Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Prima World HD

Recomandare bicicleta MTB copil 1...

Cum pot reda niște inregistr...

Denon AVR 1804
 Texte și mesaje funny pe sit...

Recomandari carti non-fictiune

Cat costa un pui la rotisor?

cum leg firele de la o pompa subm...
 PC Voltage +3.3V Red!

Cum conectez la net o centrala Fe...

w11 nu mentine profil power proce...

DIGI se lanseaza in Belgia cu ser...
 Setari XMP ram pentru 5900x - BSO...

Iphone 13, 14 sau 15?

Dune: Prophecy (2024 _ ...)

DMSS problema

Idee pentru o inventie cu aplicabilitate pe scara foarte mare

* - - - - 4 votes
  • Please log in to reply
95 replies to this topic

tehnics

tehnics

acolo unde vara-i zi la miezul noptii

• Grup: Senior Members

View Postnicdp80, on 10 aprilie 2024 - 12:37, said:

De unul singur nu am cum sa protejez ideea in foarte multe tari .
Din acest motiv sunt nevoit sa caut un partener care poate face acest lucru .
Daca nu va aparea , totul va ramane in stadiul actual .
pai tu cauti sa protejezi ideea sau vrei sa o pui in aplicatie ?
pe niste vorbe nu te va lua nimeni in seama

AlexEn

AlexEn

Spoiled brat

• Grup: Moderators

Nu protejeaza nimeni vreo idee la nivel global, cauti cai verzi pe pereti.
De unde stii ca in alta parte a lumii nu a avut deja cineva ideea asta?

Cum au zis colegii, daca o poti pune si in practica, sa arati ceva concret, iti poti pune problema de protejat ceva.

Alexandru H.

Alexandru H.

Parakoimōmenos

El vrea sa mearga la o entitate puternica dpdv financiar si sa ii zica: tu faci inregistrarea la OSIM, tu faci brevetarea tehnologiei la OSIM, EUIPO WIPO, tu o implementezi, tu faci cheltuielile, tu faci investitia, tu iti asumi toate riscurile - cand iese profit, imi dai jumatate. Si semnam intelegerea asta inainte sa-ti zic ceva despre idee.

In lumea reala, el ar breveta ideea la OSIM si EUIPO, si-ar prezenta tehnologia unei companii puternice si ar incerca sa o licentieze. Sau ar incerca sa ia niste fonduri europene pentru a construi singur prototipul (poti sa iei intre 50 si 100 de mii de euro ca startup in Romania - mai vii cu aport propriu si-ti faci unitatea de productie).

Edited by Alexandru H., 10 April 2024 - 13:12.

bogdan_o

bogdan_o

Active Member

• Grup: Members

Daca nu va aparea , totul va ramane in stadiul actual .

Salut

Ia legatura cu cei de la Milcev & Burbea. Sunt oameni super ok, ultra-specializati pe proprietate intelectuala.

Plateste o consultatie, spune-le despre ce e vorba si vezi ce insemna asta pt tine.

Un patent global nu exista. Va trebui sa aplici pentru diferite tari/regiuni. Ca sa obtii protectie in cele mai importante tari/regiuni, vorbim de sute de mii de eur, daca nu si mai bine (depinde si de domeniul ideii si de cat de generic e conceptul sau conceptele pentru se doreste acel patent).

Si chiar daca obtii un patent, trebuie sa platesti taxe de reinnoire la un interval de timp iar in cele din urma hartia aia nu valoreaza mai nimic. Trebuie sa si urmaresti ca nimeni nu il incalca, iar in eventualitatea in care ai depistat pe altcineva ca-ti incalca patentul atunci trebuie sa il dai in judecata. Nu ai idee cat poate sa coste un astfel de proces, mai ales intr-o alta tara.

Deci ai toate sansele sa mori sarac si anonim.

Daca ideea ta zici ca ar fi revolutionara, macar fa-o publica. Tot sarac mori, dar macar te va pomeni jumatate de planeta.

nicdp80

nicdp80

Junior Member

• Grup: Junior Members
Salut ,

Bine zis , multumesc .

" Nici frumos până la 20 de ani, nici cuminte…, nici bogat până la 40, dar sărac ca acum și ca anul trecut și ca de când sunt, niciodată n-am fost! "

Anonim insa nu mai pot fi , orice as face , prea multi oameni , de pe toate meridianele incearca sa afle secretul din spatele a ceea ce eu am intitulat " Installation for saving water " .

Sa vedem cine va reusi primul si va culege roadele .

tehnics

tehnics

acolo unde vara-i zi la miezul noptii

E drept ca n-am auzit pana acum un inventator care sa fi avut o inventie la scara planetara si sa fi fost bogat. Da, mici inventii de nisa exista. Dar ceva la scara planetara nu.
Nu zic ca nu exista inventii la scara planetara, dar mereu inventatorii ori au murit subit ori au fost cumparati si dosarele la sertar.

Pana si cel care a inventat LED_ul albastru - o revolutie in domeniul electronicii - tot sarac este si basca a mai si fost dat in judecata de firma la care lucra cand a descoperit metoda de producere a ledului albastru

Edited by tehnics, 24 April 2024 - 09:39.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate