Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Caut splitter semnal satelit

Instalatii sanitare

Program de slabire cu succes gara...

Reconditionare cada baie din fonta
 Problema imprimanta

Here goes nothing

BCR sau Raiffeisen

Visual Studio 2022 instaleaza Epi...
 Sfat alegere parbriz

EMAG - recenzii false facute de ei?

Recomandare telefon 900-950

Nivel de trai
 Semnal bun da'... prost

De ce statiile de radio FM nu ren...

Pe unde pot sa gasesc statistici ...

Este reconditionat acest laptop?

Sfat achizitie charger Li ion 18650

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

A10

A10

Senior Member

• Grup: Senior Members
Buna dimineata,

Va rog sa ma ajutati cu recomandari in privinta achizitiei unui incarcator de acumulatori format 18650 li ion care sa aiba deaparat si functie de masurare capacitate, amperi/ora

Asta pentru ca am cativa acumulatori recuperati si as vrea sa stiu pe care ii mai pot folosi. Unii tin destul de putin si cel mai probabil nu mai au capacitatea specificata pe carcasa.

Multumesc.

Eventual rog administratorii sa mute topicul pe aria potrivita daca nu e bine unde l-am deschis

trid_ovi

trid_ovi

Active Member

• Grup: Members
Eu am cumparat dracovenia asta https://www.liito-ka...?product_id=23. Pana acum imi place.
La test iti arata si capacitatea lui la incarcare si la descarcare. Si eu tot pentru acumultatori vechi l-am luat. Concluzia a fost ca i-am aruncat pe toti. Mai aveau 200-300mAh

Edited by trid_ovi, 09 April 2024 - 07:39.

Sef-chenko

Sef-chenko

Senior Member

Xtar VC4SL

theionutzradu1991

theionutzradu1991

Senior Member

Daca vrei pe viitor sa faci "pachete" de baterii si sa nu mai depinzi de BMS-uri te poti duce la incarcatoarele alea de drone cum ar fi imax b6ac v2.
Alta varianta daca vrei sa faci mici seturi de pana in 7s cu BMS poti lua o sursa de laborator, dar asta nu masoara capacitatea!

tehtronics

tehtronics

Member

LIITOKALA Lii-500
sau
Opus BT-C3100

AWE

AWE

Senior Member

Cel mai bun incarcator pe care l-am folosit vreodata pentru 18650 este SkyRC MC3000, aici are si pret bun. Nimic altceva nu se apropie, am avut Opus, Xtar, Nitecore si inca vreo 4-5 de la alte branduri, MC3000 inca mi se pare cel mai bun de departe. Eu il folosesc si pentru acumulatori 21700 (vaping stuff).

ChemTeacher

ChemTeacher

Senior Member

View PostSef-chenko, on 09 aprilie 2024 - 07:52, said:

+1

dem3ntor

dem3ntor

Senior Member

LIITOKALA Lii-500

Serpent

Serpent

Active Member

Incarcator Li-Ion XTAR VC8

Are tot ce vrei tu, dar in plus fata de cele deja mentionate are 8 sloturi.

florianu

florianu

Junior Member

• Grup: Junior Members
Megacel Charger al celor de la deepcyclepower.ro - este cel mai bun aparat pe care l-am folosit vreodata.
16 sloturi, remote control, incarcare, descarcare, test capacitate, test rezistenta interna etc...
Sunt niste baieti din Galati si nu numai - concept made in RO, software extern.
Nu stiu daca gasesti mai multe functii decat pe acest device, in plus update-uri de soft regulate, imbunatatiri, interfata de comm cu diferite printere pt etichete...
Mentenanta si suport technic mult mai rapide si eficient decat pe China!

https://deepcyclepow...kkDlMGI9BIe/Xif

ps. celelalte sunt jucarii

Edited by florianu, 09 April 2024 - 13:08.

AWE

AWE

Senior Member

View Postflorianu, on 09 aprilie 2024 - 13:08, said:

ps. celelalte sunt jucarii

Sa nu exageram. Oricum ce ai pus tu acolo e o chestie pentru unii care au de testat sute de acumulatori, nu cativa cum a precizat initiatorul, in cazul asta e overkill.

Silent_Runner

Silent_Runner

Senior Member

Eu am Liitokala Lii-600 și sunt foarte mulțumit. Am văzut și un dispozitiv specializat pentru 18650 (Lii-600 poate încărca aproape orice model de acumulator cilindric), mai ieftin dar nu mai puțin bun, îl găsești pe Aliexpress căutând după „18650 capacity tester”, vine în variantele 2x sau 4x. Semnalmente: n-are carcasă dar are ecran color. Are funcții în plus față de Lii-600.

AztecWarrior

AztecWarrior

Active Member

I-a ultima versiune de la Xtar Dragon dacă ți-o permiți sau dacă nu Vapcell S4 versiunea 3.
https://eagora.ro/ac...e/incarcatoare/
Cam toate de la Xtar și Nitecore măsoară capacitatea. Numai sa știi sa o faci. Acumulatorul trebuie sa fie descărcat complet și apoi pus la încărcat în continuu pana se oprește. Este normal dacă scrie pe el 3500 mAh sa aibă tot mai putin cu fiecare an ce trece și cu fiecare ciclu de încărcare.

View PostAWE, on 09 aprilie 2024 - 09:21, said:

Cel mai bun incarcator pe care l-am folosit vreodata pentru 18650 este SkyRC MC3000, aici are si pret bun. Nimic altceva nu se apropie, am avut Opus, Xtar, Nitecore si inca vreo 4-5 de la alte branduri, MC3000 inca mi se pare cel mai bun de departe. Eu il folosesc si pentru acumulatori 21700 (vaping stuff).
Nu incarca 21700 protejati, care devin tot mai populari. Nu încap în el, fiind cu vreo 3-5 mm mai lungi decât cei 21700 neprotejați.

View PostSerpent, on 09 aprilie 2024 - 11:18, said:

Incarcator Li-Ion XTAR VC8

Are tot ce vrei tu, dar in plus fata de cele deja mentionate are 8 sloturi.
Vezi ca este versiunea VC8S care numai anul asta a apărut. https://eagora.ro/ac...mare-putere-8a/

View PostSef-chenko, on 09 aprilie 2024 - 07:52, said:

Recomandat setul care vine cu alimentator la priza https://eagora.ro/ac...a-cu-4-porturi/
Multi folosesc alimentatoarele de telefon care numai cred ca sunt QC3.0 dar nu sunt. Și nu merge la performante.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate