Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
De la un proiect in Python la un ...

Chestie ciudata

De la un proiect scris in python ...

Audi A4 B9 quattro 190 CP!
 Tepari la pariuri pe TikTok

Banca imi cere justificativ fondu...

schema pcb ELECTRA CIM150 PAS

Probleme stomac
 Sfat achizitie bicicleta oras

Canalele Sky Showtime 1 și S...

Recomandare anvelope lexus rx

Extindere rețea wireless int...
 Configuratie PC

Mufa TV

PPC Energy

Camera conferinta Tenveo tevo-vl12u

Hrana umeda pisica (Cum !?)

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

Spikyd

Spikyd

Junior Member

• Grup: Junior Members
Salutare! Am o pisica foarte pretentioasa la mancare si de cand o am, mananca doar boabe iar mancare umeda nici nu se atinge. O miroase un pic dupa care pleaca de langa ea. Stiti vreo metoda sa o fac sa manance hrana umeda ?

0v1d1u

0v1d1u

Active Member

• Grup: Members
Cea mai simplă metodă, dar neplăcută pentru pisică, e să nu îi mai dai boabe o zi - două și după aia o să mănânce și hrană umedă, de foame.

Nici Gourmet de la Purina nu mănâncă? Încă nu am văzut pisică să nu mănânce din aia, mai ales cele cu fâșii de carne în sos (plic albastru). Din ce am înțeles de la medicul veterinar nu sunt neapărat cele mai sănătoase din cauza conținutului de zaharuri, dar cică ei asta folosesc la pisicile care nu vor să mănânce.

VOC

VOC

Member

Încearcă și alt fel de mâncare umedă. E posibil să nu îi placă brandul respectiv.

sorin61

sorin61

Senior Member

• Grup: Senior Members
Schimba brandul. A mea a mancat foarte bine Gourmet, iar dupa mult timp nu a mai vrut. Am luat Sheba, Whiskas, Felix si le-am alternat si a mancat.
Acum iar nu mai vrea decat Gourmet.
Pisica, deh...

altuser09

altuser09

Senior Member

Si motanul meu e mofturos, daca-i dam hrana umeda, lipaie zeama si pleaca, nu se atinge de bucatile solide, trebuie sa le aruncam. Boabele uscate le mananca.
Acum e destul de batran, cred ca daca ar fi muncit vreodata, acum ar fi la pensie, are 16 ani.
Dar atitudinea fata de mancarea umeda e foarte vechi, doar cand era pui, nu avea atatea tabieturi.

Sef-chenko

Sef-chenko

Senior Member

La fel face si a mea. Linge zeama/partea lichida si cam atat.
Dar nici nu imi bat capul cat timp bea apa suficienta, oricum mancarea solida este mult mai buna pentru ele. N-ai de ce sa insisti.

Cousteau

Cousteau

Senior Member

View Postaltuser09, on 01 aprilie 2024 - 06:51, said:

Si motanul meu e mofturos, daca-i dam hrana umeda, lipaie zeama si pleaca, nu se atinge de bucatile solide, trebuie sa le aruncam. Boabele uscate le mananca.
Acum e destul de batran, cred ca daca ar fi muncit vreodata, acum ar fi la pensie, are 16 ani.
Dar atitudinea fata de mancarea umeda e foarte vechi, doar cand era pui, nu avea atatea tabieturi.

View PostSef-chenko, on 01 aprilie 2024 - 08:04, said:

La fel face si a mea. Linge zeama/partea lichida si cam atat.
Dar nici nu imi bat capul cat timp bea apa suficienta, oricum mancarea solida este mult mai buna pentru ele. N-ai de ce sa insisti.
Al meu (13 ani) mananca boabe de la Royal Canin dar cand umblu la plicul de umeda, vine din alta camera, ori imi citeste gandul prin telepatie (se zice ca sunt bune la asa ceva) ori a invatat sunetele, dar vine in viteza si sta cu ochii ficsi pe plic pana il desfac (tot Royal canin) si nu ma lasa sa-l scutur bine in bol.
Si el linge la inceput zeama, apoi merge fericit la culcare. Cand se scoala vine si mananca ori cam jumatate din masa solida ori toata. Atentie sa calculati cat reprezinta un plic umed in portii de boabe, la Royal Canin scrie pe ambalajul boabelor cat reprezinta un plic de al lor.
Si da, se recomanda sa dati mai rar plic umed, eu dau unul in weekend, doar la varsta inaintata puteti da mai des, ca saracele atata bucurie mai au.

bai3tzash

bai3tzash

Membru

Bine ca nu mananca, ca nu sunt recomandate. Incearca mai multe branduri, poate ii place unul. Oricum, hrana umeda trebuie sa i-o dai ca un rasfat, din cand in cand, nu mancarea obisnuita. Un pliculet la cateva zile.

altuser09

altuser09

Senior Member

Noi ii dam aproape numai Royal Canin, nu un singur sortiment. Nu stiu precis, maica-sa (nevasta-mea) ii face meniul, acum cateva zile m-a trimis sa-i iau Royal Canin cu fibre.
Ii mai dam si un sortiment din Purina One(tot boabe), vanez promotiile de la Kaufland si fac provizii.
Probabil din comoditate, nu-i dam mancare la ore fixe, are in permanenta castronelul cu boabe la dospozitie. Din cand in cand, ca delicatesa (ii plac), ii mai dam betisoare (de la Lidl). Avem noroc cu el, nu e lacom.

claudiu1

claudiu1

Senior Member

Motanul meu mananca NUMAI hrana umeda in jeleu (Purina + Sheba), ce este cu sos sau pateu refuza.

Fiecare pisica are tabieturile ei. Fostei ii placea galbenusul de ou fiert. Plus cand facea sotia ficatei de pui fierti, cum simtea mirosul deja nu puteai sa mai mergi de ea.

Altfel, la castrarea motanului medicul mi-a recomandat sa ii dau hrana umeda un plic pe saptamana. La insistentele sotiei ii dau jumatate pe zi.

vip89

vip89

Junior Member

ii cumperi Gourmet si mai mult nu va dori sa manace alt brand.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate