Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tepari la pariuri pe TikTok

Banca imi cere justificativ fondu...

schema pcb ELECTRA CIM150 PAS

Probleme stomac
 Sfat achizitie bicicleta oras

Canalele Sky Showtime 1 și S...

Recomandare anvelope lexus rx

Extindere rețea wireless int...
 Configuratie PC

Mufa TV

PPC Energy

Camera conferinta Tenveo tevo-vl12u
 Recomandare rulouri exterioare us...

Gaoyue 858

Telefon performant pe parte audio...

Aspecte legale https://registratu...

Problema decontare Casco

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

Pionul22

Pionul22

Junior Member

• Grup: Junior Members
Salut, am o problema cu decontarea Casco si voiam sa va ce o parere, un sfat.
Acum 2 saptamani am avut o tamponare usoara, eu fiind cel vinovat.
Azi mi-a venit o instiintare de la casco (Groupamma) prin care imi spun ca imi vor deconta doar 50% din devizul de reparatie deoarece am incalcat un anume pct 28 din contract, ca nu am declarat la incheierea politei ca masina va functiona in activitati de taximetrie sau rent a car si este incadrata la un risc crescut deci astfel polita trebuia sa fie dubla ca pret.
Eu masina o am inscrisa pe o flota Bolt, iar accidentul nu a fost facut in regim Bolt, pot dovedi cu incasari 0 lei in ziua respectiva.
Din ce stiu, transportul alternativ nu este definit ca taximetrie in legislatie si nici ca rent a car.
Ma pot folosi de acest lucru pentru a ii actiona in instanta in caz ca mi se refuza decontarea integrala?
Multumesc mult si va rog fara rautati. Am postat in speranta ca voi primi ajutor.

bogdan_o

bogdan_o

Active Member

• Grup: Members
Salut

Din pacate nu.

Unichiul meu si-a luat masina noua si facea Bolt din cand in cand ca vorba aia, "masina se platea singura". Mna... pensionar cu mult timp liber, mai ales ca a lucrat in armata si a iesit devreme la pensie.

Avea Casco la Generali. Si-a gasit-o lovita in parcare. Nu i-au decontat nimic. Se judeca acum cu ei, dar la primul termen (fond) instanta a dat castig de cauza Generali. Acum asteapta apelul, dar sansele sunt slabe.

La el scria in contract de transport alternativ, insa el a motivat ca masina era parcata. Totusi, instanta in fond nu a acceptat explicatia.

In afara de instanta nu ai alta cale. Dar sansele sunt mici.

Problema ta e OUG 49/2019 pentru modificarea Legii nr. 38/2003 privind transportul în regim de taxi şi în regim de închiriere, cu modificările şi completările ulterioare. Chiar in motivarea OUG se spune asa:
- luând în considerare apariţia pe piaţă a unor soluţii inovative de intermediere a transportului de persoane în regim taxi, generate de progresul tehnologic al societăţii informaţionale
- având în vedere că intermedierea serviciilor de transport persoane prin soluţii inovative contribuie la creşterea gradului de concurenţă pe piaţă şi facilitează interacţiunea dintre cerere şi ofertă
...

Edited by bogdan_o, 02 April 2024 - 12:32.

raducanu969

raducanu969

Active Member

Din pacate, nu vei avea castig de cauza, e bine si 50%, normal, trebuia sa declari cand ai luat decizia de a face Bolt. Tot ce inseamna Taxi / Transport alternatic persoane, intra sub incidenta altor reguli fata de masinile cu utilizare normala. Am fost in situatia ta si am pierdut.

Edited by raducanu969, 02 April 2024 - 12:29.

popicoo

popicoo

Member

Nu vei avea câștig de cauză și este normal să fie așa. Uite un exemplu similar: fac asigurare de viață pentru deces din orice motiv și nu declar că obișnuiesc să circul cu motocicleta. Mor de la vreo boală: Compania ar trebui să refuze plata indemnizației de asigurare, pentru că dacă ar fi știut că obișnuiesc să circul cu motocicleta, ar fi cerut o primă mai mare de asigurare, ar fi scăzut suma asigurată sau nu ar fi încheiat contractul de asigurare. Chiar dacă nu am murit din cauza motociclismului. Situația la tine e similară... mă mir că îți decontează ceva.

Autumn_Dream

Autumn_Dream

Vis de Toamna

• Grup: Senior Members

View PostPionul22, on 02 aprilie 2024 - 12:09, said:

Salut, am o problema cu decontarea Casco si voiam sa va ce o parere, un sfat.
Acum 2 saptamani am avut o tamponare usoara, eu fiind cel vinovat.
Azi mi-a venit o instiintare de la casco (Groupamma) prin care imi spun ca imi vor deconta doar 50% din devizul de reparatie deoarece am incalcat un anume pct 28 din contract, ca nu am declarat la incheierea politei ca masina va functiona in activitati de taximetrie sau rent a car si este incadrata la un risc crescut deci astfel polita trebuia sa fie dubla ca pret.
Eu masina o am inscrisa pe o flota Bolt, iar accidentul nu a fost facut in regim Bolt, pot dovedi cu incasari 0 lei in ziua respectiva.
Din ce stiu, transportul alternativ nu este definit ca taximetrie in legislatie si nici ca rent a car.
Ma pot folosi de acest lucru pentru a ii actiona in instanta in caz ca mi se refuza decontarea integrala?
Multumesc mult si va rog fara rautati. Am postat in speranta ca voi primi ajutor.

E normal. Firma asiguratoare considera ca ai mintit.

Leo2006

Leo2006

Guru Member

• Grup: Senior Members
Si uite asa, la anul polita RCA  va fi si in functie de kilometri parcursi in anul anterior. Asta ca sa nu mai existe neintelegeri. Iar CASCO in functie de procentul suplimentar platit pe RCA.

Edited by Leo2006, 02 April 2024 - 19:07.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate