Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Favorizarea femeilor atragatoare

Inlocuire baterie JBL Go 2

Cum se scot banii de la NN ?

darlington
 Care sunt cateva companii bune di...

Alimentare cont( top up), de pe c...

Masina noua nu poate fi inmatricu...

Sunt romanii cu adevarat mulț...
 Utilitate vas expansiune pentru a...

Modul wifi aparate aer cond Vortex

Cum sa castigi alegerile pe Tik-Tok

e ok un acumulator chinezesc?
 laptop HP Omen

Hemoroizi cauzati de sport de per...

Cum se demonteaza acest stop?

Combina frigorifica malfunction

Refuzare concediu de odihnă programat - ani la rând...e legal sau nu ?!

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
51 replies to this topic

pinguinul666

pinguinul666

Senior Member

• Grup: Senior Members

View Post_Smiley_, on 02 aprilie 2024 - 20:23, said:

Ionescu sa faca bine sa ceara concediul in scris si sa nu accepte decat raspunsuri scrise. o sa descopere cu uimire ca vor incepe sa i se aprobe concediile.

le: daca nu exista o registratura care sa dea un numar cererii de concediu, aceasta poate fi trimisa si prin posta cu confirmare de primire.

codul muncii, art.146 punctul 2

Nici un sef nu face asta!
Nu ai cum forța șeful să îți dea în scris ceva!

Sau știi tu cum să faci asta ?!

Dacă da...zi-mi!
Sunt tare curios - sincer !

der25

der25

Active Member

• Grup: Members

View Postpinguinul666, on 02 aprilie 2024 - 20:47, said:

Uneori, ma intreb in ce lume traiesc unii dintre noi!

pinguinul666

pinguinul666

Senior Member

View PostEMPP, on 02 aprilie 2024 - 20:50, said:

Si dupa concediu cum te intorci la munca daca faci valuri cu itm-ul?sunteti convinsi cu totii ca nu-i mai de trait acolo

Da.
Seful se poate răzbuna in 1000 de feluri!

Că e șef...el beneficiază de prezumtie mai puternică decât angajatul

View Postder25, on 02 aprilie 2024 - 20:51, said:

Uneori, ma intreb in ce lume traiesc unii dintre noi!

Ok ok întreabă-te...dar și răspunde, dacă poți.

Aici vorbim fapte, nu vise și întrebări personale.

sebulbus

sebulbus

cereal killer

Vrei sa faci pe desteptul? Te duci la un executor si platesti sa comunice ei cererea ra de CO autentificata. Sau, versiunea de azi, simplificata, o atasezi pe un mail cu copie catre ITM.

Chiar si ca angajator ai obligatia sa ii bagi in CO cu japca ca sa termine zilele integral in anul aferent, daca nu ai motive justificate.
Pe vremea cand era problema mea am si facut asta cu vreo doi eroi. Dar nu in ultimele doua saptamani ale anului, cum sperau ei, ci de pe 5 ianuarie in anul urmator.

Xman_ghio

Xman_ghio

Senior Member

View Postpinguinul666, on 02 aprilie 2024 - 20:18, said:

Dacă eu mă duc la șef cu cererea de concediu, el poate foarte bine să o lase pe masă și să o ignore total...la infinit.

Ionescu e fazan!!!

Se trimite cererea pe mail. Se cere numar de inregistrare la registratura si are dovada. Nu se poate face nimic pe vorbe: daca HR il intreaba pe Sefescu, ala o sa zica ca Ionescu nu i-a cerut nimic in scris... Verba volant, scripta manent :-D

strongsss

strongsss

Senior Member

View Postpinguinul666, on 02 aprilie 2024 - 20:18, said:

Aici e o lacună majoră în legislația noastră.

Nu e nici o lacuna. Codul muncii e foarte clar
(2) Dreptul la concediu de odihnă anual nu poate forma obiectul vreunei cesiuni, renunțări sau limitări

obligația unui registru oficial de cereri de concediu - chiar până să fie semnate!
ITM cand vine in control nu se uita pe cereri, se uita pe pontaje. Nu a fost pontat ca fiind in concediu, e o problema.

In acest moment, legal vorbind, nu există o atare procedură
Unii ar vrea o procedura legala pentru a se sterge la fund. Procedura nu exista, dar, minune, oamenii o fac...

pinguinul666

pinguinul666

Senior Member

View Poststrongsss, on 02 aprilie 2024 - 20:53, said:

Nu e nici o lacuna. Codul muncii e foarte clar
(2) Dreptul la concediu de odihnă anual nu poate forma obiectul vreunei cesiuni, renunțări sau limitări

ITM cand vine in control nu se uita pe cereri, se uita pe pontaje. Nu a fost pontat ca fiind in concediu, e o problema.

Unii ar vrea o procedura legala pentru a se sterge la fund. Procedura nu exista, dar, minune, oamenii o fac...

Iti multumesc pt raspuns.

Dar întrebarea mea rămâne - șeful nu se poate apăra legal pretinzând că sunt un workoholic depresiv, un ”spirit japonez” ...?!

Sau chiar și ”spirit japonez” să fiu...dacă nu mă trimite el în concediu - chiar fortat - e o problemă legală pt el ?

Multumesc mult

View Poststrongsss, on 02 aprilie 2024 - 20:53, said:

Eee...ai fi surprins de unii ....Posted Image

sebulbus

sebulbus

cereal killer

Exact cum ti-am zis mai sus, e obligat sa te trimita si esti obligat sa accepti. Starea de necesitate justificata o poate folosi doar ca sa iti esaloneze concediul din anul X in urmatoarele 18 luni dupa 31 dec X, impreuna cu concediul aferent urmatorilor ani.

strongsss

strongsss

Senior Member

Cum dovedește inspectorul ITM că tu, angajatule, chiar ai solicitat concediul și nu e o cerere la mișto, să facă rău șefului că ai tu ceva contra lui... ?!
ITM se uita pe pontaje, nu pe cereri.
Intelege ca dreptul șa concediu nu e negociabil.
Daca X vrea concediu, va scrie o cerere catre sef, catre seful sefului, care Resurse Umane, va trimite mail, notificare prin executor, etc.
Cai sunt.
Mail cu fw catre resurse umane e cel mai simplu.

sebulbus

sebulbus

cereal killer

Ia si citeste si opinia/practica uzuala a unui tribunal in alineatul 5.

https://www.euroavoc...zare_financiara

strongsss

strongsss

Senior Member

View Postpinguinul666, on 02 aprilie 2024 - 20:57, said:

Sau chiar și ”spirit japonez” să fiu...dacă nu mă trimite el în concediu - chiar fortat - e o problemă legală pt el?
Faptul ca un angajat nu a efectuat in CO e o problema pentru firma, la un control al ITM.
Exista amenzi pt treaba asta.

sebulbus

sebulbus

cereal killer

Si am uitat o chestie. Or sa o mai ia in brate si pentru ca nu pot arata ca ai avut o perioada neintrerupta de 10 zile de CO in fiecare an calendaristic.

pinguinul666

pinguinul666

Senior Member

View Postsebulbus, on 02 aprilie 2024 - 20:59, said:

Exact cum ti-am zis mai sus, e obligat sa te trimita si esti obligat sa accepti. Starea de necesitate justificata o poate folosi doar ca sa iti esaloneze concediul din anul X in urmatoarele 18 luni dupa 31 dec X, impreuna cu concediul aferent urmatorilor ani.

Ok. Am inteles.

Deci, in acest caz, descris la inceput, inspectorul ITM ar conclude automat că șeful a comis un abuz la adresa lui ”Ionescu” fiindcă nu l-a  trimis în concediu.

Multumesc

View Poststrongsss, on 02 aprilie 2024 - 21:01, said:

ITM se uita pe pontaje, nu pe cereri.
Mail cu fw catre resurse umane e cel mai simplu.

idee beton!

Mail cu fw spre resurse, care să conțină cererea scanată (cu număr de registratură) ...urmată de remiterea fizică a cererii.

Multumesc mult

View Postsebulbus, on 02 aprilie 2024 - 21:06, said:

Si am uitat o chestie. Or sa o mai ia in brate si pentru ca nu pot arata ca ai avut o perioada neintrerupta de 10 zile de CO in fiecare an calendaristic.

eexact!
Chiar am uitat de aspectul asta :)

Edited by pinguinul666, 02 April 2024 - 21:09.

strongsss

strongsss

Senior Member

View PostEMPP, on 02 aprilie 2024 - 20:50, said:

Si dupa concediu cum te intorci la munca daca faci valuri cu itm-ul?sunteti convinsi cu totii ca nu-i mai de trait acolo
Vorbim despre un loc unde nu primesti concediu timp de trei ani. Nu are cum sa fie mai rau.

pinguinul666

pinguinul666

Senior Member

View Postsebulbus, on 02 aprilie 2024 - 21:04, said:

Ia si citeste si opinia/practica uzuala a unui tribunal in alineatul 5.

https://www.euroavoc...zare_financiara

Iti mulțumesc mult, a fost o lectură interesantă.

Problema e că la noi, practica judiciară este egală aproape cu zero!
De aia, avem situații juridice identice dar cu hotărâri definitive diametral opuse ca rezultat!

Spre deosebire de SUA, unde practica judiciară are o greutate doar cu puțin mai mică a legii - și, de multe ori, a declanșat modificări ale legii!

Edited by pinguinul666, 02 April 2024 - 21:33.

viotl

viotl

Straight ahead ... middle of the road

View Postsebulbus, on 02 aprilie 2024 - 20:14, said:

Ala in primul rand nu a raportat la ITM ca a ramas cu concedii neacordate, pentru ca era obligatoriu sa vina inclusiv cu un plan de recuperare a lor.
Poate sa mearga in instanta, poate sa mearga la ITM, castiga din toate pozitiile.
si dup-aia o sa taie hartii in subsol A20 pana intelege.

giuliani2

giuliani2

Member

• Grup: Members

View Postpinguinul666, on 02 aprilie 2024 - 19:40, said:

”Ionescu” a început anul 2024 cu peste 70 de zile concediu restante din anii anteriori (evident, la 1 iunie, urmează să piardă niște zile fiindcă expiră).

Pana la 1 iunie mai sunt vreo 35 de zile lucratoare macar. Cate din astea sunt deja programate ca si conceidu, special ca sa nu le piarda Ionescu direct la 1 iunie? Nu exista ca in toata luna aprilie si mai sa fie absolut totul programat pt ceilalti colegi ai lui Ionescu.
Seful o comite un abuz, insa Ionescu ala e un mare papa-lapte care nu-i in stare nici sa isi ia concediu, nu-i in stare sa si-l planifice si probabil nici nu vrea sa isi ia concediu.
Nu cred ca timp de 5 ani si-a cerut concediu in perioada 1-10 octombrie si 15 -30 ianuarie si i-a fost refuzat.

Edited by giuliani2, 02 April 2024 - 21:44.

pinguinul666

pinguinul666

Senior Member

View Postgiuliani2, on 02 aprilie 2024 - 21:42, said:

Pana la 1 iunie mai sunt vreo 35 de zile lucratoare macar. Cate din astea sunt deja programate ca si conceidu, special ca sa nu le piarda Ionescu direct la 1 iunie? Nu exista ca in toata luna aprilie si mai sa fie absolut totul programat pt ceilalti colegi ai lui Ionescu.
Seful o comite un abuz, insa Ionescu ala e un mare papa-lapte care nu-i in stare nici sa isi ia concediu, nu-i in stare sa si-l planifice si probabil nici nu vrea sa isi ia concediu.
Nu cred ca timp de 5 ani si-a cerut concediu in perioada 1-10 octombrie si 15 -30 ianuarie si i-a fost refuzat.

Ai fi surprins!

Referitor la faza cu papa lapte - mai degrabă, necunoscător și non-conflictual (unii sunt genul care caută conflicte, nu și el...preferă buna înțelegere).

Hai să fim serioși...cine se naște învățat ?! mai ales că domeniile legale sunt foarte, foarte alambicate

Edited by pinguinul666, 02 April 2024 - 21:49.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate