Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum scot peretele alb

Mariri de taxe si tva

Intrebari legate de AC si functia...

Whole Lotta Rosie vs Whole Lotta ...
 Dezavantaje calorifere aluminiu

Baterie moarta !?

Cadou nedorit. Cum scap de el?

Theo Rose x Domino x Alessandra -...
 R.I.P. Donald Sutherland

Problema de soft ...

PPC suprataxeaza voit fara nici o...

Gaura dreapta in perete gros
 Manea cu saxofon si tipa misto

Fedex tot imi trimite facturi de ...

Portretul combinatorului la tiner...

Fals/ uz de fals?

Declaratie venit si siguranta XTB

- - - - -
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

silviu99

silviu99

Member

• Grup: Members

View Poststefan820, on 15 mai 2024 - 09:09, said:

Salutare,

Imi incerc valeitatile investionale prin platforma XTB de aprox 1 luna prin cumpararea de unitati de fond ETF.

Diversificare portofoliului si ETF-urile in care sa investesc pot spune ca m-am decis, doar ca am urmatoarele neclaritati si lipsa de incredere:

- Declaratia de venit se va completa si depune in momentul in care se fac retrageri de bani sau se depune anual in functie de randament chiar daca banii raman investiti?

-Cat de sigura este platforma XTB? In ideea ca am investit 30.000 ron si ma gandesc pana la sf anului sa tripez aceasta suma. Concret, daca ajunge cineva sa imi obtina parola de la cont poate retrage banii si sanse ca platforma sa dispara subit.

Multumesc pentru ajutor,
Stefan

Nu stiu daca iti poate vinde unitățile si retrage banii, teoretic la orice broker respectabil banii se pot retrage numai in contul bancar declarat la crearea contului de broker. Daca nu te-ai simtit in siguranta trebuia sa alegi altceva, eu am vrut sa lucrez cu broker american si de-asta am ales IBKR. Gandeste-te ca un broker inseamna un parteneriat pe zeci de ani, nu zic ca XTB e rau, dar n-as baga acolo 100k euro.

Edited by silviu99, 18 May 2024 - 21:03.

x_veb

x_veb

Active Member

Nu am mai retras demult de pe XTB, dar imi amintesc ca exista 2FA pentru aceasta operatiune prin confirmare SMS primit pe numarul de telefon inregistrat in sistem.

Dar daca face rost de user/parola, iti poate vinde pozitiile si juca la pacanele CFD-uri pana pierzi toti banii.

Tot mai sigur e IBKR.

stefan820

stefan820

Junior Member

Multumesc tuturor pentru raspunsul prompt la intrebari.

Voi continua documentarea si sper sa pot ajuta pe alti novici ca mine :)

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate