acolo, gasesc mereu usturoi in ea, cartofi din piata nu congelati. Uleiul de palmier din friteuza pe gaz si fosfatul din carnea de kebab, astea sunt elemente nocive, in rest are si castraveti murati si salata de varza cruda, chestii pe care nu le prefer la masa de regula.

In rest se zice ca la shaorma carnea e mai sanatoasa cu flacara pe lateral fata de gratarul clasic cu flacara sub carne ce baga in ea tot fumul. La shaorma e doar gaz, nu fum.

Edited by Neaceasca85, 17 May 2024 - 09:36.

Costel2223

Costel2223

Member

• Grup: Members

Neaceasca85, on 16 mai 2024 - 16:01, said:

Pe cardiovascular e nasol cu AVC-urile, cu cele care nu te rezolva ci ramai cu sechele, adica tot cu chinuri.

La inima iarasi, riscul unui infarct ce poate surveni oricand nu e confortabil.

La cancer singurul avantaj e ca stii din timp, te poti pregati de moarte, si religios si societar si tot. O moarte fulgeratoare e mai greu de suportat pentru cei din jur, daca depind de tine.

Stii, dar dezavantajul e moartea in chinuri groaznice. Cancerul e greu si dureros, este culmea durerii practic, acuma daca iti ia direct ficatul si te duci mai repede, e o chestie, dar daca o ia medular ca la tata, e vai si amar cu durerile si cu paralizia. Paralizat la pat dar cu dureri taioase cand era miscat-ridicat, asa era tata. In ultimele 2 luni urina cu sange. Frica lui era sa nu ne incurce de Paste, si a murit in iunie, ca taica-su, in iunie 1976.

Nu mai ai pofta de mancare cand iti ia ficatul. Deci poti tine post. Posted Image Cam din februarie incepuse sa-si piarda pofta de mancare. Din martie-aprilie manca doar pasat. Perfuzii multe cu vitamine si arginina, a realizat ca alea ii prelungesc chinul si spunea lasa-ti-ma.

Dar nu a murit pana nu a stiut ca fratele a luat examenul si astfel putea sa preia fraiele firmei. Dupa ce a luat acel examen, brusc s-au prabusit toti parametrii, si-a dat drumul inspre moarte. Si a zambit dupa ce a murit, lucru care doar la calugari s-a mai intamplat. Eu cred ca a zambit pentru ca scapase de dureri. Posted Image

Batranetea, depinde de la caz la caz cat de grea este. Toti isi doresc o moarte nechinuitoare, ca un pui de gaina, dar sunt pareri care zic ca prin durerile de dinainte de moarte, iti stergi pacatele si te duci dincolo curat.

Deocamdata nu-mi fac colonoscopie, dar poate de la 45 de ani in sus voi aborda altfel problema. Oricum, i will keep an eye pe sange la toaleta.

Când apare sânge în toaleta este deja prea târziu.

keton

keton

Junior Member

• Grup: Junior Members
Doua scaune pe zi inseamna ca consumi foarte multi carbohidrati. Asta, corelat cu faptul ca esti obez, inseamna ca cel mai probabil ai rezistenta la insulina si glicemia ridicata mai tot timpul.

Exista o corelatie mai mare intre diabet de tip 2 si cancer, decat intre consumul de carne rosie si cancer.

WHO zice ca riscul de cancer creste in cazul consumului de carne procesata, iar in cazul carnii rosii nu sunt evidente convingatoare.

Neaceasca85

Neaceasca85

Power grid enthusiast

Glicemia nu e ridicata. Nici colesterolul. Doar Trigcliceridele.

Ieri am avut doar 1 scaun, astazi deja 2. Pe al doilea il corelez cu faptul ca uneori cina, mancata la ora 20-21, se digera mai tarziu. Cam la 2-3 saptamani am al doilea scaun dupa amiaza, azi a fost la pranz.

Vad ca la majoritatea cancerelor se spune de factori favorizanti dar nu decisivi, in schimb la cel pulmonar se zice ca sigur este de la fumat (activ sau pasiv), cu toate astea, fumatul e ceva normal in societate. Posted image

Eu sunt familie de nefumatori alaturi de vecini nefumatori si colege nefumatoare la birou. Doar sotii colegelor fumeaza. Posted image

Stiu ca se zice aia cu nu mancati dupa ora 18, dar eu unul ma culc mai tarziu de miezul noptii si ma trezesc ori la 09 ori la 12 daca e weekend.

De cand iau medicamente, mananc un sandwich de casa dimineata (cu sau fara carne, saptamana asta e fara), inainte mancam un biscuite de tip Eugenia cu cafeaua de la birou. Cafea nu beau decat 1 pe zi, cu lapte, doar in zilele de munca. Da, am fost genul care, dupa scoala si facultate, am cam sarit de micul dejun, dar dejunul si cina sunt la rang de arta.

business11

business11

Info Austria

Cancerul la plamani este de 2 tipuri. Cel cu celule normale, si cel cu celule mici. Cel cu celule normale este cel mai des intalnit, cam 80% din cazuri. Intr-adevar este foarte puternic influentat de fumat, poluare, si alti factori exteriori. Pe langa asta este des intalnit, astfel ca sansele stadii incepatoare sunt bune, iar tratamentele diverse. Cel cu celule mici este foarte rar, tratamentele sunt limitate si aceasta forma nu este studiata pe masura astfel ca nu se stie daca este influentat de factori externi, sau este mai degraba genetic, astfel ca si sansele sunt mult mai scazute, iar perioada de supravietuiere este undeva la 3-5 ani in cazuri bune.

pepino88

pepino88

Member

• Grup: Members
Durerea te împinge să faci orice, numa să scapi

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate