Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Despre proiectarea drumurilor urb...

Final Cut Camera

Z6III vs Z8

Foloseste careva CFD-uri si sa ai...
 Un calculator ieftin ?!

macbook pro 16 VS AMD Laptop

Sistem ON-GRID fara curent din re...

rectin Romania - site uri fake
 Recomandare telefon

Achizitie SSD

Cum se vor numi romanii care vor ...

Recomandare videoproiector buget ...
 Are importanta unde este faza sau...

Sunt bune apometrele radio?

SUA intenționeaza sa interzi...

Piscina + pompa + diferential = c...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe router SR1041K

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

airman23

airman23

Junior Member

• Grup: Members
Salut,

Am doua routere SR1041K in sistem mesh.
Model Name: SR1041K
Hardware Version: SR1041K_R1A
Firmware Version: RP0101

Caut sa schimb adresele DNS  in loc de cele default "DNS IPv4 Address: 193.231.252.1,213.154.124.1"

Am schimbat in meniul "Basic Setup/LAN/IPv4 Configuration" Primary si Secondary DNS Server cu adresa locala a unui Raspberry Pi 192.168.1.XXX. Am apasat apply, i-am dat un reboot la router dar in pagina "Home" la "Internet Status" raman adresele mentionate mai sus.

Vreo idee cum pot modifica adresele?

Multumesc!

HUHA

HUHA

Junior Member

In windows, intr-o fereastra de CMD scrie
nslookup
si acolo iti arata la ce IP de DNS se conecteaza , 193.231.252.1,213.154.124.1 sau 192.168.1.XXX  .

Intrebarea mea este Raspberry Pi, ce DNS are setat ?

Eu folosesc pe router-ul meu
1.1.1.1
8.8.8.8

Leo2006

Leo2006

Guru Member

• Grup: Senior Members
La modelul meu de router am dns si pe wan dar si pe lan. Pe lan e off si pe wan am facut modificarea. Nu a fost nevoie de restart. Verifica comanda de mai sus.

Adm

Adm

Property Caretaker

• Grup: Administrators
De obicei e in setarea de Internet/WAN.
Acolo poti lasa DNS-urile de la ISP sau poti trece unele custom (1.1.1.1 si 8.8.8.8)

bogdan_o

bogdan_o

Active Member

Salut

Daca nu poti customiza tabela de routare nu vei putea face ce vrei tu.

Tu probabil ca vrei ca device-urile din retea sa foloseasca RPi (Pihole sau Adguard sau ce ai tu instalat pe el) ca DNS. Iar asta presupune ca device-urile tale sa primeasca prin DHCP adresa RPi ca DNS in loc de IP-ul router-ului. Asta o faci in meniul "Basic Setup/LAN/IPv4 Configuration"

Daca vrei ca router-ul in sine sa poata folosi un alt DNS atunci trebuie sa te asiguri ca modifici parametrii din proprietarile conexiunii WAN. In functie de provider, e posibil sa nu poti face asta (meniul sa fie restrictionat) si, chiar daca poti, va trebui sa te asiguri ca router-ul are acces la IP-ul intern al RPi de pe interfata publica. Ceea ce nu se poate face pe toate modelele de echipamente iar unde se poate, nu e tocmai indicat.

Totusi, atat timp cat clientii folosesc alt DNS, DNS-urile configurate pe interfata publica a router-ului nu mai sunt folosite. Poate numai de router-ul propriu-zis pentru detectarea de update-uri sau pentru config de la provider.

airman23

airman23

Junior Member

Multumesc pentru raspunsuri!

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate