Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Audi A4 B9 quattro 190 CP!

Tepari la pariuri pe TikTok

Banca imi cere justificativ fondu...

schema pcb ELECTRA CIM150 PAS
 Probleme stomac

Sfat achizitie bicicleta oras

Canalele Sky Showtime 1 și S...

Recomandare anvelope lexus rx
 Extindere rețea wireless int...

Configuratie PC

Mufa TV

PPC Energy
 Camera conferinta Tenveo tevo-vl12u

Recomandare rulouri exterioare us...

Gaoyue 858

Telefon performant pe parte audio...

Problema cadastru

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

redsnake74

redsnake74

Member

• Grup: Members
Am un teren agricol 7500 mp ce are dimensiunile 10 x 750 m . Am actele de proprietate în care îmi specifica vecinii din Sud , Nord , Est , Vest . Am apelat la un inginer să facă cadastrul terenului . Acesta mi -a adus la cunoștință că trebuie 2 lucrări de cadastru întrucât la mijlocul terenului este un canal ce împarte terenul în 2 bucăți . Este real ceea ce îmi spune el că trebuie 2 lucrări ? Eu in actele de proprietate nu am nici o specificație legata de acest canal . Acest canal îmi ia din suprafața terenului ? Nu știu ce rol are canalul , pare de irigații .

STARTREK1

STARTREK1

căutător pe gugăl

• Grup: Senior Members
vezi la primărie mai întâi ce hram, cum e trecut si al cui este canalul - daca e al statului, bun comun sau a fost redat catre fosti/actuali propietari ai terenului

ps. e ca si cum ai avea acelasi teren despartit de un drum

Edited by STARTREK1, 01 April 2024 - 22:28.

98521457

98521457

Junior Member

• Grup: Junior Members
Da, este real ce iti spune. M-am lovit si eu de problema asta. Asa ca mi-au iesit 2 terenuri, cu doua numere de CF diferte.
Canalul meu este un paraias mai mult sec decat cu apa, dar canal.

bogdan_o

bogdan_o

Active Member

Salut

1. Da, vei avea 2 numere cadastrale pentru ca ai 2 parcele de teren
2. Da, iti ia din suprafata.
3. Canalul poate fi de irigatii, de drenare, etc...

In actele de proprietate nu ai mentionat canalul pentru ca nu ai cadastru.

redsnake74

redsnake74

Member

Trebuie să plătesc 2 lucrări de cadastru ? Am vorbit cu el doar să-mi facă cadastru la proprietate. Ulterior a descoperit canalul .

AztecWarrior

AztecWarrior

Active Member

Am avut ceva asemanator - un teren compus din doua bucati alaturate. A trebuit sa cer unirea lor si evident s-a facut un CF nou pe care apare una in loc de doua.
Canalul e de vina sau si la tine sunt doua bucati separate?

redsnake74

redsnake74

Member

Ai platit 2 lucrări ? Pe actul de proprietate zice că este un lot cu vecini S, N, E,V . Nu am nici un canal specificat in actul proprietate . Deci plătesc 2 lucrări aca m-a separat ? Și de ce sa dau eu din terenul meu ?

dem3ntor

dem3ntor

Senior Member

• Grup: Senior Members

View Postredsnake74, on 02 aprilie 2024 - 10:58, said:

Ai platit 2 lucrări ? Pe actul de proprietate zice că este un lot cu vecini S, N, E,V . Nu am nici un canal specificat in actul proprietate . Deci plătesc 2 lucrări aca m-a separat ? Și de ce sa dau eu din terenul meu ?
Din pacate: pentru ca asa spune legea ...

redsnake74

redsnake74

Member

Care lege ?

bogdan_o

bogdan_o

Active Member

Asta: Ordinul 534/2001 (https://legislatie.j...umentAfis/32331):
Terenurile arabile amenajate sau ameliorate prin lucrãri de desecare, terasare, irigare etc. se vor delimita si se vor înscrie la arabil cu întreaga lor suprafatã, incluzând si suprafetele ocupate de canale, diguri, taluzuri, debusee, benzi înierbate etc., care au lãtimi mai mici de 2 m, cu exceptia celor din proprietatea Societãtii Nationale "Îmbunãtãtiri Funciare" - S.A. si Companiei Nationale "Apele Române" - S.A., care se vor înregistra la categoria de folosintã curti-constructii.

Daca acel sant este mai lat de 2m si/sau apartine ANIF sau ANAR atunci are numar cadastral separat si deci terenul tau din acte nu poate fi exprimat ca o suprafata continua.

Vezi daca asta e cazul tau. Poti verifica la ANCPI starea acelui "sant": https://geoportal.an...bile/Harta.html

Tu oricum ai pierdut din teren cand s-a construit acel sant. In functie de situatie, ai putea beneficia de despaguburi pentru expropriere. Spun in functie de situatie, pentru ca exista un termen de prescriptie pentru contestarea cuantumului despagubirilor.

redsnake74

redsnake74

Member

https://geoportal.an...bile/Harta.html

Numerele de pe parcele ce reprezintă ?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate