Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Propranolol zilnic

Ce "tip" de apartament/ca...

A luat cineva masina Tesla din re...

Robot de spalat geamuri
 nume strazi

Fundație casa

Cadastru pentru vanzare apartament

Cantarete care v-au placut si ca ...
 Pompa fantana manuala 18-20m adan...

CUI de PFA pe bon

Laptop cu procesor echivalent i7 ...

Giorgio Mazonakis-Gucci Forema
 Zgarieturi in diferite locuri

Ajutor inlocuire LCD masuna de ca...

Ce impozite , taxe platesc daca c...

Range Rover Evoque, 2020, Hibrid,...

Sume grupuri de cate "n" celule

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

crios339

crios339

Member

• Grup: Members
Salut
Am un fisier cu 2 coloane si peste 100.000 de randuri: in prima coloana e o data in formatul 29.02.2024 21:35 iar in a doua coloana e o valoare numerica (consum energie). Valorile din prima coloana sunt momente de timp din 5 in 5 minute, adica 12 randuri ptr fiecare ora.
Ma intereseaza sa calculez penrtru tot tabelul suma valorilor din cea de-a doua coloana pentru fiecare ora din prima coloana, adica grupuri de cate 12 valori/randuri, pe care sa le memorez separat (pe randuri consecutive)
Am atasat un fisier ca exemplu. Trebuie sa calculez sumele grupurilor de cate 12 celule de culori diferite (culorile sunt introduse doar pentru exemplificare)
Multumesc

LE Nu reusesc sa atasez fisiere excel Posted image

Edited by crios339, 01 April 2024 - 15:55.

robert23mg

robert23mg

Member

Ce ai incercat pana acum?

100k de randuri impartite la 12 intervale inseamna vreo 8300 de ore diferite, deci cred ca poti pastra rezultatul chiar in memorie pana termini cu tot fisierul, care evident ar fi bine sa il citesti secvential/ca stream.
Faci un obiect, si pentru fiecare rand verifici daca ai ora deja introdusa, atunci adaugi valoarea, daca nu exista, creezi cheia pentru ora respectiva si continui asa pana ajungi la finalul fisierului.

Poti incerca cu python, php, node, sau daca ai talent cred ca merge chiar si in excel.

Mult spor.

Pafarist

Pafarist

Junior Member

Salut!
Dacă în coloana A ai data-ora și în coloana B ai consumul,
pui în coloana C formula =DATE(YEAR(A1),MONTH(A1),DAY(A1))+HOUR(A1)/24
Apoi faci subtotalul coloanei B după coloana C.

MarianG

MarianG

be that as it may

• Grup: Moderators
Dacă ai fornat corect coloana cu ora exacta, faci suma celor 5 întrări în coloana din dreapta (a cincea)
Apoi cu mouse-ul selectezi 4 celule goale și celula cu suma, clonezi pana jos .
Suma o sa apară la fiecare a cincilea rând

Edited by MarianG, 01 April 2024 - 16:45.

crios339

crios339

Member

Multumesc, am rezolvat, zic eu, mai simplu: solutia este combinatia functiilor SUM si OFFSET: =SUM(OFFSET(A3;0;1;12;1))
OFFSET selecteaza o zona de celule care incepe cu 0 randuri sub si o coloana la dreapta fata de celula A3 - unde am prima valoare de ora, adica celula B3 - unde am prima valoare de consum, si are dimensiunea de 12 randuri si 1 coloana  - adica pana in celula B15. Pentru tot acest domeniu de celule se face apoi suma. Posted image
Pentru tot tabelul, se filtreaza apoi celulele care care se termina cu ":00" ( = inceput de ora) din coloana cu ore si se aplica in masa formula respectiva.

https://exceljet.net...ffset-function

Attached Files

Edited by crios339, 01 April 2024 - 17:01.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate