Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Gratar/tigaie pentru friptura - p...

Se pot utiliza imaginile generate...

Alternativa la Paint pe Ubuntu

Recomandare WYSIWYG HTML Editors
 Alegere aspersoare

Despre Japonia - tara pe care nu ...

ICSee din sursa sigura sau echiva...

Exista vreo metoda sa pasez contu...
 Acumulator 3.7v

Andaluzia sau Tara Bascilor

reparatie camin vizitare put

Pragurile minime de raportare pen...
 Anevrism de aorta ascendenta

Dovada adresei de resedinta

Tulsa King (2022 - )

Tv box android fara "servicii...

Croaziera in Mediterana de Vest 1 Mai 2024

* * - - - 5 votes
  • Please log in to reply
33 replies to this topic

Bursul

Bursul

alias Petrov, zilier in DE

• Grup: Senior Members
Merita sa iei camera cu vedere la mare?

d2j

d2j

Junior Member

• Grup: Members

View Postzile_san, on 29 aprilie 2024 - 15:33, said:

d2j eu doar cu 6000 euro am gasit Posted Image) asa pe cateva site-uri. DAR din ceva clipuri de prezentare am vazut ca lumea la cina era la papion... ceea ce e red flag major pt mine. luni-vineri sunt la costum, deci in concediu pant scurti si slapi
dar mai urmaresc topicul ca mai aflu una alta

Tot ce se poate..eu am urmarit doar site-ul original...iti dai seama ca agentiile de turism isi mai pun si ei ceva sa manance gura lor.
cum zicea si mai sus something00 - seara e nevoie de pantaloni si camasa..smart casual e ok...

something00

something00

Active Member

View PostBursul, on 29 aprilie 2024 - 20:32, said:

Merita sa iei camera cu vedere la mare?

Fiecare om e diferit. Daca esti pasare de noapte si oricum vei toci pantofii dansand si band pana in zori de zi, nu are rost.

Daca e important sa ai o fereastra ca altfel te apuca depresia atunci e altceva.

Eu personal nu as plati in plus pentru camera cu vedere la mare fata de camera de interior. Nu mi se pare mare diferenta intre ele. Dar as plati in plus pentru camera cu balcon daca bugetul iti permite.

Pentru noi a fost foarte important sa luam o camera cu balcon. Calatoream cu copil de 9 luni care se culca devreme. Asa ca dupa ce el mergea la somn, noi stateam pe balcon cu un pahar de vin.

floraur

floraur

pitic insignifiant

Hey!
sunt multe chestii aici pe care le-ati intrebat, carteva raspunsuri:
- Nu e nevoie de apartament, pentru sapte zile, pur si simplu un pat dublu si inca doua de o persoana supra-etajate, care rezulta dintr-o canapea extensibila, sunt de ajuns pentru un voiaj. Camera nu inseamna mult, dar fiecare o alege dupa buget... corect. Dar MSC ofera o multe variante, poti sa cauti mai ales dupa MSC YachClub. Insa poti lua si doua cabine care comunica intre ele printr-o usa. Am avut si eu copii mici si mereu i-am luat cu mine, chiar pot spune ca am incercat sa profit de primul an in care nu plateau binet, nu va fie teama, mergeti cu ei oriunde si ramaneti la o cabina... e in regula!
- Nu exista diferentiere dupa tara, eu imi iau croaziera de pe vas, in timpul voiajului... deci cel mai bun pret, la care ar avea acces un turist normal, ca mine, ca voi.
- Sunt multe chestii care se aseaza peste acei 1.600e (*cabina normala" pentru tine, nu pentru toata lumea). Nu mi-ar placea sa stau intr-o cabina in mijlocul vasului, fara niciun fel de fereastra, pe o furtuna nasoala! Apoi mai sunt chestii, bauturi, acces la spa (care e scump de cumparat separat), internet, mai e si faptul ca noi suntem 4, se aduna. Poti lua o cabina cu balcon sau poti lua Aurea, care are balcon dublu...
- Da, merita balcon... dar daca o sa regreti banii tot voiajul, nu...nu merita!
- Tinuta nu e deloc o chestie importanta pe vasele MSC, insa sunt multe petreceri care trebuiesc respectate, de exemplu astazi la 23:30 este ceva la care se vine doar elegant. Mai sunt petrecerile in alb, etc. Dar la cina lumea vine cum poate, unii eleganti, altii mai putin...

Acum cate ceva despre vacanta.

Am stat doua zile in Civitavecchia si ne-a placut foarte mult, o sa mai discutam despre asta cand ajung acasa.
Pe vas ne-am imbarcat ieri pe o ploaie serioasa si tot asa a continuat pana in noapte, insa nu ne-a deranjat, caci am avut ce face in interior.

Ca si prima impresie, SeaView e mult mai slab decat Euribia, insa nu e nicio surpriza, are ceva ani de navigatie. De exemplul, acum am cautat 30 min un bar in care sa comand o sticla de vin, unde sa stau linistit sa ma uit pe geam, nu am reusit. Pe Euribia aveai ceva misto, cu majordom, nu ospatar... venea omul, iti prezenta oferta de vinuri si daca comandai, aparea si o portie serioasa de branzeturi cu paine spectaculos de buna. Cand terminai, punea omul o eticheta si o baga la rece. A doua zi, venea sticla cu alta portie de branzeturi... smecherie, nu alta!

Totusi am reusit sa iau ceva de la bar, asteptand sa fiu servit vreo 15 min, in picioare. Prea putini ospatari si prea multa lume. Bun, azi e si zi de mare, totusi dimineata la micul dejun mi-a fost imposibil sa gasesc o masa la bufet... am cautat in zadar 30 min masa. Foarte aglomerat, mult zgomot, balamuc! Daca nu ma trezesc mai devreme sa ajung la 8:00 in sala, nu ma mai duc deloc.

Daca ai ceva de rezolvat la receptie trebuie sa iti bugetezi macar o ora, daca esti inspirat cu momentul. Eu am o fata care isi baga nasul si a incurcat pachetele de internet, n-am reusit sa o fac pe loc, iar a doua zi cand m-am dus din nou, mi-au spus ca nu se poate face resetarea dispozitivelor. M-am infoiat putin si s-a putut... mda.

Cabina e la fel de mare cu cea de pe Euribia, insa balconul e dublu. In ceea ce priveste confortul e la fel, paturile sunt bune, insa nivelul zgomotului de la instalatia de AC din baie este mult prea mare pentru mine, maine o sa schimb patul ca sa nu mai fiu asa aproape de baie. Cred ca o sa fie in regula.

Ieri noapte instalatia de aer conditionat s-a defectat, asa ca a fost cam racoare in noapte, dar nu frig. Au venit baietii astia la ora 1 si s-au chinuit vreo jumatate de ora, dar nu au reusit sa ii dea de capat. Am vazut dimineata ca functiona... probabil ca era ceva din sistem. Eu nu am insistat sa o repare noaptea, dar ei au insistat... hai dom'le ca dureaza doua minute, hai ma sa vedem si am stat cu ei!

Attached File  IMG_8009.JPG   221.38K   30 downloads

In rest, mai putine USB-uri, mai putine prize, TV-ul ceva mai mic, se vede uzura vasului, dar in principiu totul e destul de bine intretinut, nu am prea multe de reprosat. Am reusit sa pun Apple TV pe TV prin HDMI, insa nu am timp de asta si nici o tripa nu am la mine, asa ca trebuie sa schimb cu alte dracii pe care le mai am cu mine.

Am vrut sa luam masa la restaurantul alocat. Am intrat acolo, am gasit un haos total, cu mese foarte apropiate unele de celelalte, nici meniul nu mi s-a parut spectaculos, asa ca am iesit si am mers la bufet, unde am mancat bine. E destula mancare acolo ca sa iti iei ce-ti trebuie.

Experienta asta cu restaurantele pe mine ma cam lasa rece. Natura job-ului ma face sa fiu aproape in fiecare zi in vreun restaurant sa iau masa cu vreun client. nu sunt usor de impresionat. Dar sunt foarte multi oameni care gusta experienta. Nu vreau sa par figurant, dar nu o sa ma mai duc. O sa mergem sa luam cina in restaurantul frantuzesc, unde fiecare o sa comane exact ce doreste, nu ceea ce vor ei sa-ti dea din meniu, contra unei sume fixe de bani. Ofertele alea pe care le vand ei ca si experiente culinare, nu sunt exact ce trebuie. E si normal, la preturile alea...

Am fost si noi aseara la spectacol, pentru prima data.
A fost foarte frumos, copii au fost super incantati, sala plina. Un magician a facut show si a fost misto! La intrebarea simpla, ce v-a placut mai mult, a venit repede raspunsul... faza cu banii. Magicianul a transformat o bancnota de 10e intr-una de 100e Posted image

Attached File  IMG_8004.jpg   555.2K   24 downloads

Dupa spectacol oamenii s-au distrat la maxim, discoteca sprit, animatoare tot ce trebuie!

mai discutam...

floraur

floraur

pitic insignifiant

Doar ce am plecat de la Barcelona... cam putin timp pentru oras, nu mai incanta deloc treaba asta. Vasul pleaca la 17:00 iar tu trebuie sa fii inapoi la 16:00, asta ma face sa ma mai gandesc o data la croazierele pe care o sa le mai fac. Satele mici din Norvegia puteau fi vizitate in cateva ore, dar la Barcelona sa stai sase ore in oras? foarte putin...

Palma de Mallorca a fost altceva, am stat pe mal pana seara, vasul a plecat dupa 22:00. Maine la Canes e cam aceeasi poveste, vasul pleaca la 17:00.

floraur

floraur

pitic insignifiant

Cannes - Azi am avut debarcare in larg si am fost adusi la tarm cu vaporase mai mici.
O mare bataie de cap si o gramada de timp consumat aiurea. A trebuit sa fim inapoi pe vas la ora 15:00 prea putin timp ramas pentru oras...

Attached File  IMG_8447.jpg   441.53K   30 downloads

mdt

mdt

Senior Member

Voi acum mai mult faceti cunostinta cu locurile astea. Ca sa le vedeti mai tihnit probabil veti veni separat. Cazare in oras, posibilitatea de a te plimba in voie si de a sta seara la o cina//un pahar de ceva fara ochii pe ceas. Pana atunci bucurati-va de acest concediu ca atare si asta e.

floraur

floraur

pitic insignifiant

Eu nu zic doar de bine, in review-irile mele... sunt o droaie de aplaudaci, care doar asta fac. Ne bucuram de vacanta, dar asta e... sunt si chestii naspa, asa-i in viata! Deocamdata doar Palma de Mallorca a fost ceva nou si o sa mai fie Spezia, in rest am mai fost prin zona.

alex342

alex342

Senior Member

Asteptam cu nerabdare poze sa ne mai clatim si noi ochii :)

Seara cum se vede cerul? Se vad stelele sau este prea multa lumina de la vas?

floraur

floraur

pitic insignifiant

working on it... :)

floraur

floraur

pitic insignifiant

Cateva lucruri despre croaziera, asa cum am vazut eu lucrurile.
Ceea ce mi se pare mie senzational, altora sigur li se va parea banal… dar si reciproca este valabila, deci luati cu sare!

Un lucru trebuie sa va zic de la inceput : "it’s been a hell of a ride!" adica au fost zece zile foarte misto, o vacanta reusita… acum sa vedem cum o considerati voi, cand o sa va zic ca nu totul e roz. Nimeni nu ar trebui sa fie socat... asa e in viata, eu cred ca important e sa te bucuri de momentele alea mici si intense si sa nu le lasi pe alea mari si nasoale sa te deruteze.

Attached File  IMG_7798.jpg   366K   20 downloadsAttached File  IMG_8042.jpg   410.57K   18 downloadsAttached File  IMG_8050.jpg   1MB   16 downloadsAttached File  IMG_8322.jpg   470.88K   14 downloads
Attached File  IMG_8337.jpg   370.82K   14 downloadsAttached File  IMG_8400.jpg   432.81K   15 downloadsAttached File  IMG_8438.jpg   680.97K   14 downloadsAttached File  IMG_8623.jpg   358.75K   15 downloads
Attached File  IMG_8625.jpg   361.4K   12 downloadsAttached File  IMG_8626.jpg   530.18K   11 downloadsAttached File  IMG_8752.jpg   321.57K   16 downloads

Fiind a doua croaziera am ales pentru destinatie Mediterana de Vest. Ne-am gandit ca aceste orase sunt frumoase si merita vazute. Nu ne-am insealat deloc, peste tot unde am fost am facut chestii noi, dar am si repetat alte lucruri de alta data.
Da, traseul acesta merita facut, fara sa am vreo rezezrva pentru vreoun oras, nu as scoate niciunul din lista, mai ales CivitaVecchia, la care o sa revin.

MSC Seaview
Vasul este frumos. Nu este la fel de modern ca ultimile nave, insa tot este imens si nu cred ca am vazut altul mai mare prin vreun port, atat timp cat am fost pe acolo.

Attached File  seaview.jpg   489.82K   23 downloads

Cabinele sunt la fel ca peste tot la MSC, design-ul cam de 2018, insa nu pot spune ca te intristeaza, totusi macar niste tablouri de prin camere ar fi misto sa fie schimbate, pentru putina culoare.

Noi am stat pe puntea 9 cabina 9045 si cred ca a fost o alegere foarte buna. Aproape de bufet (restaurantul in care toata lumea mananca, cand nu vrea la "a la carte"), asta era la etaj 8, tot acolo era si zona de magazine si Spa.
La 7 erau jocurile, clubul adolescentilor, clubul copiilor, etc.

Apreciem linistea din cabina, niciun fel de zgomot, nimic… dimensiunile balconului iarasi nu sunt de neglijat, proximitatea fata de lift e importanta, nici prea aproape, dar nici prea departe.

Ce as dori sa fac (nu pot acum) este sa multumesc tipei care a facut rezervarea pe Euribia si ne-a dat o cabina pe partea cu continentul. De fiecare data am avut ceva de vazut din cabina noastra si la dimineata ne trezeam cu adevarat intr-un nou loc. Nu ai senzatia asta daca nu vezi nimic.

Attached File  IMG_7971.JPG   209.46K   24 downloadsAttached File  IMG_7973.JPG   394.01K   24 downloadsAttached File  IMG_7974.JPG   339.91K   24 downloads
Attached File  IMG_7975.JPG   164.01K   22 downloadsAttached File  IMG_8020.jpg   267.3K   21 downloadsAttached File  IMG_8472.jpg   463.17K   21 downloads

Zona de Spa e aproape de Euribia, dar serviciile au fost mai ieftine. Sotia mea zicea ca a facut un super masaj la cap, coloana cervicala, etc, care a durat vreo 80 minute si a costat vreo suta de euro.

Eu am fost o data, insa nu mi s-a parut nimic spectaculos, drept urmare nici nu m-am mai dus a doua oara. Era un jacuzi exact in fata cabinei noastre, macar in ala m-as fi dus sa ma bag o data sa fac niste fotografii de bombardier, cu sampania in mana, dar nu am avut timp…

Attached File  IMG_8352.JPG   221.98K   22 downloadsAttached File  IMG_8613.jpg   381.83K   20 downloadsAttached File  IMG_8629.JPG   288.52K   23 downloads

Apropo de sampanie, MSC ne-au lasat in camera o sampanie pentru bun REvenit si a doua pentru ca am cumparat optiunea Aurea. Camerierul era un tip super dragut si a mai venit cu o sticla, probabil ca cineva nu o fi dorit-o, nu stiu dar a prins bine Posted image acum na, cand zic sampanie, nu spun decat un amarat de prosecco. Dar e bun, asa la botul calului, pregatit in camera impecabila, in frapiera de gheata… cum sa nu!

Attached File  IMG_7967.JPG   242.19K   21 downloadsAttached File  IMG_7968.jpg   348.34K   22 downloadsAttached File  IMG_7976.JPG   264.09K   19 downloadsAttached File  IMG_8447 2.jpg   451.28K   22 downloads

Zona de distractie e destul de redusa, putine aparate, nu prea ai unde sa cheltui niste bani, dar cel putin ai bowling-ul, unde ne-a distrat de minune. Pentru amatori cazinoul este foarte bine dotat si e asezat la etaj 7.

Attached File  games.jpg   311K   25 downloads

Inca ceva despre cluburile copiilor. Atat cel pentru cei mici, cat si cel pentru adolescenti sunt foarte, foarte bine gandite si compania chiar pune accent pe treaba asta. Fata mea de 15 ani a stat mai tot timpul acolo si a fost super incantata de tot ce a facut: karaoke, jocuri, discutii libere, etc.

Amandoi s-ar intoarce si maine pe SeaView daca ar putea, insa e important sa rupa putina engleza, mai ales cei mari.

Bufetul, mancare si toate astea.
Am facut un serios pas in spate fata de Euribia. Cu toate ca vasul acesta e mai mic, la masa mi s-a parut ca e atata lume, ca nu mai ai loc efectiv sa te misti! Dimineata la ora 9-10:00 era imposibil de gasit o masa.

Si eu mi-as fi dorit sa nu am nevoie, dpmdv as fi plecat imediat pe mal sa mananc ceva misto, dar astia mici, nu dom’le eu vreau clatitele alea misto ale mele, nu vreau altceva… si uite asa s-a facut ca am stat dupa ei la masa, aproape de fiecare data.
Totusi la Genova i-am fortat sa mearga si sa manance pe mal, unde am gasit niste chestii foarte delicioase.

Mancarea e cam ca la all inclusive in Turcia, dar nu la Dolphins, ci la astea mai asa mai de volum, unde poti sa bei o bere buna imbuteliata, ti se da si un vin la sticla dar de ala nasol, un prosecco bunisor, un pepsi/mirinda la cutie, dar nu suc misto la sticla de 250ml (de aiai gasesti doar la minibar), prajituri ai de alea care par de plastic si n-ai curaj sa te bagi la ele, dar ai clatite si poti manca o omleta facuta live.

Hai sa va zic ca sa ma intelegeti mai bine. Studiu de caz, cartofii astia copti, umpluti cu branza. Cartofii buni, branza cum trebuie, dar treaba facuta asa de mantuiala: putina branza, dartoful taiat putin si te lasa cu dezamagirea, ce-ai crezut ca iei de acolo si cu ce te-ai ales! Scoicile alea, sunt misto ele asa cand te uiti la ele, dar cand le iei si le pui in farfurie sosul ala nu are nisiun fel de gust si daca asta nu e bine, nu stiu de ce sa le mai iei.

Faza e ca o sa gasesti sa mananci cat ai nevoie, insa cam asta e ideea… cantitate, nu calitate. Dezamagirea mea e pizza! Pe Euribia era o incantare, aici era ceva se trebuia sa fie si mai erau si niste gesturi de-ale bucatarilor, asteptai o piza din cuptor, iar cand era gata, o punea el separat, ca sa te forteze sa iei ce avea el pe taraba.

Attached File  IMG_8460.jpg   364.8K   23 downloadsAttached File  IMG_8461.jpg   267.09K   18 downloadsAttached File  IMG_8462.jpg   429.3K   19 downloadsAttached File  IMG_8463.JPG   306.1K   21 downloads

Totusi restaurantele de specialitate de pe vas sunt super misto. Am mers si am mancat o friptura senzationala, am gasit si barul meu calm, unde puteam sa mers sa beau un vin, problema e ca deschidea cand aveau ei chef, nu cand imi trebuia mie. Asa ca am mers la puntea 18 unde clientii Aurea aveau acces in mod exclusiv si am stat cateva ore la o terasa, unde am baut un vin foarte bun. Deci mi-am facut damblaua.

Singura problema e ca nu puteai sta daca temperatura nu permitea, nu era decat punte cu sezlong, fara nimic inauntru. Dar a fost ok… uite si o lista de preturi, pentru cei care ar fi vreut totusi sa vina sa faca plaja la exclusive… Asa cum va spuneam, nu ne-a interesat restaurantul alocat de companie, pentru cina de seara.

Attached File  IMG_8234.jpg   342.6K   21 downloadsAttached File  IMG_8235.JPG   381.99K   18 downloadsAttached File  IMG_8236.jpg   488.09K   16 downloadsAttached File  IMG_8237.JPG   571.69K   17 downloads
Attached File  IMG_8350.jpg   178.39K   18 downloadsAttached File  IMG_8370.jpg   330.68K   18 downloadsAttached File  IMG_8373.jpg   1.35MB   20 downloadsAttached File  IMG_8643.jpg   237.14K   18 downloads
Attached File  IMG_8369.JPG   196.6K   20 downloadsAttached File  IMG_8367.JPG   244.41K   18 downloads

Piscina interioara e super pentru copii. Cea exterioara nu se poate folosi… barul ok, ospatarii draguti.

Attached File  IMG_8330.jpg   229.35K   14 downloadsAttached File  IMG_8331.jpg   166.2K   7 downloadsAttached File  IMG_8332.jpg   251.73K   7 downloadsAttached File  IMG_8333.jpg   227.57K   11 downloads
Attached File  IMG_8449.JPG   722.77K   13 downloadsAttached File  IMG_8327.jpg   380.54K   19 downloads

Spectacolele de seara: ne-a placut un show cu un magician, care a facut si el ce-a putut, dar copiii au fost incantati, asa cum am scris si mai sus… repet caci oamenii nu citesc chiar tot de pe forum.

Pe puntea principala s-au dat niste petreceri adevarate, oamenii s-au distrat la maxim, asta e clar. Ce e foarte bine este ca toata lumea gaseste ceva misto de facut, sunt multe optiuni, exact la la un hotel de 5 stele All inclusive, insa aici oamenii sunt mult mai bine pregatiti… de degula! Spun de regula, caci am vazut tineri care nu se pricepeau sa intoarca o omleta si ti se facea mila de ei, dar majoritatea sunt pe picioarele lor, stiu exact ce au de facut.

Attached File  IMG_7963.jpg   435.7K   19 downloadsAttached File  IMG_7990.JPG   390.17K   18 downloadsAttached File  IMG_7991.JPG   419.69K   19 downloadsAttached File  IMG_8015.JPG   401.47K   20 downloads
Attached File  IMG_8027.JPG   281.8K   16 downloadsAttached File  IMG_8032.JPG   305.59K   13 downloadsAttached File  IMG_8035.JPG   207.24K   9 downloads

Personalul si serviciile directe p2p: ar fi bine sa nu ai probleme de niciun fel, caci o sa dureze o gramada sa le rezolvi.
MSC nu considera deloc important sa aiba o receptie puternica. Eram intr-o zi la o ora de imbarcare, cu o gramada de probleme ale noilor veniti de la Barcelona, iar ei aveau doua calculatoare active din sapte si doar o singura fata, care incerca sa rezolve chestii.

Totusi senzatia era ca niciodata nu sunt destui oameni, care sa faca ce era de facut.
De exemplu daca mergi sa bei ceva, astepti pana te serveste un chelner la bar, de mori de sete. Adica esti efectiv langa ei, dar au comenzi si nu te lasa inima sa ii rupi din treaba. Cam asa e peste tot, cand iti vine randul trebuie sa ceri doua beri, ca sa fii sigur ca nu il mai chemi o data… asta nu e chiar ca in vacanta, e cam ca la supravietuire.

Bun, dar poti sa nu iti iei niciun pachet si sa mergi ca smecherul si sa te duci la sexy restaurants si sa fii tratat ca acasa…
of course you can!

Internetul a fost mai bun decat m-as fi asteptat, mai bune decat pe Euribia, sa nu ziceti ca am zis doar ca pe SeaView a fost mai naspa… uite, internetul a fost mai bun. Nu mi-a placut sa vad ca il vindeau mai ieftin decat l-am luat eu, inainte de imbarcare.

Am avut o problema pentru ca fata mea a intrat ea si si-a activat un dispozitiv, eu nu am stiut si m-am trezit ca am activat streaming pe un telefon. Am solicitat resetare, un tip mi-a zis ca ma rezolva, dar nu are timp acum, asa ca o sa o faca mai tarziu, cand am venit la ora la care el m-a invitat, mi-a spus ca ii pare rau, dar el a iesit din shift, asa ca trebuie sa ma duc la un alt ghiseu, unde era full de lume Posted image

A doua zi am luat-o de dimineata si am insistat sa rezolv problema. Bineinteles ca primul raspuns a fost nu se poate… asta e, ramane asa cum e. M-am enervat si am insistat putin si s-a putut repede… ca sa vezi! In fine, asa e procedura, fa cum poti sa scapi de problema, nu sa o rezolvi. Dar na, asta e viata, eu nu ma astept numai la lucruri bune in viata. De fapt eu imi programez rahaturi si chestii care ma pot costa bani.

Cam asta am eu de spus despre coroaziera asta, daca am timp, o sa spun ceva si despre vacanta… poate we-ul viitor, vedem.

MindArchitect

MindArchitect

Guru Member

Ti-am citit aventurile cu placere.

Bravo!

something00

something00

Active Member

Foarte obiectiva descrierea.

Noi pana sa avem copil nu am fost niciodata tentati de o croaziera.

Adica am facut-o pe aia din Antarctica dar aia este altceva :)

Dar am fost in Caraibe cand era copilul de 1 an si sincer a picat ca uns. Si chiar am recomandat-o la foarte multi oameni.

Nu as merge la croaziere pe Mediterana pentru ca e programul mult prea aglomerat si nu se preteaza prea bine la copil de 2 ani.

Insa ma tenteaza foarte mult o croaziera cu plecare din Dubai. Am fost si in Emirate si in Oman deja asa ca nu o sa simt ca pierd ceva daca nu vizitez tot tot tot. Dar e o iesire perfecta pentru un pic de soare cand e iarna la noi.

floraur

floraur

pitic insignifiant

Si in Canare cred ca merita o aventura... in general cred ca e bine sa te duci in insule mici, unde poti lua mai mult navigand de la una la alta.

mccrya

mccrya

Senior Member

Canare mai merge combinat cu Madeira sau chiar si cu Azore

something00

something00

Active Member

View Postmccrya, on 13 mai 2024 - 16:42, said:

Canare mai merge combinat cu Madeira sau chiar si cu Azore

Madeira e de trailrunning nu de vazut in goana croazierei. :)
Este unul din locurile mele preferate din lumea asta toata. Indiferent de cate ori as merge tot nu as strica-o ajungand pe fuga.

O Alaska as mai face cu croaziera. Asa de incercat marea cu degetul. Ca si acolo as dori sa ajung mai pe indelete candva.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate