Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Problema soft samsung galaxy watc...

Recomandare tastatura compatibila...

Festivalul de Film Cannes 2024

Scaun auto
 La mulți ani @ranit6996!

La mulți ani @Ciubex!

Reparat difuzor membrana hartie, ...

Restaurantele cu stele Michelin
 Best cooler

Program vizibilitate intre puncte

Sfat achizitie casti gaming 300-3...

Dimensiune optima teava scurgere ...
 Sfat achizitie telefon cu camera/...

Nu se poate completa declaratia 2...

Caut firma pentru lucrare bucatar...

Dimensionare țevi incalzire

Ce firma de electrocasnice este mai fiabila (are raport pret/calitate mai bun) in 2024?

- - - - -
  • Please log in to reply
33 replies to this topic

superm

superm

The difference is...

• Grup: Senior Members
Cuptor - gaggenau, smeg, neff , miele, bosch (v-zug, siemens, wolf - nu prea in Romania)
Plita inductie - gaggenau, smeg, miele, neff, bosch (v-zug, siemens, wolf - nu prea in Romania)
Hota - elica, faber, falmec  (nu doar m3/h conteaza)
masina rufe /uscator - miele
frigo - liebherr, gaggenau, miele, neff

strict parerea mea pe parte de calitate - design - pret ...design include si parte de imbinare util cu placut

apoi dupa buget: aeg, franke, samsung, gorenje, electrolux, candy, whirlpool, haier, samd

succes

crisalexe

crisalexe

Junior Member

• Grup: Members
Nu cautati neaparat firma, ci produsul. Stabiliti un buget, alegeti 4-5 branduri cu renume in domeniu, produsele care se incadreaza in buget si apoi cititi cat mai multe recenzii despre produsele respective. Pe langa pret v-as sugera sa luati in considerare si durata garantiei, reteaua de service, disponibilitatea pieselor de schimb si pretul lor precum si vechimea firmei in piata. Din punctul meu de vedere nu exista firma cu produse bune ci produse bune ale unei firme. Nimic nu garanteaza ca sigla unei fime pe o masina de spalat rufe sau un cuptor asigura apriori calitatea produsului. Toate firmele indiferent de renume au avut si au rateuri. Tot ce am scris am aplicat personal si nu (prea Posted Image ) am luat tepe.

giuliani2

giuliani2

Member

Mie mi se pare gresit sa te axezi pe o singura firma, mai ales pe una mai slabuta dpdv al calitatii. Cu Whirlpool am avut o singura data contact, intre 2015 si 2017 am folosit o masina de spalat vase de la ei care s-a stricat, am sunat proprietarii sa o repare, ei au incercat sa vorebasca cu ceva firma care se ocupa cu asa ceva si aia au zis ca n-au ce sa ii faca, firma asta face printre cele mai proaste produse si nu se ocupa nimeni cu reparatul lor. Asa ca am ramas in minte cu ideea ca sunt proaste, si intr-adevar, cautand diferite electrocasnice in diferite perioade as putea sa spun ca in Germania Whirlpool sunt intre cele mai ieftine produse.
In alta ordine de idei, am o masina de spalat rufe de la Beko, luata acum 9 ani pt ca era singura pe stoc in singurul magazin care o putea livra in aceeasi zi, a costat vreo 250 de euro si merge si azi.

Eu as spune ca Bosch e ok in general, Siemens la fel. Insa stiu ca in Romania preturile sunt exagerat de mari. (Am cumparat aspiratoare, uscator de rufe, robot de bucatarie din Germania la preturi cu 40-60% mai mici decat ce se gasea in exact acelasi moment in Romania, si vorbesc de ultimii 2 ani).
Ca marci eu as spune Bosch, Siemens, AEG, Electrolux, Samsung, si evident, Miele, Gaggenau, Neff dar astea sunt mai greu de gasit si au preturi astronomice.

PS: Amazon.de nu livreaza si in Romania produse de-astea mari? Un uscator Bosch luat in DE acum cateva luni era aproape dublu pe Emag , si nici la alte magazine din RO nu era mai ieftin.

Edited by giuliani2, 02 April 2024 - 21:09.

MMike

MMike

Guru Member

View Postklaudelu74, on 02 aprilie 2024 - 16:19, said:

dar cum am putea afla de locul în care este fabricat un produs înainte de al achiziționa, sau înainte de al vedea fizic!?
Nu prea ai cum. Sunt detalii pe unele siteuri. Cel mai bine e o vizita in magazin. Daca nu, se comanda produsul si cine tine la eticheta, il poate returna. Orientativ e si pretul, ieftin (fara reducere) nu e original.

-Diana-

-Diana-

Happy Zone

• Grup: Moderators
Noi ne-am luat anul trecut toate electrocasnicele noi si am mers asa:

- uscator rufe si masina rufe- LG ambele (dispuse cu kit de suprapunere tot LG)
- combina frigorifica LG(avem la vechea casa LG alt model)
- masina vase Whirlpool (mai avem una aceeasi marca la vechea casa si am zis sa mergem la fel)
- cuptor ELECTROLUX EOE7P31X (absolut senzational)
- plita incorporabila GORENJE GW642ABX am luat-o pt ca are niste gratare din fonta extrem de solide si nu iti aluneca oalele de pe foc, ieftina dar extrem de eficienta pt ca poti folosi toate ochiurile in acelasi timp (in special daca folosesti oale si tigai din seria Ingenio de la Tefal pe langa cele cu coada). Ochiul pentru wok este foarte puternic.
- chiuveta Frankecu 2 cuve, extrem de incapatoare, recomand fara dubii cu baterie cu pipa extractabila
- hota incorporabila telescopica ELECTROLUX LFP616W
- aparat de aer conditionat Midea Xtreme ECO UV 12000 BTU, Wi-Fi, Clasa A++ (avem Midea si la vechea casa)

Nu am mers pe acelasi brand pentru ca:
- aveam experienta folosirii anumitor electrocasnice la vechea casa si care nu ne-au dezamagit, asa ca am mers pe acelasi brand
- am urmarit promotiile din aplicatia Altex, in special (toate au fost luate cu 20% reducere in aplicatie, pe parcursul mai multor luni, fiind in renovare totala si avand alta locuinta am avut timp sa asteptam dupa oferte), plus alte oferte la celelate magazine de unde ti-am pus linkuri.

sdrc

sdrc

Member

In context economic european + intrucat au tot fost referiri in cadrul acestui topic la produsele Whirlpool si Beko (repet, nu ma pronunt asupra calitatii produselor, nu am cumparat niciunul pentru ca nu le-am considerat potrivite pentru nevoile personale): ca urmare a unei decizii strategice recente, Arcelik (detine brand-uri precum Arctic, Beko, Indesit) si Whirlpool vor lansa Beko Europe (detinuta in proportie de 75% de conglomeratul turcesc) pentru a avea o oferta comuna pe piata europeana, urmand ca si afacerile Whirlpool din Orientul Mijociu + Africa sa fie de asemenea vandute tot catre Arcelik. Americanii doresc sa se concentreze pe pietele majore pe care activeaza (in principal cele 2 Americi) si se retrag treptat de pe celelalte.
Cele 2 fabrici Arcelik din Romania (Gaesti si Ulmi) fac parte din intelegere si vor fi operate sub denumirea Beko Europe; e foarte posibil ca brand-ul Arctic sa dispara, desi e bine pozitionat in zona entry-level.

Revenind la doleanta initiatorului: pe langa sfaturile foarte pertinente pe care le-ati primit deja de la stimatii membri ai forumului, as adauga cateva - analizati cu mare atentie nevoile prezente si (pe cat posibil) viitoare, evitati mimetismul si luati in considerare costurile totale (pe minimum 10 ani de functionare) pe care le presupune investitia.
Iata cateva exemplificari in acest sens (strict din experienta personala):
* stiu ca de multe ori diverse campanii publicitare au o putere mare de penetrare in constientul uman; evitati marketing-ul, concentrati-va pe ceea ce aveti nevoie cu adevarat - cu alte cuvinte, degeaba ar incerca cineva sa-mi vanda (chiar la pret derizoriu) un produs care nu-mi acopera nevoile, nu il voi lua in considerare
* plita cu inductie: in proportie de 95% oamenii aleg o plita cu 4 "ochiuri" / zone; e un comportament mimetic - am ales o plita Domino de la AEG pt. ca realmente nu utilizam mai mult de 2 zone simultan (iar economia de spatiu pe blatul de lucru este semnificativa)
* MSV: tehnologia cu zeoliti (niste minerale grozave care au capacitatea de a inmagazina caldura in timpul spalarii si de a o transfera in timpul programului de uscare, a.i. consumul de energie se reduce semnificativ) + optimizarile privind consumul de apa calda fac ca produsul ales de mine (Bosch Seria 6) sa fie usor amortizabil pe durata estimata de viata - practic, diferenta de cost aferent apei calde (consum anterior - actual) extrapolata pe 12 ani app. = pret initial de achizitie
* hota: nu degeaba recomand produsele Falmec - tehnologia de aspirare perimetrala este foarte eficienta, diferenta vs. performanta unei hote obisnuite este uriasa; totodata, curatarea facila este un mare atu
* cuptor electric: produsele Bosch Seria 8 ofera coacere uniforma, programe presetate excelente si tehnologie EcoClean care se diferentiaza net de toate celelalte metode de (auto)curatare; cu putina atentie il puteti pastra "ca nou" multi ani ...
* suportul digital: nu e rau sa aveti control via unei app pe un dispozitiv mobil, dar nu acesta este "core business" - nu veti obtine haine mai curate si/sau mai bine uscate si mancare mai savuroasa doar pt. ca afisajul este aratos ...

Indiferent ce veti alege, va doresc succes!

Edited by sdrc, 03 April 2024 - 09:29.

kretzu77

kretzu77

Custom title

Contextul nu este european. Este american. Pe principiul dam ceva, dar vrem altceva la schimb.
Fix in acelasi context si o bucata buna din Bayer a fost preluata de americani (de o companie infiintata in 2022); De aia sunt produse Bayer pe care le cumparati acum cu brandul Envu.
Si exemplele sunt mult mai multe de cand ce e in Ucraina s-a transformat in conflict de uzura.

MMike

MMike

Guru Member

Unele masini de spalat rufe, de exemplu Electrolux, seriile sub 7, se fac (sau faceau) si in Ucraina, iar unele modele Wirlpool si in China (iar cele de top in Italia). Daca o sa se faca si de catre turci, o sa fie si mai "bune"....

View Post-Diana-, on 03 aprilie 2024 - 09:19, said:

chiuveta Franke
Cum se comporta chiuveta avand in vedere mateialul (compozit granit) ? Daca scapi o oala mai grea in ea se crapa sau chiar sparge ? Te intreb ca m-ar interesa ceva de genu.

business11

business11

Info Austria

Eu de Franke nu am mai fost multumit. Mi se pare ca in ultimii ani au scazut rau de tot in calitate.

De ceva timp merg pe Blanco care mi se par peste Franke.

andreimazz23

andreimazz23

Junior Member

• Grup: Junior Members
Am luat si eu anul trecut electrocasnice la o noua locuinta:
- MSV Bosch SMV46KX04E
- MSR Samsung WW80T504DAE/S7
- cuptor si plita Electrolux KGG6407K+EZF5C50Z
- hota Electrolux LFP616X
- frigider SAMSUNG RB38T630E SA/EF
- MUR Samsung DV80CGC0B0AHLE
- (AC Hisense Eco Smart 12000BTU)
- si neaparat in bucatarie Ninja Foodi OL650EU, dorinta nevestei :D

Cam toate prinse pe la promotii bune. La unele, de exemplu Electroluxurile, am prins si 5 ani garantie.
Singurul de care sunt dezamagit e frigiderul ala Samsung, a si fost scumpicel si e prea zgomotos. Iar dozatorul de apa e ceva ce nu as mai alege alta data.

MikeSpike

MikeSpike

Cinic real

Klaudelu74- iei seria aparatului si cauti pe net.   Post 17. Eu merg pe samsung cu frigiderul si mas. spalat.

-Diana-

-Diana-

Happy Zone

• Grup: Moderators

Vizualizare mesajMMike, pe 03 aprilie 2024 - 13:51, a scris:

Cum se comporta chiuveta avand in vedere mateialul (compozit granit) ? Daca scapi o oala mai grea in ea se crapa sau chiar sparge ? Te intreb ca m-ar interesa ceva de genu.

Extrem de bine la modul general, insa nu am dat cu oalele in ea, de la distanta. Posted image
La utilizare normala, inclusiv pus grill incins in ea, oala incinsa, nu are nimic.
O spal normal cu detergentul de vase (Fairy, Sano etc) si o sterg cu servetele de hartie cat sa o usuc, dar nu ramane calcar pe ea sau alte mizerosenii care sa se vada.
Daca iti iei din asta cu 2 cuve, neaparat sa iti iei si baterie cu pipa din aia mobila, chiar si asta ieftina de am pus eu link mai sus, caci este extrem de usor sa speli cuvele in toate colturile, plus ca ai jet mai rapid si mai lent, la fel si asta se intretine usor chiar daca e neagra.

Si inca ceva, MMike, chiuveta vine cu toate accesoriile (inclusiv cu scurgatorul ala de plastic care mie mi se pare extrem de eficient, inclusiv cu carota, sifon etc).
Nu stiu cat ajuta pozele astea.

Attached Files

Edited by -Diana-, 05 April 2024 - 08:29.

MMike

MMike

Guru Member

andreimazz23, on 03 aprilie 2024 - 18:17, said:

SAMSUNG RB38T630E SA/EF

Singurul de care sunt dezamagit e frigiderul ala Samsung, a si fost scumpicel si e prea zgomotos. Iar dozatorul de apa e ceva ce nu as mai alege alta data.
Combinele cu dozator nu sunt extraordinare. Nu e foarte scump, dar la aceeasi bani luai una economica la consum, tot Samsung.
https://www.emag.ro/...f/pd/DF46Y6MBM/

Sau
https://www.emag.ro/.../pd/D2K3RGMBM/?

Rretro

Rretro

Member

Siemens încă se mai găsește la frații noștri în Republica Moldova... Când ajung pe acolo am să fac niște poze...

MMike

MMike

Guru Member

Rretro, on 07 aprilie 2024 - 15:21, said:

Siemens încă se mai găsește la frații noștri în Republica Moldova... Când ajung pe acolo am să fac niște poze...
Sa faci poze la eticheta, cu locatia fabricatiei produsului.

Rretro

Rretro

Member

Da, da, cred că de Paște trag o fugă până la Chișinău

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate