Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
verificare specificatii lapgop Asus

Problema cu o camera Panasonic MD...

Probleme cu reddit

Problema sunet boxa noua
 Despre proiectarea drumurilor urb...

Final Cut Camera

Z6III vs Z8

Foloseste careva CFD-uri si sa ai...
 Un calculator ieftin ?!

macbook pro 16 VS AMD Laptop

Sistem ON-GRID fara curent din re...

rectin Romania - site uri fake
 Recomandare telefon

Achizitie SSD

Cum se vor numi romanii care vor ...

Recomandare videoproiector buget ...

Sfat achiziție laptop ~4500 lei buget

- - - - -
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

jafo

jafo

Member

• Grup: Members
La Gigabyte nu ma gandisem.
Ultimul chiar e mai mult decat trebuie - e drept ca si pretul e mai mare. PC Garage zice ca au unul desigilat la 5100, dar nu stiu daca merita sa risc. Dac-ar fi doar zgarieturi nu ma deranjeaza.

N-am mai avut Gigabyte, nu stiu cum sint. Stiu ca nimeni nu poate oferi garantie, dar, din experienta utilizatori, sint cat de cat mai zdravene, sa nu cada dupa garantie?
Amazon ii da cam 70% satisfactie ceea ce nu e rau.

Dupa ce m-am uitat mai bine in tabelul tau comparativ, mi se pare ca si Acer-ul Nitro 5 AN 517 e un competitor destul de bun. Bateria e un pic mai slabuta, dar nu cu mult.
Parca, parca...

Edited by jafo, 18 May 2024 - 13:34.

pateu_98

pateu_98

Senior Member

• Grup: Senior Members
@jafo nu pot sa ti zic ca Aceru e mai buna sau Gigabytu e mai buna! Eu decat ti am pus ce laptopuri am gasit in bugetu tau si care bifeaza tot ce ai cerut tu s aiba.

Eu personal as lua Gigabyte ca are suport bun la drivere le gasesti usor la ei pe site si pentru bateria aia mare zic ca merita riscu pentru ala nou, nu ala resigilat la 5.100

Adica poti sa returnezi si tu laptopu daca nu ti satisface nevoie! Da vezi sa pui laptopu pa un cooler pad sa fie rece tot timpu

jafo

jafo

Member

@ pateu: Multumesc pentru sfaturi.

M-am mai uitat si la alte marci, Dell si HP cam ies din discutie, ramasesera Lenovo, Asus, Acer si Gigabyte. Gigabyte-ul recomandat de tine e bun dar parca prea bun pentru mine, avand in vedere ca nu sint gamer - vreau doar aplicatii grafice.
Cred ca de fapt oricare din calculatoare e cam peste performantele de care am nevoie acum. Dar si programele devin mai stufoase, cerintele mai mari etc.

Imi placusera vreo doua modele de Asus dar am renuntat dupa ce am citit comentariile de pe forum.

Ramane Acer-ul, dar am gasit si un alt model de Acer (e drept, cu ecran de 16"). Am cautat review-uri si le copiez mai jos pentru comparatie. Amandoua costa 5198 lei pe pcgarage.

Inclin spre cel de 16" desi vroiam 17. Ma atrage in special display-ul si battery life. Daca aveti comentarii, sint binevenite.

Acer Nitro16 AN16-41
Pros
+bright, 16:10 aspect ratio, WQXGA display
+165 Hz panel with G-Sync support
+two PCIe-4 slots (M.2-2280)
+backlit keyboard (RGB)
+expandable RAM
+liquid metal thermal paste
+USB-4
+Power Delivery
+very good battery life
Cons
-can get loud under load
-thermal SSD throttling
-gaming performance occasionally below par

Acer Nitro 5 AN-517
Pros
+clever fan management
+balanced system settings
+solidFull HD gaming
+good keyboard
+fast USB ports and TB4
+relatively cheap
Cons
-out-dated processor
-large and heavy
-very poor display
-loud at full power

jafo

jafo

Member

Pana la urma l-am comandat pe cel de 16". O sa postez impresii.

jafo

jafo

Member

A venit acum o saptamana dar n-am avut timp sa ma ocup de el.
Instalat W-11, gama Office, Adobe Acrobat, Visio, Project, Cad, Sketchup plus un program de simulare proces (echivalent HYSYS, pentru care nu-mi pot permite sa platesc miile alea de euro).
Deocamdata merge bine (e nou...)

Niste anomalii la cumparare: l-am gasit pe compari.ro la 5198 lei la PC Garage. Cand am intrat pe pagina PC Garage, surpriza: pretul afisat = 6300 si ceva de lei!!! De pe o zi pe alta. Am verificat de vreo trei ori, nu-mi venea sa cred.

Am cautat alte magazine si am gasit la 5199 (cu un leu mai scump) la CEL.ro si la DOMO (de fapt am constatat ca erau acelasi magazin, CEL a preluat DOMO care daduse faliment).
Am comandat la DOMO. Primit raspuns imediat, "gata am preluat comanda, o sa ne ocupam de ea cu mare grija". Si ma intreaba daca am intrebari. Da, am: cand vine?
Raspuns dupa o zi: Nu vine. Nu-l avem pe stoc si nu stim cand ni-l livreaza, asa ca ne-am gandit ca cel mai bine e sa va anulam comanda.

Cautat din nou, revenit din intamplare la PC Garage, surpriza din nou: pretul afisat 5198 lei. Cred ca-au gresit ceva pe site inainte. L-am comandat si a venit fara probleme.

xymzar

xymzar

Senior Member

• Grup: Senior Members
Acum ai luat.
Uite asta era interesant

Laptop Gaming HP Victus 16-s0105nq cu procesor AMD Ryzen™ 7 7840HS pana la 5.1 GHz, 16.1", Full HD, IPS, 144Hz, 32GB DDR5, 1TB SSD, NVIDIA GeForce RTX 4060 8GB, Free DOS, Mica Silver
5200 lei la emag, nu pot sa pun link.
Doua sloturi de memorie (lucruri destul de rare in ziua de azi), doua sloturi pentru SSD, placa video buna.
Nu stiu cum sta cu racirea/fiabilitatea platforma asta.

jafo

jafo

Member

Data viitoare.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate