Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Range Rover Evoque, 2020, Hibrid,...

Pompa erbicidat p100

[CUM] Pot sa ajung la Impact Hub ...

Apartament in bloc nou.
 Tantari uriasi

lenovo ideapad 1 15alc7

caut cablu lvds(video-invertor) p...

Adobe premiere pro, problema seta...
 Ochelari distanta intermediara

Cum pot sa montez un SSD Sata in ...

Digi + patronul Prima TV cumpara...

Husa si folie pt. Samsung Galaxy ...
 Plita electrica moderna

problema incalzitor de apa Ferroli

Incarcator PB 3.0

Radu Mazare, eliberat conditionat...

Extindere rețea wireless între două clădiri

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

Tman

Tman

New Member

• Grup: Members
Bună ziua, am următoarea problemă la care sper că mă puteți ajuta: Se dau două clădiri cu o distanță între ele(fără obstacole) de 50 m. vreau să dau internet  wireless din prima (are un modem Huawei de la fostul RTL, cu internet) la a doua, în care am un router TP-Link TL-WR845N. Ce echipamente mi-ar trebui (eventual link-uri) care să facă acest lucru între clădiri?

Mulțumesc!

dorin_2k

dorin_2k

Master Member

• Grup: Senior Members
Mai bine 50 metri de cablu.

eiffel

eiffel

BusyWorm

• Grup: Moderators
Ar fi de preferat cablul - dar nu stiu dac e posibil. Exista si cablu de date cu sufa.

Alta solutie - pe wi-fi, cum vrei tu ar fi cu 2 AP-uri de exterior de tip Point To Point - preferabil cu antene directionale, orientate una catre celalalta, dar nu prea am mai vazut in ultima vreme.

.Ai ceva obstacole intre cele doua cladiri ? Pomi in psecial ?

Daca nu ai, poti incerca ceva din seria CPE de la TP-Link, modele Outdoor.

sgn30

sgn30

Member

Ar trebuii sa mearga cu 2 astfel de device-uri...

https://www.tp-link....eap110-outdoor/
sau
https://www.tp-link....eap225-outdoor/

bogdan_o

bogdan_o

Active Member

Salut

Ai deja o solutie de la Mikrotik, "wireless wire": https://mikrotik.com...t/wireless_wire

Functioneaza pe 60 GHz si ai 1 Gbps full duplex. Kit-ul contine tot ce-ti trebuie si device-urile sunt deja imperecheate, deci toata experienta e plug&play.

Nu te complica cu cablul. Daca totusi vrei cablu, ia SFTP cu sufa si manta rezistenta UV.

ogo

ogo

Senior Member

@sgn30 vb prostii...alea-s ap-uri chioare, el are nevoie de ceva dedicat PtP.

@initiator: ce buget ai? daca vb de 2-300 lei atunci mai bine trage un cablu....

sgn30

sgn30

Member

View Postogo, on 16 aprilie 2024 - 15:29, said:

Pentru 50M nu cred ca are nevoie neaparat de point to point... dar nah, sunt useri cu mai multa experienta, si ii pot recomanda.

Skyler-ftw

Skyler-ftw

Active Member

Daca vrei sa duci internetul intr-un loc in care nu iti bate semnalul WiFi, si eu zic ca ai nevoie de o solutie CPE, are TP-Link mai multe, cum ar fi asta:
https://www.a2t.ro/a...ink-cpe610.html

Pui cate una la fiecare locuinta si doar asa poti sa te extinzi.
Eu am avut problema opusa, aveam doua device-uri ce comunicau doar prin cablu si trebuia sa tin unul in casa si unul in gradina. Asta am rezolvat simplu cu un router ieftin pe care am pus OpenWRT si l-am configurat sa mearga in modul Wireless Bridge. Daca tu n-ai nici o umbra de semnal WiFi la cea de-a doua locuinta, nu o sa iti mearga treaba asta.

ndor

ndor

Senior Member

Cea mai buna si simpla e solutia propusa de @bogdan_o .
Nu trebuie decat sa le bage in priza si sa le orienteze unul catre altul . Nu o sa fie link-ul chiar de 1 Gbps ca e distanta maricica pentru 60 Ghz , dar cateva sute detot va tine .Asta daca vrei ceva ieftin . Poti plusa putin mai mult si ai gigabitul garantat .
- https://wifimag.ro/m.../rblhgg-60adkit
Solutia asta este strict pentru transportul internetului in a doua locatie . Ca sa-l impratii local in cladire poti merge pe solutii clasice.

Edited by ndor, 16 April 2024 - 16:12.

Paco_ste1

Paco_ste1

Senior Member

Doua ligheane de "inox"  si puse ca reflector la router-e . Posted Image

Edited by Paco_ste1, 16 April 2024 - 16:16.

ionelp

ionelp

Junior Member

• Grup: Junior Members

View Postogo, on 16 aprilie 2024 - 15:29, said:

@initiator: ce buget ai? daca vb de 2-300 lei atunci mai bine trage un cablu....

La distanta aia conteaza doar sa ai o antena directionala, le gasesti pe toate drumurile, sau sa pui 2ap-uri in WDS la marginile cele mai apropiate ale cladirii si ai facut pTp, nu inteleg ce atata mare inginerie si dezbatere pt 50m wifi
Toate solutiile de mai sus date sunt pt distante mult mai mari, la 50m vedere directa bate orice router, cu mentiunea ca trebuie antena directionala si atat
pt 2.4ghz poti sa folosesti https://www.worldnet...5-0-5-m-23.html si bate pana la sute metrii testata
pt 5Ghz se poate folosi https://www.dipolnet..._tata_A7132.htm
Astea sunt cele mai rapide solutii gasite la prima cautare si cost efectiv, pt ca un router la care le poti conecta costa pana in 200ron
Sau 2bucati https://www.mikrotik...xtsqg-5acd.html ptp si aia e.

Leo2006

Leo2006

Guru Member

Ce viteza ai la net cu modemul adsl de la Romtelecom ?
TL-WR845N e putin mai rasarit dar e de pe vremea de cand Digi a bagat net de 100Mb/s.
[ https://frankfurt.apollo.olxcdn.com/v1/files/thfook0dkrfa1-RO/image;s=1000x700 - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Leo2006, 16 April 2024 - 17:08.

strongsss

strongsss

Senior Member

in materie de internet exista fire si improvizatii.
cablu de retea cu sufa 100 metri = 289 lei, dar cred ca gasesti si mai ieftin.
cu putin talent iti poti pune si fibra optica. 100 metri=49 lei, gata mufata
tragi cablul o data tine toata viata...

Utilizator12345678

Utilizator12345678

New Member

• Grup: Candidate Members

Tman, pe 16 aprilie 2024 - 14:35, a scris:

1. Poți folosi un cablu de rețea care să fie susținut de un cablu oțel.
2. Poți folosi așa numitele dispozitive de comunicare wireless pe distanțe mari sau CPE-uri sau echipamente P2P și P2MP care de obicei emit directional, sub un unghi, nu emit omni ca routerele din casă sau APurile.

La aceste echipamente trebuie să fi atent la rata de transfer, distanța de comunicare, valoarea bBi dar și la unghiul lobului principal emis de antenă.

Ca aici, ca exemplu, un CPE de la IP-COM. E scris în specificații unghiul lobului principal și celelalte informații, ăla e important dar ignorat uneori:

https://ip-com.com.c...tion/CPE6S.html

Îți trebuie 2 astfel de dispozitive care se împerechează automat în modul P2P, sau client-stație. Aceste tipuri de dispozitive (CPE-uri) au o (1) singură antenă, acest lucru duce la o reducere a ratei în funcție de modul de lucru sau numărul de dispozitive.

Important este să le fixezi bine bine și uneori poate trebuie reglate, adică îndreptate fix una către cealaltă și strânse șuruburile sau brățările.

Ca să știi dacă ai semnal maxim atunci trebuie să cauți in pagina de configurare un tool, Signal Scan, putere semnal, ceva de genul sau să verifici ledurile de pe ele.

Mai mult de atât, dacă se zice că bate 5km, ca exemplu, în fapt viteza de rețea scrisă in specificații se obține cam la 50-70% din distanța specificată, depinde de mai mulți factori.

E valabil pentru orice CPE.

3. Poți folosi 2 basestation / stații de bază. Un basestation nu e altceva decât un CPE dar fără antene incorporate. Pui tu ce antenă vrei, mă rog ținând cont de anumite specificații și tip de conector.

Edited by Ravy, 16 April 2024 - 22:15.

NikoroB

NikoroB

Senior Member

strongsss, pe 16 aprilie 2024 - 17:29, a scris:

in materie de internet exista fire si improvizatii.
cablu de retea cu sufa 100 metri = 289 lei, dar cred ca gasesti si mai ieftin.
cu putin talent iti poti pune si fibra optica. 100 metri=49 lei, gata mufata
tragi cablul o data tine toata viata...
Exact asta! Daca ambele locatii sunt in aceeasi proprietate, nici nu are rost sa pui altceva decat fibra.

Ai practic de ales intre batai de cap constante si batai de cap zero.

Edited by Ravy, 16 April 2024 - 22:17.

eiffel

eiffel

BusyWorm

• Grup: Moderators
Vad ca initiatorul nu a mai dat pe-aici ca sa vina cu lamuriri.

Ptr ca daca exista obstacole intre cladiri, in special pomi Wi-Fi-ul cade din start.

Edited by Ravy, 17 April 2024 - 16:25.

ionelp

ionelp

Junior Member

• Grup: Junior Members
initiatorul a specificat ca vrea WiFi si ca nu sunt obstacole intre cladiri.
in afara de la o antena directionala dupa cum am recomandat mai devreme nu merita sa investeasca la ce net are (probabil ADSL sau ceva de genul )

Edited by Ravy, 19 April 2024 - 18:38.

Tman

Tman

New Member

Nu exista obstacole intre clădiri, dar am optat totuși pentru cablu de internet cu șufă (preț mai mic, pot să-l montez pe distanța de 50m și fiind mai simplu pare și mai fiabil). Înainte era doar un cablu ftp susținut și pe o clădire intermediară care e în curs de demolare. A mers vreo 10 ani fără reparații Posted Image. Sunt bune de studiat și soluțiile wireless, nu mai văzusem nicăieri pe net așa bine explicate și cu exemple la obiect ca aici.

Mulțumesc pentru sfaturi!

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate