Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PPCEnergy - Emiterea facturii in ...

Telefon Nou de la Digi

La multi ani @creativestar!

La multi ani @Nimcid25!
 "Spionul" nostru cel de t...

Care aplicatie are cele mai ok co...

Parere antrenament incepator

Dilema sursa
 Ajutor Android Redmi10

Poti sa conduci o masina cu putin...

Ce inseamna "izdavoi" ?

Poco X6 Pro vs OnePlus Nord 3
 Lirapay

Durata maxima video in Google Pho...

Deschidere fisiere docx si poze s...

Motivare hotarare

Reparatie pe Casco- piese inlocuite

- - - - -
  • Please log in to reply
44 replies to this topic

destrug

destrug

Senior Member

• Grup: Senior Members
In urma unui accident usor, avand polita casco, la constatare s-a dat inlocuire bara fata si far. Avand in vedere ca urmele sunt supeficiale (cel putin farul pare intact) pot solicita sa-mi dea piesele inlocuite? Reparatia se va face in reprezentanta.

Leo2006

Leo2006

Guru Member

Poti incerca dar de obicei piesele in stare buna sunt preluate de asigurator. Asa a fost la mine.

Edited by Leo2006, 09 April 2024 - 09:14.

destrug

destrug

Senior Member

Nu cred ca preia asiguratorul ceva, nu are ce sa faca cu ele. Ma gandesc ca este afacerea service-ului, eventual cu complicitatea agentului de constatare. Atata vreme cat mie o sa-mi creasca prima de asigurare ma gandesc ca ar trebui sa le primesc.

Xman_ghio

Xman_ghio

Senior Member

In mod oficial/normal nu primesti nimic! Aia e afacerea dintre agentul constatator si service - poti intreba, dar daca nu ai pe cineva cunoscut in service nu o sa primesti nimic.

Ce se intampla cu pretul casco anul viitor nu are nici o relevanta pentru agentul constatator si/sau service.

bogdan_o

bogdan_o

Active Member

• Grup: Members
Salut

Tu poti cere asta insa cel mai probabil nu vei primi nimic. Cand semnezi documentele finale (cererea de despagubire), scrie explicit acolo ca piesele vechi raman proprietatea firmei de asigurare si ca nu ai alte pretentii. De asemnea, daca citesti contractul de asigurare vei vedea ca si acolo scrie ca piesele inlocuite devin proprietatea firmei de asigurare (in sectiune de termeni si conditii).

In general piesele care pot fi reparate usor sau au defecte minore le opresc cei din service.

radu103

radu103

Guru Member

In mod  normal trebuie sa distruga piesele si sa trimita poze la asigurator
Practic le gasiti pe olx

destrug

destrug

Senior Member

La mine scrie asa:
Societatea are dreptul:
• să intre în posesia reperelor/pieselor/componentelor rămase în urma reparaţiei.

O prostie zic eu pentru ca lasa loc de manevre intre agentul constatator si service, crescand cheltuielile societatii de asigurare.
La fel de bine poti sa cauti un service pe care sa-l conditionezi de primirea pieselor inlocuite.

Edited by destrug, 09 April 2024 - 09:45.

lukyan_yeu

lukyan_yeu

Junior Member

Si daca primesti tu piesele sau raman la service, pentru asigurator ii aceeasi cheltuiala.

destrug

destrug

Senior Member

Nu-i aceiasi cheltuiala daca se dau la inlocuit piese aiurea, uite cazul meu in care farul nu are absolut nimic si este dat la inlocuit iar un far full led cred ca se duce in 2.000 euro.

lukyan_yeu

lukyan_yeu

Junior Member

Exprimarea ta a fost sa-ti dea tie piesele inlocuite, ca sa fie mai mica cheltuiala asiguratorului.

(

View Postdestrug, on 09 aprilie 2024 - 08:44, said:

Avand in vedere ca urmele sunt supeficiale (cel putin farul pare intact) pot solicita sa-mi dea piesele inlocuite

mihaiC1

mihaiC1

Senior Member

View Postdestrug, on 09 aprilie 2024 - 08:44, said:

In urma unui accident usor, avand polita casco, la constatare s-a dat inlocuire bara fata si far. Avand in vedere ca urmele sunt supeficiale (cel putin farul pare intact) pot solicita sa-mi dea piesele inlocuite? Reparatia se va face in reprezentanta.

De ce nu faci reparatii in regie proprie ?

destrug

destrug

Senior Member

View Postlukyan_yeu, on 09 aprilie 2024 - 10:21, said:

Exprimarea ta a fost sa-ti dea tie piesele inlocuite, ca sa fie mai mica cheltuiala asiguratorului.
(
Nu, exprimarea mea a fost asta

View Postdestrug, on 09 aprilie 2024 - 09:45, said:

La mine scrie asa:
Societatea are dreptul:
• să intre în posesia reperelor/pieselor/componentelor rămase în urma reparaţiei.

O prostie zic eu pentru ca lasa loc de manevre intre agentul constatator si service, crescand cheltuielile societatii de asigurare.
...
In mod normal farul ala nu trebuia dat la inlocuit! E clar acum?

View PostmihaiC1, on 09 aprilie 2024 - 10:21, said:

De ce nu faci reparatii in regie proprie ?
Pentru ca am Casco?

Edited by destrug, 09 April 2024 - 10:28.

mihaiC1

mihaiC1

Senior Member

Primesti de la asigurator banii pt bara si far, iti ramane sa le inlocuiesti, sa vopsesti bara noua, posibil sa mai ai piese ascunse dupa bara care sunt stricate , poze la asigurator sa le includa si pe alea
..
Am de 4 ani casco si asta toamna am spart bine bara , ornamente, cleme, absobanti.. 1100 euro despagubire pt. piese , trebuiau inlocuite , le gasesti la preturi decente, eu am asteptat 2 luni bara ca e facuta in Japonia, astea fabricate in Europa ajung in 2 zile si mai ieftine.
PS depinde si de prima de asigurare care o ai , eu am printre cele mai ieftine si cu franciza de 100euro/ dauna.

Edited by mihaiC1, 09 April 2024 - 11:07.

stefan0011

stefan0011

Active Member

Din moment ce asigurătorul plătește piesa noua integral, cea veche trebuie sa ramana la el. Altfel, ar trebuit sa ți plătească doar diferența de bani intre piesa noua și evaluarea piesei sh. Ceea ce nu se va intampla niciodata.
Piesa rămâne în service inițial, dar nu cred ca asigurătorul I o lasă, asa , pe ochi frumoși. Dacă un far nou e 2000 euro, unul sh cu 2 zgarieturi, tot e 1000. Nu renunta  asiguratorul banii astia. Eventual le vinde service-ului sau prin service.

Piesele vechi rămân celui care plătește. Eu dacă am schimbat unele chestii pe la mașină, pe banii mei, piesele vechi le am găsit în portbagaj.

Edited by stefan0011, 09 April 2024 - 10:58.

born2lose

born2lose

Senior Member

Vizualizare mesajdestrug, pe 09 aprilie 2024 - 09:45, a scris:

pai nu mai bine faci tu manevra asta, decat s-o faca service-ul? zic si eu...    :)

mihaiC1

mihaiC1

Senior Member

Am trimis poze la asigurator dupa ce am dat jos bara si a modificat lista cu piese de schimb initiala, adica constatarea superficiala  sa modificat.
Avantaj in regie proprie ca iti livreaza banii in cont si nu te intreaba ce faci cu ei !

Edited by mihaiC1, 09 April 2024 - 11:25.

hidosu

hidosu

Junior Member

Ti se pare ca este intact farul....mai mult ca sigur sistem de prindere al farului ( urechile de prindere ) sunt rupte sau crapate.
Nu cred ca iti doresti sa mergi cu un far care nu se poate regla.

Edited by hidosu, 09 April 2024 - 11:19.

destrug

destrug

Senior Member

View Postborn2lose, on 09 aprilie 2024 - 11:02, said:

pai nu mai bine faci tu manevra asta, decat s-o faca service-ul? zic si eu... Posted Image
Pai nu trebuia sa apara si un hater? O sa-ti raspund si pe urma rog un moderator sa inchida topicul. Agentul constatator si service-ul incearca sa faca o manarie pe carca societatii de asigurari (care deconteaza o piesa scumpa aiurea) si pe carca mea (avand de la anul o prima de asigurare considerabil marita). Ma ierti daca nu stau ca prostul sa vad cum fac niste unii afaceri care sa ma afecteze.

View Posthidosu, on 09 aprilie 2024 - 11:18, said:

Ti se pare ca este intact farul....mai mult ca sigur sistem de prindere al farului ( urechile de prindere ) sunt rupte sau crapate.
Nu cred ca iti doresti sa mergi cu un far care nu se poate regla.
Am verificat si nu sunt rupte

View PostmihaiC1, on 09 aprilie 2024 - 11:18, said:

Am trimis poze la asigurator dupa ce am dat jos bara si a modificat lista cu piese de schimb initiala, adica constatarea superficiala  sa modificat.
Avantaj in regie proprie ca iti livreaza banii in cont si nu te intreaba ce faci cu ei !
Nu mi-a oferit varianta asta. Cand am mai facut pe RCA m-au intrebat de fiecare data, acum nu.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate