Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni

Dalți gravare lemn

Didgeridoo
 Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...

Orientare antena prime focus

Problema conectare mail yahoo
 comisioane asociatie proprietari

Primul sistem de televiziune cu p...

Internetul este neutilizabil fara...

Eroare cloud burn icopy face id
 DermaRoller ce este ?

Articole limba Germana

Cum se imparte legal o mostenire ...

Avem sanse sa avem energie electr...

rhodiola rosea vs ashwagandha

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

Noua_pe_site

Noua_pe_site

Heartless Biatch

• Grup: Senior Members
Ma gandeam sa deschid topicul la medicina ( psihiatrie )  dar aici probabil e mai bine desi , motivul pentru care am ajuns la plantele astea este pentru ca vreau sa renunt la niste pilule.
Pilule care functioneaza ( vyvanse ) dar ideea de a lua pastile ma enerveaza din start si acum caut alte metode de a beneficia de aceleasi efecte pe care le ofera pilulele.

Ashwaganda a fost recomandata pentru stres si in timp ce cautam informatii despre cat de efectiva ar fi planta asta , am dat peste rhodiola rosea. Rhodiola asta pare sa aibe fix acelasi efect pe care-l are vyvanse.

URASC capsulele astea , sunt atat de mari incat beau un l de apa dupa ele si tot am senzatia ca raman in gat. Culmea , pare sa aibe efect desi am cautat motive sa nu le iau dar le-am stopat vreo 3 zile si am obs diferenta. Placebo nu cred ca e ca cred ca-s genu sa ma pacalesc singura.

https://www.healthli...wagandha#stress

ResearchTrusted Source suggests Ashwagandha supplements may help relieve stress and anxiety.
In a small studyTrusted Source with 58 participants, those who took 250 or 600 mg of ashwagandha extract for 8 weeks had significantly reduced perceived stress and levels of the stress hormone cortisol compared with those who took a placebo.

https://www.health.c...enefits-8606881

Preliminary research also shows that supplementing with rhodiola can offset symptoms of burnout, which can include mood disorders, fatigue, poor concentration, or a negative attitude toward work. While more detailed research is needed, individuals taking a rhodiola supplement may experience improvements in stress and depression related to burnout syndrome.4

Fatigue is a common symptom associated with stress, but rhodiola supplementation may be able to help. In order to assess the herb's adaptogenic properties, researchers provided 100 participants with 400 milligrams (mg) of R. rosea extract daily for eight weeks. The participants experienced improvements in stress symptoms, fatigue, mood, concentration, and overall quality of life, with some noticing improvements in as little as one week.5
Two separate, smaller studies also investigated R. rosea's effects on fatigue and found that students who took 50 mg of Rhodiola rosea extract daily experienced significant improvements in physical fitness, motor functions, and mental performance. The students experienced improved sleep patterns, better mood stability, and improved motivation. The follow-up study found that 660 mg of R. rosea extract daily increased the physical work capacity, coordination, and general well-being of the students, along with a decrease in fatigue.6

https://www.healthli...gandha-together
Mai sus sunt informatii despre ce se intampla daca le iei impreuna.

Luate separat , fiecare planta pare sa fie magica in felul ei. Ambele se gasesc pe piata ( la preturi foarte mari ) si ambele au studii mai mult sau mai putin biased , in functie de cine ce vrea sa vanda sau nu produsul as zice.

La orice farmacie te duci , fiecare au rafturi intregi numai cu vitamine si plante la preturi exorbitante.
Am intrat ieri intr-un GNC si ambele plante se gasesc la vanzare.
Daca te doare ceva si cauti remedii naturale , sigur exista o planta pentru fiecare durere.

In afara de mine mai ia cineva aswaganda asta ? Ati obs efectele asupra voastra sau nu sunteti la fel de control freak ca mine cand vine vorba de urmarit efectele?

richi_e

richi_e

Senior Member

Scuzati offtopicul, dar eu am vazut aswaganda recomandata ptr orice: stress, cancer, bataturi...
Oamenii sunt dispusi la orice, cand dunt disperati...

Noua_pe_site

Noua_pe_site

Heartless Biatch

Vizualizare mesajrichi_e, pe 01 aprilie 2024 - 20:50, a scris:

Scuzati offtopicul, dar eu am vazut aswaganda recomandata ptr orice: stress,

Nu esti off topic , mie mi-a fost recomandata pentru stress si pare sa functioneze la mine.
Eu sunt ''disperata'' sa scot din meniu o pilula care da dependenta asa ca inteleg disperarea oamenilor desi disperarea mea e de alta natura

richi_e

richi_e

Senior Member

Un anxiolitic nu da dependenta(teoretic), dar e posibil sa simti nevoia sa maresti doza. Stresul se mai reduce si prin activitati, mult mai eficient, probabil. Sportul ar fi pe primul loc... dar daca la tine a functionat, e foarte bine! Pzna la urma, creierul face (di) ce ii spunem noi.. ;)

overseas

overseas

Guru Member

Eu daca nu as face sport constant, clar as mult mai stresat.
La mine nu e despre muschi, ci despre focus, controlul respiratiei, gasirea de solutii.
Iar la momente critice descopar ca imi intru in mood-ul de antrenament, ajuta mult.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate