Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Caut splitter semnal satelit

Instalatii sanitare

Program de slabire cu succes gara...

Reconditionare cada baie din fonta
 Problema imprimanta

Here goes nothing

BCR sau Raiffeisen

Visual Studio 2022 instaleaza Epi...
 Sfat alegere parbriz

EMAG - recenzii false facute de ei?

Recomandare telefon 900-950

Nivel de trai
 Semnal bun da'... prost

De ce statiile de radio FM nu ren...

Pe unde pot sa gasesc statistici ...

Este reconditionat acest laptop?

Unelte schimb baterii la Motorola G13 și G22

* * * - - 1 votes
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

Master_the_cat

Master_the_cat

Member

• Grup: Members
Am 2 telefoane care vor baterii noi și poate cineva a schimbat deja, vreau să întreb înainte de a le desface daca îmi trebuie unelte speciale.

Ribbon-ul se cositorește sau intra pe mufa ?

PiticVerde

PiticVerde

Senior Member

• Grup: Senior Members
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/A4Sfe2Wq57Q?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

un_el

un_el

Senior Member

Uite aici:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/RyaI0Wtpeps?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Crezi ca merita sa te chinui? Daca n-ai desfacut niciodata si nici n-ai sculele necesare, du-l cu toata increderea la un service. Din cate am vazut eu preturile sunt mai mult decat accesibile, nu ia nimeni pielea de pe tine.

PiticVerde

PiticVerde

Senior Member

Eu asa ceva folosesc la demontare.

.

Attached Files

Leo2006

Leo2006

Guru Member

Nu m-as baga pe asa ceva cat timp necesita pistol cu aer cald si alte garnituri autoadezive. In videoclip e un telefon doar de testare. Dupa asamblarea aceia, etansarea lui e compromisa.

PiticVerde

PiticVerde

Senior Member

Am demontat ieri un motorola G20 ce mai fusese demontat in service autorizat/schimbat baterie.Am ramas socat de lucrarea facuta anterior.Au pus meseriasii respectivi adeziv in telefon de au inundat totul,inclusiv  suruburile erau sufocate de adeziv.Foarte greu am reusit sa-l demontez fara a afecta carcasa sau alte componente.Am pierdut 4 ore doar la demontare!!!Sfatul meu,daca mergi la un service ,mergi la unul micut,de cartier,poate fi putin mai scump,dar oamenii aia lucreaza mai bine,au grija sa faca treaba buna,sunt mai atenti la cea ce fac,au intentia de  a pastra clientii si a atrage altii noi.

Valy_User

Valy_User

Senior Member

Cel mai mult să ai grijă la cum scoți bateria.
Îți trebuie o sculă specială ca cea din clip.
Altfel pățești ca mine și o să dai foc la telefon. Și ia imediat, nu trebuie zgândărită prea mult.
În timp ce scoți bateria să ai lângă tine un lighean cu apă, să arunci telefonul în el în caz că ia foc. Și să recuperezi datele din el înainte de a face această operațiune.

De cositorit nu cositorești nimic sunt mufe speciale. Trebuie să ai grijă la panglici să nu le rupi.
PS: Ca să dezlipești capacul o poți face fără probleme cu uscătorul de păr.

Edited by Valy_User, 12 April 2024 - 14:46.

Leo2006

Leo2006

Guru Member

Daca bateria e aproape moarta, nu prea are ce reactie chimica sa declanseze. Mai mult ca sigur ca nu o pune la incarcat inainte sa o inlocuiasca.

Master_the_cat

Master_the_cat

Member

• Grup: Members
De ce explodează bateriile astea vechi ? Și mie mi a explodat una, chiar a ars tot pe unde a căzut. Doar am apăsat puțin mai tare s-o desprind, o lipise un meseriaș definitiv, era umflata.

A avut o reacție instantanee după apăsare. Nu mai era încărcată de săptămâni

Edited by Master_the_cat, 12 April 2024 - 18:43.

PiticVerde

PiticVerde

Senior Member

View PostMaster_the_cat, on 12 aprilie 2024 - 18:42, said:

De ce explodează bateriile astea vechi ? Și mie mi a explodat una, chiar a ars tot pe unde a căzut. Doar am apăsat puțin mai tare s-o desprind, o lipise un meseriaș definitiv, era umflata.

A avut o reacție instantanee după apăsare. Nu mai era încărcată de săptămâni

Problemele acestea apar in special la bateriile de tip Li/po.

Sterone

Sterone

Senior Member

Eu am avut un Samsung la care multa vreme nu am găsit baterie și se umflase cea veche de nu i mai puteam pune capacul. Mă dispera că părea umpluta cu aer, daca o apăsai se aplatiza.

Ce crezi că am făcut ? Am zis hai s-o dezumflu că sa stea la loc.

Cred că mai am pozele, a luat foc un birou, un fotoliu și mocheta, pe unde a atins, s-a topit locul.

Noroc că am avut prezenta de spirit s-o iau cu un prosop și s-o sufoc că ardea toată camera.

Oricum, ochelari de protecție, mănuși și eventual in curte, afara.

Edited by Sterone, 12 April 2024 - 22:32.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate