Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Nu pot sa prelungesc un domeniu, ...

Sfc scannow blocat la 99 la suta

hdd 2,5" sata 250GB unallocat...

Comparatie consum inverter vs non...
 Hidrofor defect arunca apa inapoi...

Apa la sticla din sticla

Întrebuințare telefoane vechi...

Dacia Lodgy sau Dacia Docker ?
 Valeriu Nicolae

Exista vreun dezavantaj la constr...

Senzori de miscare ce nu aprind l...

Problema martori semnalizare dire...
 Senzori de miscare cu lampi ce se...

Samsung soundbar

Umplere gol tamplarie-glaf

Produse inapoiate cu zgarieturi

Proiect de lege: Românii vor achita și o coplată la repararea mașinilor, pe lângă polița RCA

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
96 replies to this topic

Daco_Get

Daco_Get

Green Members

• Grup: Moderators

View PostFane, on 14 mai 2024 - 12:03, said:

Reprezentanții transportatorilor solicită eliminarea punctelor respective și cer demiterea lui Sorin Mititelu, noul vicepreședinte al Autorității de Supraveghere Financiară (ASF), care se ocupă de sectorul de asigurări, pe care îl consideră responsabil de amendamentele în cauză.
PSD a făcut propunerea de nominalizare a lui Sorin Mititelu pentru funcția de vicepreședinte al ASF...............

Bineinteles ca au pus un om competent ....Posted Image Posted Image

richi_e

richi_e

Senior Member

• Grup: Senior Members
mai bine ar da o lege ca asiguratorii sa aiba si service-uri!
unde sa poata sa faca evaluare/reparatie.plata direct! avea Grawe asa ceva, demult...
as ar avea preturile cat mai aproape de realitate..
totusi, am cunostinte in Spania care zic ca ei au asigurari mai ieftine decat la noi, in conditiile in care la ei serviciile costa sigur mai mult!

cumparator

cumparator

Guru Member

Asigurarile s-au scumpit foarte mult la noi. Pentru ca sunt incompetenti si se fura ca-n codru. Ce treaba am eu cu cat cere service-ul pentru o usa sau un stop. Sa-i controleze, sa se inteleaga intre ei.

Zuckerwatte

Zuckerwatte

Senior Member

View Postrichi_e, on 14 mai 2024 - 19:39, said:

mai bine ar da o lege ca asiguratorii sa aiba si service-uri!
unde sa poata sa faca evaluare/reparatie.plata direct! avea Grawe asa ceva, demult...
as ar avea preturile cat mai aproape de realitate..
totusi, am cunostinte in Spania care zic ca ei au asigurari mai ieftine decat la noi, in conditiile in care la ei serviciile costa sigur mai mult!

Competentele asigurarilor sint...ai ghicit, bravo, asigurarile. Produsele astea financiare pe background juridic sint cu totul altceva decit competentele tehnice. In plus, asa cum am zis mai sus, pagubitul trebuie sa aiba libertatea de a-si alege singur service-ul. Asigurarea n-are decit sa-si trimita proprii evaluatori de incredere in scopuri de verificare, dar, oricum ar fi, chestia asta n-are voie sa impuna tot felul de limitari si alte conditii pagubitului. Altminteri se ajunge la situatia hilara in care pagubitului aproape ca ar trebui sa-i fie rusine ca a ajuns in situatia de pagubit.

Daca nu ar fi existat asigurarile, atunci cauzatorul prejudiciilor ar fi trebuit sa suporte din bunzunarul propriu toate costurile de restabilire a situatiei. Asigurarea nu este nimic altceva decit portofelul extins al cauzatorului de prejudicii cu unicul drept de a plati daunele.

richi_e

richi_e

Senior Member

View PostZuckerwatte, on 14 mai 2024 - 20:44, said:

Competentele asigurarilor sint...ai ghicit, bravo, asigurarile. Produsele astea financiare pe background juridic sint cu totul altceva decit competentele tehnice. In plus, asa cum am zis mai sus, pagubitul trebuie sa aiba libertatea de a-si alege singur service-ul. Asigurarea n-are decit sa-si trimita proprii evaluatori de incredere in scopuri de verificare, dar, oricum ar fi, chestia asta n-are voie sa impuna tot felul de limitari si alte conditii pagubitului. Altminteri se ajunge la situatia hilara in care pagubitului aproape ca ar trebui sa-i fie rusine ca a ajuns in situatia de pagubit.

Daca nu ar fi existat asigurarile, atunci cauzatorul prejudiciilor ar fi trebuit sa suporte din bunzunarul propriu toate costurile de restabilire a situatiei. Asigurarea nu este nimic altceva decit portofelul extins al cauzatorului de prejudicii cu unicul drept de a plati daunele.
Asa va fi tot timpul cercul cu ptobleme: servisul suprataxeaza, asiguratorul nu plateste, clientul sufera! Daca asiguratorul are un serbuce care nu traieste ptr profit ci ca sa rezolve problemdle cu costuri corecte eu nu vad problema! Cat timp se lucreaza ka standarde bune si rapid, care e otoblema? Cine vrea sa repare sltundeva, e liber sa pmateasca eventualele diferente...

Zuckerwatte

Zuckerwatte

Senior Member

View Postrichi_e, on 14 mai 2024 - 21:00, said:

Asa va fi tot timpul cercul cu ptobleme: servisul suprataxeaza, asiguratorul nu plateste, clientul sufera! Daca asiguratorul are un serbuce care nu traieste ptr profit ci ca sa rezolve problemdle cu costuri corecte eu nu vad problema! Cat timp se lucreaza ka standarde bune si rapid, care e otoblema? Cine vrea sa repare sltundeva, e liber sa pmateasca eventualele diferente...
Un service de samariteni pe de-o parte, ca s-or gasi prosti care nu pricep principiile capitalismului si vor fi dispusi sa munceasca pe-o ceapa si fo doo mere si pagubitul, caruia sa-i incalci drepturile, de cealalta parte. Hai ca suna acceptabil, nu? :lol:
Apropo, tu ai fi un samaritean din asta dispus sa bage la galere fara profit?
Te inteleg ca nu vezi o problema, pentru ca habar n-ai. Esti fix in ton cu ciolacii, care provin din aceeasi sursa. Nu e de mirare ca „elaboreaza“ enormitati. Nici ei nu vad vreo problema :lol:

Kunzite

Kunzite

Guru Member

Un service care sa reprezinte interesele asiguratorului, adica sa carpeasca si sa foloseasca piese de la dezmembrari - pe care le potriveste cumva Dorel, cel ce se pricepe inclusiv la masini pe care le-a vazut prima data-n viata. Iar daca aveai garantie, pa!

Si ce s-ar intampla daca nu ai merge la maretul service? Presupun ca ideea e sa nu mai primesti nici un sfant...

ionutzitaly

ionutzitaly

Guru Member

View PostZuckerwatte, on 14 mai 2024 - 21:36, said:

Un service de samariteni pe de-o parte, ca s-or gasi prosti care nu pricep principiile capitalismului si vor fi dispusi sa munceasca pe-o ceapa si fo doo mere si pagubitul, caruia sa-i incalci drepturile, de cealalta parte. Hai ca suna acceptabil, nu? :lol:
Apropo, tu ai fi un samaritean din asta dispus sa bage la galere fara profit?
Te inteleg ca nu vezi o problema, pentru ca habar n-ai. Esti fix in ton cu ciolacii, care provin din aceeasi sursa. Nu e de mirare ca „elaboreaza“ enormitati. Nici ei nu vad vreo problema :lol:

Pe mine m-a tamponat o aiurita din spate, probabil nimic grav, s-a dus spoilerul farurile de pe o parte si un pic tabla indoita.   Si-a recunoscut vina, am facut 5 minute formularul de constatare de comun acord. A2A si am dus-o la reprezentanta mi-au dat o courtesy car si "te sunam noi".   M-au Surat dupa vreo 3 sapt si am luat masina.  La asigurare tipei sigur au trimis o facatura serioasa. Nu au chituit nimic, nu si-au batut capul, au comandat totul nou si au schimbat, plus costul masinii pe care am avut-o vreo 3 sapt.

Anonymous1986

Anonymous1986

Senior Member

EXCLUSIV Angajații ASF, la un pas de grevă: Noua conducere a schimbat regulile și poate lua prime, în timp ce restul salariaților încă nu / Reacția ASF
HotNews.ro

P. S se pare ca la ASF lucrează 500 de oameni

Edited by Anonymous1986, 15 May 2024 - 06:47.

cumparator

cumparator

Guru Member

View PostAnonymous1986, on 15 mai 2024 - 06:47, said:

ASF e o sinecura importanta.

shiva

shiva

Nameless hero. Professional bug slayer mom.

[...]. S se pare ca la ASF lucrează 500 de oameni
Tare aș vrea să văd fișa postului la cei 500....

andreic

andreic

Very OLD Member

View PostFane, on 14 mai 2024 - 13:12, said:

cine stabileste "valoarea de piata" si de ce trebuie clientul sa aiba grija asta?
E trecuta in initiativa cum se defineste valoarea de piata, niste calcule pe date. Clientul trebuie sa aibe grija de orice caci el plateste pana la urma.

View Posttatimeu, on 14 mai 2024 - 13:21, said:

mai explica o data chestia asta ca eu ...mai prost si nu inteleg
Mai simplu e sa te duci inapoi la mesaj si sa recitesti...

Edited by andreic, 15 May 2024 - 08:58.

cumparator

cumparator

Guru Member

Cum sa aiba grija clientul cel fraier, cand il pocneste unu in spate?

Zuckerwatte

Zuckerwatte

Senior Member

Clientul n-ar trebui sa aiba nicio grija. Evaluare, reparatie, asigurarea plateste toate cheltuielile generate

Daco_Get

Daco_Get

Green Members

EXCLUSIV Angajații ASF, la un pas de grevă: Noua conducere a schimbat regulile și poate lua prime, în timp ce restul salariaților încă nu / Reacția ASF
HotNews.ro

M-am uitat si eu la ce fac cei de la ASF cu 500 de oameni :

https://www.asfroman...67979305057.pdf

Acum daca voi vedeti ceva care poate fi "masurat" obiectiv la sfarsitul anului ......sa imi ziceti si mie .

tatimeu

tatimeu

Senior Member

"Coplata daca se depaseste valoarea de piata si pana la cea reala solicitata este menita sa......"
cam asa incepe ..citat din ce ai scris tu.

deci ce ai vrut sa spui prin ce ai scris doar tu cred ca intelegi.

Zuckerwatte

Zuckerwatte

Senior Member

Nu te descurci cu continutul textului?

tatimeu

tatimeu

Senior Member

nu. colegul nu se descurca sa-si exprime gandurile.
cred ca asa a vrut el sa se exprime.Coplata intervine atunci cand suma solicitata de reparator a se deconta de asigurator depaseste valoarea de piata sau valoarea reala a reparatiei...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate