Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Theo Rose x Domino x Alessandra -...

R.I.P. Donald Sutherland

Problema de soft ...

PPC suprataxeaza voit fara nici o...
 Senzori de miscare aprind lampile...

Gaura dreapta in perete gros

Manea cu saxofon si tipa misto

Fedex tot imi trimite facturi de ...
 Portretul combinatorului la tiner...

Fals/ uz de fals?

Credit pe cartele

Nu pot sa prelungesc un domeniu, ...
 Sfc scannow blocat la 99 la suta

hdd 2,5" sata 250GB unallocat...

Comparatie consum inverter vs non...

Hidrofor defect arunca apa inapoi...

2 job-uri de 8 ore simultan.

* * - - - 3 votes
  • Please log in to reply
54 replies to this topic

-Diana-

-Diana-

Happy Zone

• Grup: Moderators

View PostCalypsso, on 14 mai 2024 - 11:22, said:

timp am mai gasit un job la alta companie tot 8 ore, si am zis sa merg sa vad pana unde pot, am ajuns la semnat contractul si ei nu mi-au cerut sa declar ca daca mailucrez undeva etc,

La angajare o sa iti dea sa completezi o declaratie cu mentionarea normei de baza, indiferent cate joburi la 8 ore sau fractii ai, poti declara baza doar la un angajator, chiar si daca ai sa zicem, 2 ore acolo.
Unde ai beneficii mai multe, acolo sa declari baza.

In rest, mergi si munceste unde vrei, a pus strogsss articolul care iti da voie, mai sus.
Nu cred ca vreun angajator iti cere pontajul cu mentionarea orarului de lucru, iar in Revisal nu apare, poate doar in CIM/Regulament intern.

Moinesti72

Moinesti72

Guru Member

• Grup: Senior Members

View Poststrongsss, on 14 mai 2024 - 12:58, said:

In realitate se suprapun (un pic, un pic mai mult, ... nu stim) dar dpdv al actelor se pot face acte care sa nu evidentieze acest lucru!

Din ce spune ea se suprapun tot timpul si in codul muncii specificat de tine se mentioneaza ca NU trebuie sa se suprapuna.

Initiatoarea vrea de fapt sa afle cum sa mantogareasca actele ca sa poata lucra simultan 8 ore in 2 locuri.

Edited by Moinesti72, 14 May 2024 - 13:36.

canarel

canarel

Senior Member

ITM verifica in CIM orele declarate pt fiecare activitate in parte.
Am fost in cazul asta, noroc ca cel de 4h era declarat de la 16-20. Motivatia a fost ca se lucreaza la negru.

strongsss

strongsss

Senior Member

View Post-Diana-, on 14 mai 2024 - 13:15, said:

12 ore este limita pe proiecte europene, incluzand norma de baza daca aceasta este in afara domeniului.
de-a lungul timpului, aceste limite au variat.
la inceput nu era nimic iar oamenii isi pontau cate 48 de ore pe zi, sa traga cat mai multi bani.
instructiunea AM POS DRU din 2013 prevedea ca
începând cu data de 01 februarie 2013, DG AMPOSDRU informează ca numărul de ore lucrate de fiecare expert / persoana din echipa de management, trebuie sa se încadreze in limita
maxima de 13 ore/zi, respectiv 65 ore/săptămână. reprezentând numărul de ore lucrate in cadrul proiectelor finanțate din Fondul Social European - Programul Operațional Sectorial Dezvoltarea
Resurselor Umane 2007-2013, inclusiv norma de bază, stabilite prin contractele individuale de munca încheiate.

instructiunea facea o corelatie cu Directiva 2003/88/CE, care prevedea 11 ore de odihna pe zi.

Metodologia de verificare privind dubla contabilizare a cheltuielilor salariale solicitate la rambursare în cadrul proiectelor implementate prin Programul Operațional Competitivitate din 2019 prevede ca
stabilește că limita zilnică maximă care poate fi decontată per membru al echipei de management și cercetare/implementare trebuie să se încadreze în limita maximă de 12 ore/zi, 60 ore/săptămână reprezentând ore lucrate atât în proiecte finanțate din Programul Operațional Competitivitate (POC) cât și norma de bază. Tot ce depășește această limită nu se va deconta din POC.
Metodolgia face o corelatie timpul de odihna de 12 ore.

ce nu intelege lumea ca este ca aceste limite ale timpului de lucru sunt stabilite pentru a-l proteja pe angajat de abuzurile venite din partea angajatorului, nu pentru a-l proteja pe angajat de el insusi.

Edited by strongsss, 14 May 2024 - 13:47.

Andreysc7

Andreysc7

3D Modeler / Automotive Artist

View PostMoinesti72, on 14 mai 2024 - 13:35, said:

Initiatoarea vrea de fapt sa afle cum sa mantogareasca actele ca sa poata lucra simultan 8 ore in 2 locuri.
Sa isi faca SRL
Se angajeaza la ea si apoi lucreaza 8 ore ca angajat iar restul ca .... administrator. Administratorul poate presta activitati in cadrul companiei fara a avea nevoie de contract.
Pe langa asta, in contractele B2B (cel putin la mine) nu s-a mentionat niciodata orele de lucru ci doar sumele de facturare lunare :)
Been there , done that

george_alexandru

george_alexandru

Mwe Putin. Esti fan Putin? Mwe si tie.

View PostCalypsso, on 14 mai 2024 - 11:38, said:

Stiu ca nu iese 48 de ore pe saptamana, e logic....

Ma gandesc ca asa este cel mai corect si legal.

(ma rog, cel mai corect probabil este sa-mi dau demisia de la actual si sa plec la cel nou, dar mi ca o fii rau la postul cel nou si vreau sa am loc de intoarcere)

Contract de muncă la unul dintre job-uri + câte job-uri vrei pe PFA sau SRL

strongsss

strongsss

Senior Member

View Postgeorge_alexandru, on 14 mai 2024 - 14:16, said:

Contract de muncă la unul dintre job-uri + câte job-uri vrei pe PFA sau SRL

de fapt, sa isi faca PFA / I.I. /SRL, sa se angajeze acolo si sa incheie contracte de prestari servicii cu cate firme poate.

Edited by strongsss, 14 May 2024 - 14:33.

FreeThinker

FreeThinker

Mr.Nobody

View Postcaiuscorneliu, on 14 mai 2024 - 11:50, said:

Nu doar ilegal, ci și imposibil, cel puțin la durata zilei pe Pământ Posted Image

Neah... dacă lucrezi suficient de repede timpul se contractă, nu zic eu ci Einstein.   Posted Image

asda

asda

Senior Member

View PostCalypsso, on 14 mai 2024 - 11:22, said:

Buna,

Am un job de homeoffice teoretic de 8 ore, din astea 8 ore nu lucrez mai mult de 2,3 ore pe zi, sa spunem uneori 4,(alteori nimic,depinde cum termin)  intre- timp am mai gasit un job la alta companie tot 8 ore, si am zis sa merg sa vad pana unde pot, am ajuns la semnat contractul si ei nu mi-au cerut sa declar ca daca mailucrez undeva etc, am pus putin pe hold situatia si am zis ca revin.

Acuma din cunostintele mele stiu ca poti sa ai mai multe contracte la companii diferite, dar sa nu depasesti 48 de ore pe saptamana parca, acuma sa fin sincer nu ma judecati ca fac ceva gresit este de-ajuns cat ne fura babani din parlament, eu cel putin muncesc, frica sau problema mea este, ca se poate utosesiza cineva si dintr-o chestie de genu sa raman fara ambele job-uri,  adica se observa undeva chestiile astea? in ceva sisteme etc?

Din curiozitate, activitatea este in industria IT?

Calypsso

Calypsso

Active Member

• Grup: Members

View Postasda, on 14 mai 2024 - 14:40, said:

Din curiozitate, activitatea este in industria IT?

Da

george_alexandru

george_alexandru

Mwe Putin. Esti fan Putin? Mwe si tie.

În IT ai p groază de oportunități pe PFA/SRL. De ce e musai ca ambele job-uri să fie cu contract de muncă? Am coleg care la noi e cu CIM și pe PFA mai are două job-uri.

business11

business11

Info Austria

Un var de-al meu lucreaza pentru EA Sports Romania program normal de 5 zile pe saptamana, 4 dintre ele in home-office, o zi lucreaza de la birou. Si mai are un job pentru o companie americana care incepe avea de la ora 15 ora noastra.

Companiile nu stiu una de alta, dar el isi plateste impozitele singur de la compania americana. Pana acum nu au existat probleme din nici un punct de vedere.

ovidiu21

ovidiu21

Senior Member

La pensie nu or sa fie probleme, daca vad aia 2 locuri de munca?
Asa am si eu un job cu un salariu putin peste minim, si vreau sa mai imi caut ceva de munca sa cotizez mai mult la pensie ....

strongsss

strongsss

Senior Member

View Postovidiu21, on 14 mai 2024 - 17:27, said:

La pensie nu or sa fie probleme, daca vad aia 2 locuri de munca?
Asa am si eu un job cu un salariu putin peste minim, si vreau sa mai imi caut ceva de munca sa cotizez mai mult la pensie ....

din contra, contribui cu mai mult, primesti pensie mai mare.
acum, sa nu crezi ca te imbogateste statul, fix cand iesi la pensie.

Moinesti72

Moinesti72

Guru Member

Andreysc7, on 14 mai 2024 - 13:55, said:

Sa isi faca SRL
Se angajeaza la ea si apoi lucreaza 8 ore ca angajat iar restul ca .... administrator. Administratorul poate presta activitati in cadrul companiei fara a avea nevoie de contract.
Pe langa asta, in contractele B2B (cel putin la mine) nu s-a mentionat niciodata orele de lucru ci doar sumele de facturare lunare :)
Been there , done that

Își face PFA,SRL și e contractor pentru ambii angajatori care nu ii mai plătesc salarii ci ii decontează factură.

Si plătește și taxe mai puține la stat

dorin_2k

dorin_2k

Master Member

Am avut și eu o lună un job extra.
M-au pus sa completez un Excel cu orele lucrate.
Nu trebuiau să se suprapună. Deci "simultan" nu e voie. Succesiv: da.
Luni Job 1: 7-15
Job 2: 16-18
Și așa in fiecare zi intre anumite ore. Și nu trebuia să depășesc nus cate ore in luna aia.
O fisa de pontaj

sfantu.dracu

sfantu.dracu

Taur de Balaur

Dorin, pare că ai avut la același angajator.
Așa este?

dorin_2k

dorin_2k

Master Member

Nop. Job 2 a fost la altă agenție. Timp de 6 luni. Expert pe termen scurt. Parca așa era.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate