Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ce acte sunt necesare la inregist...

stabilizator tensiune problema lu...

Voi raportati undeva tentativele ...

Cat timp se pierde cu fisa medica...
 Ce se poate face intr-o balta de ...

Jaluzele sau rolete interior

Imagine cu tenta galbuie

Noul Suzuki Swift 2024
 Parere ac sh

Dividende - Cat am de plata la st...

Teren de vanzare. O agentie imobi...

Alegere tableta
 Cine poate lamuri extra-judiciar ...

Cum se numeste boala de piele ?

Pompa submersibila pe 12 v

M-am saturat de cei care distrug ...

Meserias nu mai vine sa termine lucrarea

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
49 replies to this topic

Lex404

Lex404

Guru Member

• Grup: Moderators

View Postmangla, on 14 mai 2024 - 17:36, said:

nu, a zis ca are firma si ca o sa imi dea la final factura, omu este instalatorul/meseriasul asociatiei de proprietari, se stie cu presedintele de asociatie ca de la presedinte stiu de acest meserias

irelevant, trebuia sa ceri un contract cu termeni de lucru, costuri estimate, termen limita, penalitati (de ambele parti, a ta daca nu platesti conform contractului, a lui daca nu se incadreaza in timp).
Si chitanta/ bon primesti cand dai banii pe fiecare valoare si numarul chitantei/ bonului se ataseaza la anexele contractului.

dorin_2k

dorin_2k

Master Member

• Grup: Senior Members
Platesti un recuperator? ;)

raducut123

raducut123

Senior Member

Pai daca zicea ca are firma trebuia sa faci contractul!!Apoi chitanta si factura la fiecare plata....deci ai facut la greseli, incat o cam meriti!De asta au doreii de munca ...ca dau peste fraieri ca tine!Te-ai bucurat ca l-ai gasit, dar si el s-a bucurat mai tare!

AlexEn

AlexEn

Spoiled brat

Lex-ule, teoretic e asa cum zici tu, practic nu face mai nimeni contract pentru lucrari prin casa.
Daca mergi prin firma (daca mai gasesti firme care sa se ocupe de asa ceva) costa mai mult decat prin meserias.

Initiator, plateste o consultanta la un avocat si vezi ce iti spune referitor la sansele de a mai recupera banii. Oricum sunt minime daca nu ai dovezi ca i-ai dat banii.

raducut123

raducut123

Senior Member

Pai asta inseamna ca nu se plateste impozit....tu incurajezi asta?

AlexEn

AlexEn

Spoiled brat

Eu iti spuneam practica. Este absolut irelevanta intrebarea ta pentru cazul de fata.

fqx

fqx

Senior Member

View Postmangla, on 14 mai 2024 - 17:27, said:

am intrebat daca se poate depune plangere penala pentru inselaciune
daca nu ai nimic semnat cu el, nu prea poti face nimic.

alexanrusso

alexanrusso

Junior Member

• Grup: Junior Members

View PostNaijax, on 14 mai 2024 - 17:45, said:

Pana la judecata, eu zic sa dai o tura la Politia Locala sa faci o mica plangere

De obicei, dupa ce primesc o vizita de la organ, electro-zugra-instalatorii astia isi recapata memoria instantaneu

Merita incercat

La Politia Nationala nu la Locala! Locala nu instrumenteaza cazuri de inselaciune!

radu103

radu103

Guru Member

Traseul e asa : politist de proximitate (stie dac-a mai facut gherle in zona, vorbeste cu presedintele si administratorul care-l cunosc) -> judiciar daca e cazul si nu reactioneaza la telefonul de impacare/mesajul primit din partea ajentului proximus

Edited by radu103, 14 May 2024 - 21:39.

mangla

mangla

Junior Member

• Grup: Junior Members

Pana la judecata, eu zic sa dai o tura la Politia Locala sa faci o mica plangere

De obicei, dupa ce primesc o vizita de la organ, electro-zugra-instalatorii astia isi recapata memoria instantaneu

Merita incercat
maine o sa ma duc direct la politie sa fac plangere

View PostLex404, on 14 mai 2024 - 17:54, said:

irelevant, trebuia sa ceri un contract cu termeni de lucru, costuri estimate, termen limita, penalitati (de ambele parti, a ta daca nu platesti conform contractului, a lui daca nu se incadreaza in timp).
Si chitanta/ bon primesti cand dai banii pe fiecare valoare si numarul chitantei/ bonului se ataseaza la anexele contractului.
nu iti face nimeni daca nu e firma sa te duci direct la sediu la ei asa ceva, eu am zis ce mi-a zis omu stiindu-l din cunostiinte comune, nu am zis ca o sa dea teapa sau ceva

View PostAlexEn, on 14 mai 2024 - 18:56, said:

Lex-ule, teoretic e asa cum zici tu, practic nu face mai nimeni contract pentru lucrari prin casa.
Daca mergi prin firma (daca mai gasesti firme care sa se ocupe de asa ceva) costa mai mult decat prin meserias.

Initiator, plateste o consultanta la un avocat si vezi ce iti spune referitor la sansele de a mai recupera banii. Oricum sunt minime daca nu ai dovezi ca i-ai dat banii.
pai i-am dat banii la mine in casa, trebuie sa ii fac poze cand ii dau banii? Cine sta sa ii faci poze asa? O sa vad direct la politie cu plangere daca se rezolva ceva daca este sunat de politist.

View Postfqx, on 14 mai 2024 - 19:44, said:

multumesc pentru raspuns

View Postalexanrusso, on 14 mai 2024 - 20:59, said:

La Politia Nationala nu la Locala! Locala nu instrumenteaza cazuri de inselaciune!
da, la Politia Nationala.

View Postradu103, on 14 mai 2024 - 21:39, said:

Traseul e asa : politist de proximitate (stie dac-a mai facut gherle in zona, vorbeste cu presedintele si administratorul care-l cunosc) -> judiciar daca e cazul si nu reactioneaza la telefonul de impacare/mesajul primit din partea ajentului proximus
o sa incerc asa,  multumesc

radu103

radu103

Guru Member

View Postmangla, on 14 mai 2024 - 21:51, said:

maine o sa ma duc direct la politie sa fac plangere
Schimba mindset-ul daca vrei sa nu te duci degeaba : "te duci sa vorbesti/ceri ajutorul/sa te consulti cu politistul de proximitate, nu sa faci plangere"
Te indruma el, asa ca cel mai bine intereseaza-te intai cand il gasesti, eventual da-i un telefon de pregatire.
Vei avea sanse de 100 de ori mai mari sa rezolvi ceva vs plangere pe care n-o baga nimeni in seama daca esti marlan cu drepturi europene si vorbesti de sus

View Postfqx, on 14 mai 2024 - 19:44, said:

prostii, se stie ca toti tzepari fac hartii semnate si dupa iti dau tzeapa ca sa fie siguri ca-i poti acuza...not...si cu toate astea multi infunda puscaria

Edited by radu103, 14 May 2024 - 21:59.

adisz

adisz

Targu Mures

View Postmangla, on 14 mai 2024 - 17:27, said:

am intrebat daca se poate depune plangere penala pentru inselaciune

Este dreptul tau, de cetatean european (cu drepturi). Macar poti trai cu iluzia asta.
Du-te la tribunal si intereseaza-te despre asta. Sau, angajeaza un avocat. Asa stii o treaba, "meseriasul" te-a uscat de bani, la fel o va face si avocatul.
Parerea mea este sa treci peste acest incident si pe viitor sa fii mult mai perspicace si mai vigilent cu banii tai.

dem3ntor

dem3ntor

Senior Member

Nu mai visati la judecata, il bagati in cacat mai adanc, stiu caz concret care face 5 ani de judecata pe ceva asemanator ...
Ala a prestat pana la 900metri si acum la ultima suta' s-a înecat, deci nu este teapa atat de mare, nu stim insa cat?!
Daca ai o pierdere de cateva sute, cauta altu' si aia e'

gushpi

gushpi

cârcotaș

View Postmangla, on 14 mai 2024 - 17:15, said:

M-am inteles cu un meserias instalator ca sa ...

acum cand e pe ultima suta de metri ca sa mai repare ce mai e prin baie , nu mai raspunde la telefon de pe numarul meu ...

Ce as putea sa fac in aceasta situatie?

îmi pare rău să aflu că încă mai există astfel de înșelăciuni :(
dacă paguba este de doar un firfiric de 2...300 de lei, mai bine înghite-n sec și vorbește cu alt dorel
nu de alta, dar alergătura și nervii pe care-i vei face (de ex. când milițianu' te va ruga să NU scrii plângere, că mai bine-l suni de încă 1000 de ori...) te vor costa mai mult...

sau dacă ești „cetățean european” - faci și plângere, dar nu te baza pe ea...

Anthraxs

Anthraxs

Member

• Grup: Members

View Postmangla, on 14 mai 2024 - 17:36, said:

lectia este ca nu trebuia sa dau toti banii, asa e cand ai incredere si vezi ca se roaga de tine si mai ales ca sa dea la nepoti de paste

nu, a zis ca are firma si ca o sa imi dea la final factura, omu este instalatorul/meseriasul asociatiei de proprietari, se stie cu presedintele de asociatie ca de la presedinte stiu de acest meserias

bate obrazul presedintelui de asociatie, poate il trage de maneca si il ameninta ca nu ii mai da lucrari prin asociatia de propietari

helen76

helen76

Active Member

• Grup: Members
N-ai contract ,ceva semnat ,ca slabe sanse sa mai vezi ceva.Pare rau pt ca ti-a dat teapa.
La revedere a plecat cu tot cu bani.Nu cred ca l mai gasesti....

silcar

silcar

Senior Member

Destul de greu daca nu ai contract, insa daca ai ceva mesaje in care el recunoaste ca a fost platit...poti sa i faci probleme. In primul rand ca a luat bani la negru, deci evaziune fiscala. Si mai apoi inselaciune. O vizita la Politia nationala si ANAF, sau politia economica nu strica. Eventual sa il suni iar de pe alt numar si sa il ameninti ca ii faci belea mare la institutiile enumerate mai sus!

Edited by silcar, 15 May 2024 - 12:21.

terratec

terratec

Troll hunter

Merita incercat

Ai vrut să spui Poliția Română. Angajații ei se ocupă de investigarea infracțiunilor de acest tip.

Locala (gardieni publici) se ocupă de locuri de parcare și alte spețe ce țin de primăria zonei.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate