Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Problema Service - Preturi diferite

IP Camera HikVision nu o gasesc i...

Cand devine un film clasic?

Cu mașina spre Budapesta ...
 Ridicare act de identitate cu pro...

Calorifere + incalzire in pardose...

Sfat achizitie laptop buget 1500-...

Boxe Devialet
 Mai poarta careva papuci prin oras?

Amortizoare - 2024 - gaz / ulei ?...

Calatorie Bucuresti - Timisoara, ...

Țuica are gust ciudat
 Copii nascuti in Romania

Felicitari Republica Moldova pent...

Ușa exterioara care scar5...

Decizie dificila intre doua model...

Declaratie venit si siguranta XTB

- - - - -
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

stefan820

stefan820

Junior Member

• Grup: Members
Salutare,

Imi incerc valeitatile investionale prin platforma XTB de aprox 1 luna prin cumpararea de unitati de fond ETF.

Diversificare portofoliului si ETF-urile in care sa investesc pot spune ca m-am decis, doar ca am urmatoarele neclaritati si lipsa de incredere:

- Declaratia de venit se va completa si depune in momentul in care se fac retrageri de bani sau se depune anual in functie de randament chiar daca banii raman investiti?

-Cat de sigura este platforma XTB? In ideea ca am investit 30.000 ron si ma gandesc pana la sf anului sa tripez aceasta suma. Concret, daca ajunge cineva sa imi obtina parola de la cont poate retrage banii si sanse ca platforma sa dispara subit.

Multumesc pentru ajutor,
Stefan

wertyck

wertyck

Guru Member

• Grup: Senior Members
Se depun anual, pana inainte de sfarsitul lunii mai, pentru anul incheiat. Adica in 2025 pentru anul 2024. Declaratia cuprinde doar "vanzarile de ETF", si nu cuprind banii ce i-ai investit, daca nu vinzi nimic in anul anterior.

Edited by wertyck, 15 May 2024 - 09:14.

MSfoto

MSfoto

Member

Declaratia se depune doar pentru veniturile realizate in anul de referinta. Daca nu vinzi nimic, nu declari nimic. Atentie la CASS - daca vinzi de mai mult de 6 salarii minime brute, trebuie declarat si platit si CASS, iar in baza de calcul trebuie sa incluzi si alte venituri on-salariale (dobanzi bancare, chirii, etc).
Nu ma pot pronunta cu privire la siguranta XTB, dar daca iti tii banii in banca si cineva iti afla parola nu e fix acelasi risc?

stefan820

stefan820

Junior Member

Vizualizare mesajMSfoto, pe 15 mai 2024 - 09:53, a scris:

Declaratia se depune doar pentru veniturile realizate in anul de referinta. Daca nu vinzi nimic, nu declari nimic. Atentie la CASS - daca vinzi de mai mult de 6 salarii minime brute, trebuie declarat si platit si CASS, iar in baza de calcul trebuie sa incluzi si alte venituri on-salariale (dobanzi bancare, chirii, etc).
Nu ma pot pronunta cu privire la siguranta XTB, dar daca iti tii banii in banca si cineva iti afla parola nu e fix acelasi risc?

6 salarii minime brut = 19.800 ron , CASS se va plati daca profitul din investitii depasesete acest prag sau daca am vandut pozitii de peste aceasta suma indiferent de profit?

wertyck

wertyck

Guru Member

Plafoanele se aplica la profit(pret vanzare-pret de achizitie), nu la valoarea titlului vandut.

Citeste in ghidurile ANAF si te lamuresti:

https://www.anaf.ro/...ghiduri_curente

https://static.anaf....idende_2023.pdf

Edited by wertyck, 15 May 2024 - 10:16.

sergiu_gh

sergiu_gh

Member

Bine ai venit în jegul fiscal românesc. Te sfătuiesc, sincer, să răsfoiești Codul Fiscal, ghidurile XTB, ghidurile ANAF și să te încrezi doar în tine.

Impozitul pe venit
Pe scurt, XTB având filială românească cu cod fiscal și autorizare ASF, intră ca intermediar pe noile reglementări. Astfel, când vinzi acțiuni/ETF-uri, XTB îți ia la momentul vânzării 1% sau 3% din profitul obținut (diferența pozitivă dintre vânzare și cumpărare), și este obligația XTB să declare pentru tine aceste tranzacții. Nu mai depui Declarație Unică pentru acest aspect!

Contributia de sanatate
Dacă discutăm despre CASS, este obligația ta să declari prin Declarația Unică care are termen 25 mai a anului următor, în funcție de plafonul în care te încadrezi.

Impozit dividende
Dacă discutăm despre dividende din străinătate, este obligația ta să declari prin Declarația Unică, dar aici e o schemă cu evitarea dublei impuneri și nu stăpânesc domeniul foarte bine, lovindu-mă doar de dividendele din SUA. Mai precis, fiindcă convenția SUA-România implică reținerea unui impozit de 10%, plătești mai mult decât ți-ar lua statul român (adică 8%), iar Declarația Unică va avea doar scop informativ pentru ca să aibă ANAF cu ce să se șteargă la cur.

Spor la făcut bani.

PS: Tot ce ți-am scris mai sus, dublează cu research-ul personal și nu te încrede, finalmente, în nimeni. :))

Edited by sergiu_gh, 15 May 2024 - 10:49.

sorin147

sorin147

Senior Member

Dobanzile bancare nu au impozitul deja platit de catre banca si astfel sa nu mai fie necesara declararea lor?

wertyck

wertyck

Guru Member

Le declari doar daca, impreuna cu veniturile din investitii, depasesc acele plafoane ce duc si la plata CASS.

https://forum.softpe...tie-unica-2024/

https://economie.hot...ma-incasata.htm

gogosaru100

gogosaru100

Active Member

anul asta am declarat si 1 leu castigat.
si pierderile

MSfoto

MSfoto

Member

View Postsergiu_gh, on 15 mai 2024 - 10:43, said:

Impozit dividende
Dacă discutăm despre dividende din străinătate, este obligația ta să declari prin Declarația Unică, dar aici e o schemă cu evitarea dublei impuneri și nu stăpânesc domeniul foarte bine, lovindu-mă doar de dividendele din SUA. Mai precis, fiindcă convenția SUA-România implică reținerea unui impozit de 10%, plătești mai mult decât ți-ar lua statul român (adică 8%), iar Declarația Unică va avea doar scop informativ pentru ca să aibă ANAF cu ce să se șteargă la cur.

Spor la făcut bani.

PS: Tot ce ți-am scris mai sus, dublează cu research-ul personal și nu te încrede, finalmente, în nimeni. Posted Image)

De acord cu ce ai spus tu (mai ales ultima fraza...)

La impozitul pe dividende trebuie declarat pentru fiecare tara de rezidenta a platitorului de dividende (compania la care ai actiuni si ti-a platit dividende), deci vei avea mai multe pagini de impozit pe dividende in functie de numarul de tari. Din ce am vazut eu (iarasi, de verificat de catre fiecare in parte), doar la US am putut aplica acea conventie de evitare a dublei impuneri - mi s-a retinut acel 10% la momentul incasarii dividendului, deci nu am mai platit si eu cei 8% in Romania (oricum, am verificat cu broker-ul ca se aplica acea conventie si mi s-a confirmat ca am completat corect acel formular W8BEN). Pentru celelate tari (atentie pot fi si actiuni de pe bursa romaneasca unde compania e inregistrata in strainatate - EBS, WINE, DIGI in cazul meu) s-a platit suma integrala a dividendului, deci a trebuit sa declar si sa platesc acest impozit pe dividend.

sergiu_gh

sergiu_gh

Member

Interesante informații, mulțumesc! Partea ok cu SUA este exact acel W8BEN. La Germanica trebuie răsfoită convenția și alte bazaconii. Doar când voi fi pus în fața faptului împlinit o să caut, altfel nici să n-aud. :))

x_veb

x_veb

Active Member

La brokerii cu sediul in Romania trebuie declarate dividendele ? (ex: XTB)

JohnnyRambo

JohnnyRambo

Member

Da, daca sunt primite de la companii cu sediul in afara Romaniei.

x_veb

x_veb

Active Member

Si daca dividendele sunt din SUA si s-a retinut 10% impozit, mai trebuie depusa DU si achitat 8% in Romania?

JohnnyRambo

JohnnyRambo

Member

Da, trebuie depusa DU; nu platesti impozit, bifezi credit fiscal la conventia de evitare a dublei impuneri, treci cei 10% la "impozit platit in strainatate" si 8% cat ar trebui sa platesti in Romania la "credit fiscal", in final o sa fie 0 impozit de plata.

Valabil doar pentru SUA; pentru dividende de la companii cu sediul in alte tari trebuie facuta o alta sectiune in DU pentru fiecare tara si se aplica regulile din conventia de evitare a dublei impuneri cu acea tara, daca exista (si daca o aplica brokerul).

Edited by JohnnyRambo, 17 May 2024 - 09:24.

the_blue_raven

the_blue_raven

Senior Member

Intrebare - pt vanzare actiuni si etfs de la xtb ( fara dividende ), isi retin ei impozitul si nu se depune nimic. Eu asa stiam. Acuma ziceti ca tb depusa declaratie ?

Edited by the_blue_raven, 17 May 2024 - 21:47.

the_blue_raven

the_blue_raven

Senior Member

Eu zic sa ne luam dupa https://youtu.be/xXU...L3T4BvwgyI80uT0

atreyyu

atreyyu

Member

View Postthe_blue_raven, on 17 mai 2024 - 21:46, said:

Intrebare - pt vanzare actiuni si etfs de la xtb ( fara dividende ), isi retin ei impozitul si nu se depune nimic. Eu asa stiam. Acuma ziceti ca tb depusa declaratie ?

E corect cum spui, in cazul XTB declaratia trebuie depusa pentru dividende (daca sunt companii straine), nu treci in ea si vanzarile si cumpararile (alea sunt declarate automat de XTB in locul tau).
Exista insa exceptii, daca ai profit suficient de mare incat sa trebuiasca sa platesti CASS. XTB nu va face in locul tau calculul CASS.

Edited by atreyyu, 18 May 2024 - 16:29.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate