Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare bicicleta MTB copil 1...

Denon AVR 1804

Texte și mesaje funny pe sit...

Recomandari carti non-fictiune
 Cat costa un pui la rotisor?

cum leg firele de la o pompa subm...

PC Voltage +3.3V Red!

Cum conectez la net o centrala Fe...
 w11 nu mentine profil power proce...

DIGI se lanseaza in Belgia cu ser...

Setari XMP ram pentru 5900x - BSO...

Iphone 13, 14 sau 15?
 Dune: Prophecy (2024 _ ...)

DMSS problema

Montare parchet in balcon

Exista doar ... si restul

Refuzare concediu de odihnă programat - ani la rând...e legal sau nu ?!

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
51 replies to this topic

viotl

viotl

Straight ahead ... middle of the road

• Grup: Senior Members

View Postpinguinul666, on 02 aprilie 2024 - 20:47, said:

Serios?

Uite..hai să jucăm o mică piesă de teatru - eu sunt șeful rău, tu angajatul inocent.

Eu, fiind rău dar și deștept, nu îți voi scrie niciodată pe cererea ta că ți-o refuz (deși pot în anumite circumstanțe).
O voi ignora ca și cum nu ar exista!

Și când vine inspectorul ITM să mă întrebe de ce ți-am refuzat cererile de concediu....eu răspund simplu  ”Păi angajatul meu are spirit de japonez, nu mi-a cerut niciodată concediu. Dovediți că mi-a cerut!”

Simpla cerere printată și semnată de angajat nu constituie dovadă, aia se poate face pe loc, la mișto

Cum dovedește inspectorul ITM că tu, angajatule, chiar ai solicitat concediul și nu e o cerere la mișto, să facă rău șefului că ai tu ceva contra lui... ?!

pe scurt - cum dovedești intenția angajatului de a își cere concediul legal și cum dovedești intenția sefului de a îl refuza ?!

Dovedește-mi aceste 2 lucruri simultan și ai câștigat
Serios?
Nu esti scenarist bun.

Hai sa vezi surpriza: Radu Gheorghe (traieste inca! poti sa-l intrebi.) admitere la IATC.
Intra in sala, smecherii la masa...
Dem Radulescu: uite, ia stiloul asta, ascunde-l si noi sa nu-l gasim.
Radu: se uita lung la stilou, il intoarce pe toate fetzele... si incepe sa tipe: sunteti niste nenorociti, va bateti joc de oameni, am invata ca nebunul ani de zile pentru examenul asta si voi va bateti joc in halul asta? Sa va fie rusine!
Si iese trantind usa. Astia se uitau mirati si fastaciti unii la altii, bai, sa fi exagerat noi?
Dupa un minut, Radu baga capul pe usa: L-am ascuns.... :D

Deci, piesa ta....
Apropo, daca eu sunt inspectorul si am ciuda pe tine... cum explici ca omul nu si-a luat concediul asa cum trebuia? Asta, de inceput.

mihai_mc

mihai_mc

Member

• Grup: Members
Sefescu nu are si el un Supersefescu?

giuliani2

giuliani2

Member

View Postpinguinul666, on 02 aprilie 2024 - 21:48, said:

Ai fi surprins!

Referitor la faza cu papa lapte - mai degrabă, necunoscător și non-conflictual (unii sunt genul care caută conflicte, nu și el...preferă buna înțelegere).

Hai să fim serioși...cine se naște învățat ?! mai ales că domeniile legale sunt foarte, foarte alambicate

Deci merg la sef sa ii zic ca vreau concediu intre 1-15 august. El zice nu, ca Popescu si Filipescu au si ei in aceeasi perioada. Eu spun ok, asta e.
Si nu mai vin cu alta cerere pana la anu, cand vreau tot intre 1-15 august, cand Popescu si Filipescu au din nou concediu programat, cu copiii, evident. Deci mi se refuza. Seful doar profita ca eu sunt fraier.

Daca vrei concediu intr-o anumita perioada nu ti-l poate refuza nimeni. Mergi primul cu cererea, nu in ianuarie anul curent, ca in octombrie cu un an inainte, ai prioritate indiferent ca se trezeste Popescu dupa 8 luni ca vrea in aceeasi zi.

FreeThinker

FreeThinker

Mr.Nobody

Vestea cea bună este că dacă Ionescu își bagă demisia mâine are de luat lichidarea curentă + banii pe 3 concedii...

You always have to look on the bright side.   Posted Image

on: Sunt de părere (și se pare că nu doar eu) că Ionescu nu știe să-și ceară drepturile.

Noua_pe_site

Noua_pe_site

Heartless Biatch

View Postpinguinul666, on 02 aprilie 2024 - 20:57, said:

Dar întrebarea mea rămâne - șeful nu se poate apăra legal pretinzând că sunt un workoholic depresiv, un ”spirit japonez” ...?!

Sau chiar și ”spirit japonez” să fiu...dacă nu mă trimite el în concediu - chiar fortat - e o problemă legală pt el ?

Eu sunt Sefescu tau in cadrul companiei mele.
Sefescu tau ti-a platit zilele de odihna tot in spirit japonez?
Pentru ca daca nu ai un cec pe an in plus care sa arate ca tu ai preferat sa faci banu gramada , Sefescu tau nu are cum sa se apere legal.

Nu cunosc procedura din Ro dar banuiesc ca ani de zile la rand fara sa ti se plateasca concediul de odihna nu e legal iar Sefescu ramane fara aparare in cazul in care alege varianta propusa de tine.

View Postgiuliani2, on 02 aprilie 2024 - 21:59, said:

Deci merg la sef sa ii zic ca vreau concediu intre 1-15 august. El zice nu, ca Popescu si Filipescu au si ei in aceeasi perioada. Eu spun ok, asta e.
Si nu mai vin cu alta cerere pana la anu, cand vreau tot intre 1-15 august, cand Popescu si Filipescu au din nou concediu programat, cu copiii, evident. Deci mi se refuza. Seful doar profita ca eu sunt fraier.

Daca vrei concediu intr-o anumita perioada nu ti-l poate refuza nimeni. Mergi primul cu cererea, nu in ianuarie anul curent, ca in octombrie cu un an inainte, ai prioritate indiferent ca se trezeste Popescu dupa 8 luni ca vrea in aceeasi zi.

Asta e metoda folosita de mine si in functie de gravitatea situatiei , concediile se schimba,
Oricine doreste concediu , ma intreaba daca poate lua in perioada x . Daca alta persoana are deja concediu in perioada aia , isi schimba cererea .La mine nu cumpara nimeni bilete de avion inainte sa ma intrebe pe mine iar daca doamne fereste se intampla ceva neprogramat , gen moartea cuiva din familie , majoritatea se ofera sa-si schimbe planurile.

caiuscorneliu

caiuscorneliu

Lazy Member

View Postpinguinul666, on 02 aprilie 2024 - 21:48, said:

Hai să fim serioși...cine se naște învățat ?! mai ales că domeniile legale sunt foarte, foarte alambicate

Orice om care are puțină logică poate citi Codul Muncii. Nu e alambicat ca alte legi și destul de clar cât să-l înțeleagă aproape oricine. Ar trebui ca orice angajat să-l cunoască, aia e legea după care își desfășoară activitatea, la fel cum un posesor de permis trebuie să cunoască Codul Rutier.
De un angajator din ăsta am avut parte la începuturile mele în "câmpul muncii". M-a șicanat cât l-a dus pe el capul, deși avea juriști, fiind companie importantă la momentul ăla. Mă gândesc că ăia nu erau cretini, totuși, dar au mers la intimidare. Spre deosebire de Ionescul tău eu sunt conflictual, mai ales când am dreptate, așa că am citit Codul Muncii (și nu neapărat tot ci aspectele care mă interesau, cu concedieri și delegări), l-am priceput și i-am ars. Vreo 5 procese câștigate și peste 10.000 de euro daune la nivelul anilor 2005. Au și falimentat între timp, să le fie țărâna..

Edited by caiuscorneliu, 03 April 2024 - 00:40.

caiuscorneliu

caiuscorneliu

Lazy Member

PS. Și mi-am amintit ceva amuzant, dacă tot am scris. În intenția lor de a mă faulta pentru orice mi-au băgat penalități că nu vin la costum, deci motiv "vestimentar". Cutuma domeniului cam așa era, să vii "bizniss" dar regulamentul interior spunea "ținută îngrijită". Am deschis proces și pentru asta. S-a finalizat așa: mi-au dat banii ce-i opriseră înapoi, plus 500 lei daune morale. Să mai spun că eram singurul care ulterior aveam voie să vin în tricou, blugi și adidași când colegii transpirau la costum și cravată? Au învățat și ei că poți fi îngrijit și fără costum :D

Deci, mâna pe carte, Ionescule! Și mai mult curaj.

Edited by caiuscorneliu, 03 April 2024 - 00:57.

meanman

meanman

Senior Member

Este o nuanta in formularea initiatorului: daca vorbim de o institutie de stat, s-ar putea ca sa fie sefu pus de partid, si atunci daca mergi la ITM s-ar putea sa nu rezolvi nimic (poate acum ca-i campanie si ai noroc ca sefu sa fie din partid diferit cu aia de la ITM), dar daca vrei rezultate cu adevarat doar mergi in instanta si apoi cauta un alt loc de munca..

stefan0011

stefan0011

Active Member

Dacă ionescu ar fi asa indispensabil ca nu-i poți da concediu, înseamnă că o amenințare cu demisia ar trebui sa rezolve situația. Dar cum cred ca nu e cazul, înseamnă că ionescubori a fost luat de fraier ori se vrea sa se scape de el....

sorin147

sorin147

Senior Member

Am trecut printr-o situatie similara, concediu ramas de anul trecut si o oarecare necesitate de a fi mereu prezent si solutia de compromis fost ca in fiecare vineri sa fiu liber timp de x saptamani.
Cum Ionescu nu pare prea dornic sa stea in concediu, poate merge aceeasi schema si aici, presupunand ca nu e indispensabil in toate zilele, una ar trebui sa fie mai libera si, fiind vorba de stat, vinerea e cam scurta si pe repede inainte.

Phobos

Phobos

Guru Member

View Postflt, on 02 aprilie 2024 - 20:34, said:

cererea de concediu se depune la registrul intern, și i se dă nr de înregistrare. dacă nu vrea el sau secretara, filmezi refuzul verbal și faci plângere la itm

Flat, cand abia s-a deschis subiectul asta, chiar am vrut sa spun ca tu ai putea sa-l inveti cel mai bine ce sa faca. :)

corinadaniela

corinadaniela

Guru Member

• Grup: Moderators
Exista obligația legala pentru angajator ca la finalul fiecărui an sa întocmească programarea concediilor de odihna pentru anul următor. Ceea ce cred ca NU se întâmplă în firma/instituția respectiva sau, dacă se întâmplă dar nu se respecta, e și mai nasol, pentru ca trebuie prezentate motivele justificate care au dus la amanarea/anularea concediului programat al lui Ionescu.
De aici trebuie sa plece demersurile lui Ionescu, dacă vrea sa reclame situația la ITM.
Sefescu e un idiot, în viziunea lui oamenii fără copii nu au dreptul la concediu, odihna, relaxare? E de-a dreptul discriminare, cu ce drept a stabilit el ca au prioritate la concediu salariații cu copii?!?

Hider141

Hider141

trolling here since 2008

View Postsorin147, on 03 aprilie 2024 - 07:07, said:

Cum Ionescu nu pare prea dornic sa stea in concediu, poate merge aceeasi schema si aici, presupunand ca nu e indispensabil in toate zilele, una ar trebui sa fie mai libera si, fiind vorba de stat, vinerea e cam scurta si pe repede inainte.
Din ce ne tot spune o colega care stie cat de cat legislatia, angajatorul e obligat sa acorde fiecarui angajat cel putin o data pe an concediu de 2 saptamani legat (adica 10 zile lucratoare neintrerupte).
Poate ca nu se aplica daca e vorba de vreo functie speciala (responsabil cu butonul rosu ce lanseaza arsenalul nuclear al tarii), dar in rest e valabil.

amami

amami

Senior Member

View Postsorin147, on 02 aprilie 2024 - 20:09, said:

Ionescu are 2 variante:
- tace si inghite pentru ca e bine la stat sau in postul respectiv
- apeleaza la ITM si le expune problema
Exista si varianta numarul 3
Un alt loc de munca unde sa fie mai respectat.
Cu toate ca varianta a doua din postarea ta nu are rost, daca apeleaza la ea dupa aceea sefescu ii face zile fripte si tot trebuie sa schimbe locul de munca.
Dar deoarece suporta de ani de zile situatia expusa inseamna ca este un loc "caldut", asa greu va gasi alt loc de munca asemanator.

flt

flt

Euro-Bugetar Esențial

View PostPhobos, on 03 aprilie 2024 - 07:21, said:

Flat, cand abia s-a deschis subiectul asta, chiar am vrut sa spun ca tu ai putea sa-l inveti cel mai bine ce sa faca. Posted Image
merci, da Posted Image

chiar nu înțeleg ce probleme are inițiatorul, mai ales că pare a fi o instituție de stat. în instituții poți să mergi până în pânzele albe cu orice chichiță
cunosc oameni care nu muncesc de ani de zile doar pentru că au conflicte cu șefii sau sunt dificili, au cerut ceva, scaun lombar etc.  și sunt la cuțite cu toată lumea, dar legal nu pot fi atinși
gândiți-vă că la tvr de ex. era angajat sobaru, ăla care s-a aruncat în cap din Parlament în guvernul Boc. mulți ani după ispravă
și toată lumea îl evita că știa că e nebun. dar era plătit să stea degeaba

așa și cu concediul. pui cererea, iei nr. și te doare-n cur. nu vrea? plângere la itm. să vezi cum vrea. nu dau ăștia șpăgi din banii lor.
da, se pot face manevre dar dai în judecată. sunt cazuri în care oamenii au fost dați afară sau mutați pe mofturi din astea de șefi cretini, și au mers în instanță și au câștigat după 2-3 ani
au primit salariile din urmă și tot..  din banii statului. deși ei au stat acasă

dacă nu e vreo primărie de cătun unde primarul taie și spânzură, e o instituție mai serioasă, nu are probleme de astea, rapid plângerea cu dovezi și itm pe ei

Edited by flt, 03 April 2024 - 09:33.

pinguinul666

pinguinul666

Senior Member

View Postviotl, on 02 aprilie 2024 - 21:51, said:

Apropo, daca eu sunt inspectorul si am ciuda pe tine... cum explici ca omul nu si-a luat concediul asa cum trebuia? Asta, de inceput.

Ti-am zis cum - pot justifica: "Dom le...am un angajat cu mentalitate de japonez - workoholic fara viata personala, nu vrea concediu, vrea doar munca non stop...nu mi-a inaintat niciodata cerere de concediu"

(insa, din ce am inteles, art. 149 si 151 obliga pe angajator sa acord concediul chiar fara cererea angajatului...insa partea "fara cererea angajatului" nu e express scrisa ci subinteleasa, prin coroborare cu art 38 (angajatul nu poate renunta la drepturile sale))

View Postgiuliani2, on 02 aprilie 2024 - 21:59, said:

Nu ti-o ia nimeni cu atat de mult inainte!

View Postsorin147, on 03 aprilie 2024 - 07:07, said:

Am trecut printr-o situatie similara, concediu ramas de anul trecut si o oarecare necesitate de a fi mereu prezent si solutia de compromis fost ca in fiecare vineri sa fiu liber timp de x saptamani.

Ba da...Ionescu e!
problema e ca nici asa nu vrea Sefescu!

Mai ales ca vara - paste - ceilalti cativa angajati au copii si pleaca cu copii - deci e si discriminare la mijloc

View PostHider141, on 03 aprilie 2024 - 08:32, said:

Din ce ne tot spune o colega care stie cat de cat legislatia, angajatorul e obligat sa acorde fiecarui angajat cel putin o data pe an concediu de 2 saptamani legat (adica 10 zile lucratoare neintrerupte).
Poate ca nu se aplica daca e vorba de vreo functie speciala (responsabil cu butonul rosu ce lanseaza arsenalul nuclear al tarii), dar in rest e valabil.

In acest caz, nu s-a aplicat niciodata

View Postcorinadaniela, on 03 aprilie 2024 - 07:50, said:

Sefescu e un idiot, în viziunea lui oamenii fără copii nu au dreptul la concediu, odihna, relaxare? E de-a dreptul discriminare, cu ce drept a stabilit el ca au prioritate la concediu salariații cu copii?!?

Cu "dreptul" de smardoi...de smecher ...Posted Image

Ai uitat in ce tara traim ?!

Tara "valorosilor"...smardoilor..."descurcaretilor"  (si la stat, si la privat)

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate