Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Baterie termica cu acetat de sodi...

Branza maturata/betonata

Imagine ecran laptop tremura si e...

Hamsie si Capelin prajiti in tiga...
 Seat Leon FR !

faculatea potrivita

Upgrade CPU --> upgrade RAM?

Parchet care se lasa
 feedback-ul detinatorilor MG HS?

Rezistența jacuzzi gonflabil

Hai sa compunem o manea pentru tr...

Skoda Octavia 2, 1.6, problema AC
 Router cu wireguard in spatele ro...

Joc in diferential spring

achizitie pneuri pirelli cinturato

Credit Ipotecar Italia

Tencuială exterioara casă cărămidă? Da sau nu?

- - - - -
  • Please log in to reply
39 replies to this topic

razvan-softpedia

razvan-softpedia

Active Member

• Grup: Members

View Postrider_x, on 17 mai 2024 - 08:19, said:

Evrika!
Cam orice casa ridicata de beneficiar nu e investitie si nu prea poate deveni.

Ba da, este investitie, atat timp cat nu cazi in capcana costurilor nejustificate. Posted Image

Daca gandesti la rece, si alegerile tale se bazeaza pe niste calcule matematice, materialele si manopera platite pot fi o investitie.

Daca te iei dupa X, Y, si Z, si bagi foarte multi bani in materiale si in manopera, atunci nu mai discutam de o investitie, discutam de cheltuiala.

Oricum, la constructia oricarei case sunt costuri care se amortizeaza intr-un timp relativ scurt ( deci pot fi considerate investitii ), si costuri care nu se amortizeaza ( deci pot fi considerate cheltuieli ). Ideea este ca in viata nu poti sa faci doar "investitii", trebuie sa mai si cheltuiesti. Posted Image Si daca ai o "pasarica" pe creier, si vrei tu o anumita chestie la casa, ar trebui sa ti-o faci. Problema este sa nu ai un stol intreg. Posted Image

Revenind la subiect, eu am ales sa tencuiesc casa. Am avut aproximativ 135 mp de pereti ( inclusiv glafurile la geamuri ), si toata ingineria m-a costat 5000 ron. Am ales varianta cu tencuirea pentru ca le va fi mai usor celor care pun polistirenul sa-l puna corect ( mai usor pentru ei, inseamna mai bine pentru mine Posted Image ). Am vazut prin santiere cum se pune polistirenul, si intre teorie si practica este o mare diferenta. Chestiile alea cu "cordonul perimetral", si cu "aerul care nu se misca", sunt vraja marii daca peretele nu este drept. Dupa ce pune placa pe perete "meseriasul" trage de ea si o apasa, pana i se aseaza lui bine la sfoara ( beneficiarul poate verifica daca fatada este dreapta, dar nu mai poate verifica ce este in spatele ei, si asta il intereseaza pe mester ). Cu cat peretele este mai stramb, cu atat mai mult misca "artistul" placa. Dupa 2-3 manevre din astea, se duce naibii si mama lui de cordon perimetral ( in sensul ca nu va mai fi continuu, pe tot perimetrul placii ).

notkov

notkov

New Member

• Grup: Junior Members
Da, foarte de acord. Asta incerc și eu, sa fac lucrurile cât sunt inca investiție. Evident le lângă mai ai și 2-3 păsărici pe care știi că vei da bani așa numa ...
Referitor la fundație neizolata, nu sunt de acord că pe acolo se pierde cea mai mare parte din căldura, sa fim serioși și să nu uităm lucrurile elementare. Oricum, sunt foarte ok cu 10cm sub șapă și soclul izolat cat o fi el. Mi-am făcut diferite simulări și în ubakus și cu htflux. Uite așa am renunțat și să-mi rup fundația terasei de cea a casei... știu că ajută să fie independente, dar nu e chiar așa wow, și în cazul meu ca manopera nu prea îmi merita.

akeem

akeem

Senior Member

• Grup: Senior Members
Nu mi-am făcut timp sa postez niște grafice de la senzorii mei de temperatura de la taranoaia, ca am fost de 1 Mai și am descarcat datele.
Casa e neincalzita ca n-am cumpărat încă ac-urile, deci temperatura în camere aprox 16 grade cu pereții la 13 grade (mi-am luat termometrul cu laser la mine).
Cel mai interesant a fost în pod. Acoperis în 2 ape, neizolat, izolate timpanele (zidurile de capat) cu 15 cm EPS ca restul casei. Zidarie de bca. În pod erau cam 26 de grade ca era soare. Bca-urile de pe capete aveau tot cam asa (sunt vizibile, netencuite). În schimb cei 2 stalpi de beton care se prelungesc de jos, de la camere, aveau cam 18 grade la baza, 21 la mijloc și 24 sus la centură. Cu alte cuvinte betonului nu-i păsa ca în pod erau 26 de grade, el își trăgea răcoare de la cele 13 grade de dedesubt.
Cam asa ar trebui sa se comporte și betonul de la fundație.
Alte temperaturi în pod: folia anticondens cam 41...43 de grade, astereala vreo 32 (cele de pe partea cu soarele). La cealaltă apă (spre nord) totul cu vreo 10 grade mai putin.
Tabla n-am putut sa o masor, în schimb la o magazie de lângă, la mine la mașină și la socru-meu la mașină arăta 62...65 grade. Deci și aia de pe casa ar trebui sa fie la fel.
O bucata din bancheta din spate pe care o vedea soarele tot peste 60 de grade (piele neagra).

Edited by akeem, 20 May 2024 - 10:09.

RaimondMacelaru

RaimondMacelaru

Active Member

• Grup: Members
Asa va fi si la mine primavara, cavou. E proiectata sa aiba aport solar doar octombrie-martie, si ala putin. Dar am preferat sa nu depind de soare in mod direct, ca vine cu ceva complicatii. Dar in aprilie, un AC tinut la ralanti pe incalzire, cand e soare, are un COP foarte mare, si cu cateva panouri il duci lejer si gratis.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate