Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Hidroizolatie piscina

Am gasit un IPhone

Eveniment 14-16 iunie nZEB expo

Semnalizare incarcare Pachet acum...
 Implantologie & Cityscape (re...

Scurta sinteza a atacurilor posib...

Cel mai bun antivirus / firewall ...

Honor 200 si 200 Pro
 Sfat inchidere spatiu intre cada ...

ANCPI: Scaderi pe piata imobiliara

Dac+Amp sau DAC/AMP combo pentru ...

Camera cu panou solar 180° field ...
 Eroare F16 msh Whirlpool 6 sense

Toyota - inconveniente minore poa...

Cadere frunze la lamai

Releu protectie tensiune

Parchet care flambează

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

Mishhuu

Mishhuu

Junior Member

• Grup: Members
Va salut! Din cauza șapei imperfecte am probleme cu parchetul și am vreo 3 locuri in care îmi flambeaza. Am găsit ceva soluție pe net care pare sa rezolve problema asta. Sunt printre voi care s-au confruntat cu problema asta? Ce variante decrezolvare ați găsit? Despre adezivul asta e vorba https://parchet-etal...ASABEgI0QfD_BwE

stefan0011

stefan0011

Active Member

Nu știu pe unde o sa injectezi adezivul ala sub parchet. Eu am avut problema asta, am scos parchetul tot din camera și cu un dreptar de 2.5 m am verificat sapa. Unde era lumina sub dreptar, am întins cu gletiera adeziv de gresie. A ieșit bine, dar eram în șantier, ușile nu erau puse și am putut scoate parchetul ușor. Vezi la tine dacă se pretează soluția.

Mishhuu

Mishhuu

Junior Member

View Poststefan0011, on 01 aprilie 2024 - 19:40, said:

Nu știu pe unde o sa injectezi adezivul ala sub parchet. Eu am avut problema asta, am scos parchetul tot din camera și cu un dreptar de 2.5 m am verificat sapa. Unde era lumina sub dreptar, am întins cu gletiera adeziv de gresie. A ieșit bine, dar eram în șantier, ușile nu erau puse și am putut scoate parchetul ușor. Vezi la tine dacă se pretează soluția.
Exclus. E un apartament aceeași suprafața am plecat din sufragerie și m-am închis in dormitor… si tocmai pe la jumate am probleme. O sa dau niște găuri cu Bighiu de 3 și bag cu seringa

Edited by Mishhuu, 01 April 2024 - 19:59.

YOUR_GOD

YOUR_GOD

Not assigned

• Grup: Senior Members
Pai, te deranjează ca flambează, dar te-ai împăcat cu câteva gauri date in parchet?
Ori îl desfaci, numerotezi plăcile si completezi pe unde vezi ca e cazul, co orice, fie folie, fie polistiren, ori îl lași așa. Din ce spui tu, singurul lucru exclus as fi sa-l găurești.

stefan0011

stefan0011

Active Member

View PostMishhuu, on 01 aprilie 2024 - 19:59, said:

Exclus. E un apartament aceeași suprafața am plecat din sufragerie și m-am închis in dormitor… si tocmai pe la jumate am probleme. O sa dau niște găuri cu Bighiu de 3 și bag cu seringa
N ai înțeles, eu am băgat adeziv unde era gaura, nu mi s a urcat nivelul deloc. Scoți parchetul,  n are nimic, dacă asta de frământă. O zi de lucru în plus,  dacă tot e debitat, numai îl asezi.  Găurirea  e tiganeala și oricum nu vei rezolva din cauza polistirenului de dedesubt, chitul ala nu se va întinde uniform.

Digix

Digix

Senior Member

View PostMishhuu, on 01 aprilie 2024 - 19:21, said:

Va salut! Din cauza șapei imperfecte am probleme cu parchetul și am vreo 3 locuri in care îmi flambeaza. Am găsit ceva soluție pe net care pare sa rezolve problema asta. Sunt printre voi care s-au confruntat cu problema asta? Ce variante decrezolvare ați găsit? Despre adezivul asta e vorba https://parchet-etal...ASABEgI0QfD_BwE
Cel mai sigur problema nu e din cauza șapei, ci din cauză că ai pus același parchet în toate camerele, fără pauză și ai lăsat rosturi prea mici la perete, iar parchetul se dilată. Normal parchetul se întrerupe sub pragul ușii unde se lasă rost de dilatație și se lasă 1cm de rost sub plinta de la perete, de jur împrejur.

Valy_User

Valy_User

Senior Member

De obicei flambează deoarece nu ai lăsat distanță suficientă între perete și plăcile de parchet.

Mishhuu

Mishhuu

Junior Member

View PostValy_User, on 01 aprilie 2024 - 20:19, said:

De obicei flambează deoarece nu ai lăsat distanță suficientă între perete și plăcile de parchet.
Am lăsat minim 0,50 cm in ambele părți

dorin_2k

dorin_2k

Master Member

Cel mult se inconvoaie. Dar flambaj sigur nu e.
Flambajul apare la forte axiale. :)

Valy_User

Valy_User

Senior Member

Fix flambaj e.
El se dilată și dă în perete, și nu mai are unde să se extindă și flambează pe la îmbinări.

dorin_2k

dorin_2k

Master Member

View PostMishhuu, on 01 aprilie 2024 - 19:21, said:

Din cauza șapei imperfecte am probleme cu parchetul și am vreo 3 locuri in care îmi flambeaza.
Daca e din cauza sapei, nu e flambaj, e incovoiere

stefan0011

stefan0011

Active Member

Fiți serioși, ca parchetul ala nu s a dilatat 1 cm, n a venit canicula. Are gauri în sapa, a fost prea apoasa și s a contractat după uscare și au rămas gauri.
Uite, poți desface plinta în zona aia și sunt sigur ca parchetul nu se atinge de perete. Oricum, se lasă minim 1 cm , nu 0,5 cm. La 0,5 cm proiectat e posibil din eroare sa se fi montat din start parchetul proptit în perete și da, atunci ar fi plauzibil sa fie asta cauza.

Valy_User

Valy_User

Senior Member

Întrebarea e dacă are încălzire în pardoseală.

Digix

Digix

Senior Member

View PostMishhuu, on 01 aprilie 2024 - 19:59, said:

E clar atunci. Face burtă chiar la jumătate, unde se adună toată dilatația. Taie parchetul în dreptul ușii, lasă 2-3 cm rost de dilatație acolo și pui prag la ușă. Ai nevoie de Dremel ceva. Sigur se rezolvă.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate