Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Baterie termica cu acetat de sodi...

Branza maturata/betonata

Imagine ecran laptop tremura si e...

Hamsie si Capelin prajiti in tiga...
 Seat Leon FR !

faculatea potrivita

Upgrade CPU --> upgrade RAM?

Parchet care se lasa
 feedback-ul detinatorilor MG HS?

Rezistența jacuzzi gonflabil

Hai sa compunem o manea pentru tr...

Skoda Octavia 2, 1.6, problema AC
 Router cu wireguard in spatele ro...

Joc in diferential spring

achizitie pneuri pirelli cinturato

Credit Ipotecar Italia

Tencuială exterioara casă cărămidă? Da sau nu?

- - - - -
  • Please log in to reply
39 replies to this topic

RaimondMacelaru

RaimondMacelaru

Active Member

• Grup: Members
Daca e sa iei in considerare pierderile prin podea, tavan, ferestre, costul scazut cu 10-15% la gaz nu prea are sens. Strict pe pereti ar veni cu vreo 3% mai putine pierderi din calculul ubakus, iar daca iei in calcul ca peretii scapa vreo treime din caldura raportat la celelalte suprafete, iti iese vreo economie de 1%. Stii cat echivaleaza ubakus aia 3cm de tencuiala? Cu 1mm polistiren. In situatia asta, chiar ai senzatia ca tencuiala are vreun rol in izolarea casei? 1mm este mai putin decat eroarea de grosime la placile de 10cm de polistiren.
La fel si la izolarea sunetului, e egal cu zero, pentru ca deja caramida opreste cam tot, pe fereastra vine zgomotul, degeaba pui si tencuiala, ca doar n-o sa tencuiesti si ferestrele.

Singurul rol al tencuielii poate fi pentru a putea pune izolatia pe pat de adeziv, la piaptan. Eventual si de intarire a zidului, insa daca zidul e incastrat in stalpi si centuri, de alea depinde rezistenta. Si mai are si rol de inertie termica, dar aici deja caramida si tencuiala interioara au inertie de 100 de ori mai mare ca o casa occidentala facuta din surcele. Caramida e destula sa nu ti se raceasca casa cand aerisesti. Tencuiala exterioara doar sa iti pice caldura complet 24h sa ajunga sa ajute si ea.

Daca merita sau nu, clientul decide. Eu am decis ca da, insa cu mare greutate. Diferenta de izolare intre polistirenul pus la piaptan si cel pe cordon perimetral si X pe mijloc probabil este infima, dar am vrut sa tina mai bine adezivul, plus ca daca puneam dibluri direct in caramida, cred ca faramau aia porothermul.

Edited by RaimondMacelaru, 15 May 2024 - 06:29.

rider_x

rider_x

Member

Poate ca acum nu vezi diferenta intre izolatie pusa "la piaptan" sau pe cordon perimetral dar exista. In practica de multe ori acel cordon perimetral nu e etans si chiar daca e etans nu e izolant, astfel incat daca mesterii lasa ceva rosturi caldura se transmite si din spatele placii prin adeziv catre rost si de acolo catre exterior prin decorativa si plasa de armare cu adeziv.
Daca nu exista tencuiala acest proces e mai facil.
Si cum pe santiere nimeni nu sta sa bage spuma casa are o gramada de taieturi pe unde "sangereaza" caldura cand te uiti cu o camera termica.
Daca lasi pe mesteri sa bage spuma, cand te intorci cu spatele, ei vor pune doar un cordon de maxim 1cm adancime de spuma in rosturi ceea ce e bine dar nu e acelasi lucru cu umplerea totala cu spuma a acelor rosturi pana la zidarie, sau imbinarea unor placi de vata bazaltica astfel incat sa stea intretesute.
La aceasta operatie e nevoie de munca beneficiarului ca sa izoleze cu simt de raspundere, pentru ca nimeni nu e stresat de banii aruncati aiurea pe materiale si manopere.

RaimondMacelaru

RaimondMacelaru

Active Member

Eu nu am spus ca nu conteaza si ca nu se simte, doar ca sunt zeci de elemente care contribuie la o casa. Daca iei pretul tencuielii si apoi calculezi cata economie faci cu polistirenul lipit, vezi daca merita. Din pacate, nu avem datele legate de economie, dar mai mult de 200 lei pe iarna refuz sa cred ca este. Deci iti recuperezi investitia in vreo 50 ani la preturile actuale. Daca sa spunem ca preturile la energie cresc, o recuperezi in 25-30 ani poate. Asta in cazul in care chiar e 200 lei pe an economie, dar ma indoiesc. Warm edge, izolatie ici, izolatie colo, rupere punti, facere, dregere. Daca fiecare ar conta cat se zice si ai face calcul, ar trebui sa ai factura pe minus, sa te plateasca aia de la curent/gaze.

Sa nu crezi ca nu am pus si eu una-alta, colo, dincolo, dar cand fac un calcul practic, mai bine nu ma gandesc, ca nu-mi place ce rezulta. Le-am facut mai mult ptr confort psihologic, cred.

Edited by RaimondMacelaru, 15 May 2024 - 10:21.

notkov

notkov

New Member

• Grup: Junior Members

View Postradu103, on 14 mai 2024 - 22:37, said:

Caldura trece mai greu prin caramida netencuita decat prin caramida + 2 straturi sanatoase de tencuiala.
Doar prin sudul Bulgariei si mai la sud vedem constructii netencuite ptr ca le permite clima si saracia (oricum nu faceau in casa mult mai cald decat afara)
Orice material pe zid se impotriveste transferului termic cat timp nu trece vantul prin el

Experienta proprie din familie :
- dupa tencuire exterioara 3-4-5cm costurile cu gazul au scazut cu 10-15% (subiectiva temperatura de confort vs consum)
- dupa polistiren 10cm + plasa + strat peste gros de 1-2cm  addaugate peste tencuiala -> a crescut temperatura de confort iarna-n casa cu 2 grade si a scazut cu 50% factura la gaz

folosind calculatorul ubakus.de vedem diferenta aproximativa datorita unui strat cu 3cm tencuiala :

U-Value 1,548 vs 1,601 aprox 3.4% si 0.3 grade mai cald:
Attachment fara_tencuiala.JPG
Attachment cu_tencuiala.JPG

foarte interesant, da. Bine, conform Soflete, tencuiala ajută mai mult pentru a închide acele goluri de aer. Sigur, ți-a scăzut cu 10% factura după ce ai tencuit, dar probabil dacă puneai doar polistiren direct avea cel mai mare impact, nu neapărat se adună procentele. Dar bun, concluzia e că sigur ajută

rider_x

rider_x

Member

E foarte bun exemplul pentru ca asa s-a putut vedea clar ca nu sunt chiar povesti ca tencuiala ajuta.

razvan-softpedia

razvan-softpedia

Active Member

View PostRaimondMacelaru, on 15 mai 2024 - 10:20, said:

Eu nu am spus ca nu conteaza si ca nu se simte, doar ca sunt zeci de elemente care contribuie la o casa. Daca iei pretul tencuielii si apoi calculezi cata economie faci cu polistirenul lipit, vezi daca merita. Din pacate, nu avem datele legate de economie, dar mai mult de 200 lei pe iarna refuz sa cred ca este. Deci iti recuperezi investitia in vreo 50 ani la preturile actuale. Daca sa spunem ca preturile la energie cresc, o recuperezi in 25-30 ani poate. Asta in cazul in care chiar e 200 lei pe an economie, dar ma indoiesc. Warm edge, izolatie ici, izolatie colo, rupere punti, facere, dregere. Daca fiecare ar conta cat se zice si ai face calcul, ar trebui sa ai factura pe minus, sa te plateasca aia de la curent/gaze.

Sa nu crezi ca nu am pus si eu una-alta, colo, dincolo, dar cand fac un calcul practic, mai bine nu ma gandesc, ca nu-mi place ce rezulta. Le-am facut mai mult ptr confort psihologic, cred.

Mare dreptate ai !!! Posted Image  Unele din lucrurile pe care le face la casa, nu se vor amortiza in timpul vietii noastre !! Posted Image

Edited by razvan-softpedia, 17 May 2024 - 08:09.

rider_x

rider_x

Member

Evrika!
Cam orice casa ridicata de beneficiar nu e investitie si nu prea poate deveni.

bobitzaaa

bobitzaaa

Senior Member

• Grup: Senior Members
E cheltuiala ba! :D

RaimondMacelaru

RaimondMacelaru

Active Member

rider_x, on 16 mai 2024 - 21:51, said:

E foarte bun exemplul pentru ca asa s-a putut vedea clar ca nu sunt chiar povesti ca tencuiala ajuta.

Nu, nu e bun exemplul si nu s-a putut verifica absolut nimic, e mangleala pura. Cum poti vedea cat e diferenta? Ai ierni cu temperaturi identice, comportament identic al celor din casa? E doar un calcul la oha. Repet, din ubakus ar rezulta vreo 1% economie.

Nu spun sa nu tencuiasca, si eu am facut-o, dar zic totusi sa fim rationali si sa ne justificam alegerile obiectiv

Edited by RaimondMacelaru, 17 May 2024 - 12:32.

RaimondMacelaru

RaimondMacelaru

Active Member

Bine, in cazul in care nu si-au batut joc zidarii si au ramas multe gauri in mortar, intre caramizi, cand poate iesi la un 5% economie.

notkov

notkov

New Member

• Grup: Junior Members

View PostRaimondMacelaru, on 17 mai 2024 - 13:55, said:

Bine, in cazul in care nu si-au batut joc zidarii si au ramas multe gauri in mortar, intre caramizi, cand poate iesi la un 5% economie.

mi se pare poate relevantă partea aia, că dacă pui pe mămăligi se va ventila mult suprafața între cărămidă și polistiren și că așa îți dispare căldura. Într-adevăr, asta nu știu cum se poate măsura, dar probabil e cel mai bun argument pro-tencuit. În realitate nu știu să zic câtă convecție e acolo. e drept că testele lui Șoflete arătau că super contează tot, nici aici nu știu ce să zic, eu nu pot să dublez costuri pentru 2% eficiență în plus. Șoflete tinde spre perfecțiune ... Eu vreau să fac maximul posibil cu costuri rezonabile.
Un tencuit (la casa mea) , l-am estimat pe la 3000 euro.. na, nu e puțin, nu e nici enorm, cred că de aia stau în cumpănă. Pentru că alte nebunii precum precadre la ferestre, totuși nu voi face, am să pun ferestrele la fată, la planul zidăriei care e second-best să zic așa.
Izolarea fundației în pământ nu am făcut-o, tot așa nu am considerat că are cum să fie ceva impact major. Totuși prin fundație este insignifiant cât se pierde comparativ cu geamuri, pod, zidărie.   (voi avea în schimb 10cm xps sub încălzirea în pardoseală)

Dar cum ziceti toți aici ... o casă proprie clar e cheltuială, și tot ce faci la ea nu neaparat le amortizezi, unele le faci pentru confortul psihologic, etc. Așa suntem toți.

radunic

radunic

Senior Member

• Grup: Senior Members

View Postradu103, on 14 mai 2024 - 11:54, said:

Pai se cam foloseste la toate consolidarile fix ca sa nu cada/fragmenteze peretele:
- plasa de buzau pe tot peretele
- start de beton peste
Singura diferenta : beton in loc de mortar
Confunzi tencuirea cu cămășuirea. Aici vorbim de tencuire - adică 2-3 cm de mortar de ciment cu rol de obțienre a unei strat suport pentru finisaj. Nu e din beton, nu are  armătură.

View Postrider_x, on 14 mai 2024 - 13:16, said:

Daca n-ai "desfacut" un perete din caramida plina/goala - tencuit/netencuit asa spui. Da tencuiala jos de pe casele vechi vezi cat au stat in picioare si cat mai stau, fara sa le faci nimic suplimentar ferite si de intemperii, indiferent ca au caramizile lipite cu mortat sau lut.
Indiferent cît de rezistentă ți se pare cînd dai cu ciocanul în ea, contribuția tencuielii la rezistența clădirii e nulă.

Tencuiala ajută la protecția zidăriei față de intemperii. Ajută ca un strat plan de pozare a altor elemente - termoizolație sau finisajul final. Atît.

superbec

superbec

Member

View Postnotkov, on 17 mai 2024 - 14:15, said:

... Eu vreau să fac maximul posibil cu costuri rezonabile.
Un tencuit (la casa mea) , l-am estimat pe la 3000 euro.. na, nu e puțin, nu e nici enorm, cred că de aia stau în cumpănă. Pentru că alte nebunii precum precadre la ferestre, totuși nu voi face, am să pun ferestrele la fată, la planul zidăriei care e second-best să zic așa.
Izolarea fundației în pământ nu am făcut-o, tot așa nu am considerat că are cum să fie ceva impact major. Totuși prin fundație este insignifiant cât se pierde comparativ cu geamuri, pod, zidărie.   (voi avea în schimb 10cm xps sub încălzirea în pardoseală)

Cu 3000 euro pui 10cm in plus de izolatie?
Ferestrele nu le pune la fata, scoate-le 2 cm in afara ca sa ai loc pentru pervaz montat corect , precadrele sunt un moft , se poate face un montaj suficient de bun al ferestrelor fara precadre doar sa captusesti golul de fereastra cu polistiren EXTRUDAT  de minim 5 cm iar golul rezultat sa fie de dimensiunea ferestrei+ 2 cm

Asta cu pierdutul prin fundatie insignifiant este un mit propagat de dorei , la un p+1 standar de RO din ultimii ani se poate pierde mai multa caldura prin fundatie decat pereti( 15cm polistiren)  anual
Binenteles e de la caz la caz dar era foarte bine sa izolezi fundatia cand ai avut ocazia,

RaimondMacelaru

RaimondMacelaru

Active Member

Daca pune 10cm sub sapa si 10-15cm pe soclu, nu cred ca pierde asa mult prin fundatie.

rider_x

rider_x

Member

View PostRaimondMacelaru, on 17 mai 2024 - 12:30, said:

Nu, nu e bun exemplul si nu s-a putut verifica absolut nimic, e mangleala pura. Cum poti vedea cat e diferenta? Ai ierni cu temperaturi identice, comportament identic al celor din casa? E doar un calcul la oha. Repet, din ubakus ar rezulta vreo 1% economie.

Nu spun sa nu tencuiasca, si eu am facut-o, dar zic totusi sa fim rationali si sa ne justificam alegerile obiectiv

View PostRaimondMacelaru, on 17 mai 2024 - 13:55, said:

Deci e ok pentru ca pe langa etansare ai nevoie de un strat suport bun pentru izolatie la piaptan.

View Postradunic, on 17 mai 2024 - 14:35, said:

Indiferent cît de rezistentă ți se pare cînd dai cu ciocanul în ea, contribuția tencuielii la rezistența clădirii e nulă.

Tencuiala ajută la protecția zidăriei față de intemperii. Ajută ca un strat plan de pozare a altor elemente - termoizolație sau finisajul final. Atît.
Sa nu batem campii, intareste un perete doar...

Atat plus etansarea izolatiei la piaptan, plus planeitatea fatadei, plus frana de vapori sa nu ai condens, plus... etc. Deci trebuie dar se poate si fara daca nu faci pentru tine.

Edited by rider_x, 17 May 2024 - 21:00.

superbec

superbec

Member

View PostRaimondMacelaru, on 17 mai 2024 - 20:23, said:

Daca pune 10cm sub sapa si 10-15cm pe soclu, nu cred ca pierde asa mult prin fundatie.
depinde de cum e construita casa, inaltimea elevatiei..

sunt tari topicurile astea, se vede cine are scoala vietii , cine crede ca tencuiala ordinara consolideaza cladirile ....

rider_x

rider_x

Member

Da da! Ai dreptate!

RaimondMacelaru

RaimondMacelaru

Active Member

Asta cu intarirea oricum, e cam moot point. La o casa clasica stalpi, centuri + caramida, parter sau P+M, nu prea are ce sa se intample, chiar si sa se renunte la vreo treime din armatura din proiect. Doar sa vina vreun cutremur de-ala ca-n filmele productie Asylum, cu crapaturi in pamant late de 2m, din care ies lilieci care mananca oamenii. Ma uitam si la turci sau taiwanezi, au picat doar cladiri de-alea cu bartai etaju sau etajele si parter cu 3 stalpi, si aia probabil slabiti de la vibratii cand i-au daramat pe cei care li se parea ca-s in plus si-i incurca. Si etajul intact, cazul peste parterul facut terci.
Deci, daca iti pui tencuiala, consolidarea e ultima grija daca ai casa facuta cat de cat normal.

Daca o faci pentru tine, merge sa o tencuiesti daca nu esti foarte stramtorat cu banii. Dar, valabil ca la alte elemente, in caz ca vinzi casa, sa fii constient ca-ti recuperezi maximum 3 sferturi din cheltuiala. Cand iti vine domnu si doamna Vasilescu sa faca vizionare la casa, nici n-o sa te auda cand o sa zici ca ai impamantare cu 6 tarusi si 15m de platbanda, cu banda izolatoare la imbinari, ca ai nu stiu cat izolatie sub sapa, ca ai tras nu stiu ce conductori prin pereti. O sa se uite ca dezvoltatoru are una la fel de mare sau chiar mai mare la 3 sferturi din pretul care ar merita a ta.

Edited by RaimondMacelaru, 18 May 2024 - 22:30.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate