Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni

Dalți gravare lemn

Didgeridoo
 Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...

Orientare antena prime focus

Problema conectare mail yahoo
 comisioane asociatie proprietari

Primul sistem de televiziune cu p...

Internetul este neutilizabil fara...

Eroare cloud burn icopy face id
 DermaRoller ce este ?

Articole limba Germana

Cum se imparte legal o mostenire ...

Avem sanse sa avem energie electr...

Aurelia Cristea candideaza la primaria Cluj-Napoca

* * - - - 2 votes
  • This topic is locked This topic is locked
39 replies to this topic

Powerup

Powerup

Active Member

• Grup: Members
Salutare.

Recent Aurelia Cristea s-a reinscris in PSD, pentru a candida la primaria Cluj-Napoca.
Cine este Aurelia Cristea? https://ro.wikipedia...Aurelia_Cristea
Pe scurt, a fost ministru in cabinetul Ponta si s-a facut remarcata cand a initiat legea antifumat. Faptul ca vine din partea PSD este clar un dezavantaj, desi a fost un moment cand si-a dat demisia din partid in semn de protest fata de OUG care dezincrimina unele fapte de coruptie.

Eu sunt nascut si crescut in Cluj-Napoca. Cu siguranta orasul si zona adiacenta s-au dezvoltat in era Boc, dar inca sunt probleme foarte mari nerezolvate de ani de zile. As enumera aici poluarea, lipsa autostrazilor, centurilor, locurilor de parcare, a spatiilor verzi. Mai mult decat atat, sub conducerea lui Boc, Clujul s-a dezvoltat foarte haotic, dand impresia de mahala, desi am vazut asta si pe la orase cu pretentii mai mari. Despre durata de executare a lucrarilor de infrastructura nu are rost sa povestim, cum sta orasul luni de zile intr-un santier general, sau celebrul caz al podului de la Clujana. In schimb vad ca prinde promovarea cu ce se va face, ca de exemplu metroul (subiect arhidiscutat de vreo 30 de ani), parcuri acvatice si alte grozavii care raman doar promisiuni din campaniile electorale.

Asadar, poate fi Aurelia Cristea o alternativa la Boc?

EMPP

EMPP

Guru Member

• Grup: Senior Members
Fesenista la cluj?Nu garantat

cristobob

cristobob

Senior Member

(Aproape)Oricine este o alternativa mai buna "la" boc. Din păcate, cu toate ca sunt mulți clujeni descuiati la minte, sunt bătuți, ca număr, de cei "hodiniti", care ȘI ies la vot.

PSD este asimilat , mai ales la Cluuj, cu bugetarii care baga bete-n roate la orice și doar papa banii, deci va avea un handicap major.

bobitad

bobitad

Senior Member

in orasele mari problema cu poluarea nu o sa o rezolvi. Desigur, bagi transport in comun super smecher, poate o sa vina intr-un final si metroul:) dar nu toti vor transport in comun, la ”comun” cu toti dubiosii sau nespalatii, inghesuiti si fetele poate pipaite. Pana nu o sa se dea vreo lege cu interzicerea rablelor sau platirea unei taxe in anumite parti ale orasului, nu o sa se rezolve nimic, iar cine face asta probabil pierde alegerile ca majoritatea electoratului are genul asta de masini.

lipsa autostrazilor? ce treaba are primarul cu asa ceva?
la fel si cu centurile, trebuie sa se puna mai multi de acord, s.a.m.d
locurile de parcare mai putine e defapt o initiativa pe care o aplaud

spatii verzi, aici e cu cantec, fiindca unde sa le faci si cum. la mine in oras se tot planteaza copaci si ma bucur ca am un orasel verde. dar Clujul e cu tot alt animal(am petrecut si eu putin timp in oras) cu multi oameni, s.a.m.d. Ar putea face mai multe strazi pietonale si poate planta acolo, desi cred ca Boc a facut deja asta.

oricum Clujul nu a crescut din cauza lui Boc, a crescut ca au venit niste oameni din IT care au hotarat sa vina acolo. si cam toate orasele mari au devenit si mai mari, fiindca lumea s-a mutat de la ”sat” spre oras, sau din judete mai sarace in cele mai bogate. In rest, nu stiu despre fata aia si nici despre Boc, nu am mai fost in Cluj de 12 ani.

Edited by bobitad, 01 April 2024 - 20:09.

Malus_Dacus

Malus_Dacus

Brasovean

Ca stire de 1 aprilie...da, o pesedista are sanse la Cluj....
Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image

danaciu

danaciu

Active Member

In orasul hipsterilor dacopati va fi greu pentru o persoana decenta si de bun-simt, dar nu imposibil.

Faptul ca e reprezinta psd e un avantaj.
Nervozitatea basistilor rezistento-useristi arata ca pana si ei isi dau seama ca oamenii nu mai cred in gargara lor penibila.

akeem

akeem

Senior Member

Nu ma bag prea adânc în discuție ca n-an treaba cu Clujul dar vad în biografie ca a luat bacu în 86 iar facultatea a inceput-o în 1998, apoi 2 mastere, etc. În schimb în 1997 era deja director firma Asigurări.
Ce a făcut timp de 12 ani, între bac și facultate?

Powerup

Powerup

Active Member

View Postbobitad, on 01 aprilie 2024 - 20:06, said:

lipsa autostrazilor? ce treaba are primarul cu asa ceva?
la fel si cu centurile, trebuie sa se puna mai multi de acord, s.a.m.d
locurile de parcare mai putine e defapt o initiativa pe care o aplaud
Nu are, dar tot e problema orasului. Boc a fost in guvern si nu a facut nimic atunci cand a avut ocazia. Iar PSD-ul nu pare preocupata sa dezvolte infrastructura intr-un oras unde ia bataie grava la alegeri de ani buni, ultima data cand a fost stransa lupta cred ca a fost cand a candidat Ioan Rus.
Clujul e un oras in care nu prea ai ce face in week-end, asa ca depinzi de masina macar o data pe saptamana.

bobitad

bobitad

Senior Member

habar n-am cum era acum 12 ani si de ce nu a facut Boc autostrazi. eu stiu ca am zis ca intr-un final o sa avem si noi autostrazi si se pare ca se intampla:))oricum autostrazile sunt necesare pentru firme mai mult, nu neaparat pentru tine care iesi de cateva ori sa te plimbi. Eu si pe afara cand am fost, am preferat sa merg pe drumurile normale decat sa merg pe autostrazi, e mai frumos peisajul.

e interesant ca am observat si eu acelasi lucru ca tine, la noi a iesit PSD-ul, pai de cativa ani, fac astia drumuri, poduri, proiecte noi, care mai de care. Unde nu e PSD, le dau bani cu taraita, destul de trist. Cand era invers, nici la noi nu se facea mai nimic, pe vremea lui Ciolos, stiu ca se ruga primarul sa asfalteze astia un drum national si nu vroiau. POLITICA!

Azi am si ras ca deja au inceput sa iasa pe afara, PSD-istii erau in grup, candidatul PNL ziceai ca tocmai a iesit de la pacanele, fuma o tigara si vroia sa plece acasa, iar mama unora cu care mai ma jucam eu strangea semnaturi pentru AUR. Se uita nevasta-mea la mine, ii zic si eu ca cineva trebuie sa fie primar, iti dai seama ca astia au milioane de euro pe mana:)
Mai ales ca noi suntem mereu in topul celor mai bogate orase din tara.

Edited by bobitad, 01 April 2024 - 20:53.

bai3tzash

bai3tzash

Membru

N-are sanse. Boc e pe viata.

Remicade

Remicade

Senior Member

O votez, imi place ce le-a facut fumatorilor, pe Boc nu-l suport deci practic e vot anti pitic.

fansat

fansat

Guru Member

Vizualizare mesajdanaciu, pe 01 aprilie 2024 - 20:35, a scris:

Faptul ca e reprezinta psd e un avantaj.

Chiar ca e un avantaj sa faca parte dintr-o grupare infractionala organizata cu cei mai multi puscariasi si puscariabili din ra**tul numit "politica romaneasca". Nu ca celelalte asa-zise partide ar fi pline de ingeri, dar PDS reprezinta varful coruptiei romanesti urmat la foarte mica distanta de PNL.

Imperathor

Imperathor

Dictator perpetuu

akeem, on 01 aprilie 2024 - 20:36, said:

Nu ma bag prea adânc în discuție ca n-an treaba cu Clujul dar vad în biografie ca a luat bacu în 86 iar facultatea a inceput-o în 1998, apoi 2 mastere, etc. În schimb în 1997 era deja director firma Asigurări.
Ce a făcut timp de 12 ani, între bac și facultate?

Meditatii! S-a pregatit temeinic; a luat meditatii! ;)

utopium

utopium

Guru Member

Vizualizare mesajPowerup, pe 01 aprilie 2024 - 19:51, a scris:

Eu sunt nascut si crescut in Cluj-Napoca. Cu siguranta orasul si zona adiacenta s-au dezvoltat in era Boc, dar inca sunt probleme foarte mari nerezolvate de ani de zile. As enumera aici poluarea, lipsa autostrazilor, centurilor, locurilor de parcare, a spatiilor verzi.
Da-ne un exemplu de oras din Romania care a facut mai multe parkinguri in ultimii 10 ani sau care a modernizat mai multe parcuri/spatii verzi. Asta ca sa intelegem la ce ne raportam.

Autostrazile si centurile nu sunt treaba primariei, ci a CNAIR. Centura metropolitana nu o face Boc, ca nu are cum sa o faca din bugetul primariei, ci CNAIR. Primaria se ocupa doar de anumite parti ale proiectului, exproprieri, documentatii, autorizatii, etc. Poluarea la fel, nu e sub controlul primariei, ce sa faca, sa opreasca industria si traficul auto? Primaria si-a facut treaba pe partea de poluare, a modernizat flota de transport public si acum e peste 80% electrica.

Asadar, poate fi Aurelia Cristea o alternativa la Boc?
Sansele ei sunt 0.00%. N-am nimic cu ea, pare o tipa ok, dar PSD are undeva la 5% in Cluj, si oricum nu ar avea sustinere in Consiliul Local, unde PSD e doar spectator ... stie si ea ca are sanse 0, la fel si partidul care a propus-o, dar trebuie sa aiba si ei un candidat.

Vizualizare mesajPowerup, pe 01 aprilie 2024 - 20:37, a scris:

Nu are, dar tot e problema orasului. Boc a fost in guvern si nu a facut nimic atunci cand a avut ocazia.
Autostrada trece la 10 km de oras ... si, in caz ca nu ai aflat, chiar Boc a inaugurat-o, in 2009, pe vremea lui au aparut primii km de autostrada in Transilvania, chiar in jurul Clujului. Pe autostrada aia te poti duce in mai multe directii, la Alba-Iulia, Sibiu, Tg Mures, Deva, Timisoara, Arad, etc. Da, inca nu te poti duce si la Oradea, dar in viitorul apropiat se va mai adauga si Zalaul.

Pana acum candidatii de la Cluj sunt decenti, nu stiu nimic despre cel de la AUR (care oricum are si el sanse 0.00%), inteleg ca e cantaret de opera, dar in rest ai:
- USR: Viorel Baltaretu - om de afaceri, deputat, s-a implicat in supravegherea a diverse proiecte de infrastructura din judet si a facut "presiuni" la CNAIR/etc ca sa se miste lucrurile
- Independent: Sabin Sarmas - IT-ist, deputat, a condus Comisia IT a Camerei Deputatilor si cunoaste bine domeniul
- PSD: Aurelia Cristea - economista, cu experienta pe functii de conducere, fosta deputata, celebra pentru proiectul ei anti-fumat, un lucru care a mai civilizat un pic Romania
- REPER: foarte probabil Ramona Strugariu - jurista, membra in Parlamentul European, una dintre europarlamentarele cele mai active ale Romaniei
- AUR: Calin Cozma - cantaret de opera, cu oarece notorietate prin cercurile respective din ce inteleg desi eu n-am auzit de el pana acum

Nici unul nu are sanse reale impotriva lui Boc, candideaza pentru ca trebuie sa aiba un candidat ca sa traga partidul in sus la celelalte alegeri. Toti impreuna au sub 1% sanse impotriva lui Boc. Sansa lor ar fi sa moara/imbolnaveasca grav/retraga Boc, dar nici atunci nu ar avea sanse reale pentru ca ar veni probabil Tarcea in locul lui Boc.

Edited by utopium, 02 April 2024 - 10:16.

antinari

antinari

Guru Member

Faptul ca vine din partea PSD este clar un dezavantaj
Nu e (doar) dezavantaj, e turn off. Obstacol insumontabil.  Nici dl Boc nu ar câştiga un alt mandat dacă ar candida din partea PSD =)

utopium

utopium

Guru Member

Si ca sa-ti raspund mai concret legat de sansele ei, Aurelia Cristea ar avea sansa a 5-a sau a 6-a. Cred ca si candidatul UDMR ar avea mai multe sanse decat ea. Adica ordinea probabilitatilor ar fi din punctul meu de vedere:
- Boc (peste 99% sanse)
- Viorel Baltaretu
- Sabin Sarmas
- Ramona Strugariu
- Candidatul UDMR (cred ca Olah Emese)
- Aurelia Cristea
- Calin Cozma

Dintre toti astia, in afara de Boc doar Olah Emese ar mai avea sustinere in Consiliul Local, restul ar fi intr-o minoritate care nu le-ar permite sa miste mai nimic. UDMR e in alianta cu PNL la nivel local, deci ei ar putea avea sustinere.

Pentru toti contra-candidatii va fi o performanta reala daca vor trece de 10%.

Edited by utopium, 02 April 2024 - 10:31.

razvan_89

razvan_89

Member

sa va aduceti aminte de 2012 cand era Boc sa piarda in fata lui Marius Nicoara. A fost PNL vs PDL
consiulul judetean l-a pierdut atunci

acum in 2024 e imposibil sa piarda

Edited by razvan_89, 02 April 2024 - 10:25.

utopium

utopium

Guru Member

De fapt in 2012 a fost USL vs PDL, in conditiile in care USL atunci avea 60% la nivel national, iar PDL un sfert, adica vreo 16%. Si chiar si atunci a castigat Boc, cu toata criza si erodarea pe care a avut-o in pozitia de premier in plina criza.

Da, acum va castiga usor, nici nu trebuie sa isi faca campanie deloc, doar se inscrie pe lista si castiga fara emotii.

Ce s-a facut in mandatul curent (asa, din ce imi vin in cap acum)?
- Multe pietonalizari/modernizari in zona centrala, practic centrul s-a schimbat radical in bine (si in zona Kogalniceanu/Maniu, si in zona Bd Ferdinand)
- Vreo 10 parcuri modernizate sau unele chiar noi (Feroviarilor, Armatura, Intre Lacuri, Tineretului, Zorilor, Stefan cel Mare, 14 iulie, malurile/aleile din jurul lacului Gheorgheni, parcul Caragiale - in lucru dar poate va fi gata si el, etc)
- Malurile Somesului modernizate + pasaj pietonal peste Somes in Grigorescu si inca unul langa Parcul Feroviarilor
- Transport public modernizat (acum toate tramvaiele sunt noi, au venit mult mai multe autobuze electrice, trolee noi, sistem de plata contactless, aplicatii de monitorizare a transportului public, etc)
- Modernizari de bulevarde majore (Calea Manastur, 21 Decembrie), benzi dedicate pentru transportul public/biciclete, etc
- O baza sportiva noua (La Terenuri)
- Cateva parkinguri etajate noi in cartiere (aici nu mai stiu exact care au fost inaugurate inainte de 2020 si care dupa)
- Minim 10 scoli modernizate din temelii (inclusiv corpuri noi de cladiri) + gradinite/crese noi
- Trei poduri noi terminate (Oasului, Clujana, Platinia)
- Posibil si Park & Ride-ul de la aeroport sa fie gata pana la alegeri daca se misca bine (care va avea 900 de locuri de parcare pentru cei care vin in oras si vor sa-si lase masina + o autogara, etc)
- Modernizari spitale (Clujana care e al primariei, dar nu numai, s-au modernizat destule altele pe banii primariei)

Edited by utopium, 02 April 2024 - 11:09.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate