Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni

Dalți gravare lemn

Didgeridoo
 Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...

Orientare antena prime focus

Problema conectare mail yahoo
 comisioane asociatie proprietari

Primul sistem de televiziune cu p...

Internetul este neutilizabil fara...

Eroare cloud burn icopy face id
 DermaRoller ce este ?

Articole limba Germana

Cum se imparte legal o mostenire ...

Avem sanse sa avem energie electr...

Troznit roata stanga fata in sarcina Golf 5

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

bigwall

bigwall

Member

• Grup: Members
Salut. Am si eu o problema la masina si as vrea sa va dati si voi cu parerea.
Problema se manifesta cand masina este incalzita si iau maxim de volan in orice directie dar cel mai important, problema se manifesta atunci cand cuplez ambreiajul si are ceva mai greu de urcat, exemplu: vreau sa fac parcarea laterala intr-o panta si eu urc cu spatele, daca iau dreapta de volan sa parchez, ma opresc cu volanul maxim dreapta apoi cuplez si accelerez mai tare ca sa urce, atunci se aude ca un troznit(nu mereu, insa in 70% din cazuri cand masina este incalzita).

exqusit_drunk

exqusit_drunk

Senior Member

• Grup: Senior Members
Începe verificările cu planetarele.

raducanu969

raducanu969

Active Member

Vezi daca nu este tija sarita din caseta de directie ( parca cremalier se numeste ), asa ma patit la un pasat din 2005, trosnea cand luam viraje, mai mult pe loc. In prima faza am crezut ca e vreun cap de planetara dar de fapt, era sarita acea tija. Si am mers asa cu ea, fara sa stiu, din Austria pana in tara. Am avut noroc ca nu a sarit complet.

Edited by raducanu969, 02 April 2024 - 12:47.

alex342

alex342

Senior Member

View Postbigwall, on 02 aprilie 2024 - 12:33, said:

Poate este un simplu burduf si scapi ieftin. Sau poate este ceva mai grav planetara etc si trebuie sa scoti ceva mai multi bani din buzunar. Eu as merge la service sa o puna pe elevator.

Edited by alex342, 02 April 2024 - 12:51.

GlCA_Contras

GlCA_Contras

Master Mind

Asa am rupt eu o caseta de directie... doar la capatul cursei volanului troznea. De atunci evit sa virez la maxim roata.

raducanu969

raducanu969

Active Member

pt GlCA_Contras - La fe si eu. M-a costat atunci ( in 2007 )  2,800 lei caseta noua, nu am avut incotro. Acum, las sa plece masina de pe loc foarte foarte putin si apoi, iau viraj

florynsv

florynsv

Active Member

Verifica capetele planetarelor dinspre roti, în special cel din partea șoferului.

XTH

XTH

Senior Member

Corect este ca actionarea volanului sa se faca cu o usoara rostogolire a rotii.Asfel se diminueaza efortul in tot ce inseamna articulatii in sistemul de directie.

Leo2006

Leo2006

Guru Member

Caseta de directie.

adrian_r5

adrian_r5

23:58

View Postalex342, on 02 aprilie 2024 - 12:50, said:

sa o puna pe elevator.
Cu rotile suspendate s-ar putea sa nu se manifeste.

View PostXTH, on 02 aprilie 2024 - 16:58, said:

Corect este ca actionarea volanului sa se faca cu o usoara rostogolire a rotii.Asfel se diminueaza efortul in tot ce inseamna articulatii in sistemul de directie.
Lucru' asta ar trebui sa se invete la "scoala de soferi".

PS -  cine a condus masina fara servodirectie ... intelege despre ce e vorba.

Edited by adrian_r5, 02 April 2024 - 21:06.

exqusit_drunk

exqusit_drunk

Senior Member

La școala de șoferi se învață manevrele cu virare de pe loc în funcție de anumite repere și tot nu ies manevrele cum ar trebui. Dacă s-ar face ore până ar învăța elevul să facă parcarea sau gararea cu viraj din mers nu și-ar permite decât bogații să finalizeze școala.

adrian_r5

adrian_r5

View Postexqusit_drunk, on 03 aprilie 2024 - 06:42, said:

La școala de șoferi se învațã manevrele cu virare de pe loc în funcție de anumite repere
S-o fi schimbat moda de cind am facut eu "scoala de soferi"  Posted Image

Maistoru' cu care am facut eu "scoala de soferi" a insistat pe treaba asta ... sa nu rotesc volanu' cu masina "pe loc'.

In ceea ce priveste parcarea "în funcție de anumite repere" ... acelasi maistor mi-a interzis treaba asta spunindu-mi ca pe strada n-o sa gasesc niciodata aceleasi repere.
M-a pus sa exersez parcarea laterala zicind "nu te opresti decit cind iti spun eu sau daca vezi ca fierbe apa la motor".

PS - masina era Dacia 1210 ...  evident fara servodirectie.

exqusit_drunk

exqusit_drunk

Senior Member

Vizualizare mesajadrian_r5, pe 03 aprilie 2024 - 08:50, a scris:

M-a pus sa exersez parcarea laterala zicind "nu te opresti decit cind iti spun eu sau daca vezi ca fierbe apa la motor".
Probabil în poligon că nu cred că ați blocat o stradă până a ieșit perfect parcarea laterală de mai multe ori consecutiv.

adrian_r5

adrian_r5

View Postexqusit_drunk, on 03 aprilie 2024 - 09:00, said:

Probabil
Nu proabil ci sigur  ... maistoru' statea pe margine si comenta iar eu exersam ...

Si n-a fost doar o sesiune ... fiecare sedinta cuprindea atit condus in oras cit si in poligon ... doar la condusu' de noapte interurban a fost mai zgircit - un singur drum pina la Ortisoara.

Edited by adrian_r5, 03 April 2024 - 09:42.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate