Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Eroare F16 msh Whirlpool 6 sense

Toyota - inconveniente minore poa...

Cadere frunze la lamai

Releu protectie tensiune
 Sfat achizitie masina noua

Numere inmatriculare inundatie

Adaptor mandrina la paleta

Achiziție și inlocuire ...
 Recomandare service BMW Bucuresti

Recomandare SSD

Cheie BMW X4 G02 duplicat

Colantare auto, locatii, preturi,...
 Boxe fata golf 5

Resizable BAR

Gratar/tigaie pentru friptura - p...

Se pot utiliza imaginile generate...

Ce firma de electrocasnice este mai fiabila (are raport pret/calitate mai bun) in 2024?

- - - - -
  • Please log in to reply
33 replies to this topic

klaudelu74

klaudelu74

New Member

• Grup: Candidate Members
Ne renovăm casa și vrem să ne luăm cu totul alte electrocasnice respectiv
- mașină de spălat - Supreme Silence Whirlpool W8 W946WB EE
- uscător rufe - Supreme Silence Whirlpool W7D94WBEE
- cuptor electric (cu abur) - Whirlpool W11I OM1 4MS2 H
- cuptor microunde - Whirlpool W11I MW161
- frigider - Whirlpool WHSP70T122
- mașină de spălat vase
- plită inducție
- hotă puternică (min 750 mch)

Ideal ar fi fost să fie de la aceeași firmă, modele similare care să se și potrivească estetic.
Momentan ne am fixat pe firma Whirpool cu produsele menționate mai sus, dar nu suntem 100% deciși.

Dacă aveți feedback legate de firmă, eventual chiar despre produsele menționate sau similare, nu ezitați să mi spuneți.

Mulțumim anticipat pentru ajutor!

Argv

Argv

Senior Member

• Grup: Senior Members
Miele, Siemens, Bosch..

bogdan_o

bogdan_o

Active Member

• Grup: Members
Salut

Miele, AEG/Siemens, Electrolux, Bosch.

Eu nu m-as axa pe o singura firma.

Acum e un moment bun sa iei varfurile de gama ale seriilor trecute la pret bun, daca nu tii mortis la wifi, bluetooth si alte servicii.

Sef-chenko

Sef-chenko

Senior Member

N-are rost sa iei toate electrocasnicele de la o singura firma.
De exemplu la masini de spalat si uscatoare whirlpool nu prea sunt in top. La fel la hote. Gasesti negre/argintii/albe la majoritatea firmelor.

Eu am plita cu inductie de la Whirlpool si sunt multumit de ea

business11

business11

Info Austria

Whirlpool este o marca de traditie cu produse de calitate. Problema este ca majoritatea produsele care ajung in Europa sunt produse in China. In America spre exemplu au produse made in USA, de foarte buna calitate. Si la noi in Europa mai sunt unele electrocasnice de la ei produse in Europa, prin Polonia sau Cehia parca.

Daca vrei ceva high-end atunci asa cum au spus colegii. Miele si Bosch (Siemens care apartine tot de Bosch) sunt preferatele mele cand vine vorba de electrocasnice.

Ceva ok este si AEG/Electrolux/Zanussi, Whirlpool.

Nu recomand Beko Grundig si in general produsele din Turcia.

Vezi ca in general fiecare companie are produse bune si produse slabe. Putine companii sunt top in toate categoriile (aici as zice ca doar Bosch, Miele si Siemens sunt capabile). Whirlpool stiu ca sunt mai buni pe partea de bucatarie si mai slabi pe partea baie/spalat.

Pe masini de spalat recomand Siemens, Samsung, Miele.
Uscator Bosch, Aeg, Gorenje.
Cuptor electric: Miele, Bosch toata ziua
Frigider: Siemens, Samsung, Bosch
Masina de spalat vase: Miele, Bosch
Plita inductie: Siemens, Neff, Miele, Bosch

Edited by business11, 02 April 2024 - 14:20.

sdrc

sdrc

Member

View PostArgv, on 02 aprilie 2024 - 13:50, said:

Miele, Siemens, Bosch..

Corect, cu mentiunea ca in cazul Bosch ar trebui avute in vedere toate brand-urile din cadrul grupului (de ex. Neff pt. frigidere),
Dupa achizitia tuturor actiunilor BSH de catre Bosch, practic produsele Siemens au disparut de pe piata (cuptoarele erau foarte bune - tehnologiile au fost preluate si se regasesc acum in cadrul Seriei 8).
Pentru ca am pomenit de Seria 8: cuptorul si uscatorul e bine sa fie din gama superioara; in cazul MSV se poate retrograda o treapta, diferenta de pret nu se justifica. Pt. MSV, in continuare tehnologia cu zeoliti (proprietara Bosch) constituie un atu formidabil.
Cei de la Miele sunt foarte buni in materie de MSR, au avut timp de decenii modele de o fiabilitate extraordinara; preturile corespund unor produse premium (altminteri, daca pretul nu ar fi criteriu de alegere, totul s-ar simplifica automat - produsele Gaggenau sunt de departe cele mai bune din lume).
Pentru hota, va recomand produsele Falmec - nu s-au avantat sa produca altceva decat ce stiu sa faca foarte bine.
In materie de plite, cei de la AEG (parte a grupului Electrolux) au de asemenea produse de buna calitate.

Nu-mi permit sa fac recomandari / sa ma pronunt cu privire la produse pe care nu le-am testat/utilizat efectiv; de aceea, nu voi face referire directa la produsele Whirlpool mentionate. Produsele vandute sub acest brand nu mi-au atras niciodata atentia.

Edited by sdrc, 02 April 2024 - 14:20.

adisz

adisz

Targu Mures

Alea care acorda cea mai lunga perioada de garantie.
Locul de nastere al produselor este oricum cam acelasi.

thunderbolt

thunderbolt

Junior Member

View Postklaudelu74, on 02 aprilie 2024 - 13:39, said:

Mulțumim anticipat pentru ajutor!

Noi avem:
- frigidere Samsung si Electrolux;
- congelatoare Whirlpool, Zanussi si Bosch;
- plite electrice Bosch si Electrolux;
- cuptoare Bosch si Electrolux;
- masini de spalat vase Bosch si Electrolux;
- masini de spalat si uscatoare Ariston, Bosch si Electrolux;
- hote Franke si Electrolux.
Toate isi fac treaba foarte bine.
Bottom line: alegeti ce va place, functie de caracteristicile pe care urmariti sa le aiba aparatura, pret, design. Aveti grija de unde le cumparati, nu totdeauna cele mai ieftine sunt pe eMAG.

MMike

MMike

Guru Member

klaudelu74, on 02 aprilie 2024 - 13:39, said:

Ideal ar fi fost să fie de la aceeași firmă, modele similare care să se și potrivească estetic.
Nu e musai. Depinde de modele, nu toate se potrivesc estetic si depinde si de categoria din care fac parte. Le iei in functie de calitate (si pret) care sunt ok, pe model in parte, nu tot ce e de la un producator e ok.
La mergi pe AEG (de la seria 7) Electrolux (de la seria 7), Bosch (seria 8)....
Cuptor electric Bosch (minim 3500 lei), Electrolux (minim 2500 lei), preturi fara reducere, daca sunt reduse, cu atat mai bine.
Atentie si la perioada de garantie oferita de producator, se poate pana la 5 ani.
Frigider (combina frigorifica) Samsung, LG. Merg si neincorporabile, sunt mai ieftine si se gasesc de la Samsung cu fatada de usa personalizabila in ton cu mobilieru.

Edited by MMike, 02 April 2024 - 14:33.

Sef-chenko

Sef-chenko

Senior Member

La masini de spalat si uscatoare sta destul de bine si LG.

Misswhitegold

Misswhitegold

New Member

Cum a spus un alt coleg, miele, siemens, bosch. Numai ca trebuie sa stati jos atunci cand vedeti preturile, eventual sa luati si ceva medicamente de calmare.

kretzu77

kretzu77

Custom title

View PostSef-chenko, on 02 aprilie 2024 - 14:20, said:

La masini de spalat si uscatoare sta destul de bine si LG.
Cu apa de la retea ok.
La curte cu put si dedurizare+whatever sunt cam sensibile. Am o cunostinta care a schimbat una in garantie si cea schimbata a picat la max 1 an de cand a iesit din garantie.
Pe urma a luat AEG si cinca nu a avut nici cea mai mica problema de peste 3-4 ani.

MMike

MMike

Guru Member

Ziemens ce produse ? Ca nu prea se mai gasesc. Iar Miele sunt de top si foarte scumpe.

vip89

vip89

Junior Member

Bosch pentru MSV , cuptor , inductie este obligatoriu

sdrc

sdrc

Member

View PostMMike, on 02 aprilie 2024 - 14:31, said:

Ziemens ce produse ? Ca nu prea se mai gasesc. Iar Miele sunt de top si foarte scumpe.

Vedeti ca am explicat in cadrul mesajului #6.
Siemens si Bosch au avut pentru gama de electrocasnice un joint-venture (50% - 50%) numit BSH (Bosch Siemens Hausgeräte GmbH); acum aproape un deceniu (mai precis in 2015), Bosch a cumparat integral participatia Siemens, a.i. ulterior si-au impus brandul-fanion.
Cei de la Siemens aveau patente foarte valoroase, de ex. in linia de cuptoare electrice din gama IQ-700 (detin de vreo 7 ani un astfel de produs, este formidabil si acum); din fericire, au fost inglobate in produsele din Seria 8.
Pe de alta parte, in cazul produselor Miele - cotate in gama ultrapremium - pretul ridicat reflecta performantele, este perfect normal. Asa cum aminteam mai sus, uitati-va putin la un produs high-end Gaggenau: comparativ, un produs Miele din aceeasi gama vi se va parea foarte ieftin ...
De aceea, prin raportare pret/calitate si avand in vedere ca vorbim de aparate utilizabile pe putin 10-15 ani, produsele Bosch merita sa fie luate in considerare; de mentionat ca cele din gamele superioare sunt fabricate in continuare in Germania.

Edited by sdrc, 02 April 2024 - 15:58.

MMike

MMike

Guru Member

sdrc, on 02 aprilie 2024 - 15:48, said:

Bosch merita sa fie luate in considerare; de mentionat ca cele din gamele superioare sunt fabricate in continuare in Germania.
Vorbim doar de modelele fabricate in Germania (eventual si Spania). Bosch fabricat in Turcia e "Bosch" nu Bosch. La fel si la alte branduri occidentale.

klaudelu74

klaudelu74

New Member

View PostMMike, on 02 aprilie 2024 - 16:03, said:

Vorbim doar de modelele fabricate in Germania (eventual si Spania). Bosch fabricat in Turcia e "Bosch" nu Bosch. La fel si la alte branduri occidentale.
dar cum am putea afla de locul în care este fabricat un produs înainte de al achiziționa, sau înainte de al vedea fizic!?

Carol_I

Carol_I

Member

Io am frigider, masina de spalat, plita electrica de la Arctic. Le-am luat ca-s facute la noi.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate