Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Folie pentru protectie solara

Tur Slovenia.

Dilae din Slatina, cel mai destep...

Nikon Z6III
 Caști bluetooth pentru smart...

Mutare tablou electric exterior

La mulți ani @leomagic44!

Recomanadare viniluri
 Tv ars din cauza la cctv?

Recomandare soundbar pentru telev...

Vecinii din curte au pus monopol ...

La multi ani @MariusEXxTREME!
 Temperatura AC

Sunt sigure bolurle de plastic (B...

Dimensionare putere centrala / ca...

Impamantare suplimentara

Facultate

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

SocolaCox

SocolaCox

New Member

• Grup: Candidate Members
Salutare , in curand vine examenul de bacalaureat , mai exact pe 1 , 2 si 3 iulie , pe langa ca acest examen este un stres imens , mai vine si intrebarea ce fac dupa.Eu acum sunt la Liceul cu program sportiv = profil vocational , bac la istorie , romana si geografie.Eu unul ma orientez la o facultate care sa fie de viitor , stiu ca o sa imi ziceti ca cele tehnice sunt de viitor si ca mereu vor fi , dar cunostintele mele in matematici s-au oprit in clasa a 8-a.Eu nu as avea nimic cu algebra de exemplu , am inteles-o cat de cat la generala , insa geometria deloc.Revenind , eu unul m-am gandit la Universitatea de Stiinte Vietii de la Iasi.Eu unul am stat si m-am gandit ca domeniile pe care aceasta universitate le ofera sunt de viitor , practic cam orice tine de agricultura , industria alimentara si plante.Am vizualizat si un orar cu materiile care se predau si par cam grele si cred ca si sunt , foarte multe tipuri de chimie (organica , anorganica , moleculara) , matematica statistica , acestea ar fi cele mai grele dupa cum suna.Voi ce m-ati sfatui , aveti cunostinte in domeniu sau aveti o recomandare pentru mine , sunt cam dezorientat in legatura cu viitorul pentru ca mi se pare ceva care nu ai cum sa stii concret la 18 ani.M-am uitat si la facultatile umaniste dar peste toate forumurile pe care m-am uitat tot ce aud e ca sunt o risipa de timp si cum ca ajung muritor de foame cu ele.Daca e sa fie ceva umanis mi-a atras atentia facultatea de stiinte politice (sunt pasionat de istorie si politica) insa nu stiu ce sa zic si psihologia m-ar atrage cumva.Am nevoie de niste sfaturi ca sa ma pot orienta incet incet , multumesc.

sorin147

sorin147

Senior Member

• Grup: Senior Members
Parcheaza acest thread si ideile legate de facultate pana pe 4 iulie. Concentreaza-te pentru BAC si discutam dupa, oricum nu mai poti schimba nimic legat de ce cunostinte poti aduna in aceasta perioada.
(am facut mate-fizica in liceu, am intrat la ASE dar nu mi-a placut, am terminat Socio-Psiho si lucrez in IT)

Succes la BAC!

raducanu969

raducanu969

Active Member

• Grup: Members
Tu, alegand la momentul respectiv clasa de sport, fara nici o suparare ai fugit de invatat. Acum, ca sa urmezi o facultate in urma careia sa dobandesti acele cunostinte care sa te ajute in JOB-ul pe care sigur ti-l doresti ca fiind unul bine platit, e greu. Orienteaza-te catre MAPN unde se intra mai usor ( mai ales ca acum sunt atatea locuri scoase la concurs )  sau catre Pompieri. La Politie se intra mai greu ( Scrisul ), tu, terminand un liceu cu profil sportiv, probele fizice Nu reprezinta o problema. Sau mergi pe  Facultatea de Sport ( un profesor de sport, are o viata destul de OK, vacante / voucher de vacanta / salariu mare / munca putina, etc.
Sau orienteaza-te pe cursuri de Insotitor Bord ( la diferite firme de trasport aerian ) unde se pot castiga foarte multi bani.
Succes

maccip

maccip

46 ani

Daca ai avea un profesor bun, te-ai pune la punct si cu matematica in o luna de zile, daca si tu esti baiat capabil cat de cat.

Treaba e ca, fara matematica, optiunile sunt cam limitate.

Tipiric

Tipiric

Senior Member

Dar nu e obligatoriu sa faci facultate. Sa nu te gandesti ca vei avea cine stie ce salariu daca ai diploma.
Du-te si angajeaza-te intr-un domeniu care iti place, peste tot se cauta oameni in disperare.

mirel3003

mirel3003

Senior Member

Prima data concentreaza-te sa iei bac-ul cu nota cat mai mare si apoi te inscri la ce facultate doresti. La majoritatea facultatilor se intra pe baza de dosar.

Eu am terminat facultate tehnica, si am avut colegi ce au venit de la profil uman, unde nu au facut o ora de matematica, fizica, chimie si au reusit sa termine facultatea... primul an e foarte greu ca trebuie sa recuperezi cei 4 ani de liceu dar nu e imposibil.

Ai timp de cand ai terminat BAC-ul pana incepi facultatea sa incepi sa te pregatesti la matematica/fizica

Vizualizare mesajmaccip, pe 15 mai 2024 - 07:46, a scris:

Daca ai avea un profesor bun, te-ai pune la punct si cu matematica in o luna de zile, daca si tu esti baiat capabil cat de cat.
Treaba e ca, fara matematica, optiunile sunt cam limitate.

dpmdv nici daca vine sa ii predea Einstein nu reuseste sa recupereze matematica din 12 ani de scoala in o luna, dar are timp vreo 4 luni sa se puna la punct Iulie - Octombrie

maccip

maccip

46 ani

Daca i-as fi eu profesor, intr-o luna ar iesi doctor.
Dar cu metode traditionale. Merge mai repede.
:)

gvincentiu

gvincentiu

Member

Tinerii care nu s-au putut încă hotărî dacă să se înscrie la cursurile uneia dintre școlile care pregătesc viitori agenți, respectiv, subofițeri la școlile de poliție, jandarmi sau pompieri mai au două zile la dispoziție să o facă.
Termenul de înscriere a fost prelungit printr-un ordin emis marți, 14 mai, la nivelul MAI, astfel că data-limită de depunere a cererilor devine 16 mai. Două școli de agenți de poliție (Câmpina și Cluj-Napoca), două de subofițeri jandarmi (Fălticeni și Drăgășani) și una de pompieri (Boldești) scot în total, la concurs, 2.640 de locuri.

JustARandomGuy

JustARandomGuy

Member

+1 pentru politie/pompieri. Totdeauna e nevoie de mana de lucru acolo, si personal am mare respect pentru ei. Viitorul nu-l stie nimeni, insa nu cred ca poate Inteligenta Artificiala sa stinga incendii/mentina ordinea...

Jimbo91

Jimbo91

Member

View Postmaccip, on 15 mai 2024 - 08:46, said:

Daca i-as fi eu profesor, intr-o luna ar iesi doctor.
Dar cu metode traditionale. Merge mai repede.
Posted Image

Posted Image))

Modest.

Incepe de la 0 cu materia in facultate. Adica...multimea nr naturale., multimea nr rationale, multimea nr reale etc. In plus, e copil, nu e dezvoltat ca un adult. Si din ce am citit, e cam tabula rasa cu matematica. Vorbeste de geometrie. Adica, el nici nu stie ca a terminat cu geometria in gimnaziu. In plus, a facut Sportivul. Asta cred ca e cea mai proasta scoala din Romania. Aici nici nu trebuie sa te duci la ore.
Vorbeste si de algebra..."ca a inteles el algebra".
Singura materie din facultate, pe care recunosc cu mana pe inima ca ma depasea, asta era...algebra. Era imposibila. Cea mai grea materie. De fapt, nimeni nu cred ca stia sa faca problemele alea si aveam si olimpici in clasa. Ne depasea pe toti.

O sa ma adresez si lui OP aici.

Tinere, singurele facultati care merita sunt intr-adevar cele tehnice si medicina. Restul, le faci doar pentru diploma. Acum, partea buna e ca, cele tehnice au nevoie de studenti si te i-au cu materia de la 0.

"Eu ce fac" - asta e intrebare la care nimeni nu poate sa raspunda, nici macar tu. N-ai cum sa stii la ce esti bun (nu ce ti-ar placea sa faci - asta e mai mult o romantizare). Facultatea reprezinta altceva. O evadare...esti cine vrei tu sa fii.
Iei bacul, te duci la facultate si o sa vezi in timp ce o sa-ti placa sa faci. Interactionezi cu oameni din background-uri diferite, cu profesori etc. Iti extinzi universul. Si pe viitor, o sa faci o facultate de care ai nevoie. Pentru ca acum stii de ce ai nevoie.

Ai vazut cum e liceul ? De ce ai crede ca facultatea e diferita ? E la fel, doar ca faci cultura generala in domeniul pe care il alegi.

Acum, sa nu intelei gresit. Iti recomand sa te duci la facultate, e cea mai buna optiunea la varsta ta. Dar, trateaza lucrurile pragmatic.

Pentru bac...tu inveti sa iei examenul, nu inveti matematica. Asa ca, invata sa rezolvi acele tipuri de probleme, care se dau la examen.

Edited by Jimbo91, 15 May 2024 - 10:48.

gogosaru100

gogosaru100

Active Member

invata ceva practic, lasa facultatile . eu am 2, medicina, si fizica medicala, urmeaza sa fac maser, dar uneori ma gandesc daca chiar au meritat sacrificiile. salariul nu e unul foarte fericit in ro, si perioada lunga de scolarizare, si conditii praoste. ma rog.

invata sa faci mobila pe comanda, fa-te electrician, tragi instalatii in case.sau instalatii sanitare, repari centrale.
sunt idei, dar castigi mai  mult ca o facultate inutila cum sunt 80% din Romania. sau du-te la politie si cam aia e.

cunosc oameni care muncesc mult dar castiga foarte bine din mobila pe comanda. daca te deplasezi intr-un oras mare , sa zicem ca stai intr-un oras mai mic, o sa ai si mai multi clienti

sau invata sa pui gresie, faianta, parchet mocheta linoleu etc

stefan0011

stefan0011

Active Member

Te faci profit de sport, trai neneaca.

ovidiu21

ovidiu21

Senior Member

View PostTipiric, on 15 mai 2024 - 08:00, said:

Dar nu e obligatoriu sa faci facultate. Sa nu te gandesti ca vei avea cine stie ce salariu daca ai diploma.
Du-te si angajeaza-te intr-un domeniu care iti place, peste tot se cauta oameni in disperare.
Lasa-l sa o faca, poate o sa fie bugetar Posted Image

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate