Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
De la un proiect in Python la un ...

Chestie ciudata

De la un proiect scris in python ...

Audi A4 B9 quattro 190 CP!
 Tepari la pariuri pe TikTok

Banca imi cere justificativ fondu...

schema pcb ELECTRA CIM150 PAS

Probleme stomac
 Sfat achizitie bicicleta oras

Canalele Sky Showtime 1 și S...

Recomandare anvelope lexus rx

Extindere rețea wireless int...
 Configuratie PC

Mufa TV

PPC Energy

Camera conferinta Tenveo tevo-vl12u

Taxe vamale bicicleta alibaba

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

justice22

justice22

Active Member

• Grup: Members
Salut! Voiam sa-mi comand o bicicleta de pe alibaba insa am dat peste articolul asta.

https://www.europarl...-000564_RO.html

https://www.hotnews....pand-astazi.htm

A comandat cineva recent bicicleta pentru a-mi confirma?
Multumesc!

Cool_Kick

Cool_Kick

Active Member

Eu comand produse de pe aliexpress constant si nu am platit niciodata taxe vamale. E drept, cea mai mare valoare a unui produs a fost in jurul a 800 de lei.

AztecWarrior

AztecWarrior

Active Member

Ai companie? Se vinde mai nou pe Alibaba si la persoane fizice?

Referitor la taxe vamale - tu nu trebuie sa faci nimic - compania de transport are agent care se ocupa de vama - tu doar ii dai actele cerute de el si la final achiti suma. Referitor la cuantum nu stiu.

Leo2006

Leo2006

Guru Member

• Grup: Senior Members
E valabil doar pentru importurile din China. Ce comandam noi vin 90% din UE. Vezi ca exista depozite de biciclete electrice in Polonia si prin Bulgaria la aceleasi preturi ca pe Aliexpress.
https://www.google.c...nt=gws-wiz-serp

business11

business11

Info Austria

Depinde foarte mult de unde iti sunt trimise produsele. De cand UE le face viata grea chineziilor, acestia s-au smecherit si si-au facut firme si depozite prin Europa, astfel ca ei trimit in primul pas firmei/depozitului din Europa, astfel ca taxele de import sunt diferite si ulterior ti le trimit tie. Iar pretul de pe Ali in general include deja taxa si importul care il platesc ei.

Problema este ca tu nu stii acest lucru dinainte si exista sa risti sa iti trimita bicicleta direct din China si atunci te taxeaza, mai ales ca vorbim totusi de un produs voluminos, care greu sa nu intre la vama la control.

Acum intrebarea mea este care este diferenta de pret intre E-Bikeul chinez si un model asemanator european?

raducanu969

raducanu969

Active Member

Eu am comandat o Navigatie pentru un Renault acum 1 an si mi-a ajuns ca fiind trimisa din Ungaria. Cel mai bine ar fi sa iei legatura cu Chinezu sa vezi, unde trimite pachetul prima data, astfel, vei sti daca vei avea sau nu surprize, la vama romaneasca.

Leo2006

Leo2006

Guru Member

Ultima fraza din articol este edificator.

Asociația a avertizat că producătorii chinezi caută să pătrundă în Europa prin țări terțe în care produsele le sunt reambalate.

Lex404

Lex404

Guru Member

• Grup: Moderators
Pe langa taxele vamale, ai si taxele fiscale (TVA).

codul TARIC e 87116010. Taxa default e 17.2% dar depinde si de producator, unii avand 62% (Bodo Vehicle Group Co., Ltd.)

Si chiar daca firma de transport se va ocupa de brockeraj cu vama, o sa fie destul de dezastru. Pentru ca ei o sa iti dea fwd la ce cere vama, si vama cere multe.

gvincentiu

gvincentiu

Member

View PostCool_Kick, on 02 aprilie 2024 - 11:03, said:

Eu comand produse de pe aliexpress constant si nu am platit niciodata taxe vamale.
Ai platit intordeauna taxe vamale. Din 2021 ele sunt calculate la vanzator, pentru toti cei care vor sa vanda in Europa, fie el Amazon, eBay, AE, Temu...
Singura situatie cand nu platesti la vanzator, este achizitia de la persoane fizice. Dar acolo intervine Vama si evaluarea facuta de ei (produs nou, vechi, piese de schimb, inlocuire pe garantie etc.), pentru ca se considera ca faci import in UE. Oricum, astfel de taxe vamale nu raman in ROU.

View PostAztecWarrior, on 02 aprilie 2024 - 11:04, said:

Ai companie? Se vinde mai nou pe Alibaba si la persoane fizice?
Dap, se vinde dar dupa discutii cu chinezul. Am luat eu o statie portabila CB, la 276 lei vs. 545 la noi, inscriptionata. DHL mi-a cerut cod EORI altfel ma taxa. L-am facut instant, valabil pana in 2030. Posted Image

Edited by gvincentiu, 02 April 2024 - 18:32.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate