Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Probleme functionare motocoasa Ma...

Imprimanta 3D mai "moderna"

Folie anticondens

Hidroizolatie piscina
 Am gasit un IPhone

Eveniment 14-16 iunie nZEB expo

Semnalizare incarcare Pachet acum...

Implantologie & Cityscape (re...
 Scurta sinteza a atacurilor posib...

Cel mai bun antivirus / firewall ...

Honor 200 si 200 Pro

Sfat inchidere spatiu intre cada ...
 ANCPI: Scaderi pe piata imobiliara

Dac+Amp sau DAC/AMP combo pentru ...

Camera cu panou solar 180° field ...

Eroare F16 msh Whirlpool 6 sense

Rulment pt diferential 4motion

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

Dany_Darke

Dany_Darke

✠ Fear of the dark ツ

• Grup: Super Moderators
Salutare colegi,

Din experienta voastra, as dori si eu sa aflu, un cod pentru rulmentii (original sau compatibil) de la diferentialul spate, aferent unui Golf 4 2.0 4motion. Din ce am observat nu prea sunt diferente la generatiile noi de modele VAG ce au 4motion in privinta acestui sistem, si ar trebui sa fie cam acelasi lucru zic eu, deci rulmentii s-ar gasi.

Daca ma puteti ajuta cu o informatie exacta, ar fi de mare ajutor.

Multumesc.

florynsv

florynsv

Active Member

• Grup: Members
O serie de sasiu?

Dany_Darke

Dany_Darke

✠ Fear of the dark ツ

cum fac rost de ea, o postez

andrei_221

andrei_221

Active Member

02D 409 123 A
002 517 185 M

din experienta, nu se strica niciodata.

Ce problema are diferentialul?

la inlocuire trebuie facut reglajul cu saibe de reglaj de diferite grosimi.. acolo e problema mare...

Dany_Darke

Dany_Darke

✠ Fear of the dark ツ

la viraje stranse, se incepe sa se auda o bataie ritmica, zgomot metalic. daca e viraj mai larg, si viteza mai mare, acelasi zgomot, indiferent ca e la stanga sau la dreapta virajul. in sensurile giratorii se simte cel mai bine si tine strict de forta centrifuga atunci cand masina e impinsa in lateral in viraj. zgomotul e numai pe dreapta spate. acolo se aude

s-a mers si cu peste 100 km/h, nu se aude si nu se simte altfel. anvelopele au fost schimbate de curand, cumva dupa schimbarea lor a aparut si zgomotul. nu atinge nimic pe nicaieri roata, anvelopele nu au galme, totul pare intact

mecanicul e unul cu experienta si de incredere, nu prea umbla daca nu e nevoie si se ocupa destul de des de masini cu tractiune spate, peste 50% din timp are masini de genul. si mie mi se pare ciudat oarecum sa fie de acolo, dar nu am experienta necesara cu diferentiale spate

credeti ca ar putea fi altceva?

stefians

stefians

Active Member

Daca a apărut fix după schimbarea cauciucurilor nu prea cred ca sunt rulmenții de la diferential.
Cat despre cat de buni sunt mecanicii ma doare capu, mulți merg pur si simplu prin eliminare...cumpara aia ca aia e ,o cumperi o schimbă,face la fel ...da stai sa vezi ca trebuie cumparata si cealaltă..
Ia zii tu persoanei cu masina ca înainte sa schimbe rulmentii să pună iar cauciucurile vechi si sa faca o tură sa vada daca se mai aude.

al bundy ro

al bundy ro

Active Member

Si cu alte anvelope face la fel ?

ldpe

ldpe

Guru Member

• Grup: Senior Members
Una din rezolvari este schimbul de ulei pentru Haldex . Se verifica filtrul , daca este din metal este originalul si nu a fost schimbat niciodata, daca este din plastic a fost schimbat . Intervalul de schimb la ulei si filtru este de (aproximativ) 60k Km.

Edited by ldpe, 15 May 2024 - 08:36.

terratec

terratec

Troll hunter

• Grup: Moderators
Văd că Haldex-ul are doar două diferențiale, nu trei. Cel mai probabil este defect cel de pe spate.
O variantă comodă ar fi de schimbat tot ansamblul cu unul luat de la dezmembrări. Se face proba și dacă cel nou are și el probleme se vor repara.
@OP, nu te aștepta la costuri mici. Fii pregătit pentru minim 6000lei.

stefians

stefians

Active Member

Deci in concluzie sa vândă masina asa si sa ia alta,:))

Dany_Darke

Dany_Darke

✠ Fear of the dark ツ

View Poststefians, on 15 mai 2024 - 05:25, said:

Daca a apărut fix după schimbarea cauciucurilor nu prea cred ca sunt rulmenții de la diferential.
Cat despre cat de buni sunt mecanicii ma doare capu, mulți merg pur si simplu prin eliminare...cumpara aia ca aia e ,o cumperi o schimbă,face la fel ...da stai sa vezi ca trebuie cumparata si cealaltă..
Ia zii tu persoanei cu masina ca înainte sa schimbe rulmentii să pună iar cauciucurile vechi si sa faca o tură sa vada daca se mai aude.

cica la plecarea din statie, s-a auzit ceva pe spate dreapta, dar s-a rezumat la acel zgomot si atat, abia ulterior s-a detectat zgomotul specific, cand s-a trecut prin sensuri giratorii

anvelopele vechi nu mai sunt in posesie

View Postal bundy ro, on 15 mai 2024 - 07:00, said:

Si cu alte anvelope face la fel ?

nu s-a probat

View Postldpe, on 15 mai 2024 - 08:36, said:

Una din rezolvari este schimbul de ulei pentru Haldex . Se verifica filtrul , daca este din metal este originalul si nu a fost schimbat niciodata, daca este din plastic a fost schimbat . Intervalul de schimb la ulei si filtru este de (aproximativ) 60k Km.

nu stiu si nu cred ca s-a facut schimbul de ulei conform specificatiilor. la cutia de viteze s-a schimbat uleiul, nu si pe spate

dar la acea suma de 6k, nu face masina cat costa reparatia

andrei_221

andrei_221

Active Member

stai linistit ca oricum nu se mai fabrica piese pentru masini de vechimea aia.

cel mai simplu este de scos siguranta la haldex. astfel vei merge doar cu tractiune fata si iti vei putea face o parere.  

se mai poate verifica uleiul la Haldex si uleiul din diferentialul spate - sunt uleiuri separate.

BadBoyBlue

BadBoyBlue

Senior Member

Nu m-aș hazarda să schimb rulmenții diferențialului.
Aș verifica alte roți întâi.

Tabla de protecție a discului de frână e intactă?

ldpe

ldpe

Guru Member

Nici uleiul nu e chiar ieftin https://ulei-cutie-d...-ml-p518284761/
Problema e ca trebuie cumparat 850 ml iar acolo intra aproximativ 250 ml + acel filtru .

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate