Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce parere aveti ?

Cum se vor numi romanii care vor ...

Recomandare videoproiector buget ...

Are importanta unde este faza sau...
 Sunt bune apometrele radio?

SUA intenționeaza sa interzi...

Piscina + pompa + diferential = c...

Micro sd pentru modulator fm
 Izolare fonica, camera cu autoade...

Cum scot peretele alb

Mariri de taxe si tva

Intrebari legate de AC si functia...
 Whole Lotta Rosie vs Whole Lotta ...

Dezavantaje calorifere aluminiu

Baterie moarta !?

Cadou nedorit. Cum scap de el?

Cand One United nu mai vand isi vand lor insisi

* * - - - 1 votes
  • Please log in to reply
34 replies to this topic

vali

vali

forumist

• Grup: Senior Members
orice om normal se oprește la "sunt 37 apartamente de 1 milion euro în BUcurești?!?!?!?!?!?!!?"

sdrc

sdrc

Member

• Grup: Members

View Postlyanna, on 15 mai 2024 - 10:18, said:

Tot la zoso am citit si eu.

Legatura mea cu One e ca am niste actiuni la ei si sunt -8%. Dilema e daca le mai tin sau imi asum pierderea si aia e.

Probabil fac asta ca sa aiba cash, dar intrebarea e la ce le trebuie asa mult cash daca vanzarile merg zeiss.

Oameni buni, haideti sa ramanem cu picioarele pe pamant ... ce intelegeti prin/reprezinta "zoso", "Puterea"?
Vorbim aici de o companie listata care are obligatia de a prezenta trimestrial rezultatele financiare.
M-am uitat pe ele rapid - nu vad nimic in neregula, situatia e solida; sunt auditate de Deloitte - Alina Mirea e o femeie desteapta, recunoscuta profesional la nivel inalt.
Marja neta 30%? Marja EBITDA 38%? Ce e in neregula aici? Cati emitenti au asemenea rezultate?
Rotatia creantelor 143 de zile; e perfect normala, in acest domeniu de activitate; idem CCC ...
Rata de crestere a CA e mult peste inflatie, lichiditatea e foarte buna, quick ratio 1,3 ...
Capitaluri proprii la nivelul activelor imobilizate ... OK, stocuri in crestere - aici e nevoie de detaliere ...
Desigur, EPS e mic, dar nu cred ca si-au propus pentru perioada actuala ceva spectaculos - e o afacere long-term, iar actionarii ar trebui sa aiba in vedere un orizont de asteptare mai larg ...
De ce le trebuie cash? Pai, terenurile acelea mari pt. dezvoltari ulterioare credeti ca sunt cumva ieftine? Totul se achizitioneaza in avans si cat mai discret, e o caracteristica a pietei dezvoltatorilor mari.

Nota: opinia mea e strict economica; personal, nu le-as fi acordat niciodata autorizatie de constructie in spatele Academiei Militare - au stricat o perspectiva frumoasa (vederea dinspre B-dul Eroilor) la care tineam mult inca din copilarie ...

Edited by sdrc, 15 May 2024 - 11:04.

radunic

radunic

Senior Member

View Postsdrc, on 15 mai 2024 - 10:57, said:

Vorbim aici de o companie listata care are obligatia de a prezenta trimestrial rezultatele financiare.
Acu' depinde dacă rezultatele alea financiare prezentate sînt reale și organice sau nu.
Reale, poate sînt. Deși dacă mă gîndesc la Enron care era categorisită AAA cu o zi înainte să explodeze...
Organice sînt? Sau e cum zice la articol - cîștigurile sînt generate de operațiuni de tipul plimbarea banilor dintr-un buzunar în altul? În cazul ăsta situația e albastră, valoarea acțiunilor e un balon de spumă.

View Postsdrc, on 15 mai 2024 - 10:57, said:

personal, nu le-as fi acordat niciodata autorizatie de constructie in spatele Academiei Militare
Amin!

vali

vali

forumist

View Postradunic, on 15 mai 2024 - 11:48, said:

Acu' depinde dacă rezultatele alea financiare prezentate sînt reale și organice sau nu.
asta se discută aici, dar nu toată lumea a înțeles.

sdrc

sdrc

Member

Am inteles foarte bine despre ce se "discuta" - un articol tendentios si eliptic (se vorbeste strict de partea de RRE, desi componenta CRE e importanta) dintr-o publicatie obscura.
Am ales varianta analizei fundamentale + evaluarea unor elemente de business specifice domeniului de activitate, pe care intamplarea face sa le cunosc.
Asa cum am precizat, vorbim de o companie cotata; de fapt, e un holding, fiecare ansamblu imobiliar fiind inregistrat pe filiale/entitati asociate distincte.
Sa presupunem totusi ca ma insel si respectiva companie a adoptat practici financiar-contabile incorecte, menite sa majoreze in mod nejustificat anumite pozitii din bilant (in principal partea de profitabilitate), a.i. cotatiile sa se mentina ridicate => principalii actionari PF reusesc sa-si vanda mare parte din participatii, inainte ca restul lumii sa se "prinda" ... Cam asa e scenariul din articolul invocat (lasand la o parte "artificiile" legate de preturi astronomice, comparatii deplasate cu piata rezidentiala londoneza samd) ...
Asadar, cei 2 membri fondatori ar avea ceva de ascuns si pun la cale un plan elaborat de frauda pe scara larga ...
In primul rand, compania are un CA in care membrii neexecutivi au un clar avantaj numeric; ca sa mergem mai departe, presupunem ca cei 2 l-au atras de partea lor pe presedintele CA (elvetianul pomenit in articol) ... ar trebui totodata sa-i pacaleasca cumva macar pe ceilalti 2 membri neexecutivi cu mare experienta (pe ceilalti nu-i cunosc) ...
Apoi, situatiile financiare sunt auditate; cunosc prea bine cazul Enron si contributia nefasta a celor de la AA care a facut ca "big 5" sa devina "big 4", dar intre timp s-a generalizat IFRS si lucrurile sunt complicate ... de exemplu, o pozitie de cash (420 mil. lei in 2023) = app. 50% din DTS nu poate fi masluita ...
Nu e deloc usor sa mituiesti un auditor de talia Deloitte (sa ne intelegem, cei de la AA numai prosti nu erau) ...
Mai departe: trebuie sa te descurci cumva in AGA, a.i. nimeni sa nu "miroasa" ca e ceva putred in raportari ...
Si mai complicat: au contractat finantari bancare semnificative - nu mi-e clar cum ii pacalesti pe bancheri + auditorii acestora + autoritatea de supraveghere (BNR), din moment ce e automat expunerile semnificative intra sub incidenta misiunilor anuale SREP ...
In acest context, ce sens ar avea operatiunea de rascumparare a actiunilor proprii (in curs de derulare) + preconizata majorare de capital (in conditiile specifice anuntate)?
Intre timp, au aparut rezultatele partiale la Q1 2024 care indica o situatie buna, pe fondul majorarii veniturilor din chirii ...

Exista risc in toate si exista o probabilitate nenula ca sa ma insel ... timpul ne va lamuri.
Pana atunci, ar fi bine sa evaluam mai multe aspecte, nu doar ce pun la dispozitie niste jurnalisti partinitori.

Nota: nu am nicio legatura/interes legat de aceasta companie; pozitia mea e cea a unui economist la curent cu evolutiile generale de pe pietele semnificative

Edited by sdrc, 15 May 2024 - 13:55.

ramof

ramof

Junior Member

• Grup: Junior Members
treburile care par suspecte oricui citeste stirea si cunoaste tipurile de apartamente vandute de One:
1. nici nu aveau 37 apartamente a cate 1milion fiecare in blocurile One Cotroceni si One Colentina, alea sunt fix cele mai ieftine proiecte ale lor, nici la juma de milion nu ajunge un apartament acolo, d-apoi 37 in total in ambele ansambluri; chiar Capitanu spunea ca e o idee buna ca au intrat si pe segmentul mediu de piata “ „Dacia“ și „Ikea“ sunt tipul de apartamente pentru care există cerere acum în piață, de aceea dezvoltăm One Lake District, One Cotroceni și am cumpărat fosta platformă Rocar”.
2. fix vanzarea asta de 37 milioane reprezinta singurul lor profit

the_blue_raven

the_blue_raven

Senior Member

Sa stii ca si eu m am gandit ca nici nu imi amintesc sa fi auzit vreodata de preturile alea acolo. Asta e aspectul interesant la prima mana.

La ce or mai fi spus public ?

sdrc

sdrc

Member

View Postramof, on 15 mai 2024 - 22:54, said:

2. fix vanzarea asta de 37 milioane reprezinta singurul lor profit

Datele financiare sunt publice; eu vad un profit de 449,62 mil. lei la 31.12.2023 - nu discutam pe aceleasi cifre?
Iata si Raportul anual in extenso (regasiti acolo situatia fiecarui proiect in dezvoltare, detineri procentuale, structura organizatorica, proiectii, exit-uri, rezultatele financiare la nivel consolidat/individual, aspecte legate de CG/ESG, situatia litigiilor, raportul auditorului etc.): https://bvb.ro/infoc...ual-2023-RO.pdf
Asta e diferenta fundamentala intre o companie publica (listata) si restul lumii; cum ar fi daca toti dezvoltatorii imobiliari s-ar prezenta asa?

Aici se regaseste teleconferinta cu rezultatele din Q1 2024: https://www.one.ro/m...p4?v=1715698318

Sa profitam de faptul ca avem si alt dezvoltator imobiliar listat - a se vedea atasamentul #4 cu ratiile financiare pt. IMP; putem face usor diverse comparatii ...

Nu inteleg fixatia legata de cele 37 de apartamente amintite in articol; daca 37 de apartamente valoreaza 37 de mil. EUR, nu inseamna ca vorbim despre apartamente de 1 mil. EUR fiecare; e foarte posibil ca un penthouse sa coste cateva milioane si sa altereze media + totodata sa nu se regaseasca in oferta curenta, fiind rezervat in prealabil (e o practica curenta, Tiriac avea deja alocate zeci de locuinte in complexul "Stejarii" cu mult inainte de a-l lansa pe piata).

Attached Files

Edited by sdrc, 16 May 2024 - 08:42.

ramof

ramof

Junior Member

Ok, ai dreptate, e vina mea ca am citit doar ce era prin stiri. Profitul este mult mai mare intradevar. Mersi

vecim

vecim

Member

Ați cumpărat ceva la one sau doar citiți articole pe site-uri aiurea și trageți comcluzii la o sămânță și o bere la pet?

the_blue_raven

the_blue_raven

Senior Member

La sămânță si noi..

radu103

radu103

Guru Member

vecim, on 17 mai 2024 - 18:04, said:

Ați cumpărat ceva la one sau doar citiți articole pe site-uri aiurea și trageți comcluzii la o sămânță și o bere la pet?
de ce-ar trebui aruncati banii la galeata oane ca sa vorbim despre ciudateniile lor ? tu ai ochi albastri ca sa-i aperi de samantari ?

Edited by radu103, 18 May 2024 - 11:18.

14mircea

14mircea

Member

Ca sa elucidati rapid misterul urmariti cu atentie declaratia lui Capitanu referitoare la subiect. Dureaza mai putin de 2 minute.

https://m.zf.ro/busi...n84o_7MYd0HROUO

Omul a spus clar ca 37 mil euro este achizitia, din care 20 (mil euro) la One Cotroceni si 17 (mil euro) la Lake District. Si  ca nu stie numarul exact al apartamentelor incluse in aceste pachete.

De aici s-a preluat 37 apart de 37 milioane.

Clarificat?

De ce au facut genul acesta de deal? A explicat cineva mai sus, generare cash in faza initiala a proiectelor (este arhicunoscuta practica lor de vanzare pachete de apartamente cu plata 100% avans catre investitori), dar mai ales externalizare profit.

radu103

radu103

Guru Member

View Post14mircea, on 19 mai 2024 - 06:05, said:

https://m.zf.ro/busi...n84o_7MYd0HROUO
Omul a spus clar ca 37 mil euro este achizitia, din care 20 (mil euro) la One Cotroceni si 17 (mil euro) la Lake District. Si  ca nu stie numarul exact al apartamentelor incluse in aceste pachete.
Vreau si eu sa fiu ceo la firma care vinde 37 mil rue si sa nu stiu ce-am vandut de banii aia.
Minte ala cum respira, fara nicio jena. Ori e mincinos ori e prost gramada, eu cred ca-i pinochio

Edited by radu103, 19 May 2024 - 18:57.

14mircea

14mircea

Member

radu103, on 19 mai 2024 - 18:56, said:

Vreau si eu sa fiu ceo la firma care vinde 37 mil rue si sa nu stiu ce-am vandut de banii aia.
Minte ala cum respira, fara nicio jena. Ori e mincinos ori e prost gramada, eu cred ca-i pinochio

:)
Nu putea spune numarul de apartamente pentru ca intrau in trepidatii cumparatorii One daca vedeau la ce pret a cumparat investitoru'

vacantamijlocie

vacantamijlocie

Guru Member

https://www.puterea....e-inchida-gura/

Intaritu

Intaritu

Junior Member

View Postvecim, on 17 mai 2024 - 18:04, said:

Pai n-au nevoie de clienti, n-ai vazut ca isi vand apartamentele intre firmele lor?

@vacantamijlocie nu ma mira ca vor sa inchida cu pumnul gura presei, dar daca deschizi procese nu inseamna ca le si castigi.

Edited by Intaritu, 02 June 2024 - 13:11.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate