Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pareri? Este fiabil?Aer condition...

1 zi/noapte Gura Portitei

Samsung Galaxy S23 Plus

Recomandare TV Samsung QLED
 Cat ar trebui sa ma coste o incar...

UBB camin

Boxe active pentru terasa

pret manopera
 ce acte sunt necesare la inregist...

stabilizator tensiune problema lu...

Voi raportati undeva tentativele ...

Cat timp se pierde cu fisa medica...
 Ce se poate face intr-o balta de ...

Jaluzele sau rolete interior

Imagine cu tenta galbuie

Noul Suzuki Swift 2024

Site nesigur

- - - - -
  • Please log in to reply
39 replies to this topic

popandi

popandi

Member

• Grup: Members
Am creat două site-uri pt două școli. Totul a mers ok timp de ani buni. De ceva vreme am probleme la deschiderea lor sau chiar  a subpaginilor.
La deschidere primesc mesajele  care se văd in pozele atașate. Ca să deschid site-ul trebuie să dau click mai întâi pe ”Help  me ...” și apoi pe ”Continuați ca ...”
Problema e că eu stiu asta, dar cei care vizitează site-ul nu. Si primesc mesaje peste mesaje că site-ul nu poate fi accesat. Ori în această perioadă avem de transmis multe mesaje către părinți
Interesant că același lucru mi se intâmplă și la adresa de e-mail.
Imi poate explica cineva care e cauza.
Multumesc

Attached Files

• Attached File  P10.jpg   32.22K   119 downloads
  • Attached File  p11.jpg   49.59K   118 downloads

tEo

tEo

Senior Member

• Grup: Senior Members
e posibil sa fie din cauza la serverele alea rusesti (ucoz)?

LE
prima pagina o pot accesa, dar alte subpagini dau avertizarea.

Edited by tEo, 18 April 2024 - 08:09.

mannick

mannick

Senior Member

Browserul te avertizeaza ca vizitezi un site care nu stie sa stabileasca conexiuni criptate https,nu exista un certificat valid.

_Smiley_

_Smiley_

Guru Member

scrie foarte clar in mesajele de eroare: sunt probleme cu certificatul ssl

Leo2006

Leo2006

Guru Member

E un certificat eliberat pentru domeniul *.$$ae. Schimba-l cu cel corect, *.scniorgaiasi.com

https://www.sslshopp...niorgaiasi.com/

Preventiv schimba si parola de acces la hosting.

Edited by Leo2006, 18 April 2024 - 08:43.

sorin147

sorin147

Senior Member

E simplu, eu accesez https://scniorgaiasi.com/ iar certificatul este emis pentru *.u coz .ae

Edited by sorin147, 18 April 2024 - 08:43.

bogdan_o

bogdan_o

Active Member

Salut

Asta se intampla pentru ca certificatul pe care il folosesti este pentru *.$$ae (cu SANs *.$$ae, $$ae)

https://www.sslshopp...cniorgaiasi.com

Foloseste un certificat pentru www.scniorgaiasi.com (cu SANs pentru scniorgaiasi.com sau ce alte subdomenii mai ai nevoie pentru scniorgaiasi.com). Nu folosi wildcard pentru ca incep sa nu mai fie acceptate.

NikoroB

NikoroB

Senior Member

ucoz, haha. Macar le-ai luat banii?

popandi

popandi

Member

View PosttEo, on 18 aprilie 2024 - 08:05, said:

e posibil sa fie din cauza la serverele alea rusesti (ucoz)?

LE
prima pagina o pot accesa, dar alte subpagini dau avertizarea.
Dar același lucru se intamplă și cu adresa ce e-mail

View Postbogdan_o, on 18 aprilie 2024 - 09:00, said:

Salut

Asta se intampla pentru ca certificatul pe care il folosesti este pentru *.$$ae (cu SANs *.$$ae, $$ae)

https://www.sslshopp...cniorgaiasi.com

Foloseste un certificat pentru www.scniorgaiasi.com (cu SANs pentru scniorgaiasi.com sau ce alte subdomenii mai ai nevoie pentru scniorgaiasi.com). Nu folosi wildcard pentru ca incep sa nu mai fie acceptate.
Scuze. Poti fi mai explicit

popandi

popandi

Member

View PostLeo2006, on 18 aprilie 2024 - 08:39, said:

E un certificat eliberat pentru domeniul *.$$ae. Schimba-l cu cel corect, *.scniorgaiasi.com

https://www.sslshopp...niorgaiasi.com/

Preventiv schimba si parola de acces la hosting.
Cum se face asta?

eiffel

eiffel

BusyWorm

• Grup: Moderators
Vorbeste cu cine iti gazduieste site-urile (host) daca nu te pricepi.

Banuiesc ca nu sunt pe PC-urile tale.

Nu tine de aria de Antivirus, se muta pe Web.

Edited by eiffel, 18 April 2024 - 11:09.

jumperishere

jumperishere

Member

cauta pe net cum sa instalezi certificat ssl pe un domeniu. nota. pt asta e nevoie sa ai acces la un server. daca nu folosesti server ci shared hosting atunci e o problema. va trebui sa vorbesti cu cei la care ai hosting sa ii intrebi daca au solutie gratuita de instalare certificat letsencrypt (e gratuit)

sorin147

sorin147

Senior Member

O curiozitate, fara a fi rautacios, dar cum dezvolti siteuri dar ti-e necunoscuta partea de certificat ssl?

popandi

popandi

Member

View Postsorin147, on 18 aprilie 2024 - 12:20, said:

O curiozitate, fara a fi rautacios, dar cum dezvolti siteuri dar ti-e necunoscuta partea de certificat ssl?
Atât cât mă pricep. Am folosit platforma  u.C.o.z. Cu un pic html și e suficient pentru ce am nevoie.  Dar nu înțeleg de ce au apărut problemele astea. Site-ul e creat de 9 ani. Dar de abia un an am acest necaz. Și repet, aceeași problemă și la accesare e-mail. Ori aici  de ce?

Edited by popandi, 18 April 2024 - 14:40.

sorin147

sorin147

Senior Member

Cu siguranta in astia 9 ani ai avut mai multe certificate emise si, probabil, in Monday, 5 February 2024 at 02:00:00 de cand e noul certificat, nu au mai emis ca si pana acum si au unul singur (d-asta e cu *), pentru toate subdomeniile.
Cum te logezi la serverul unde ai siteul, interfata web sau direct (ssh, RDP)?
Daca nu ai acces si nici suportul lor nu iti acorda sau nu te ajuta, ia in calcul mutarea siteurilor in alta parte.

jumperishere

jumperishere

Member

View Postpopandi, on 18 aprilie 2024 - 14:39, said:

Atât cât mă pricep. Am folosit platforma  u.C.o.z. Cu un pic html și e suficient pentru ce am nevoie.  Dar nu înțeleg de ce au apărut problemele astea. Site-ul e creat de 9 ani. Dar de abia un an am acest necaz. Și repet, aceeași problemă și la accesare e-mail. Ori aici  de ce?
e o politica a browserelor pt a notifica userul cand viziteaza pagini nesecurizate. certificatele sunt o chestie importanta

popandi

popandi

Member

View Postsorin147, on 18 aprilie 2024 - 14:59, said:

Cu siguranta in astia 9 ani ai avut mai multe certificate emise si, probabil, in Monday, 5 February 2024 at 02:00:00 de cand e noul certificat, nu au mai emis ca si pana acum si au unul singur (d-asta e cu *), pentru toate subdomeniile.
Cum te logezi la serverul unde ai siteul, interfata web sau direct (ssh, RDP)?
Daca nu ai acces si nici suportul lor nu iti acorda sau nu te ajuta, ia in calcul mutarea site-urilor in alta parte.
Le-am tot scris dar nu imi răspunde nimeni. De mai bine de o lună. Să mut totul în altă parte e dificil. sunt site-urile unor scoli. Pentru unul am plătit  achizitionarea unui domeniu. ( www.scniorgaiasi.com și www.ghibis.$$net) Ori scolile și banii sunt două lucruri care nu prea se impacă. Tocmai de asta le-am și făcut pe platforma lor. La început totul a fost gratis. Apoi au inceput să bage reclame chiar xxx ( pe site scolar !!!??? ) obligându-ne practic să plătim pentru eliminarea reclamelor. Acum a început nebunia asta. Le-am scris pe forum, le-am scris personal și degeaba. Si pe ce platformă să merg ? Cred că peste tot e la fel. SI totusi rămâne și intrebarea asta. De ce pătesc același lucru și cu adresele de e-mail? Că nu au legătură cu site-urile

sorin147

sorin147

Senior Member

Daca tot platesti pentru eliminarea reclamelor, ai putea plati doar pentru host la altii.
Cati vizitatori sunt pe site si de ce resurse ai nevoie?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate