Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni

Dalți gravare lemn

Didgeridoo
 Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...

Orientare antena prime focus

Problema conectare mail yahoo
 comisioane asociatie proprietari

Primul sistem de televiziune cu p...

Internetul este neutilizabil fara...

Eroare cloud burn icopy face id
 DermaRoller ce este ?

Articole limba Germana

Cum se imparte legal o mostenire ...

Avem sanse sa avem energie electr...

CYY-F vs CYABY-F

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

manole_77

manole_77

Junior Member

• Grup: Junior Members
pentru un bransament de 380V/15kW, distanta de ~25m, electricianul mi-a propus CYY-F 5x6 sau CYABY-F 4x6; CYY-F ar fi in copex metalic
traseul va fi partial ingropat in beton, partial pozat pe casa

eu optez pentru un cablu mai gros, x10, dar care este mai indicat intre CYY-F si CYABY-F?

kretzu77

kretzu77

Custom title

• Grup: Senior Members
Copex metalic in beton (care trage umiditate) nu e o idee buna.
Si eu tot pe 5*10mmp as merge sincer (desi, pe hartie cica ar fi ok si 5*6mmp). Mai un spor de putere, mai cine stie ce calitate indoielnica a cablului.

Problema daca bagi pe copex o sa fie condensul probabil => as alege un cablu NYY (mie mi l-a bagat pe copex pvc: unul de culoare rosie, nu ma intreba exact de care); din cate am inteles NYY-J se poate tragi si prin beton direct fara probleme (dar sa fie real NYY, nu doar cu numele, cum vand multi).

In plud NYY este conform EN 60332-1-2 (protectie la foc); adica pentru partea de perete, daca ai polistiren ca termoizolare.

Edited by kretzu77, 02 April 2024 - 22:04.

Phobos

Phobos

Guru Member

View Postkretzu77, on 02 aprilie 2024 - 21:59, said:

Copex metalic in beton (care trage umiditate) nu e o idee buna.

Nu ca nu-i idee buna: e total inutil.

Copexul metalic are rezistenta foarte slaba la apasare, deci nu protejeaza mai nimic cablul ala in beton; in doi ani e ruginit (degeaba are insertie de cauciuc); si nici nu mai poti schimba cablul prin el in caz de ceva, vreodata, ca sa nu mai spargi betonul.

Daca vrei sa faci o treaba buna, la partea care e ingropata in beton foloseste teava de apa de o grosime potrivita cat sa stii ca oricand scoti si bagi cablul ala prin ea, pe distanta pe care o pui.

[ https://i.postimg.cc/L6dM23mS/AUntitled.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Trebuie sa nu uiti doar ca teava asta de apa nu se foloseste in mod normal la traseele de curent pentru ca arde, nu-i ignifugata, arde ca naiba. Insa ingropata in beton nu are cum sa arda. Am incercat eu, am ingropat in pamant o teava din asta si un capat l-am scos din pamant si i-am dat foc. Arde bine, dar cand a ajuns la pamant, focul s-a oprit, ca nu mai are oxigen sa-l intretina. Deci in beton, merge.

Pe casa, poti folosi un tub ignifugat daca-i pe lemn.

Daca folosesti CYABY, ala n-are nevoie de tub nici in beton, nici pe lemn, nici in pamant.

Edited by Phobos, 03 April 2024 - 07:14.

manole_77

manole_77

Junior Member

atunci mai bine folosesc tub Bergman certificat la proba cu fir incandescent la 960grd C

nu este pe lemn, este pe BCA, dar va fi acoperit cu polistiren

manole_77

manole_77

Junior Member

este vreo problema daca CYABY-F merge in paralel cu o teva de gaz?

distanta de cca 20 cm., teava de gaz in aer liber, cablul prin copex sub polistiren si tencuiala. nu se intersecteaza.

JohnnyRambo

JohnnyRambo

Member

• Grup: Members
Absolut nicio problema fiindca ai distanta de 20 cm intre ele, minimul este de 10 cm cand cablul este ingropat in tencuiala.

Totusi, ce cauta CYAbY in copex? Este cablul armat cu fasii de otel, ce adauga in plus copexul? :)

kretzu77

kretzu77

Custom title

View PostJohnnyRambo, on 12 aprilie 2024 - 09:42, said:

ce adauga in plus copexul? Posted Image
condens in cazul de fata :D

manole_77

manole_77

Junior Member

suflu in iaurt

mai adaug o protectie, probabil este redundat, dar dorm mai linistit; mai bine in plus decat in minus

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate