Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani @corinadaniela!

Cumparare auto vandut cu procura

Sfat pentru un sistem off-grid la...

Verificare numar angajati firma
 Nu pot scapa de OneDrive

Volan inclinat

Branșamente utilitați g...

Update BIOS = Calculatorul se blo...
 Maimuta si Negru

Chiar nu mai suntem in stare sa f...

Soluție de supraveghere ieft...

1 capatana de usturoi pe zi, pune...
 Latenta uriasa la laptop cu i7-12...

Unde se afla acest local ?

Activitați extracurriculare ...

Sprayul de muste RAID nu mai func...

Lipire filtru la baterie ikea

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

Biggie_mac

Biggie_mac

Junior Member

• Grup: Members
Am comis-o un pic: am luat acum 2-3 ani o baterie Ikea Glittran. Frumoasa, a mers bine, fara incidente. In timp, s-a strans un pic de piatra pe marginea buzei. Cu o saptamana in urma am schimbat filtrul de la bateria din baie si am crezut ca si cele de la ikea au filtru care se infileteaza si am zis ca se schimba la fel. Asa ca am fortat cu patentul pana s-a spart si am constat ca de fapt nu exista niciun filet pe margine, deci mai mult ca sigur avea filtrul lipit cumva.

Am luat din dedeman 2 filtre care s-ar potrivi ca dimensiune (am atasat poze) dar singura varianta ar fi sa le lipesc cumva cu silicon. A mai incercat cineva asa ceva, sau aveti alta idee ce sa ii fac? ca deja ma balacareste sotia de 2 zile si imi pare rau sa o schimb cu totul, dar nu am cum sa o las asa pt ca stropeste in toate partile acum cand dau drumul la apa

Multumesc anticipat

Attached Files

phoenix76

phoenix76

Active Member

Cred ca are filet acolo, filet care era blocat, si astfel s-a rupt o parte din ansamblul dispersor. Studiaza cu atentie bucata care a ramas pe pipa chiuvetei.
Uite un extras dintr-un manual

Attached Files

• Attached File  ikea.PNG   67.29K   72 downloads

Edited by phoenix76, 14 May 2024 - 18:07.

dorin_2k

dorin_2k

Master Member

• Grup: Senior Members
Cred ca ala e perlatorul, nu filtrul
Mergi la Ikea si verifica ce piesa are filet. Sigur e filet acolo, dar de la depunerea de piatra nu mai stii ce si cum ai acolo.

Edit. Filetul e mai sus. Tu ai rupt din capul perlatorului

phoenix76

phoenix76

Active Member

Corect Dorin. Sita a ramas inauntru. Se tine in "camasa" filetata.

corinadaniela

corinadaniela

Guru Member

• Grup: Moderators
Pune oțet într-o punga, baga capătul pipei în oțet, leagă cumva punga sa stea agățată de pipa și lasă sa acționeze măcar 30 min. Depunerile de calcar ar trebui sa se dizolve și poate reușești cumva sa scoți restul perlatorului.

sags

sags

Guru Member

Nu cred ca e cazul de otet si alte alea.

Banuiesc ca initatorul a incercat sa scoata sita prin partea de jos, pe la gura pe unde curge apa. Eu nu am acea baterie, dar am una foarte asemanatoare <https://www.leroymer...anda-crom/40827>. Se desurubeaza exact cum se vede in pagina de manual pusa de @phoenix76, piesa care se inlocuieste e cea din dreapta jos a acelei pagini si iese prin partea de sus a inelului care se desurubeaza (catre teava, unde e si filetul), nu pe dedesubt.

Edited by sags, 14 May 2024 - 20:23.

Leo2006

Leo2006

Guru Member

Bine ca nu a dat si cu ciocanul.Posted Image

Biggie_mac

Biggie_mac

Junior Member

View Postphoenix76, on 14 mai 2024 - 18:06, said:

Uite un extras dintr-un manual
Multumesc mult ! Intr-adevar se desurubeaza partea aia neagra (am reusit dupa ce am tinut capatul 1 ora in otet).  Tot nu reusesc insa sa scot filtrul, dar cel putin am vazut ca se poate comanda piesa de schimb (cod 10004076).

View PostLeo2006, on 14 mai 2024 - 21:26, said:

Bine ca nu a dat si cu ciocanul.Posted Image

Pai in cel mai rau caz, acolo ajung pentru a scoate filtru :). Si las apa sa curga normal, tot e mai bine decat cum stropeste acum dupa ce l-am ciopartit

dacibesti

dacibesti

Active Member

daca tot ai patent la indemana desfa camasa asta si apoi inlocuieste perlatorul cu totul

Attached Files

sags

sags

Guru Member

Nu se desface asa, vezi pagina de manual atasata mai sus. Ceea ce par a fi 3 inele sunt de fapt o singura piesa. Dupa desurubare capatul tevii ramane ‘gol’, fara nici un fel de profil agatat de el. Apoi mai mult ca sigur sita iese pe sus, pe unde e filetul.

Biggie_mac

Biggie_mac

Junior Member

Spre surprinderea mea, pe site-ul ikea exista o sectiune unde bagi codul pieselor de schimb, si se pot comanda. Vin gratuit tocmai din Germania. Am comandat 2 si am fost foarte surprins ca au ajuns dupa 1 sapt la posta fara niciun fel de cost. Informatie utila pentru cei care mai aveti astfel de baterii

S-a inlocuit foarte usor si e totul ok acum. Multumesc tuturor pentru sfaturi si ajutor

Edited by Biggie_mac, 31 May 2024 - 16:45.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate