Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vecinii din curte au pus monopol ...

La multi ani @MariusEXxTREME!

Temperatura AC

Sunt sigure bolurle de plastic (B...
 Dimensionare putere centrala / ca...

Impamantare suplimentara

Scartiei frana fata bicicleta noua

Instalare aer conditionat in apar...
 Telefoane prietenoase cu vederea?

Alegere teava pentru incalzire pr...

Opinia publica despre medici/ asi...

Senzor Temp PMOD-TMP3 cu TCN75A
 Amazing Race

Recomandare fosa ecologica

La multi ani @LouisCyphre!

Vinieta Bulgaria Online
 

Angajarea unei persoane de 18 ani care a absolvit 10 clase

* * - - - 4 votes
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
nicileta22

nicileta22

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 234
  • Înscris: 04.09.2021
In cazul in care angajez o persoana care abia a implinit 18 ani .  Aceasta persoana are absolvite 10 clase si nu a mai muncit pana acum.
A fost plecata in strainatate , familie dezorganizata etc...
Pot primi  ajutor de la stat pentru aceasta angajare?
In ce conditii suporta statul o parte din cheluielile cu acest angajat?
Imi poate spune cineva care este legea?

Va multumesc!


#2
Andreysc7

Andreysc7

    3D Modeler / Automotive Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,707
  • Înscris: 05.02.2012
Nu primesti nimic

Spor la citit, desi acea persoana pe care vrei sa o angajezi nu se incadreaza la nici o categorie

https://lege5.ro/gra...p=gizdenzzgqydg

Edited by Andreysc7, 13 May 2024 - 10:53.


#3
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,780
  • Înscris: 27.10.2007

Quote

Pot primi  ajutor de la stat pentru aceasta angajare?
DA.

de pe siteul ANOFM

Angajatorii care încadrează în muncă, pe perioadă nedeterminată, tineri NEET primesc lunar, de la data încheierii convenţiei, pe o perioadă de 12 luni, pentru fiecare persoană angajată din aceste categorie, o sumă în cuantum de 2.250 lei, cu obligaţia menţinerii raporturilor de muncă sau de serviciu cel puţin 18 luni de la data încadrării în muncă. (art.85 alin.(1) din Legea nr.76/2002, art.60 alin.(1) din Hotărârea Guvernului nr.174/2002, art.108 alin.(1) Hotărârea Guvernului nr.377/2002).
Tânăr NEET – persoana cu vârsta cuprinsă între 16 ani şi până la împlinirea vârstei de 30 de ani, care nu are loc de muncă, nu urmează o formă de învăţământ şi nu participă la activităţi de formare profesională.( art.5 pct.IV4 din Legea nr.76/2002).
Pentru acordarea drepturilor prevăzute la art.85 alin.(1) din lege ( tineri NEET), se impune ca angajatorii să încheie cu agenţia pentru ocuparea forţei de muncă judeţeană, respectiv a municipiului Bucureşti, în termen de 12 luni de la angajării persoanelor, o convenţie conform modelului prevăzut în anexa nr.19. (art.59 alin.(1) din Normele metodologice de aplicare a Legii nr.76/2002, aprobate prin Hotărârea Guvernului nr.174/2002, cu modificările şi completările ulterioare)

Edited by strongsss, 13 May 2024 - 11:36.


#4
Andreysc7

Andreysc7

    3D Modeler / Automotive Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,707
  • Înscris: 05.02.2012
Mea culpa ...

#5
mihaiC1

mihaiC1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,000
  • Înscris: 12.08.2008

View Postnicileta22, on 13 mai 2024 - 10:28, said:

In cazul in care angajez o persoana care abia a implinit 18 ani .  Aceasta persoana are absolvite 10 clase si nu a mai muncit pana acum.
A fost plecata in strainatate , familie dezorganizata etc...
Pot primi  ajutor de la stat pentru aceasta angajare?
In ce conditii suporta statul o parte din cheluielile cu acest angajat?
Imi poate spune cineva care este legea?

Va multumesc!

Crezi ca il poti tine angajat minim 18 luni ?! Altfel dai banii inapoi la AOFM, cei care i-ai primit..

#6
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,534
  • Înscris: 06.01.2014
Și dacă el vrea sa-l tina și angajatul nu vrea, ce se întâmplă?

#7
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,499
  • Înscris: 13.03.2005
Același lucru, dai banii înapoi…

#8
nicileta22

nicileta22

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 234
  • Înscris: 04.09.2021
Mai am o interbare...:
Tinand cont de faptul ca  noua angajata va invata in primele 2,3 4 luni . Vrau sa stiu daca pos scrie in Contractul  de munca o clauza.
Imi doresc ca angajata in cazul in care peleaca mai repede de 18 luni sa fie obligata s aimi plateasca o suma de bani (cheltuielile facute de mine in cele cateva luni in care
a invatat nu a muncit dar a priit salariu.

Multumesc!

#9
un_el

un_el

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,580
  • Înscris: 24.11.2006

Vizualizare mesajnicileta22, pe 19 mai 2024 - 19:54, a scris:

Mai am o interbare...:
Tinand cont de faptul ca  noua angajata va invata in primele 2,3 4 luni . Vrau sa stiu daca pos scrie in Contractul  de munca o clauza.
Imi doresc ca angajata in cazul in care peleaca mai repede de 18 luni sa fie obligata s aimi plateasca o suma de bani (cheltuielile facute de mine in cele cateva luni in care
a invatat nu a muncit dar a priit salariu.

Multumesc!

Contractul ala de munca cine o sa-l redacteze? Nu de alta dar am dubii serioase in ceea ce te priveste. Nu-i prima postare pe care o scrii in halul asta.

Ce inseamna nu a muncit dar a primit salariu? Ce inseamna pentru tine munca? Daca ai impresia ca esti stapan de sclavi te cam inseli, nu asa functioneaza lucrurile.

Edited by un_el, 19 May 2024 - 20:09.


#10
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,499
  • Înscris: 13.03.2005

Vizualizare mesajnicileta22, pe 19 mai 2024 - 19:54, a scris:

Mai am o interbare...:
Tinand cont de faptul ca  noua angajata va invata in primele 2,3 4 luni . Vrau sa stiu daca pos scrie in Contractul  de munca o clauza.
Imi doresc ca angajata in cazul in care peleaca mai repede de 18 luni sa fie obligata s aimi plateasca o suma de bani (cheltuielile facute de mine in cele cateva luni in care
a invatat nu a muncit dar a priit salariu.

Multumesc!

Poti stiupula in contractul incheiat pe perioada nedetermintata, ca primele 1,2 sau 3 luni sunt "de proba", dar nu poti obliga noul angajat sa iti plateasca niciun ban pentru facilitatile fiscale de care beneficiezi tu, ca angajator. Facilitatile nu sunt obligatorii, deci e treaba ta ca firma daca te inhami sau nu sa iei banii de la stat si apoi ii platesti inapoi, daca nu ai reusit sa "fidelizezi" angajatul sa iti stea 18 luni.

#11
un_el

un_el

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,580
  • Înscris: 24.11.2006
Ce sa stipuleze? Vorbesti ca sa vorbesti! De cand pana cand un angajat trebuie sa-ti plateasca tie ca si angajator o suma de x bani in momentul in care se hotaraste sa plece de la tine? Nu exista asa ceva! Demisia e un act unilateral care nu trebuie motivat/justificat de catre angajat. In perioada de proba, cele trei luni de zile, ori tu, ca si angajator te poti razgandi ori angajatul. Dupa ce trece perioada de proba angajatul poate demisiona respectand perioada de preaviz, daca are trecut asa ceva in contract, sau poate pleca inainte de acea perioada daca s-a "inteles" cu tine ca si angajator.

Iar ca sa clarificam situatia: ii poti cere angajatului bani doar daca ai investit in cursuri de formare profesionala fara de care nu-si poate desfasura activitatea. A facut un curs de stivuitorist, sa zicem, si l-am achitat eu integral ca si angajator. N-am chef sa intru in detalii, dar, da, asta se poate face. Ca si aici exista limite? O alta discutie. Pe scurt: a muncit pentru tine 5 ani de zile. Pai si-a cam achitat cursul ala de nu stiu cate ori. Dupa cum am mai spus, n-am chef sa intru in detalii.

Nicidecum ca l-ai angajat si i-ai aratat cum sa faca o receptie la marfa, sa inregistreze vanzarile intr-un sistem informatic/casa de marcat, sa dea cu var, sa gletuiasca sau nu stiu ce alte chestii.

Edited by un_el, 20 May 2024 - 07:48.


#12
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,534
  • Înscris: 06.01.2014

Vizualizare mesajun_el, pe 20 mai 2024 - 07:38, a scris:

...
Iar ca sa clarificam situatia: ii poti cere angajatului bani doar daca ai investit in cursuri de formare profesionala fara de care nu-si poate desfasura activitatea. A facut un curs de stivuitorist, sa zicem, si l-am achitat eu integral ca si angajator. N-am chef sa intru in detalii, dar, da, asta se poate face. Ca si aici exista limite? O alta discutie.
Era suficient daca scriai asta, nu sa te dai grande cu burtălău mare. (Asta se vede de la "n-am chef sa intru în detalii", bine ca ai chef a scrie fără rost)

#13
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,499
  • Înscris: 13.03.2005
Da,
Unii ajutăm cu informații,iar alții doar “etalăm” informații.
Și nu jucăm Remy aici.

#14
un_el

un_el

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,580
  • Înscris: 24.11.2006

Vizualizare mesajcristobob, pe 21 mai 2024 - 16:57, a scris:

Era suficient daca scriai asta, nu sa te dai grande cu burtălău mare. (Asta se vede de la "n-am chef sa intru în detalii", bine ca ai chef a scrie fără rost)

Bre', matale ai inteles ce am scris eu?

Vizualizare mesajwertyck, pe 21 mai 2024 - 17:51, a scris:

Da,
Unii ajutăm cu informații,iar alții doar “etalăm” informații.
Și nu jucăm Remy aici.

Din pacate dumneata habar n-ai despre ce vorbim. Ce "jmecheri" sunt unii. Bine ca internetul le da sansa asta.

Care-s legile? De ce n-ai postat lucrul asta? Poate o pricepe si prostanu', adica eu, despre ce-i vorba.

Edited by un_el, 21 May 2024 - 20:14.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate