Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cel mai adormit Hard Disk.

Salariu minim european in Romania

verificare specificatii lapgop Asus

Problema cu o camera Panasonic MD...
 Probleme cu reddit

Problema sunet boxa noua

Despre proiectarea drumurilor urb...

Final Cut Camera
 Z6III vs Z8

Foloseste careva CFD-uri si sa ai...

Un calculator ieftin ?!

macbook pro 16 VS AMD Laptop
 Sistem ON-GRID fara curent din re...

rectin Romania - site uri fake

Recomandare telefon

Achizitie SSD

Problema droguri

* - - - - 6 votes
  • Please log in to reply
31 replies to this topic

crisstonne

crisstonne

Ἀταραξία

• Grup: Senior Members
@Matoi
Întrebare de bun simț...
Cine fumează azi, două/trei/patru pachete de țigări pe zi, cum crezi că a început cu fumatul?

Cu două/trei/patru pachete pe zi?

audiofidell

audiofidell

Active Member

• Grup: Members
@initiator
Eu nu prea inteleg ce vrei sa spui si nici aia cu drogurile "curate". Opiaceele pot fi numite oricum in afara de curate. Ca Elvetia a legalizat cocaina, asta nu o face curata ci a legalizat din alte ratiuni de politici publice, una dintre ele fiind aceea sa nu se mai strezeze brokerii si bancherii lor, ca sa glumim un pic.

Probabil te referi la ceea ce se cheama microdozare si este la mare moda de mai multi ani in hubul tehnologic din California dar ala este in legatura cu psihedelicele si nu exista studii care sa conchida in mod categoric ca intr adevar microdozajul functioneaza, fara doar si poate e nimic altceva decat placebo. Logic nici nu are cum sa functioneze tinand cont ca toleranta se dezvolta practic instantaneu si daca trebuie doze din ce in ce mai mari pentru acelasi efect, nu vad cum microdoza ar functiona pe alt principiu.

Ce mai poti incerca de doua, trei ori pe an dar numai timp de doua saptamani din aceeasi cauza de toleranta este cate un nootropic. De exemplu sulbutiamina care pare a fi cel mai valoros antiastenic la ora asta. In Romania se comercializeaza in farmacii sub denumirea de Enerion si nu necesita reteta.

Un alt boost de dispozitie il reprezinta muzica, basul e un bun tratament pentru dispozitia proasta. Iti cumperi o pereche de casti mai rasarite sau un sistem audio asemanator si iti oferi o auditie de o ora sau doua de cateva ori pe saptamana. Si nu in ultimul rand, exercitiul fizic elibereaza endorfine.

Nu vad cum ar fi cocaina, heroina si amfetaminele curate sau o solutie viabila pentru satisfactia in viata. Sunt neurotoxice, dau sevraj si dependenta si nu in cele din urma sunt scumpe, mai ales cocaina. Solutia cea mai buna pentru eliberarea zilnica de dopamina este rezultatul unei munci sau al unui hobby care iti aduce satisfactie.

Si ca sa inchei, ma mira consecventa multor colegi de a afla pareri pertinente de pe forum cand informatia se gaseste la un click distanta. Rezultatul nu poate fi altul decat pagini intregi de ineptii.

Edited by audiofidell, 14 May 2024 - 12:40.

Testosteron

Testosteron

Senior Member

View PostMinettoMatoi, on 13 mai 2024 - 19:02, said:

Ma gandeam asa, dat fiind ca tot o chestie medicala este ptr ca e biochimie si doar asta, de ex la drogurile "curate" sa zic asa, cocaina, heroina, amfetamina, daca de ex s-ar lua doza aia impartita in multe f mici, cum ar fi ? Adica sa nu aiba varful ala violent de dopamina sau endorfine ci sa ofere o euforie asa decenta minima dar cat sa te scoata din monotonia vietii de zi cu zi sa zicem (la aia care se plang de asta si se dau plictisiti, moharati orice ar avea), ar mai apare toleranta ?

Da. Toleranță apare la orice drog introduci in organism.

adisz

adisz

Targu Mures

View PostAdm, on 13 mai 2024 - 20:11, said:

Vedeti si istoria, razboiul opiului din China,

Stimata doamna

Razboaiele opiumului, ca au fost doua, nu unul, au reprezentat doua lumi antagonice din toate punctele de vedere. Doua lumi diferite, un regat numit impropriu imperiu, care domina lumea si o tara cu cea mai mare si mai impetuoasa dezvoltare (toate la acel moment dat)
De asemenea mai departe se cuvine sa amintim si despre interventie total altruista, dezinteresata si prietenoasa a binefacatorilor eterni, amercanii cei perfecti, a caror interventie in China ultimilor 80-100 de ani a fost doar din interese pur umanitare. Sper ca toata lumea intelege exact la ce ma refer cand scriu umanitar.

Drogurile, asa cum sunt denumite ele, reprezinta un mod de viata in jumatate din tarile lumii cu populatia aferenta si o sursa inepuizabila de bani, adica profit brut si net, pentru minoritatea capitalisto-vestica care doar mimeaza razboiul contra drogurilor si traficului de droguri si nu reuseste nicicum sa diminueze catusi de putin consumul si cantitatea. Baronii drogurilor le dau cu tifla infatuatilor de capitalisti care nu dau dovada decat de incompetenta si ineficacitate in asa-zisul razboi contra acestor substante.

Ar fi bine de vazut sumele exorbitante care se vehiculeaza in jurul drogurilor, aici putem lejer sa includem chiar si medicamentele (nu-i asa, deja sunt presiuni imense a cataloga anumite droguri drept medicamente), ca sa avem spectrul complet de ceea ce ne inconjoara.de fariseismul, de ipocrizia guvernelor tarilor super-ultra civilizate.

Ca fapt divers, intreb pentru mine doar ( ca asa-i moda mai nou pe forum, sa intrebam pentru cineva), cat ar costa ca unui traficant, pardon, dealer dovedit, sa-i acordam in locul unui proces absolut democratic si capitalist, un etern si inegalbil glonte, de la calibrul ala pe care l-am amintit mai sus. Adica sfantul 7,62. asta-i imbatabil.

ps.
Cred ca a ajuns de notorietate cazul criminalului Pascu, caruia atat judecatorul cat si chiar procurorul de caz cauta sa-i imbunatateasca situatia, sa-l scoat curat, albit, parfumat si nevinovat. Si pana la urma vor reusi. Cele doua victime nu conteaza, perfidia si josnicia judecatoarei nu inseamna chiar nimic in lupta contra interlopilor, a mafiei care ne inconjoara mereu si mereu.

Iar acest subiect deschis pe forum poate ca reprezinta una dintre cele mai mari traume ale Romaniei anului 2024, inca o lupta pe care statul esuat romanesc a pierdut-o, definitiv. Oare cate lupte, batalii, razboaie, conflagratii mai trebuie sa pierdem noi, ca popor roman, pana sa ne trezim odata si sa facem ordine? Mai avem vreo sansa, undeva, candva?

audiofidell

audiofidell

Active Member

Discutia se duce in alta directie decat a deschis initiatorul care a intrebat de microdozaj si parerea mea e ca subiectul trebuie lasat expertilor. Ei sunt singurii care pot sa articuleze chestiunea intr o politica publica eficace. Cand spun experti nu ma refer la tiriplicii din Romania ci expertii din tarile cu apa calda si ar trebui sa ne luam mai mult dupa ei decat dupa prejudecatile proprii si populismele politicienilor.

Cine poate sa spuna exact ce e drog si ce e medicament? Idiotul de Nixon a facut o clasificare buna? Nu, ca de aia a fost idiot. La ora asta in SUA are loc o criza de proportii legata de Fentanyl. E medicament si de 40 de ori mai adictiv , scuzati romglezismul, decat heroina. Face parte si din farmacopeea romaneasca, pentru cine nu stie. De ce substante care nu dau sevraj si dependenta sunt pe lista drogurilor de mare risc si Fentanylul este medicament. Aceeasi intrebare si pentru morfina. Si inadvertentele legate de politica antidrog pot continua.

Legat de cannabis, e cunoscuta comparatia cu alcoolul. Orice medic avizat in chestiune va spune ca efectele alcoolului sunt mai nocive. Desi nu trebuie facuta comparatia pentru a legitima consumul de cannabis, adevarul e tot acela ca e mai putin nociva prin efecte decat alcoolul. Aici se poate replica cum ca de ce sa ai doua rele, cu alcoolul ne am obisnuit, de ce sa cultivam si al doilea rau, ca oricum la alcool nu putem renunta, hai sa ramanem cu el si basta. Fals argument, in unele tari consumul de alcool a fost mult descurajat si nu ma refer la arabici ci la fratii nostri mai blonzi de prin nordul Europei.

Unele substante din lista defunctului tembel presedinte american au rezultate foarte promitatoare in tratarea unor patologii cum e PTSD, depresie si asa mai departe. Timp de zeci de ani nu au putut fi studiate tocmai datorita obtuzitatii unor autoritati isterice. Nu cred ca e cea mai buna idee sa continuam isteria ci sa ne intrebam de ce natiuni inteligente legalizeaza si dezincrimineaza. Daca nici nemtii, englezii sau elvetienii nu sunt interesati de sanatatea propriilor populatii... Eu pariez ca sunt mai avizati decat politicienii si institutiile de resort dintr o anumita colonie din Europa.

Edited by audiofidell, 14 May 2024 - 22:54.

onisifor12

onisifor12

Junior Member

View Postadisz, on 14 mai 2024 - 19:58, said:

ca popor roman, pana sa ne trezim odata si sa facem ordine?
Permite-mi o analogie: avem/are atâtea șanse „poporul român” să facă ordine câte ai tu de exemplu să faci ordine într-o intersecție ca biciclist luându-te la bătaie cu toți care trec pe roșu și blochează intersecția.
Suntem ca ăia în desene sau filme când îi prind canibalii și îi pun de vii în cazan. Văd ce se întâmplă, dar se uită resemnați.
Sau ca Tom când nu știa ce miroase a ars și era de fapt coada lui prinsă în waffle maker.
Până la urmă își dă seama și urlă.

Edited by onisifor12, 15 May 2024 - 03:27.

audiofidell

audiofidell

Active Member

Imi  plac metaforele tale dar intrebarea colegului era retorica, e la fel de constient ca noi ca suntem intr o imposibilitate obiectiva de a schimba lucrurile in momentul actual. In plus, care popor roman? Sa nu ne amagim, nu am avut niciodata in istorie o constiinta nationala puternica, realizarile au fost aduse de conducatori care au navigat cu o oarecare dibacie pe valurile favorabile ale istoriei. Cand nu sunt favorabile, stai obedient unde te a pus Geografia, cu singura consolare ca nu te a pus Dumnezeu in Africa sau prin America de Sud.

Edited by audiofidell, 15 May 2024 - 08:08.

onisifor12

onisifor12

Junior Member

View Postaudiofidell, on 15 mai 2024 - 08:06, said:

stai obedient unde te a pus Geografia, cu singura consolare ca nu te a pus Dumnezeu in Africa sau prin America de Sud.
Corect, și te rogi să nu fie secetă sau să fie ger prea mult.
Altfel, dacă cum spui e o întrebare retorică - ceea ce e o speculație, e pur și simplu o întrebare - atunci e și mai grav că nici nu are pretenția că se poate schimba ceva.
Mie mi se pare pe de o parte o întrebare inteligentă, actuală. Pe de altă parte, cum spui, nu își are rostul pentru că e evident cât de dificil este să se întâmple asta.
Păi toți traficanții ăștia când aud de proteste pro Schengen își freacă palmele după ce și le scuipă. Asta apropo de granițe, pardon frontiere.

S-a ajuns să se consume kile dacă nu tone de prafuri zilnic în România. Trist.

MinettoMatoi

MinettoMatoi

Senior Member

Nu am nici un gand sa iau asa ceva, am studiat destul despre ca sa ma joc cu focu, si asa am probleme, nu am nevoie de altele in plus.
Dar o sa zic mai jos de ce am intrebat, nu intamplator.

Si chiar la mine nu ar fi monotonie chiar si asa cu depresie care mi-a luat cheful de unele, se repeta zilele si nu am problema cu asta. Cand mi-e mai bine, intru aici si mai discut, mai stau prin word, mai ascult o muzica, mai stau de vb cu prietenii, ma uit la TV la diverse luate de pe youtube in n domenii (ca la TV nu mai ai ce prea vedea), deci nici nu se pune problema, ci pe dos, la multi altii e monotonie, la ei ma si refeream si am zis "la cei ce sunt asa". "mmm m-am plictisit de rutina zilnica, vreau altceva", pe multi ii aud asa.

Si mancarea, pot manca aceiasi cateva zile fara probleme, imi place la fel.

Oricum problema e alta, noile antidepresive care vor apare in 2-3-4 ani contin opioide, asta de la medic stiu ! Adica parte care va actiona pe receptorii opioizi doar ca, cum am zis eu, treaba nu va fi violenta ci mai slaba pe timp mai indelungat.
Adica mai pe romaneste heroina, morfina cumva.
Deci ajuta si pe depresie.
"Stati linistit ca mai aveti sanse, vor apare si care actioneaza pe depresia endorfinica".

Nu e asa ca doar ne drogam, se numeste ca ne drogam cand e bine si ne mananca in dos sa fim euforici si luam doze mari, dar in anumite conditii se foloseste asta si medical.
Ca el a testat buprenorphina la mine, si..surpriza, a mers ! Doar ca dupa 2 saptamani incepea sa faca rau, si nu stie de ce, ca nu e vb de toleranta, am testat cu dublarea dozei si efectul nu era mai bun.
Chiar se stie despre depresia endorfinica, si nici un medicament nu merge pe asta deocamdata. S-au prins americanii si dau doze mici de buprenorphina ptr depresii, si merge birci la unii cu aceleasi doze mici ani de zile, la care nici un trat nu merge.

Asa ca drogurile cum s-ar zice, vor fi folosite in depresii.
Exista curate, am si explicat. Ca nu iti dau extasy sau etnobotanice, iti dau ceva ce lucra pe mecanisme deja existente naturale, doar ca le boosteaza.
Vorba vine curate, asa am botezat eu, ceva ce nu da chestii noi neexistente natural inainte.

Si mai e ceva ! Toleranta apare cand este exces de dopamina, endorfine.
In depresia endorfinica exista deficit de endorfine. Iar cu opoidul se incearca sa se urce nivelul abia la normal. Iar daca e la normal, creierul nu considera exces, nu se apara, nu inchide receptori, nu apare toleranta.

Nu e asa simplu cum pare "aaaa e nasol domne", depinde.
Dar de fapt in cazul asta nu apare euforie, apare stare normala si atat.

Iar cu traficul daca se vrea se rezolva daca pedepsele ar fi f dure, nu se vrea.
Nu vor mai apare altii, ia sa le tai o mana sa vezi cum dispar traficantii rapid ! Plus ca pedepsesti si consumatorii, pe aia la puscarie f grea, si ai rezolvat-o.
Asta cu am pierdut razboiu cu drogurile e o mare vrajeala ca sa justifice legalizarea cum vor elvetienii sa legalizeze cocaina (doamneee fereste).

View PostNoua_pe_site, on 13 mai 2024 - 20:04, said:

Sfatul meu sa te lasi de gandit si nu glumesc!
Morfina , e un drog curat care ajuta la dureri mari dar ca majoritatea drogurilor , ajungi sa te obisnuiesti cu doza motiv pentru care doza se mareste constant si asa devine lumea dependenta si nu stie cum .

Nu se poate , sunt suficiente subiecte pe tema asta iar tu nu esti mai destept decat altii
Pe domeniul asta psihiatrie si pe diabet eu zic ca le stiu bine de tot, nu mai destept ca altii dar poate cel putin la fel de documentat tragand si concluzii noi ce nu le gasesti daca cauti. La diabet trebuie sa vin eu cu propuneri uneori, cu idei, ca altfel nu vine din partea medicilor (ca de aia am schimbat 5), nici analizele care trebuie uneori nu ti le da, si apoi "aaaa daaa, idee buna, facem asa". Bine, la mine e pasiune, si cand e pasiune stii cum e, iese treaba bine.
Am explicat mai sus cum e cu opioidele, aia nu explica cineva care nu se pricepe, nu am citat, bine si din discutiile cu medicul.

In ce zici tu acolo unde s-a explicat, nu s-a explicat si cazul pe care l-am prezentat aici, nici nu s-a explicat ca opioidele vor fi si sunt deja folosite in depresii in anumite conditii.
S-a spus ca buprenorfina ajuta (asta gasesti pe net si vroiau sa-l bage ca antidepresiv). Aia e ca morfina, heroina, aceiasi familie.

Edited by MinettoMatoi, 16 May 2024 - 13:18.

Noua_pe_site

Noua_pe_site

Heartless Biatch

Why is buprenorphine preferred?
Its partial agonist effects imbue buprenorphine with several clinically desirable pharmacological properties: lower abuse potential, lower level of physical dependence (less withdrawal discomfort), a ceiling effect at higher doses, and greater safety in overdose compared with opioid full agonists.

Buprenorphine Alternatives Compared
Buprenorphine Oxycodone Tramadol

Buprenorphine is a strong opioid medicine. It's mainly used to treat moderate to severe pain, for example during or after an operation or a serious injury, or pain from cancer. It's also used for other types of long-term pain when weaker painkillers have stopped working.

Buprenorphine administration is for the treatment of opioid withdrawal symptoms, and bupropion is for the treatment of nicotine dependence [7

Am crezut ca buprenofina ta e bupriopion-ul american dar am crezut prost. Face parte din categoria oxy si tramadol. De a doua nu am auzit multe dar de oxy am auzit ca-i super addictive

Vizualizare mesajMinettoMatoi, pe 16 mai 2024 - 13:14, a scris:

In ce zici tu acolo unde s-a explicat, nu s-a explicat si cazul pe care l-am prezentat aici, nici nu s-a explicat ca opioidele vor fi si sunt deja folosite in depresii in anumite conditii.

Logic ca nu mai esti depresat daca esti cu capul in nori si ai impresia ca zbori pe unicorni roz bombon cat timp esti sub efectul medicamentului Posted image

Problema e ce se intampla cand isi pierde efectul iar raspunsul , intotdeauna , este ca mai iei o pastila. Si inca o pastila si asa ajungi la adictie ca tot te intrebai cum e posibil asa ceva

Edited by Noua_pe_site, 16 May 2024 - 19:14.

Noua_pe_site

Noua_pe_site

Heartless Biatch

eu intamplator fac parte din cealalata categorie de persoane.
Mie mi s-a dat hydrocodone pentru dureri si am ales sa nu iau pastilele pentru ca desi a disparut durere , efectul din capul meu nu mi-a placut. Nu eram stapana pe gandurile si corpul meu asa ca am ales durerea
Desi am mentionat medicului ca nu iau pastilele , a fost obligat sa imi prescrie ceva pentru dureri mari in urma unor operatii. Am hydrocodone si tramadol( pe asta nici nu l-am incercat cand am aflat ca face parte din aceasi clasa ) acasa si am cateva cunostiinte care s-au oferit sa le cumpere. Am refuzat binenteles

Legat de adictie , un exemplu personal este medicamentul numit Vyvanse , medicament care mi s-a prescris datorita diagnosticului cu adhd
Intamplator ,functioneaza al dracului de bine si desi am fost reticenta la inceput , acum a trebuit sa recunosc ca pentru mine e potrivit.
Nu am vrut sa-l iau pentru ca am auzit o gramada de persoane ca sunt addicted to adderal sau vyanse.

Am inceput cu 20 mg pe zi si efectul tine cam 7-8 ore.
Eu-s ok cu asta dar sunt zile in care sunt super obosita si ma trezesc intrebandu-ma daca sa iau o alta pastila dupa care zic fuck no.
Daca stiu ca am o zi mai lunga , iau pastila la 10-11 dimineata in loc de 8 am

Asta pentru ca am cunostiinte personale care iau pe zi intre 60 si 120 mg desi si ei au inceput tot cu 20 dar au ales calea usoara in loc sa se ingrijoreze ca mine.

Prietena mea careia i-a murit sotul acum cateva luni a zis ca functioneaza numa' cu adderal si daca ramane fara pastile , e la pamant .Nu are energie , nu are chef , nu are vointa , depresie totala.
Culmea , s-a suparat cand i-am zis ca tre sa inceapa sa micsoreze doza ca nu e normal asa ceva.
Super de treaba ca persoana dar din punctul meu de vedere , e o epava fara pastilele alea .
Nu-ti dai seama cand apare adictia iar odata aparuta , e greu sa te lasi

MinettoMatoi

MinettoMatoi

Senior Member

Uite aici:

Da cautare dupa "buprenorphine for depression" sa vezi. Si gasesti in multe locuri.

De aia noile antidepresive vor contine opioide cum am zis, nu ai realizat asta, ca spusesem. In axa medicala se dau altfel, alte doze, etc.

Bupe e oficial ptr sevrajul de heroina, la doze de 8-16-24 mg/zi, dar la doze de 0,25-2 mg se da in depresii rezistente, deci nu are treaba destinatia oficiala.
Eu din 8 mg o pastila aveam 32 de zile ! Si nu dadea nici o adictie la doza de 0,25 mg sau 0,5, si nu am marit doza, nici toleranta nu a dat, daca nu mai mergea ma opream orice ar fi fost !
Ca stiam ca daca urc doza va fi mai rau. Deci cine tot urca doza nu prea gandeste. Daca nu a mai mers, n-a mai mers din alta cauza, ca testu cu dublarea dozei n-a mers.

Nu eram deloc cu capul in nori. Abia aveam o stare normala si atat. Tinea cam 20 ore efectul si apoi picam iar in depresia de dinainte daca nu mai luam, si asa era mereu, dar e normal. Si antidepresivele daca le opresti cazi iara daca nu iei pana ramane treaba buna fara ele.
Iar aia de iau toata viata, daca le lasa, iara pica.
Un medicament se ia mereu, nu ca pe bomboane.

Dar creierul meu e defect, imi cam fac rau majoritatea medicamentelor, nu doar ala dupa un timp.

Sevraje,tolerante apar la doze mari.

Vyvanse e o amfetamina, da si aia dependenta si toleranta, dar NU se mareste doza ! Vede ca nu mai merge, stop, ca altfel va fi triplu rau.
Plus ca asta se ia la doze normale ptr ADHD nu very low dose ca la Bupe ptr depresie.

Deci depinde cum se iau ! Daca medicii in SUA unii dau doze f mici de bupe ptr depresie, nu sunt idioti.
Unii depresivi rezistenti  la alte trat, de 8 ani iau 2 mg bupe in SUA si se simte constant bine ! Nu a urcat doza ! Dependent e, dar asa e la orice medicament pe care il iei a la long, daca-l lasi, pici iara.

Ce zici tu e ptr aia ce le folosesc in doze mari ca droguri !

Edited by MinettoMatoi, 19 May 2024 - 20:34.

Noua_pe_site

Noua_pe_site

Heartless Biatch

Vizualizare mesajMinettoMatoi, pe 19 mai 2024 - 20:32, a scris:

Eu din 8 mg o pastila aveam 32 de zile ! Si nu dadea nici o adictie la doza de 0,25 mg sau 0,5, si nu am marit doza, nici toleranta nu a dat, daca nu mai mergea ma opream orice ar fi fost !
Ca stiam ca daca urc doza va fi mai rau. Deci cine tot urca doza nu prea gandeste. Daca nu a mai mers, n-a mai mers din alta cauza, ca testu cu dublarea dozei n-a mers.

Nu eram deloc cu capul in nori. Abia aveam o stare normala si atat. Tinea cam 20 ore efectul si apoi picam iar in depresia de dinainte daca nu mai luam, si asa era mereu, dar e normal. Si antidepresivele daca le opresti cazi iara daca nu iei pana ramane treaba buna fara ele.

Si de ce ai stopat daca mergea atat de bine la tine?

Vizualizare mesajMinettoMatoi, pe 19 mai 2024 - 20:32, a scris:

Vyvanse e o amfetamina, da si aia dependenta si toleranta, dar NU se mareste doza ! Vede ca nu mai merge, stop, ca altfel va fi triplu rau.
Plus ca asta se ia la doze normale ptr ADHD

Ba se mareste si se mareste datorita pacientului care zice una alta iar medicul mareste doza.
Mie mi-a oferit medicul sa mareasca doza de la 20mg la 30 si am refuzat tocmai pentru ca am vazut cum au picat altii in mirajul lor si ca uneori ma intreb daca sa iau o pastila sa-mi treaca oboseala.
E FOARTE usor sa pici in capcana , asta era ideea iar sevrajele si tolerantele apar si la doze mici ca altfel nu ar avea nimeni motive sa mareasca doza

MinettoMatoi

MinettoMatoi

Senior Member

Am stopat in 2018 ptr ca am scris mai sus dar si in prima postare ca dupa un timp imi facea rau insa nu era vb de toleranta, am explicat, ca la testul cu dublarea dozei odata, nu a luat-o, deci nu aia era cauza toleranta, ci ptr care nu mai mergea, nu mai mergea cum multe altele nu mergeau, care tot asa la inceput poate faceau ceva, apoi nu, si nu erau din alea adictive.
Plus ca nu se mai gaseste in Romania din 2016 cam, deci nici nu as mai fi avut de unde lua.

Ca mie imi face rau si pepsi, si cacaoa si efortul mai intens (ciudat ca toate dau acelasi fel de rau din creier ca o durere idioata de cap), la mine creierul e paradit de dupa 2009 cand s-a dus mai tare, nu e ca la altii.

Iar aia cu urcatul dozei, ca si tine, nu as fi urcat doza nici daca mergea, ca ala ar fi fost semn negru. Cine are cap nu pica in capcana.
Cand m-am oprit nu s-a intamplat nimic gen sevraj sau adictie, s-a dus raul ala care-l facea si am revenit la starea initiala de dinainte sa iau, si atata tot, ca era tot starea aia nasoala de dinainte, e alta, dar nimic nou nu a fost ca stare in rau.
Oricum nu luam chiar zilnic, si doza f mica totusi.

Numa un fraier vrea doza mai mare. Ca dupa aia va trebui doza si mai mare si unde ajunge ?! Din contra, trebuie facut sa se scada doza si sa se simta la fel de bine cumva.
Si chiar daca e deja dependenta de la boala, okey, dar sa nu se mareasca doza.
De la boala adica daca fara acel tratament recazi iar in problema aia, deci ptr trat care se iau toata viata. Adica recazi in aceiasi problema pe care o aveai de dinainte sa incepi tratamentul, adica nu este de la dependenta de la acel medicament.

Recaderea este asta, sevrajul aduce simptome rele noi ce nu erau inainte de a incepe tratamentul, multi pun egal intre ele din pacate.
Si de insulina un diabetic e dependent, ca daca o lasa, are glicemii foarte mari. Dar asta nu e o problema genul asta de dependenta.
Sau antidepresive nonadictive gen Cipralex, daca nu mai iei, revine boala la loc pe care deja o aveai inainte. Asta daca trebuie sa iei mereu, sau doar un timp dar ai oprit mai devreme.

E si normal ca daca ai o boala incurabila sa fi dependent de un anumit medicament.
Ca si ala din SUA, de 8 ani ia Bupe doza f mica si se simte bine mereu, fara a urcat doza. Daca-l scoate, ii revine depresia la loc, dar nu e de vina Bupe, e ca trebe sa ia toata viata tratement.
Parca avea 54 ani ala din SUA si toata viata a suferit, nimic nu i-a mers, cand i-a dat bupe, a reinviat la 54 ani.
Avea depresie endorfinica pe care nu merge nimic altceva decat opioidele.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate