Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani @creativestar!

La multi ani @Nimcid25!

"Spionul" nostru cel de t...

Care aplicatie are cele mai ok co...
 Parere antrenament incepator

Dilema sursa

Ajutor Android Redmi10

Poti sa conduci o masina cu putin...
 Ce inseamna "izdavoi" ?

Poco X6 Pro vs OnePlus Nord 3

Lirapay

Durata maxima video in Google Pho...
 Deschidere fisiere docx si poze s...

Motivare hotarare

Router wireless ZTE ZXHN H3601P

Server local disponibil pe re5...

Reparatie pe Casco- piese inlocuite

- - - - -
  • Please log in to reply
44 replies to this topic

mihaiC1

mihaiC1

Senior Member

• Grup: Senior Members
Mie mi-au inlocuit un proiector led.. ca sa rupt suportul din scut.

View Postdestrug, on 09 aprilie 2024 - 11:27, said:

Nu mi-a oferit varianta asta. Cand am mai facut pe RCA m-au intrebat de fiecare data, acum nu.

Ce asigurator CASCO ai ? ca sa il faci de cacao ?!

al bundy ro

al bundy ro

Active Member

• Grup: Members

View Postdestrug, on 09 aprilie 2024 - 11:27, said:

Pai nu trebuia sa apara si un hater? O sa-ti raspund si pe urma rog un moderator sa inchida topicul. Agentul constatator si service-ul incearca sa faca o manarie pe carca societatii de asigurari (care deconteaza o piesa scumpa aiurea) si pe carca mea (avand de la anul o prima de asigurare considerabil marita). Ma ierti daca nu stau ca prostul sa vad cum fac niste unii afaceri care sa ma afecteze.

Am verificat si nu sunt rupte

Nu mi-a oferit varianta asta. Cand am mai facut pe RCA m-au intrebat de fiecare data, acum nu.
Atunci refuza inlocuirea farului, ca sa nu lasi loc de manevre, ca la anul, oricat ar fi dauna, valoarea asigurarii casco tot aia e,

destrug

destrug

Senior Member

Poti face diferenta intre prima de asigurare si valoarea asigurarii? Asta ca sa nu vorbim doar sa ne aflam in treaba.

View Postal bundy ro, on 09 aprilie 2024 - 12:19, said:

Atunci refuza inlocuirea farului, ca sa nu lasi loc de manevre, ca la anul, oricat ar fi dauna, valoarea asigurarii casco tot aia e,

Edited by destrug, 09 April 2024 - 12:43.

alex342

alex342

Senior Member

View Postdestrug, on 09 aprilie 2024 - 10:27, said:

Pentru ca am Casco?

Eu as lasa farul neschimbat. Pt ca cel pe care il ai acum este cel din fabrica original. Tie cine stie ce stift ordinar aftermarket iti pune. Nu poti verifica. Deci mai bine nu schmba farul mai ales ca este intact.

loren2

loren2

Member

View Postdestrug, on 09 aprilie 2024 - 10:03, said:

Nu-i aceiasi cheltuiala daca se dau la inlocuit piese aiurea, uite cazul meu in care farul nu are absolut nimic si este dat la inlocuit iar un far full led cred ca se duce in 2.000 euro.
E aceeasi cheltuiala pentru asigurator. Ca tu vrei sa iei si farul full led nou de 2000 euro si sa il sustragi si pe cel vechi sa il valorifici tu pe siteurile de vanzari cu 1000 euro sau sa il ai rezerva in viitor cand mai busesti masina.

View PostmihaiC1, on 09 aprilie 2024 - 10:21, said:

De ce nu faci reparatii in regie proprie ?

View Postdestrug, on 09 aprilie 2024 - 10:27, said:

In mod normal farul ala nu trebuia dat la inlocuit! E clar acum?

Pentru ca am Casco?
Pentru ca el vrea sa faca o combinatie, in scenariul dorit de el ii convenea ca asiguratorul inlocuie piesa fara sa fie nevoie ca spera sa se alegea si cu piesa noua pe masina, si se gandea ca punea mana si pe piesa veche ca sa o poata valorifica cu minim 1000 euro, ca doar noua e piesa de 2000 euro.
Afaceri nene. Dupa aia tot astia zbiara din toti plamanii ca e asigurarile scumpe si hoate, ca e politicienii hoti, etc

destrug

destrug

Senior Member

Doamne cata prostie este in Romania si problema este ca in loc sa-si vada de trebusoara ei iti sare in fata cand nu te astepti. Nu ma mai chinui sa-ti explic si tie pentru ca la nivelul de exprimare pe care il ai sigur mi-as pierde timpul.

alex342

alex342

Senior Member

Mare grija la far, daca spui ca nici nu pare atins, risti sa nu ti-l schimbe, desi serviceul o sa afirme cu tarie ca a fost schimbat. Si asa ei raman cu un far nou nout.

al bundy ro

al bundy ro

Active Member

View Postdestrug, on 09 aprilie 2024 - 12:43, said:

Poti face diferenta intre prima de asigurare si valoarea asigurarii? Asta ca sa nu vorbim doar sa ne aflam in treaba.
poate nu ai inteles ce am vrut sa spun, cu fiecare an, valoarea asigurata a masinii scade, si prima de asigurare e in functie de valoarea asigurata, nu se aplica aici bonus malus ca la rca. Si daca s-ar aplica, nu conteaza cat e valoarea daunei din anul precedent.

View Postdestrug, on 09 aprilie 2024 - 08:44, said:

In urma unui accident usor, avand polita casco, la constatare s-a dat inlocuire bara fata si far. Avand in vedere ca urmele sunt supeficiale (cel putin farul pare intact) pot solicita sa-mi dea piesele inlocuite? Reparatia se va face in reprezentanta.
Pana la urma tu ce vrei? Sa-ti fie reparata masina si sa arate ca inainte de accident ? Atunci schimba farul, fa reparatia la o reprezentanta, unde iti pun piese originale si nu mai ai bataie de cap. Daca vrei sa faci combinatii, pe casco nu prea merge.

mihaiC1

mihaiC1

Senior Member

In regie proprie, daca iti da asiguratorul banii pt. toate piesele afectate e f. bine, eu am pus bani pt. vopsit bara profi ca e cam ciudata nuanta ( vopsea , manopera, uscat/ copt..) de inlocuit e simplu, chiar si in fata blocului, glumescPosted Image, pe langa am comandat si un set intreg de discuri si placute frana Posted Image , bine! eu si ficiorul cam stim ce e de facut la o masina, un prieten bn vopsitor si altu cu un elevator, manopera personala si iesi muult mai bine decat in reprezentanta ( eu nu am vrut reprezentanta ca stiam ca nu au vopsitori buni !!)

sebulbus

sebulbus

cereal killer

Nu ai sa vezi nimic. E in toate contractele ca tot ce schimba e proprietatea lor. Daca mai pot fi valorificate le vezi peste 3 luni la Materom sau alte rateuri.

View PostmihaiC1, on 09 aprilie 2024 - 10:56, said:

Am de 4 ani casco si asta toamna am spart bine bara , ornamente, cleme, absobanti..

Acum doua zile nu ne prosteai ca n-ai primit nici o amenda in jde ani? Se pare ca pana acum n-ai reusit decat sa te autoaccidentezi, si de-aia.

destrug

destrug

Senior Member

View Postal bundy ro, on 09 aprilie 2024 - 18:33, said:

poate nu ai inteles ce am vrut sa spun, cu fiecare an, valoarea asigurata a masinii scade, si prima de asigurare e in functie de valoarea asigurata, nu se aplica aici bonus malus ca la rca. Si daca s-ar aplica, nu conteaza cat e valoarea daunei din anul precedent.
...
Uite asta incerc sa explic
12.1 Prezenta asigurare beneficiază de sistemul Bonus Malus (BM), în cadrul căruia sunt prevăzute reduceri sau majorări
ale primelor de asigurare, pentru absenţa, respectiv existenţa daunelor pe perioada unor ani întregi de asigurare.

Si Casco aplica BM la stabilirea primei de asigurare.
Asiguratorul va incerca sa scoata de la mine o parte din paguba. O sa merg la un alt service sa-mi faca o constatare a farului iar daca este intr-adevar ok cum zic eu o sa notific asiguratorul ca refuz inlocuirea farului.

...

Pana la urma tu ce vrei? Sa-ti fie reparata masina si sa arate ca inainte de accident ? Atunci schimba farul, fa reparatia la o reprezentanta, unde iti pun piese originale si nu mai ai bataie de cap. Daca vrei sa faci combinatii, pe casco nu prea merge.
M-ati omorat cu combinatiile. Chiar vreti sa semnalizati cu orice pret? Incerc sa explic ca sub o forma sau alta eu platesc teapa pe care inceara sa ne-o traga cei din service si voi ma faceti hot?

Edited by destrug, 09 April 2024 - 21:11.

destrug

destrug

Senior Member

View PostmihaiC1, on 09 aprilie 2024 - 19:59, said:

In regie proprie, daca iti da asiguratorul banii pt. toate piesele afectate e f. bine, eu am pus bani pt. vopsit bara profi ca e cam ciudata nuanta ( vopsea , manopera, uscat/ copt..) de inlocuit e simplu, chiar si in fata blocului, glumescPosted Image, pe langa am comandat si un set intreg de discuri si placute frana Posted Image , bine! eu si ficiorul cam stim ce e de facut la o masina, un prieten bn vopsitor si altu cu un elevator, manopera personala si iesi muult mai bine decat in reprezentanta ( eu nu am vrut reprezentanta ca stiam ca nu au vopsitori buni !!)
Nu vreau sa castig nimic dar nici sa-si bata cineva joc de mine nu sunt de acord.Reparatia se va face in reprezentanta. As fi foarte multumit daca masina ramanea fara evenimente dar din pacate combinatia dintre sotie obisnuita cu cutie manuala si automata nu a fost fericitaPosted Image .

Edited by destrug, 09 April 2024 - 21:30.

al bundy ro

al bundy ro

Active Member

Vizualizare mesajdestrug, pe 09 aprilie 2024 - 21:11, a scris:

M-ati omorat cu combinatiile. Chiar vreti sa semnalizati cu orice pret? Incerc sa explic ca sub o forma sau alta eu platesc teapa pe care inceara sa ne-o traga cei din service si voi ma faceti hot?
Tu nu platesti pentru vreo eventuala teapa, tu platesti [entru neatentia ta sau a soferului.

destrug

destrug

Senior Member

Vezi ca ti-a ramas semnalizarea aprinsa!

mihaiC1

mihaiC1

Senior Member

View Postsebulbus, on 09 aprilie 2024 - 20:17, said:

Nu ai sa vezi nimic. E in toate contractele ca tot ce schimba e proprietatea lor. Daca mai pot fi valorificate le vezi peste 3 luni la Materom sau alte rateuri.

Acum doua zile nu ne prosteai ca n-ai primit nici o amenda in jde ani? Se pare ca pana acum n-ai reusit decat sa te autoaccidentezi, si de-aia.

Iar scrii prostii !? Amenda de ce sa iau daca un caine imi sare in fata la ora 4 AM ??!! Incearca si la alti asiguratori !
Poate ai mai mult noroc Posted Imagesi numai abera.
Cum am zis la Generali ii doare la basca ce fac eu cu banii de pe Casco, au fost livrati online in contul meu, cu poze am demonstrat ce daune am, tot online!

destrug

destrug

Senior Member

View Postal bundy ro, on 10 aprilie 2024 - 08:20, said:

Tu nu platesti pentru vreo eventuala teapa, tu platesti [entru neatentia ta sau a soferului.
Pai parca nu plateam nimic! Ne hotaram si noi odata?

Xman_ghio

Xman_ghio

Senior Member

poate nu ai inteles ce am vrut sa spun, cu fiecare an, valoarea asigurata a masinii scade, si prima de asigurare e in functie de valoarea asigurata, nu se aplica aici bonus malus ca la rca.

Prima de asigurare este calculata si in functie de riscul de dauna. Daca ai avut dauna anul trecut, cu siguranta vei avea prima de asigurare mai mare.
Cazul meu concret:
- prima de asigurare 350 euro fara fransiza.
- facut un parbriz si capota pe casco (stiam ca nu mai vreau casco asa ca nu ma interesa pretul).
- oferta noua, pe care oricum o refuzam: (a) 570 euro fara fransiza sau (b) 450 euro cu fransiza de 150 euro/dauna de la prima dauna

Mi-a spus directorul de sucursala al asiguratorului ca orice client persoana fizica cu dauna va avea prima de asigurare mai mare anul viitor.

piratu2191

piratu2191

Junior Member

Nu mai faceti casco. Stiind ca nu aveti vi se va schimba stilul de condus, veti conduce mult mai prudent si nu veti mai avea dileme de acest fel :) Spor !

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate