Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
IP Camera HikVision nu o gasesc i...

Cand devine un film clasic?

Cu mașina spre Budapesta ...

Ridicare act de identitate cu pro...
 Calorifere + incalzire in pardose...

Sfat achizitie laptop buget 1500-...

Boxe Devialet

Mai poarta careva papuci prin oras?
 Amortizoare - 2024 - gaz / ulei ?...

Calatorie Bucuresti - Timisoara, ...

Țuica are gust ciudat

Copii nascuti in Romania
 Felicitari Republica Moldova pent...

Ușa exterioara care scar5...

Decizie dificila intre doua model...

Orange nu onoreaza premiile din P...

Are cineva experienta cu neglijenta medicala ?

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

Jimbo91

Jimbo91

Member

• Grup: Members
Tocmai ce am fost informat ca taica-miu, fiind in spital, i-au pus o branula gresita..s-a invinetit in acel loc si aparent are si o gaura in locul unde a fost pusa branula.
Urmeaza sa fie vazut de un medic chirurg si ii extind sederea la spital cu cateva zile.

Are si diabet, e pe insulina....varsta 65 de ani.

El e la spital pentru altceva.

Edited by Jimbo91, 04 April 2024 - 00:14.

__Dan__

__Dan__

Senior Member

• Grup: Senior Members
Da, din ce in ce mai greu cu nimeritul branulelor... Mie mi-au facut o sedare pentru colonoscopie la RM: tanara asistenta (ochelarista; n-or fi fost adaptate lentilele?) n-a nimerit vena din prima, a tras si impins acul in gaura initiala, apoi a schimbat bratul cu - minune dumnezeiasca Posted Image - succes. Erau vasele prea "retrase" cica. Pe locul forajului initial a inflorit o mica si persistenta cicatrice, care s-a retras, aproape total, cu unguent, in juma' de an. Am auzit si de alte cazuri cu vene perforate dintr-o parte in alta. O data ce le-ai semnat disclaimerul - fara de care nu se-apuca de manevre - greu sa mai scoti ceva de la ei.

Edited by __Dan__, 04 April 2024 - 02:16.

Jimbo91

Jimbo91

Member

View Post__Dan__, on 04 aprilie 2024 - 02:13, said:

Pai...pe tine te-a intepat de cateva oir...aici a stat cu branula aia in mana cateva ore bune. Au vazut a doua zi si l-au programat la chirurgie. Mi-a zis ca are o gaura in mana...destul de maricia...adaugi si diabetul...nu e prea roza situatia.

E si el suparat...la fel sunt si eu...ce disclaimar sa semnezei, astfel incat sa-i permita sa faca ce vrea.

FreeThinker

FreeThinker

Mr.Nobody

Au asigurare malpraxis, deci au voie să greșească.  Posted image

Am înțeles că nu au voie să te omoare cu mașina pe trecere de pietoni sau pe trotuar, în rest nu sunt probleme.  Posted image

__Dan__

__Dan__

Senior Member

Au asigurare pentru ca asiguratorul sa plateasca despagubiri catre victima/urmasii ei, nu? Cum ai acces la despagubiri in caz de manevra medicala gresita? Castigand actiunea introdusa in instanta, prezentandu-te la "evaluator"?

FreeThinker

FreeThinker

Mr.Nobody

Trebuie mers la tribunal, nu merge cu amiabilă.   Posted image

raducanu969

raducanu969

Active Member

Si eu am patit cu maicamea, adevarul e ca dupa 60 ani, peste 90% din persoane au ( venele ascunse ) cuvinte folosite de personalul medical. Am vazut acest lucru si la maicamea, de 72 ani ca intradevar ( nu avea vene ) si a stat vreo 2 min pana sa reuseasca sa-i gaseasca vena. De asemenea am vazut ca venele batranilor sunt mult mai sensibile si de aceea si acele mici complicatii ( invinetire ) dar si mai mult, cat am stat acolo cu maicamea, am vazut oameni care ( se miscau dincoace in colo, ba se fataiau in pat ) si isi deplasau Branulele.

MikeSpike

MikeSpike

Cinic real

Eu.  Operat la BMF Iasi-Sf Spiridon.Primele saptamani din feb 98.  Treaba stomato.  Si-a ,,facut mana,, o stagiara pe falca mea.  Devitalizat masea,3 radacini doar doua lucrate,pus ceva conuri lemn(micimici) plombat.  A uitat sa le scoata.   Dar oricum trebuia indepartata.  Operat lateral in mandibula ,   ,,umpluta,, gaura cu biovitroceramica.  Ps.  am iesit cu stagiara la ,,Rosu si Negru,, ceva discoteca in campusul studentesc.   Nu am finalizat,de aia ma ia batzul!  Si undeva prin 2012 ceva spital in To/It.  Taiat vena la (fara mistho) laba piciorului in cabina de dus.   Cred ca la urgente nu au vrut sa fie invazivi si au aplicat ceva copci adezive.  Dar presiunea sangvina a rupt panarama aia si intr-o ora m-au cusut ,,traditional,,! Cam astea au fost aventurile spitalicesti. O fi malpraxis sau nu ?    Dar ar tebui sa fie asigurati --spitalul/medicul.

98521457

98521457

Junior Member

• Grup: Junior Members
Venele perforate e cea mai mica problem ce se poate intampla intr-un spital sau UPU.
Am patit-o de mai multe ori. Ce-i drept, la o mana am venele ascunse dar si mai subtiri. Stiu asta din copilarie.
Ce zici de diagnostic gresit? La mama mea. Desi simptomele erau clare. Dar fiind in varsta, ei cica au invatat altceva la scoala. Si ce frumos vorbesc pe la radio si televiziuni ca "avem bolnavi, si nu boli". Adica fiecare are altceva si trebuie tratat ca atare.
Dar ca mine, nu stiu cine a mai patit. Nu pretind ca sunt unicat, dar nu am mai auzit.
Eram la urgente. Pentru niste... cardiace.  Alaturi, o doamna cu alte probleme ce tineau de o boala digestiva infectioasa. Analize, anamneza, de toate. Intre timp mi se facuse un tratament bagat prin vena cu o seringa mai potrivita pentru bovine (ca marime). Mi s-a prut dubios si am intrebat pentru ce. "Pentru dureri". La un moment dat un medic urla efectiv si intreaba: Cine a completat fisele astea? Fisa mea si a doamnei de alaturi, varza. Atentie, nici numele nu semanau!
Nu ma mai intreb ce-mi bagasera cu seringa. Dar aveam internarea facuta la infectioase. Aparusera deja ambulantierii sa ma duca. Pe cine sa ia? Dupa fisa sau dupa miorlaiala? Telefoane, probleme, nu se putea face externarea la fel de usor ca internarea. Ar fi trebuit sa merg in clinica. Pana la urma s-a rezolvat tot datorita medicului care urlase. Ceilalti medici de serviciu, rezidentii, asistentii, studentii... vinovatii fara vina.

lely

lely

Member

Va văicăriți că niște babe. Ce să mai zic de pacientul răposatului Ciomu? Ăla chiar a avut motive să se plângă.

__Dan__

__Dan__

Senior Member

L-o fi enervat si ala (sub anestezie) pe dom' profesor... Poate c-o avea prea mare lunga Posted Image
N-ati citit pe forum, zilele trecute, ce scria un baiat cu probleme psihotice (in trecut)? Ca atunci cand trecea printr-o... pasă, strica random ce avea in mana.
Cu macelarul dereglat, Justitia romana a fost super-expeditiva: l-a condamnat definitiv (un an puscarie - cu suspendare, desigur - si despagubiri de 500 k euro) dupa numai doi ani de circ procese. Desi actiunea sa, zic eu, nu prea pare a unei persoane in deplinatatea capacitatilor mentale.

Edited by __Dan__, 04 April 2024 - 08:43.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate