Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Caut splitter semnal satelit

Instalatii sanitare

Program de slabire cu succes gara...

Reconditionare cada baie din fonta
 Problema imprimanta

Here goes nothing

BCR sau Raiffeisen

Visual Studio 2022 instaleaza Epi...
 Sfat alegere parbriz

EMAG - recenzii false facute de ei?

Recomandare telefon 900-950

Nivel de trai
 Semnal bun da'... prost

De ce statiile de radio FM nu ren...

Pe unde pot sa gasesc statistici ...

Este reconditionat acest laptop?

Posibil reparație LCD navigație (android) autoturism

- - - - -
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

laurstef

laurstef

Member

• Grup: Members
Ziua bună,

De curând am pățit un pocinog cu LCD-ul navigației pe care o am montată în mașină. După ce, tretpat-treptat mi-au apărut pe ecran o serie de linii verticale de culori diferite, pe care nu l-am prea băgat în seamă deoarece nu m-au deranjat atât de tare iar touchscreen-ul funcționa OK, acum ecranul mi s-a albit pe jumătate.
Cea mai nasoală chestie este că atunci când comut în marche-arierre nu (mai) văd nimic. Doar niște umbre...
În continuare touch-ul funcționează ok indiferent de zona în care îl folosesc.

Ce părere aveți? Se mai poate repara ceva?
Costurile sunt mari (adică ar merita efortul)? Unde se poate repara în caz că se repară?

Vă las mai jos un screen-capture relevant (zic eu).

Mulțumesc pentru sprijin, idei și propuneri.

Attached Files

adisz

adisz

Targu Mures

• Grup: Senior Members
N-ar strica marca masinii, tipul/codul navigatiei, maruntisuri d-astea Posted image

bogdan_o

bogdan_o

Active Member

Salut

Pare o navigatie "chinezeasca" si nu echipament OEM.

Daca asta e cazul, acelasi panel se pune pe multe alte modele. Si se gasesc chiar panel-uri de schimb, unele sub 10 eur cu tot cu shipping.

Desfa unitatea, vezi ce cod are panel-ul si cauta pe site-urile chinezesti un inlocuitor.

Edited by bogdan_o, 03 April 2024 - 17:00.

Leo2006

Leo2006

Guru Member

Daca controlerul e cu probleme, atunci schimbi ecranul degeaba. Fix jumatate de ecran ? Mai degraba unul din cele 2 controlere decat ecranul.

Edited by Leo2006, 03 April 2024 - 17:08.

modoran

modoran

Senior Member

Controllerul e chiar in ecran de obicei.  Ala de pe placa de baza ce transmite LVDS nu prea da defectul asta.

Xman_ghio

Xman_ghio

Senior Member

Salut!
Matricea display-ului este defecta (lipiturile microscopice de semnal se deslipesc). Intr-o prima faza apare o dunga, dupa care vor aparea din ce in ce mai multe... La tine s-au inmultit!

Rezolvare? Inlocuire display. La modelul asta e in aceeasi carcasa cu unitatea (din spatele ei). In general mai repede/ieftin iti iei o unitate noua. Incearca pe la baietii care repara TV-uri/LCD-uri poate ai noroc si au o unitate defecta, dar cu display functional. Altfel una noua si asta este...

laurstef

laurstef

Member

Asa cum spunea si bogdan_o e vorba de o chinezărie. Are niște ani buni (cred că spre 10) de când a fost montată pe mașină, însă s-a comportat exemplar.
Nu este doar un display cu radio si android, cum am văzut că se fac acum. Este un DVD player, cu navigație încorporată, stem de operare ((Windows mobile 3.1 parcă, nu Android, cum greșit am spus), sistem de redare (audio si video) pe două zone (in față pe ecranul principal poti vedea Navigația, iar cei din spate pot vedea și audia un DVD, in tetiere sau ecrane separate), are și conexiune bluetooth, amplificator pt 4 boxe, line in audio, tuner TV (pt care necesită o antenă separată), conexiune la cameră de marche-arierre etcm
După ce am să o demontez am să revin cu pozele de pe spatele display-ului.
A costat o poală de bani la vremea ei și nu stau în acest moment să iau alta care sa coste altă poală de bani.
De aceea ma gândesc să o "cârpesc" cumva pe asta.

gogosaru100

gogosaru100

Active Member

cauta pe aliexpress modelul +  display
trebuie sa fie ieftine
undeva la 100 lei e. maxim

https://www.aliexpre...rch|query_from:

stoshiba

stoshiba

Active Member

Display-urile au viata grea pe masina, diferente mari de temperatura, iar dilatarile si contractarile isi spun cuvantul, daca a tinut 10 ani a fost super ok.Acum aceste unitati sau ieftinit foarte mult si ai de unde alege.

laurstef

laurstef

Member

Am găsit modelul. Este vorba despre TTi-8917.
La căutare l-am găsit doar pe site-urile românești plus câteva review-uri pe youtube, dar nimic mai mult. Pe Ali absolut nimic.
E un no-name (care a fost destul de rezistent, zic eu) care văd că s-a comercializat doar la noi în țară cu numele ăsta.
Oare după codul de bare de pe cutie, aș putea să îi dau de urmă???

Xman_ghio

Xman_ghio

Senior Member

View Postlaurstef, on 04 aprilie 2024 - 09:30, said:

Oare după codul de bare de pe cutie, aș putea să îi dau de urmă???
Da, sau demontezi unitatea (nu dureaza mult) si iei part number-ul si/sau modelul direct de pe unitate. Dar daca mai ai cutia (really, dupe 10 ani mai ai cutia??? :-) ar trebui sa fie si acolo modelul.

bogdan_o

bogdan_o

Active Member

Salut

La chinezi, e foarte raspandita practica white label, asa ca acelasi produs il vei gasi sub diverse nume in functie de cine il vinde.

Mai mult, componentele interne sunt probabil aceleasi indiferent ca aparatul e pt Ford sau Renault. Difera doar carcasa.

Cea mai sigura optiune e sa o scoti, sa o demontezi si sa vezi codul display-ului. Apoi sa cauti un inlocuitor.

O navigatie noua (cu Android) pt 307 e intre 60 si 190 EUR.

laurstef

laurstef

Member

Da, mai am cutia. Culmea!
Noroc cu maică-mea și cu boxa aferentă apartamentului ei.

În altă ordine de idei, am căutat deja după codul EAN, dar niciun rezultat. Posted Image

Să înțeleg că nu poate fi reparat display-ul ci doar înlocuit?

Attached Files

Xman_ghio

Xman_ghio

Senior Member

NU ai ce sa repari la display; e pa-pa! Cauti alt display si inlocuit!

laurstef

laurstef

Member

Vă mulțumesc pentru răspunsuri!

Fără să doresc să creez o polemică pe această temă, și apropo de ce a spus @stoshiba mai sus, am văzut pe Net că se poate pune pistolul cu aer cald pe acolo și se pot reface lipiturile...
Speram să găsesc pe cineva suficient de pasionat încât să facă asta. Posted Image

bogdan_o

bogdan_o

Active Member

Salut

Inainte de toate desfa-l si vezi ce model este display-ul.

Cauta sa vezi daca gasesti un inlocuitor si la ce pret. Si eventual ia legatura cu service-uri care repara laptopuri sau telefoane si intreaba-i cat costa o constatare si eventual o reparatie pentru aparatul tau.

Dupa astea vezi ce si cum te avantajeaza. Sa cumperi un display nou, sa platesti constatare si eventual reparatie sau sa iei un aparat nou.

tehnics

tehnics

acolo unde vara-i zi la miezul noptii

Vizualizare mesajlaurstef, pe 05 aprilie 2024 - 08:48, a scris:

Vă mulțumesc pentru răspunsuri!

Fără să doresc să creez o polemică pe această temă, și apropo de ce a spus @stoshiba mai sus, am văzut pe Net că se poate pune pistolul cu aer cald pe acolo și se pot reface lipiturile...
Speram să găsesc pe cineva suficient de pasionat încât să facă asta. Posted image
E posibil sa ti se fi dezlipit folia dintre display si controler. In functie de cum este lipita se poate rezolva sau nu. Unele sunt lipite in sens invers, adica sub display si nu o poti scoate decat daca o dezlipesti de tot

laurstef

laurstef

Member

@tehnics Păi...și cum îmi dau seama de asta?
Oricum, după ce o să demontez navigația, am să îi fac niște poze display-ului, în detaliu, pe care am să le urc aici.

Sper să mai funcționeze după... ;)

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate