Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cand crezi ca le-ai vazut pe toat...

O femeie sustine ca este propriet...

Damsel (2024)

Cum schimb parola la un ZTE F6605R?
 5 mituri comuniste demontate

Pet Shop Boys - It's not a cr...

Tigla metalica

Recomandari Termopan + Velux
 Sfaturi amplificator + bose

Voi intelegeti ce va zic animalut...

Router nou fara port pentru fibra...

Cum mai stam cu asigurarile de ri...
 Cer autorizatie, modific fara aut...

Beko masina de spalat rufe WUE 77...

Aer conditionat Multisplit / case...

e-TVA din August 2024

Sfat alegere router?

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

Disturber

Disturber

Member

• Grup: Members
Va salut!

Sunt in cautarea unui router pentru acasa. Specifica ca am internetul 1gb de la Digi, insa am ales ca routerul lor sa nu aiba functia de wireless, ci  doar sa trimita internet spre routerul meu de unde plec cu fire spre PC si dau wireless in casa.
Routerul vechi este un Tenda gigabit, insa probabil isi da obstescul sfarsit...nu ma mai pot conecta cu dispozitivele, face figuri, iar daca reusesc, am viteze sub 100mbps.

Caut ceva care sa duce ceva mai binisor si pe wireless fata de batranul Tenda, insa am pierdut pasii cu tehnologia routerelor si vin aici cu speranta ca ma veti ajuta.

Am pus ochii pe acestea doua, insa nu stiu daca este nevoie sa urc de la 250 la 410 lei. Ce-mi sare in ochi ca si diferenta, este ca la cel de 410 lei are ceva viteza mai mare pe wireless.
La ce ar trebui sa fiu atent sau ce imi recomandati?
Specific ca routerul se utilizeaza intr-un apartament cu 3 camere, iar ca si useri, sunt asa: 1 pc, 1 laptop, 4 telefoane si 2 televizoare, utilizate in general pentru taskuri normale + Youtube/Netflix.

Va multumesc!

eiffel

eiffel

BusyWorm

• Grup: Moderators
Al doilea e mai bun, DAR atentie la vitezele alea - in general le obtii in aceeasi camera cu routerul - sa nu fie pereti intre.
Conteaza foarte mult unde il amplasezi - in banda de 2,4GHz probabil vei avea acoperire peste tot daca il pui cat mai in centrul "casei". In banda de 5GHz - aia cu viteze mari - de obicei nu trece semnalul prin pereti, sau daca trece e foarte slab.
Zic de obicei, ptr mai sunt si exceptii - dar in banda AC, nu AX.

Am testat multe modele de la TP-Link, inclusiv AP-uri si nu mergeau prea grozav prin pereti de caramida, iar prin beton  - zero.
Singurul AP ok care l-am gasit al ei de trece prin pereti si imi da acoperire buna in 5GHz e TL-RE 650. Dar e AP si nu router.

Daniel1122

Daniel1122

Junior Member

• Grup: Junior Members
Recomand Mr-80x, il folosesc de aproape 2 ani, apartament de 55mp, amplasat in mijlocul apartamentului, semnal si viteza mare peste tot, stabil si fara probleme.
https://altex.ro/rou...u/cpd/ROUMR80X/

eiffel

eiffel

BusyWorm

Sper ca stii ca Mercusys e defapt tot TP-Link, dar gama low-cost...

AlinMarius11

AlinMarius11

Junior Member

De ce nu incerci ceva de la Digi luat in chirie cu 3lei/luna? Ar trebui ca ceea ce iti dau ei sa fie cel mai recomandat, zic.

Leo2006

Leo2006

Guru Member

• Grup: Senior Members
Ia un Mercusys MR80X. La inceput a costat 150 lei pana ce a inceput sa se vand bine. Curand va incepe un nou Black Friday si o sa gasesti routere la promotie.
Nu mai e de ceva timp low cost marca Mercusys.
Low cost e un Totolink mesh
https://www.emag.ro/...n/pd/DVV62ZMBM/

Edited by Leo2006, 10 April 2024 - 13:36.

modoran

modoran

Senior Member

In loc de un router de 400 lei mai bine cumpara 2 bucati de 200 de lei si le amplasezi in camere diferite, vei avea semnal mult mai bun peste tot. De asemeni conteaza enorm si dispozitevele folosite, nu doar routerul.

Daniel1122

Daniel1122

Junior Member

Low cost dar isi face treaba. Nu a avut nevoie de restart niciodata in 2 ani. Vitezele sunt bune in tot apartamentul cu 3 camere, routerul e in bucatarie si cu un iPhone 13 am dupa 2 pereți de beton in ultima camera viteze speedtest de 300mbps. De asta recomand, eu sunt foarte multumit de el.

Disturber

Disturber

Member

Intr-adevar, routerul va fi montat in capatul apartamentului, in zona dormitoarelor, unde ne si petrecem 70-80% din timp. La bucatarie ce-i drept este cam slab semnalul.
Nu caut sa stau pe 5GHz, dar macar sa duca ceva semnal pana in bucatarie si pe 2,4 GHz. Posted Image
Pare interesant si acel Mercurys MR80X (il iau in calcul), insa strict legat de cele doua din comparatie, merita banii pentru cel 400 de lei? Multumesc!

Edited by Disturber, 10 April 2024 - 13:55.

eiffel

eiffel

BusyWorm

Strict legat de cele 2 - ambele au aceeasi viteza in 2,4.
53-ul are procesor mai rapid - tot dual core, viteza mai buna in 5GHz, suporta Amazon Alexa, port USB.
In rest sunt al fel, ambele suporta si Mesh - asta te-ar putea intersea dac nu ai semnal ok peste tot.

Deci daca te coafeaza ce are 53-ul in plus il iei pe-ala, daca nu, iei pe cel mai ieftin.

Hider141

Hider141

trolling here since 2008

Ia-l pe cel mai ieftin, si daca observi ca semnalul e slab in bucatarie mai iei un TP-Link Deco M4 si il pui undeva la mijloc ->https://www.emag.ro/...k/pd/DRQYSMMBM/

AlinMarius11

AlinMarius11

Junior Member

Onemesh iti permite sa conectezi si fara cablu al doilea router? Intreb pentru ca nu stiu sigur, Parca as pune doua routere in loc de router si extender pe casa.

modoran

modoran

Senior Member

View PostDaniel1122, on 10 aprilie 2024 - 13:34, said:

Low cost dar isi face treaba. Nu a avut nevoie de restart niciodata in 2 ani. Vitezele sunt bune in tot apartamentul cu 3 camere, routerul e in bucatarie si cu un iPhone 13 am dupa 2 pereți de beton in ultima camera viteze speedtest de 300mbps. De asta recomand, eu sunt foarte multumit de el.

Daca ai viteze de 300mbps prin 2 pereti de "beton" de fapt peretii respectivi sunt din altceva decat din beton. Fac astia si poduri din polistiren, daramite un apartament.

Edited by modoran, 10 April 2024 - 14:20.

Disturber

Disturber

Member

View Posteiffel, on 10 aprilie 2024 - 14:09, said:

Strict legat de cele 2 - ambele au aceeasi viteza in 2,4.
53-ul are procesor mai rapid - tot dual core, viteza mai buna in 5GHz, suporta Amazon Alexa, port USB.
In rest sunt al fel, ambele suporta si Mesh - asta te-ar putea intersea dac nu ai semnal ok peste tot.

Deci daca te coafeaza ce are 53-ul in plus il iei pe-ala, daca nu, iei pe cel mai ieftin.
Multumesc! Ma voi gandi. Chiar mi-ati fost de ajutor, toti. :D

View PostHider141, on 10 aprilie 2024 - 14:14, said:

Ia-l pe cel mai ieftin, si daca observi ca semnalul e slab in bucatarie mai iei un TP-Link Deco M4 si il pui undeva la mijloc ->https://www.emag.ro/...k/pd/DRQYSMMBM/
O idee foarte buna daca raman pe cel mai ieftin. Chiar este o problema cu semnalul. Multam fain! :D

Toderascu

Toderascu

Junior Member

Sunt multe variante. Eu am asta https://www.emag.ro/...2/pd/DLFPGWMBM/

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate