Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PPCEnergy - Emiterea facturii in ...

Telefon Nou de la Digi

La multi ani @creativestar!

La multi ani @Nimcid25!
 "Spionul" nostru cel de t...

Care aplicatie are cele mai ok co...

Parere antrenament incepator

Dilema sursa
 Ajutor Android Redmi10

Poti sa conduci o masina cu putin...

Ce inseamna "izdavoi" ?

Poco X6 Pro vs OnePlus Nord 3
 Lirapay

Durata maxima video in Google Pho...

Deschidere fisiere docx si poze s...

Motivare hotarare

Incident in trafic

- - - - -
  • Please log in to reply
48 replies to this topic

dorin_2k

dorin_2k

Master Member

• Grup: Senior Members
Sa nu rămână și fără permis ca nu a declarat accidentul în 24 ore (ca nu are Amiabila scrisa).

robert23mg

robert23mg

Member

• Grup: Members

Vizualizare mesajbusiness11, pe 22 aprilie 2024 - 11:02, a scris:

Faza este ca cel care i-a intrat in masina avea numere de Austria -> politie sau cel putin amiabila, dar era roman. Dupa accident nu s-a chemat politia, au facut amiabil -> nu au facut amiabila si tipul i-a zis ca ii da 800RON -> l-a pacalit din vorbe, banii pe loc sau politie/amiabila completata pentru dauna, dar ca nu are cash la el -> atunci amiabila, are firma de asigurari cash si ca ii face transfer in banca -> pacaleala. Au schimbat numerele de telefon, i-a facut poza la buletin, au schimbat asigurariile si au plecat mai departe.

De joi si pana duminica barbatul l-a tot prelungit -> o sa il tot duca cu zaharelul pana se plictiseste si ii da block. Ba ca e in concediu cu familia la Brasov, ba ca nu e acasa sa faca transferul, ba ca una, ba ca alta si se face ca ploua si nu a transferat nici un ban. Acum ruda mea a mers astazi de dimineata la politie la accidente usoare, si au zis ca o sa ii dea un telefon sa il cheme la politie. Acum problema este ca daca tipul a plecat deja din Romania va dati seama ca politia nu are ce sa ii faca.

Nu stiu daca te poate ajuta, este o asociatie https://avacromania.ro/ care probabil au experienta cu tot felul de cazuri.
Bafta.

business11

business11

Info Austria

In momentul accidentului bara avea o mica ciupitura si dupa ce a spalat masina imediat dupa incident, s-a spart practic. El a zis sa accepte aia 800RON si sa nu ii faca lu ala probleme cu asigurarea si asa mai departe. Dar banuiesc ca accidentul a provocat o crapatura si ulterior de la mers s-a si spart.

Sa vedem ce zice politia daca il ajuta cumva.

trid_ovi

trid_ovi

Active Member

Vizualizare mesajdell99, pe 22 aprilie 2024 - 12:14, a scris:

Eu cred ca se poate adresa direct asiguratorului masinii vinovate daca are amiabila.  

Daca amiabila nu e semnata de ambele parti degeaba. Altfel doar cu hartie de la politie.

Vizualizare mesajdorin_2k, pe 22 aprilie 2024 - 11:45, a scris:

Așa că recomandarea mea: își face singur bara.  

Doar singur in fata blocului sau vreo bomba de service. Nu cred ca se baga vreun service serios sa o repare fara acte. Nu risca aiurea.

Edited by trid_ovi, 22 April 2024 - 13:17.

raducanu969

raducanu969

Active Member

Politia nu-l va ajuta cu nimic, daca gasesete unul cu " zel " ii mai da si amenda, trebuie sa anunte accidentul in max 24 h. Mai bine merge la un Lipitor in Plastic, si ulterior cu un Spray, oricum, e bara / spoiler, deci nu trebuie sa se streseze prea mult cu " imaginea "

MareleIntelept

MareleIntelept

Active Member

O bara de la dezmembrari si gata.

born2lose

born2lose

Senior Member

Vizualizare mesajbusiness11, pe 22 aprilie 2024 - 11:02, a scris:

Ce ma sfatuiti cum se procedeaza in acest caz? Va multumesc!
se incepe cu educarea rudei. fara suparare, nu are ce cauta pe strazi fara o minima cunoastere a legilor si obligatiilor. amiabila este obligatorie in Romania in aceste cazuri ( daune minore, 2 masini, fara victime). repet, obligatorie. deci ruda trebuie facuta sa inteleaga ca incheierea si semnarea unui document de constatare amiabila este obligatorie. sa mai scriu de cateva ori?

in rest, nu inteleg de ce se coieste lumea de asigurari din afara. functioneaza la fel, indiferent daca vinovatul are asigurare romaneasca sau din alta tara. eu am lovit pe altcineva, avand masina asigurata in germania, am facut amiabila, s-a rezolvat totul in cateva zile.

aladdin2k

aladdin2k

Active Member

Ești sigur-sigur că amiabila este obligatorie? Sau doar posibilă/recomandată în anumite cazuri? Pari destul de convins de asta, așa că poate nu am eu o minimă cunoaștere a legilor și a obligațiilor. Eram convins că poți oricând declara accidentul (în max 24h, evident) la cea mai apropiată secție de poliție dacă nu vrei să faci amiabilă (din varii motive).

Edited by aladdin2k, 22 April 2024 - 14:13.

loren2

loren2

Member

Nu este obligatorie, nici n-are cum sa fie din moment ce pentru a incheia o amiabila trebuie ca doua parti sa fie in acord.
Legislatia prevede doua lucruri pentru accidentele in care sunt implicate doar doua parti: amiabila intre parti, iar in lipsa unui acord in incheierea unei amiabile atunci in maxim 24 de ore de la producerea/constatarea daunei sa se prezinte la politie sa declare accidentul.
Deasemenea amiabila se poate face si fara sa se foloseasca asigurarea, se declara ca partea vinovata a despagubit pagubitul iar pagubitul declara ca a fost despagubit de vinovat si nu mai are nici o pretentie de la acesta sau asiguratorul lui, astfel incat sa nu se mai treaca prin birocratia asigurarilor si deranjurile aferente.

Edited by loren2, 22 April 2024 - 14:28.

aladdin2k

aladdin2k

Active Member

Multumesc, foarte fain explicat. Stiam, doar ca nu mi s-a parut ok a spune de altii ca nu au ce cauta pe strada cand tu insuti ai unele lacune tocmai la ceea ce sustii a fi o minima cunoastere a legilor si obligatiilor. De asta am insistat pe obligativitatea amiabilei sustinuta cu atata tarie cand ea de fapt este optionala.
Ideea e ca unii circula ani de zile pana sa fie implicati intr-un accident. Si chiar daca poate sunt la zi cu regulile de circulatie, au omis/uitat ce e de facut in caz de accident, mai ales daca e prima data. Asa cum nici eu nu stiu cate puncte se dau pentru orice abatere, stiu doar in general pentru ce se da amenda+puncte (dar nu si cat) si in particular pentru ce se retine permisul. Pentru detalii exacte, o copie a codului rutier in torpedou.
Aici cel care a provocat accidentul cred ca a profitat de bunavointa pagubitului. Banii prin transfer bancar se trimit de pe telefon, nu avea de ce sa ajunga acasa pentru asta.

Ce se mai poate face acum? Trimis mesaj autorului accidentului cu IBAN-ul si transmis: Daca pana maine dimineata nu am banii in cont, merg la politie si declar accidentul. Raman fara permis o luna dar si tu la fel, plus ca platesti si amenda. Banii acum intra instant cam la toate bancile, deci nu e nevoie de nicio pasuire. Iar maine dimineata 'share location' de la politie cu mesajul 'Eu acum scriu declaratia, Paste fericit!' (bine, formulat poate un pic altfel ca sa nu sune a santaj, dar cam asta e ideea de baza).

Edited by aladdin2k, 22 April 2024 - 16:51.

dorin_2k

dorin_2k

Master Member

Vizualizare mesajaladdin2k, pe 22 aprilie 2024 - 16:37, a scris:

Ce se mai poate face acum? Trimis mesaj autorului accidentului cu IBAN-ul si transmis: Daca pana maine dimineata nu am banii in cont, merg la politie si declar accidentul. Raman fara permis o luna dar si tu la fel, plus ca platesti si amenda. Banii acum intra instant cam la toate bancile, deci nu e nevoie de nicio pasuire. Iar maine dimineata 'share location' de la politie cu mesajul 'Eu acum scriu declaratia, Paste fericit!' (bine, formulat poate un pic altfel ca sa nu sune a santaj, dar cam asta e ideea de baza).
Ăla nici nu mai răspunde la telefon. E plecat din Ro.
Crezi că poliția face 9V doar pe declarația păgubitului? Fara sa ceara o declarație alsi ăstuia? Sigur nu.
Că dacă ar fi așa, merge unul și declară că a fost lovit de unul pe care e supărat.

cosmindaniel12

cosmindaniel12

Member

Da, poliția face PV doar pe declarația păgubitului! Nu trebuie să se prezinte amândoi. Pe celălalt îl va căuta poliția să îi ia și lui declarații.
Problema e că va lua și păgubitul amendă pentru nedeclararea accidentului în 24h, și va rămâne 30 zile pieton. Celălalt va lua aceeași amendă, plus amendă/avertisment pentru cauzarea accidentului.

L.E. sper că a avut inspirația să facă o poză și cu bara față a celui care l-a lovit. Și dacă intervine poliția și ăla și-a reparat mașina fără autorizație, intră la belele și mai mari:
Art.93 (2) Repararea autovehiculelor având urme de accident, fără autorizația eliberată de poliție, se pedepsește cu închisoare de la 3 luni la 2 ani sau cu amendă.

Edited by cosmindaniel12, 22 April 2024 - 19:30.

alexa32

alexa32

Senior Member

Vinovatul stia de treaba cu 24 ore, d'aia l-a si plimbat ....ca azi ...ca maine sa treaca timpul ;)

DANANDREI2001

DANANDREI2001

Guru Member

Daca vinovatu incepe cu "ia bani" sa ti-o repari te duci direct la politie.
Daca nu vine e treaba lui.
Daca nu vrei sa stai pe la cozi interminabile de duci a doua zi dimineata pe la 6.30.

dorin_2k

dorin_2k

Master Member

Vizualizare mesajcosmindaniel12, pe 22 aprilie 2024 - 19:23, a scris:

Da, poliția face PV doar pe declarația păgubitului! Nu trebuie să se prezinte amândoi. Pe celălalt îl va căuta poliția să îi ia și lui declarații.
Problema e că va lua și păgubitul amendă pentru nedeclararea accidentului în 24h, și va rămâne 30 zile pieton. Celălalt va lua aceeași amendă, plus amendă/avertisment pentru cauzarea accidentului.

Daca păgubitul mine și vrea să facă doar rău?
Daca mâine mă reclama pe mine un dușman că i-am lovit mașina, mă amendează poliția doar pe baza declarației lui? Sigur că nu. Că poate eu nici nu eram in localitate.

business11

business11

Info Austria

View Postalexa32, on 22 aprilie 2024 - 19:55, said:

Vinovatul stia de treaba cu 24 ore, d'aia l-a si plimbat ....ca azi ...ca maine sa treaca timpul Posted Image

Nu stia. El sta in mediu rural, nu a avut accident in ultimii 20 de ani. Nu are updateul anului 2024 din pacate. Acum o sa ii fie invatare de minte, dar sper pentru el sa nu mai aiba un astfel de incident pe viitor. Momentan aia de la BAAR nu raspund, politia nimic.

dorin_2k

dorin_2k

Master Member

Vinovatul, adică ăla ce l-a lovit.
Știa că trebuie declarat în 24 ore. Și știa că va pleca din țară și nu ii face nimeni nimic. Că daca păgubitul merge după 24 ore și declara accidentul, rămâne și păgubitul fara permis

Xman_ghio

Xman_ghio

Senior Member

View Postbusiness11, on 23 aprilie 2024 - 08:10, said:

Nu stia. El sta in mediu rural, nu a avut accident in ultimii 20 de ani. Nu are updateul anului 2024 din pacate. Acum o sa ii fie invatare de minte, dar sper pentru el sa nu mai aiba un astfel de incident pe viitor. Momentan aia de la BAAR nu raspund, politia nimic.
La BAAR trimiti un mail cu tate documentele (PV politie, poze masina sofer vinovat, etc). O sa se ocupe "candva" de el, dar dureaza...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate