Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Anevrism de aorta ascendenta

Dovada adresei de resedinta

Tulsa King (2022 - )

Tv box android fara "servicii...
 Factura platita la Supercom si ne...

Nu mai primesc sms pentru locker ...

Apeluri efectuate dar nu apar in ...

Apa de puț in Berceni-Ilfov
 Recomandare alegere - R7 7800X3D/...

OCEANIA NATIONS CUP 2024

Recomandare router portabil wifi

Plata internaționala
 Problema cheie/inchidere centrali...

Casa pe structura de lemn (timber...

In ce an ati facut scoala de sofe...

Problema masina de spalat

Parere garsoniera Tineretului

- - - - -
  • Please log in to reply
51 replies to this topic

enjoey

enjoey

New Member

• Grup: Candidate Members
Ce parere aveti de aceastagarsoniera? Imi place mult zona si pretul mi se pare destul de ok, chiar daca mai trebuie bagati multi bani in ea. Altceva la care m-am mai orientat ar fi asta, care e deja renovata.
Va rog sa ma ajutati cu o parere!

sorin147

sorin147

Senior Member

• Grup: Senior Members
Daca o iei pentru tine, prima si ti-o faci cum iti place.

enjoey

enjoey

New Member

View Postsorin147, on 12 mai 2024 - 20:01, said:

Daca o iei pentru tine, prima si ti-o faci cum iti place.

Si e ok ca pret, zona, an constructie, bloc etc.? Pentru mine o iau, dar e prima data cand cumpar si nu stiu la ce sa ma uit.

helen76

helen76

Active Member

• Grup: Members
Mai degraba 1/8 decat 5/10 .Prima daca e s aleg.
Macar pui mobila pe care o doresti tu.

lyanna

lyanna

Active Member

In a doua poza, usile sunt de la dedeman, modelul care era cel mai ieftin. Vreo 300lei acum vreo 2 ani.
Calitate f proasta. Efectiv zdrangane geamul daca inchizi usa sau daca ai curent in casa. N-au fost in stare sa ii puna un pic de chit/silicon sa-l fixeze.

Dulapurile alea din bucatarie, iar sunt din palul cel mai ieftin.
Faianta in baie la fel

Acum tu crezi ca au pus cele mai ieftine usi si dar restul sunt calitate top ?
Eu cred ca cineva a luat o garsoniera praf, a bagat ce era mai ieftin si ti-o vinde tie la 75k.
Intre prima si a doua e diferenta de 16k care reprezinta manopera respectivului si micile imbunatatiri.

Habar n-am care mai sunt preturile acum la garsoniere in tineretului, dar eu as merge pe aia care bifeaza cele mai multe:
- locatie misto (langa parc sau vedere misto)
- pret cat mai mic.
- loc de parcare (daca ai masina)
- bloc cu vecini ok, fara fauna, fara manele,
- proprietar ok (Chiar daca e o prostie, nu vrei sa-ti tremure curul la notar cand il platesti p-ala, ca nu vrea sa plece din casa sau ca mai vinde garsoniera la inca 4).

Marea majoritate din finisaje le poti face si tu dupa 6-12 luni dupa ce te mai stabilizezi cu banii. Da, implica ceva batai de cap, dar macar stii ca sunt pe gustul tau.

PS: La bloc nu se preteaza cadita in podea. Adica se preteaza, dar trebuie sa pui niste sika bicomponent si niste benzi de izolare pe colturi. Altfel stie si vecinul cand faci tu baie.
Alea nu sunt nici scumpe, dar nici ieftine. Chiar esti sigur ca ala a pus asa ceva.

radu103

radu103

Guru Member

La prima nu bagi multi bani s-o faci decenta ptr 2024

zander

zander

New Member

View Postenjoey, on 12 mai 2024 - 18:59, said:

Ce parere aveti de aceastagarsoniera? Imi place mult zona si pretul mi se pare destul de ok, chiar daca mai trebuie bagati multi bani in ea. Altceva la care m-am mai orientat ar fi asta, care e deja renovata.
Va rog sa ma ajutati cu o parere!

Prima:
  • (+) pret mai mic
  • (+) etaj 1
  • (+) ti permite sa o amenajezi pe placul tau
  • (+) daca pozitionarea de pe harta este corecta, pare a fi mai aproape de metrou (M. Bravu)
  • (-) nu iti permite sa te muti imediat
A 2-a:
  • (+) gata de mutat
  • (+) complet mobilata & utilata
  • (+) are centrala proprie
  • (-) etaj 5
  • (-) considerabil mai scumpa
Daca poti sa faci o estimare de costuri pentru prima garsoniera pentru renovat; mobilat; utilat - te-ar ajuta sa iei o decizie, pentru un pret final.
Legat de renovat, mobilat & utilat - ai dispune de banii necesari pentru asta ca sa o faci in urma achizitiei? Daca raspunsul e afirmativ, probabil ca e mai ok sa alegi prima garsoniera.

the_blue_raven

the_blue_raven

Senior Member

In primul rand, fiind la agenti tb verificat daca anunturile sunt reale. La a doua , e ciudat anul de constructie pt ca in anii 80 nu prea s-au constr decat cu 8 etaje, cu 10 eu nu prea am auzit.

La prima - ai chef sa renovezi ? Poti sa stai la radet a la long ?

Au magazine la parter ? Locatia chiar e aia ?

Mergi la multe vizionari si iti vei face o opinie ..

Edited by the_blue_raven, 12 May 2024 - 21:08.

rexx

rexx

Senior Member

ia-o pe aia la care proprietarul are loc de parcare, ca in zona aia e bataie pe locurile de parcare
la un moment dat cand am trecut prin zona, pe stalpii din intersectie era anunt cu "inchiriez loc de parcare"

apocalipsul

apocalipsul

Senior Member

Citat

In primul rand, fiind la agenti tb verificat daca anunturile sunt reale.
corect... marea majoritate a anunturilor imobiliare de vanzare sunt la misto, fac parte dintr-o strategie...

Bogotta

Bogotta

Senior Member

Niciuna nici alta nu are centrala proprie , desi in descrierea celei de a doua apare....  Eu nu cred asa ceva.  Sunt la termoficare ambele. Daca iti place treaba asta.... go ahead.

raducanu969

raducanu969

Active Member

Este un inceput bun dar trebuie sa te gandesti ( in viitor, in cazul in care vrei sa iti faci o familie, esti sigur ca vei putea avea diferenta pentru un apartament? ). Iti spun din proprie experinta, si ulterior a trebuit sa fac mici " eforturi " pentru a imi gasi un apartament in banii pe care ii aveam. Garsoniera este OK, nu necesita investitie majora, ca si interior arata destul de bine, acum, depinde de si ce vrei ( ma refer, la cum sa arate in interior ).
Succes

FREESH

FREESH

Active Member

34m2 = 60k euro unde mai bagat 10-15k sa arate omeneste asta daca ai timp + nervi de aruncat si bani e o gluma buna in 2024.

Vor chiar vreti sa platiti preturile astea pt 'zona' ca esti aproape de parc/farmacii ?

Parerea mea nici una.

helen76

helen76

Active Member

View PostFREESH, on 13 mai 2024 - 08:43, said:

34m2 = 60k euro unde mai bagat 10-15k sa arate omeneste asta daca ai timp + nervi de aruncat si bani e o gluma buna in 2024.

Vor chiar vreti sa platiti preturile astea pt 'zona' ca esti aproape de parc/farmacii ?

Parerea mea nici una.

Zic asa . Conteaza sa ai niste facilitati in apropiere.Adica una e sa faci 5 min pana la farmacie la o urgenta , alta 15-20 min .La fel si cu parcul daca ai copii e mare avantaj sa ai la 100 m sa zicem.Da pt o garsoniera da e enorm.Dar o poti baga in chirie cu 300 euro lejer si nu e mare bataie de cap cu renovarea dupa ce pleaca chiriasii.In 2 zile ai dat lavabila si si schimbi.Evident tine de gradul pagubelor daca ti au lasat jaf...ghinion.

Dar e piperat pretul , vorba aia hai macar 40 mp2 Posted Image)

Edited by helen76, 13 May 2024 - 14:19.

terratec

terratec

Troll hunter

• Grup: Moderators
Dacă ești cumpărător și nu agent, prețul este mare pentru cutiuța respectivă.
Poate să aibă 100 de avantaje dar tot într-o zonă aglomerată și fără locuri de parcare se află.

Prețuri umflate de cei care fac achiziții la impuls nevoie, bineînțeles cu ajutorul băncii.

enjoey

enjoey

New Member

View Posthelen76, on 13 mai 2024 - 14:18, said:

Nu ma intereseaza sa fie aproape de farmacii sau de parc neaparat. Imi place zona pentru ca e aproape si de tineretului si de timpuri noi, ajung repede unde am nevoie. Nu ma pricep la imobiliare, dar din ce am vazut nu sunt multe garsoniere mai jos de 65k in zone semi centrale. In asta pot sa bag pana la 75k, nu stiu daca e mult pentru zona sau pentru o garsoniera in general.

View Postterratec, on 13 mai 2024 - 15:14, said:

Nu am masina si nici nu voi avea in viitorul apropiat. Sunt cumparator. La ce zone ar trebui sa ma orientez si care ar fi un pret bun? Eu mai jos de 65k nu am gasit pentru zone ok. Mentionez ca am banii cash.

Edited by Dany_Darke, 13 May 2024 - 17:11.

helen76

helen76

Active Member

Decizia iti apartine , enjoey .Bafta! Posted Image

Edited by helen76, 13 May 2024 - 17:40.

the_blue_raven

the_blue_raven

Senior Member

Sunt greu de gasit

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate