Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tepari la pariuri pe TikTok

Banca imi cere justificativ fondu...

schema pcb ELECTRA CIM150 PAS

Probleme stomac
 Sfat achizitie bicicleta oras

Canalele Sky Showtime 1 și S...

Recomandare anvelope lexus rx

Extindere rețea wireless int...
 Configuratie PC

Mufa TV

PPC Energy

Camera conferinta Tenveo tevo-vl12u
 Recomandare rulouri exterioare us...

Gaoyue 858

Telefon performant pe parte audio...

Aspecte legale https://registratu...

"Competența" politistilor locali in dirijarea traficului

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
24 replies to this topic

__Dan__

__Dan__

Senior Member

• Grup: Senior Members
In ultima lună, in Bucuresti, am constatat o "explozie" a numarului politistilor locali de la primariile de sector (3-5, cred; in 6 cert nu) angrenati in activitatea de dirijare trafic rutier. Chiar acolo unde semafoarele functioneaza. Din pacate cu eficientă zero sau negativa, zic eu. Ala pe care l-am vazut azi nici fluier n-avea; lucra doar cu mainile si gura. Încă un semn ca se apropie alegerile Posted Image. Știe cineva ce curs, de ce durata, au promovat oamenii? Credeti ca e bine sa scoti niste... neinstruiti la transpirat in mijlocul intersectiei doar ca sa-si justifice salariul (peste medie)? Vaneaza sporuri poate?
Cu ce se mai ocupa Politia Rutiera a capitalei, doar cu constatarile/investigatiile de accidente? Nici la dat amenzi nu prea i-am observat. Si e o Brigada intreaga.

Edited by __Dan__, 02 April 2024 - 13:50.

jm2010

jm2010

Senior Member

Vizualizare mesaj__Dan__, pe 02 aprilie 2024 - 13:47, a scris:

In ultima lună, in Bucuresti, am constatat o "explozie" a numarului politistilor locali de la primariile de sector (3-5, cred; in 6 cert nu) angrenati in activitatea de dirijare trafic rutier. Chiar acolo unde semafoarele functioneaza. Din pacate cu eficientă zero sau negativa, zic eu. Ala pe care l-am vazut azi nici fluier n-avea; lucra doar cu mainile si gura. Încă un semn ca se apropie alegerile Posted image. Știe cineva ce curs, de ce durata, au promovat oamenii? Credeti ca e bine sa scoti niste... neinstruiti la transpirat in mijlocul intersectiei doar ca sa-si justifice salariul (peste medie)? Vaneaza sporuri poate?
Cu ce se mai ocupa Politia Rutiera a capitalei, doar cu constatarile/investigatiile de accidente? Nici la dat amenzi nu prea i-am observat. Si e o Brigada intreaga.
De curiozitate, ce te recomanda pe tine sa iti dai cu parerea despre instruirea lor? Pana una alta, afla ca, dupa codul rutier, daca este politist in intersectie care dirijeaza, este complet irelevant semaforul de care pomenesti. Si este voie sa dirijeze un politist intr-o intersectie atunci cand merg semafoarele.

raducanu969

raducanu969

Active Member

• Grup: Members
Salut

In cadrul Politie Locale, sunt mai multe departamente printre care si cel de Serviciul Rutier care este in stransa colaborare cu Politia Rutiera. Cei de la locala, au dreptul de a Dirija traficul dar Nu de a opri masini aflate in trafic. Cei de la locala au dreptul de a acorda amenzi tutoror celor care au Oprit in zone interzise si prin amenda, se aplica si punte penalizare permis.
Acum ca a uitat sa utilizeze si Fluierul, nu este o drama.

ps. semnalele politistului, semafor, indicatoare si marcaje sau in lipsa lor, acordarea prioriatii de dreapta sau a tuturor vehiculelor care se afla pe drumul cu prioritate. aceasta este ordinea

Edited by raducanu969, 02 April 2024 - 14:04.

stoshiba

stoshiba

Active Member

In piata Victoriei dirijau traficul ,sau mai bine zis opreau traficul ca sa treaca niste coloane oficiale de rangul 2,3,4.

__Dan__

__Dan__

Senior Member

Vizualizare mesajjm2010, pe 02 aprilie 2024 - 14:01, a scris:

De curiozitate, ce te recomanda pe tine sa iti dai cu parerea despre instruirea lor? Pana una alta, afla ca, dupa codul rutier, daca este politist in intersectie care dirijeaza, este complet irelevant semaforul de care pomenesti. Si este voie sa dirijeze un politist intr-o intersectie atunci cand merg semafoarele.
Stiu ca semaforul e irelevant in aceasta situatie. De asemenea stiu ca vineri, la aceeasi ora, doar cu semaforul, treceai prin intersectie in 5 minute iar luni, cu politist local relevant, in 10. Am permis de conducere si logica, completez si trec regulat testele rutiere online, nu mai tin minte cand am fost amendat ultima oara. Scuze ca am deschis topicul, jm.

Edited by __Dan__, 02 April 2024 - 14:14.

adisz

adisz

Targu Mures

Vizualizare mesajjm2010, pe 02 aprilie 2024 - 14:01, a scris:

Io cred ca nu-l recomanda nimic, dar de asemenea cred ca are tot dreptul sa-si exprime parerea (apropo, parerea se exprima, nu se da). in legatura cu un fapt cotidian

jm2010

jm2010

Senior Member

View Postadisz, on 02 aprilie 2024 - 14:15, said:

Io cred ca nu-l recomanda nimic, dar de asemenea cred ca are tot dreptul sa-si exprime parerea (apropo, parerea se exprima, nu se da). in legatura cu un fapt cotidian
Ca fapt cotidian, i-am zis "da" ca sa priceapa ai asta cu opinia care face teste rutiere online Posted Image Dar si aia care cred ca cateva clase ii face profesori.

Edited by jm2010, 02 April 2024 - 14:22.

strongsss

strongsss

Senior Member

Vizualizare mesaj__Dan__, pe 02 aprilie 2024 - 14:13, a scris:

Am permis de conducere si logica
Teoretic orice persoana care are logica, poate obtine permisul.
Si tot teoretic, orice persoana care are permis, are suficiente cunostinte sa dirijeze o intersectie.
Politistul nu face alte semne decat cele din Codul rutier.

Edited by strongsss, 02 April 2024 - 14:33.

argonaut

argonaut

Beware of the bird

• Grup: Super Moderators
Mie personal mi se pare o tampenie totala utilizarea "localilor" in alte scopuri decat cele ce-au stat la baza reaparitiei "gardienilor publici", adica paza de zi si de noapte.

Strutocamila asta cu drepturi partiale in circulatie si alte tampenii asemenea d-ale localilor sunt total neavenite.

Pana si denumirea si echipamentele identice sunt tot o golanie de-a primarilor sau a altor capete patrate, ca sa creeze confuzie si divergente intre politistii adevarati si localii de pripas.

Edited by argonaut, 02 April 2024 - 14:40.

__Dan__

__Dan__

Senior Member

Deci daca PL (politistul local) are permis de conducere poate dirija in intersectie, fara alt curs & examen?
Aaa, atunci se explica. E bine asa Posted Image
P.S. D.p.d.v. practic (procedural) intrebam, nu teoretic.

Edited by __Dan__, 02 April 2024 - 14:43.

ndor

ndor

Senior Member

Nu, dar politistul poate acorda alte prioritati in intersectie fata de semnele care sunt acolo .

View Poststrongsss, on 02 aprilie 2024 - 14:33, said:

...
Politistul nu face alte semne decat cele din Codul rutier.

Edited by ndor, 02 April 2024 - 14:43.

Bogotta

Bogotta

Senior Member

View Post__Dan__, on 02 aprilie 2024 - 13:47, said:

Din pacate cu eficientă zero sau negativa
Din experienta mea de 20 de ani de condus prin Bucuresti, de regula politistii mai mult incurca decat descurca situatiile dificile din intersectii. Se fac cozi aiurea. Nu se pricep bine la treaba asta. Ba chiar a fost un caz in care un politist a facut semne contradictorii si in fata lui a avut loc o tamponare. Asta s-a intamplat acum cativa ani. A fost stire in presa.
Sincer, este de preferat ca traficul sa se desfasoare dupa semnele de circulatie, in cazul in care semafoarele nu merg.

Edited by Bogotta, 02 April 2024 - 14:53.

eiffel

eiffel

BusyWorm

• Grup: Moderators
Aia de prin sectorul 5 eu ii vad zilnic cand ma duc la munca sau acasa. Sunt aceiasi politisti locali de vreo 10 ani. Ii schimba doar prin intersectii.
Deci au capatat ceva experienta in atatia ani.

Nu am constatat sa fi aparut in plus fata de obicei - zilnic de ani de zile ii vad in aceleasi locuri. Dirijeaza in general intersectiile mari in care nu merg semafoarele sau intersectiile supra-aglomerate ( gen Antiaeriana cu A;exandriei, 13 Septembrie cu Trafic greu... )

Apar uneori in plus doar aia de la rutiera - in general in zona Mariott, 13 Septembrie, pod Hasdeu - adica in zona Parlamentului - cand vin coloane oficiale, dupa cre se urca in masini si pa.

Olteanul_sfios

Olteanul_sfios

Active Member

In Sectorul 5, in zilele in care nu sunt politisti locali in intersectiile spuse mai sus (utili sau nu ca structura, asta e alta discutie), e un haos total, mai ales la Prosper, Trafic Greu si Panduri, fiindca tot noi, soferii, il facem asa.

Media masinilor numarate de mine, care dimineata nu respecta semaforul e de cam 3 bucati (adica trec pe rosu, la galben inca nu am vazut pe careva sa opreasca). Si sunt conduse de toate categoriie de varsta, domni si doamne, masini scumpe sau rable, nu conteaza.

Zuckerwatte

Zuckerwatte

Senior Member

View Postjm2010, on 02 aprilie 2024 - 14:01, said:

Militienii fiind cei mai prosti dintre paminteni, oricine nu este militian este mai mult decit suficient de calificat pentru a exprima o parere despre aceasta "rasa" de tembeli

maccip

maccip

45 ani

In weekend am asistat eu la o altercatie intre doi locali si un cetatean cu ochelari de soare.
Printre altele, un politist local i-a luat de la ochi cetateanului ochelarii de soare, golaneste asa, pe barosaneala, chiar cand treceam pe langa ei.
Nu stiu care era subiectul disputei, probail traversase ala inainte de a ridica organul din maini.
Era o strada de 2 metri, nu cine stie ce intersectie. Am incercat sa-i ocolesc ca nu aveam sapca.

altuser09

altuser09

Senior Member

Vizualizare mesajmaccip, pe 02 aprilie 2024 - 16:11, a scris:

... ca nu aveam sapca.
Sigur ai facut armata la TR sau nu ai facut-o!
Un brav general al armatei romane, dl Iordanescu Anghel, ne invata ca nu e sapca, este "cașcheta"!

catalina1

catalina1

Superior Member

Vizualizare mesajargonaut, pe 02 aprilie 2024 - 14:39, a scris:

Mie personal mi se pare o tampenie totala utilizarea "localilor" in alte scopuri decat cele ce-au stat la baza reaparitiei "gardienilor publici", adica paza de zi si de noapte.

Strutocamila asta cu drepturi partiale in circulatie si alte tampenii asemenea d-ale localilor sunt total neavenite.

Pana si denumirea si echipamentele identice sunt tot o golanie de-a primarilor sau a altor capete patrate, ca sa creeze confuzie si divergente intre politistii adevarati si localii de pripas.
Doar ca politia rutiera e practic inexistenta in Bucuresti

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate