Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare bicicleta MTB copil 1...

Denon AVR 1804

Texte și mesaje funny pe sit...

Recomandari carti non-fictiune
 Cat costa un pui la rotisor?

cum leg firele de la o pompa subm...

PC Voltage +3.3V Red!

Cum conectez la net o centrala Fe...
 w11 nu mentine profil power proce...

DIGI se lanseaza in Belgia cu ser...

Setari XMP ram pentru 5900x - BSO...

Iphone 13, 14 sau 15?
 Dune: Prophecy (2024 _ ...)

DMSS problema

Montare parchet in balcon

Exista doar ... si restul

Idee pentru o inventie cu aplicabilitate pe scara foarte mare

* - - - - 4 votes
  • Please log in to reply
95 replies to this topic

nicdp80

nicdp80

Junior Member

• Grup: Junior Members
Am o idee care poate fi depusa la OSIM drept cerere de brevet de inventie .
Estimez o aplicare pe scara foarte mare , in intreaga lume cu un potential de castig considerabil ( ar pute fi chiar cel mai mare din istorie ) .
Nu am potentialul si experienta de a promova si proteja  ideea . As dori un partener care sa ofere suport in acest sens .
In principiu este putin de lucru .
  Astept propuneri , idei .
    Multumesc anticipat .

bai3tzash

bai3tzash

Membru

• Grup: Senior Members
Pai pune ideea la OSIM, inregistreaza, apoi vii si vedem. Daca e ditamai ideea, ma gandesc ca macar te duce capul sa iti inregistrezi ideea. E partea intai din toata afacerea.
Daca nu inregistrezi tu, ne spui ideea si mergem noi inainte.

Cand vad la un enunt departare cuvintele "In principiu este putin de lucru" si "Nu am potential", deja imi da cu virgula din start.

Edited by bai3tzash, 04 April 2024 - 09:12.

radu103

radu103

Guru Member

La OSIM pentru inventii se depune documentatia tehnica a inventiei
Ideile nu valoreaza nimic fara procedeele si fisele tehnologice de realizare in lumea reala.
Ideile din lumea viselor nu se inregistreaza si valoreaza fix ZERO

Edited by radu103, 04 April 2024 - 09:15.

alex342

alex342

Senior Member

View Postnicdp80, on 04 aprilie 2024 - 08:52, said:

Am o idee
inventie .
Estimez o aplicare pe scara foarte mare , in intreaga lume cu un potential de castig considerabil ( ar pute fi chiar cel mai mare din istorie ) .

Incearca sa vorbesti cu domnul din clipul de mai jos. El a inventat masina de spalat care produce curent gratis. Vorbeste cu el, va asociati si mergeti mai departe cu inventiile, si revolutionati lumea. In ziua de azi sa ai curent gratis nu este chiar o nimica toata, deci bate palma cu domul asta. Din ce am inteles el a mai brevetat la OSIM diverse chestii, vioara care canta, galeata cu curent etc.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/vwYN1ewIa4I?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by alex342, 04 April 2024 - 09:22.

Demerzel

Demerzel

Junior Member

Orice tampenie poate fi brevetata la OSIM, asta nu ii ofera si valoare.
Daca estimarea ta este gresita si , de fapt, nu valoreaza nimic ?
Da niste indicii....

Paco_ste1

Paco_ste1

Senior Member

Intai verifica daca nu cumva a fost inregistrata ideea ta , intreaba Ai-ul daca exista vreo patentare a inventiei.

Daca e  chestiune practica ar trebui sa ai si proba inventiei.
Daca e doar o idee poate primesti un premiu pentru asa ceva.

un_el

un_el

Senior Member

View Postalex342, on 04 aprilie 2024 - 09:17, said:

Incearca sa vorbesti cu domnul din clipul de mai jos. El a inventat masina de spalat care produce curent gratis. Vorbeste cu el, va asociati si mergeti mai departe cu inventiile, si revolutionati lumea. In ziua de azi sa ai curent gratis nu este chiar o nimica toata, deci bate palma cu domul asta. Din ce am inteles el a mai brevetat la OSIM diverse chestii, vioara care canta, galeata cu curent etc.

Ce tampenie! Posted Image

nicdp80

nicdp80

Junior Member

View Postbai3tzash, on 04 aprilie 2024 - 09:10, said:

Pai pune ideea la OSIM, inregistreaza, apoi vii si vedem.
Acest lucru este obligatoriu , dar voi face pasul dupa ce voi avea un partener care sa asigure protectia in intreaga lume ( nu cred ca este prea putin ) . Totul legal , pe baza de contract .   Doar ca idee , titlul ar fi " Instalatie pentru economisirea ... " ( imi cer scuze ca nu pot dezvalui mai mult , pastrarea secretului este obligatorie )

alex342

alex342

Senior Member

View Postun_el, on 04 aprilie 2024 - 09:27, said:

Nu stiu daca in clipul de mai sus sau altul, arata galeata cu cucrent care nu trebuie incarcata niciodata. Posted Image Omul este bazat pe domeniul energiei electrice, masina se spalat rufe care produce curent gratis, galeata cu curent care nu trebuie incarcata etc.

Sarbatoriti, deschideti sampania! Suntem de acum inainte independenti energetic!

Edited by alex342, 04 April 2024 - 09:47.

loock

loock

Unas

Inregistrarea la OSIM costa bani, inregistrarea pt. protectie internationala era 40 K Euro si in practica nu ofera o protectie reala nici asa deoarece marile concerne le fura oricum imediat pt ca sunt asigurate cu avocati de top si pot sa investeasca miliarde.

alex342

alex342

Senior Member

View Postloock, on 04 aprilie 2024 - 09:53, said:

Inregistrarea la OSIM costa bani, inregistrarea pt. protectie internationala era 40 K Euro

Respectivul a zis la un moment dat ca americanii/chinezii i-au furat ideile. Deci asta ,a face sa cred ca a inregistrat doar pt Romania.

Edited by alex342, 04 April 2024 - 09:55.

nicdp80

nicdp80

Junior Member

View Postloock, on 04 aprilie 2024 - 09:53, said:

Inregistrarea la OSIM costa bani, inregistrarea pt. protectie internationala era 40 K Euro si in practica nu ofera o protectie reala nici asa deoarece marile concerne le fura oricum imediat pt ca sunt asigurate cu avocati de top si pot sa investeasca miliarde.
Foarte bine punctat , exact asa gandeam si eu .

maccip

maccip

46 ani

Inventiile sunt rezervate oamenilor foarte destepti.
Pentru noi ceilalti =>  la munca baaa ca sta economia!
Nu mai inventati toate rahaturile ca ne facem de ras.

mirel3003

mirel3003

Senior Member

Vizualizare mesajloock, pe 04 aprilie 2024 - 09:53, a scris:

Nu iti fura nimeni ideea cat timp ai inregistrat-o... multe procese la ce zici tu se intampla cand tu ION lucrezi la firma CUCU in D&D si defapt tot ce inventezi o faci pentru firma CUCU, si unii cu banii si resursele companiei incearca sa isi inregistreze inventiile proprii... cand defapt tu cand te-ai angajat la firma CUCU semnezi ca tot ceea ce produci/inventezi e proprietate a firmei CUCU....

__Dan__

__Dan__

Senior Member

Mi-e imposibil f.f. greu sa cred ca OP chiar si-a imaginat o inventie cu potentialul de castig "cel mai mare din istorie".
Dar am vazut si mai rau - pe cineva care-si ruga colegii sa-l ajute sa inventeze ceva. Posted Image

Leo2006

Leo2006

Guru Member

View Postalex342, on 04 aprilie 2024 - 09:17, said:

Incearca sa vorbesti cu domnul din clipul de mai jos. El a inventat masina de spalat care produce curent gratis.
Momentul adevarului.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/xvIgcsO2d1o?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

alex342

alex342

Senior Member

View PostLeo2006, on 04 aprilie 2024 - 11:01, said:

Momentul adevarului.

Era ironic mesajul "ia-te de mana cu domnul asta care a inventat curentul gratis" Posted Image Evident ca este un troll ordinar acest domn Liviu Minescu. In masina despalat rufe are o baterie de masina si un invertor.
Iar legat de initiator cu "Estimez o aplicare pe scara foarte mare , in intreaga lume cu un potential de castig considerabil ( ar pute fi chiar cel mai mare din istorie )" prefer sa nu ma pronunt.. O fi vreun "visator" stim noi de care Posted Image

Edited by alex342, 04 April 2024 - 11:16.

alex342

alex342

Senior Member

Liviu Minescu asta este un mascarici. S-a dus la romanii au talent, la neata cu razvan sa se faca de ras

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/bzx58IP8TN4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/wSOP2kKqvbg?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by alex342, 04 April 2024 - 11:32.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate