Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Anevrism de aorta ascendenta

Dovada adresei de resedinta

Tulsa King (2022 - )

Tv box android fara "servicii...
 Factura platita la Supercom si ne...

Nu mai primesc sms pentru locker ...

Apeluri efectuate dar nu apar in ...

Apa de puț in Berceni-Ilfov
 Recomandare alegere - R7 7800X3D/...

OCEANIA NATIONS CUP 2024

Recomandare router portabil wifi

Plata internaționala
 Problema cheie/inchidere centrali...

Casa pe structura de lemn (timber...

In ce an ati facut scoala de sofe...

Problema masina de spalat

Soldat gradat profesionist - diploma inginer si master

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

cLaudiu1100

cLaudiu1100

New Member

• Grup: Candidate Members
Sa traiti, probabil nu am postat pe aria corespunzatoare subiectului si imi cer scuze in avans pentru asta :)

Povestea pe scurt ca e ca doresc sa ma inrolez pe un post de soldat gradat profesionist si vreau sa va intreb daca diploma de inginer mecanic si diploma de master in inginerie mecanica avansata m-ar ajuta la ceva?

Multumesc :)

Phobos

Phobos

Guru Member

• Grup: Senior Members
In conditiile si criteriile MAPN nu scrie ca te-ar ajuta in mod special pentru asa ceva.

https://www.recrutaremapn.ro/sgp.php

Edited by Phobos, 13 May 2024 - 21:01.

Atreides

Atreides

Duke, Padishah Emperor, Kwisatz Haderach, Mahdi

La loc comanda

Ce e aia "soldat" gradat, contradictie in termeni?

aa, soldat / gradat

Edited by Atreides, 13 May 2024 - 21:42.

strongsss

strongsss

Senior Member

View PostcLaudiu1100, on 13 mai 2024 - 18:55, said:

Povestea pe scurt ca e ca doresc sa ma inrolez pe un post de soldat gradat profesionist si vreau sa va intreb daca diploma de inginer mecanic si diploma de master in inginerie mecanica avansata m-ar ajuta la ceva?
Nu te ajuta, te incurca.
Esti supra calificat.
In armata, soldatul este fix chelea pwuluii. Si nici nu e  bine platit.
Ce fel de facultate scoate absolventi care vor sa fie cel mai jos in ierahie!
De ce ai mai facut master, daca tot nu vrei sa faci ceva in viata?
Am vazut concurs pentru ajutor de sef de post, doar cu liceul, direct din civilie si nu venea nimeni, iar tu vrei soldat?
Sofer pe tir, manager transport, inspector ITP - daca faceai facultate de auto, electrician sunt doar cateva meserii care imi vin in cap, mai bune si mai bine platite.

Edited by strongsss, 13 May 2024 - 22:31.

Kokoshmare

Kokoshmare

Guru Member

cLaudiu1100, on 13 mai 2024 - 18:55, said:

Sa traiti, probabil nu am postat pe aria corespunzatoare subiectului si imi cer scuze in avans pentru asta :)

Multumesc :)
Daca tot ajungi la comisariatul militar mai bine intrebi de posturile de la scolile de subofiteri sau filiera indirecta pentru a deveni ofiter. Este ceva mai mult de tras pentru ca mai bagi niste ani de pregatire dar desigur perspectivele sunt mult mai bune. Dar asta si daca iti place viata militara, daca nu, mai bine nu te duci deloc.

Bogotta

Bogotta

Senior Member

Raspunsul scurt este Nu.  Apuca-te si fa scoala/academia militara si apoi iesi direct cu grad. Orice alta scoala civila este fix pix.

Edited by Bogotta, 14 May 2024 - 06:29.

ldpe

ldpe

Guru Member

In situatia data singura solutie este : te angajezi, ai pe "cineva" , te trimite peste 1 an la o scoala de gradati , iesi sergent , din 4 in 4 ani urca gradul si ajungi la pensie plutonier ajutant principal , poate prinzi si oscarul si intri la pensie cu o suma din care nu mori de foame .
Acum nu ajuta cu nimic supra calificarea , eventual poti calcula rapid clotoida prin tangenta la curba ca sa nu te rastorni cu dulapul pe scari cand se zugraveste .

un_el

un_el

Senior Member

Vizualizare mesajcLaudiu1100, pe 13 mai 2024 - 18:55, a scris:

Sa traiti, probabil nu am postat pe aria corespunzatoare subiectului si imi cer scuze in avans pentru asta Posted image

Multumesc Posted image

Traim si noi, cum putem, nu neparat bine. Posted image Uite aici cateva raspunsuri la intrebarile tale: https://dgmru.mapn.r...ebari-frecvente Cel mai bine e sa te prezinti la CMJ-ul de care apartii si sa discuti fata in fata cu respectivele cadre militare. Sunt sigur ca-ti vor oferi toate informatiile de care ai nevoie. Daca nu, exista numere de telefon, adrese de mail samd... Succes!

Edited by un_el, 14 May 2024 - 08:03.

Bogotta

Bogotta

Senior Member

Sau aici . Vezi Articolul 4

https://dgmru.mapn.r...iiRecrutare.pdf

gushpi

gushpi

cârcotaș

...doresc sa ma inrolez pe un post de soldat gradat profesionist si vreau sa va intreb daca diploma de inginer mecanic si diploma de master in inginerie mecanica avansata m-ar ajuta la ceva?

încearcă la bayraktar...

strongsss

strongsss

Senior Member

View Postgushpi, on 14 mai 2024 - 09:49, said:

încearcă la bayraktar...

pentru astia iti trebuie diploma de aeronave sau cel putin 4 ani de testare jocuri!

AztecWarrior

AztecWarrior

Active Member

• Grup: Members
Din câte știu faptul ca ai școală te ajuta sa avansezi - dar normal este sa fii angajat ca și soldat (OR-1 în con NATO).
Sunt o gramada de maistri militari parca 6 grade (corespund de la OR-5 la OR-9) dar tre sa faci cursuri de pregătire.

Mo_su

Mo_su

Member

De ce ai salutat asa ca la UM ?
Ai vreun feeling de asta cum ca aici ar fi vreo UM ? 🤔
Studiile te vor ajuta in viitor peste vreo 10 ani asa cand poate vei prinde un post de ofiter si nu vei mai avea nevoie sa faci facultatea, la incadrare nu ai vreun avantaj !
Sa te treci in avans pe pastile si ceai de tei ca vei avea nevoie !

Bogotta

Bogotta

Senior Member

View PostMo_su, on 14 mai 2024 - 21:48, said:

Sa te treci in avans pe pastile si ceai de tei ca vei avea nevoie !

De ce ? N-are voie sa fie insurat sau sa aiba o prietena ? Doar nu e la puscarie .....

Mo_su

Mo_su

Member

Daca nu ai cunostinte in mapn care sa iti povesteasca nu o sa o faca eu, depinde si de noroc, ce sef nimeri insa in general capraria e maxima !

floraur

floraur

pitic insignifiant

Nimeni nu ar trebui sa se gandeasca la armata, fara sa parcurga reportajul Recorder.
Eu, de cat ori aud de recrutare in armata Romana, mai exact la treaba aia "strigati ma pac - pac",
contextul e in link, sper sa nu se mai duca nimeni sa se angajeze la MAPN, pana cand nu se va face ceva reforma in tot ceea ce inseamna armata.

un_el

un_el

Senior Member

S-a discutat de nu stiu cate ori subiectul asta pe alte topice. Topicul de fata, din cate observ eu, e deschis ca sa fie deschis. Un utilizator nou cu o singura postare vrea sa stie cateva lucruri, pe care le afla si de unul singur daca avea sa caute sau sa intrebe direct la CMJ-ul din judetul in care locuieste.
Referitor la ceea ce ai postat, reportajul celor de la Recorder, "Adio arme", probabil sa fie adevarat, nu stiu daca-i in totalitate. N-are rost sa intram in polemica pe tema asta, nu despre asta e vorba in topic.

Oricum ar fi armata nu-i pentru oricine, militarii au un statut special, daca pot spune asa. De la comportamentul in timpul liber si pana la parasirea localitatii de domiciliu, a garnizoanei unde ai fost repartizat sau a tarii, Armata Romaniei trebuie sa stie ce se intampla cu tine. Sa mai vorbim ca in cazul unei alarme esti obligat ca in maxim doua ore sa te prezinti la unitatea militara? "Pe vremuri" asa era, acum, habar n-am.

Ca si rezervist, din ala care si-a satisfacut stagiul militar obligatoriu, pot spune ca in armata exista lucruri bune si mai putin bune. La exercitiul de mobilizare la care am participat acum ceva timp in urma instruirea in vederea tragerii a durat doar cateva minute. Nimeni n-a trebuit sa le explice fostilor militari ce si cum, toata lumea stia sa foloseasca arma. In schimb, fata de acum mai bine de 20 de ani in urma au aparut vestele antiglont si castile model nou, plus alte schimbari. Ma opresc aici, n-o sa mai continui.

@cLaudiu1100: Alegerea iti apartine, faci cum doresti, dar tine cont de un lucru: daca ai intrat in hora, esti obligat sa joci. Nu stiu ce asteptari ai vis-a-vis de armata, lucrurile sunt destul de nuantate. Ai in vedere si lucrurile astea: https://www.hotnews....sunt-armata.htm

Edited by un_el, 18 May 2024 - 09:21.

Bogotta

Bogotta

Senior Member

Stire de astazi dimineata de la Radio.  Cica doar in luna trecuta au plecat din sistem peste 1000 de oameni din cauza salariilor aflate sub media pietei. La MApN ma refer. Se pare ca sunt total desincronizati de la realitate oamenii astia.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate